A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined property: Channel_images_model::$LOCS

Filename: models/channel_images_model.php

Line Number: 446

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tiesosor/public_html/system/codeigniter/system/core/Exceptions.php:170)

Filename: libraries/Functions.php

Line Number: 806

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tiesosor/public_html/system/codeigniter/system/core/Exceptions.php:170)

Filename: core/Common.php

Line Number: 409

I. Rubikas. Nežinia žudo pasitikėjimą šauktinių kariuomene | Tiesos.lt

🌄I. Rubikas. Nežinia žudo pasitikėjimą šauktinių kariuomene

Tiesos.lt siūlo   2015 m. kovo 21 d. 2:14

4     

    

I. Rubikas. Nežinia žudo pasitikėjimą šauktinių kariuomene

Ignas Rubikas | DELFI.lt

Nėra abejonių, kad šiandien Lietuva privalo stiprinti savo karines ir pasipriešinimo pajėgas. Šauktinių prievolės grąžinimas – vienas iš numatytų būdų siekti šio tikslo.

Tačiau susirūpinimą kelia tai, kad sprendimai yra priimami paskubomis ir neapgalvotai, taip kurdami nepasitikėjimo ir pasipriešinimo atmosferą. Be to, ruošiamas šauktinių grąžinimas padės apginti valstybę tik veikdamas sinergiškai su kitomis valstybės gynybos priemonėmis, tačiau šioms nėra skiriama pakankamai dėmesio.

Valstybės gynimo tarybos (VGT) sprendimas nustebino savo greičiu ir netikėtumu, o šiuo metu skubama priimti ir atitinkamus įstatymus Seime. Bet kodėl taip skubama? Juk laiko pasiruošti netrūko: pokyčiai geopolitinėje situacijoje paaiškėjo jau prieš metus, per tą laiką buvo galima išdiskutuoti ir parengti apgalvotą atsakomųjų priemonių įgyvendinimo planą. Tačiau vietoj to, ilgą laiką gynybos srityje buvo apsiribojama diplomatiniais veiksmais, aršia retorika ir neaiškiais sprendimais. O dabar reikšmingi pokyčiai įvedami kone per naktį.

VGT kaip vieną pagrindinių motyvų grąžinti šauktinių prievolę įvardina profesionalių karių trūkumą. Šią spragą bandoma užkamšyti šauktiniais, tačiau nėra numatoma lygiagrečiai vykdyti profesionaliosios kariuomenės reformas – geresnių sąlygų ir motyvacijos mechanizmų sukūrimą, kas pritrauktų daugiau savanorių. Kokie motyvai paskatino dėmesį ir resursus sutelkti į šauktinius?

Toks sprendimas kelia įtarimą, kad į šauktinių prievolės sugrąžinimą nežiūrima kaip į kompleksinės valstybės gynybos strategijos dalį. Tarsi būtų bandoma eiti lengviausiu keliu, neapmąstant alternatyvų ir neskiriant tinkamo dėmesio papildomoms gynybos priemonėms – taikiam pilietiniam pasipriešinimui, realiai veikiančiai profesionalios kariuomenės sistemai ir panašiai, kurios gali pasirodyti esančios ne tik efektyvesnės, bet ir esminės Lietuvos gynybai.

Galbūt buvo nuspręsta, kad grąžinti šauktinius ekonomiškai ir karine prasme efektyviau nei burti profesionalų kariuomenę? Tačiau to mes nežinome: nėra atlikta ekonominė analizė, kuri pasvertų šias alternatyvas, atsižvelgdama ir į tai, kad šauktiniai bus išimami iš ekonomikos, ir į kitus aktualius dalykus. Nėra ir karinio efektyvumo analizės, kurioje, tarp kita ko, būtų analizuojamas šauktinių karinis efektyvumas naujo pobūdžio karo kontekste, gresiant „žaliųjų žmogeliukų“ arba sunkiosios technikos naudojimo scenarijams. Nėra socialinės analizės, kokį poveikį karinės prievolės įvedimas padarys emigracijos mastams, šauktinių asmenybėms, profesiniams įgūdžiams. Nesant šių vertinimų, sprendimai tampa neskaidrūs ir nepagrįsti.

Yra pagrindo manyti, kad tokia visapusiška analizė galėtų atskleisti nemalonią tiesą, jog šauktinių kariuomenė yra neefektyvus ir nereikalingas sprendimas. Juk ar ne dėl to beveik visos Vakarų Europos valstybės (21 iš 28 ES šalių) yra pasirinkusios profesionaliąją kariuomenę ir atsisakiusios šauktinių? Be keleto išimčių (Skandinavija,Austrija,Šveicarija), šauktinių kariuomenė dominuoja tarp mūsų rytinių kaimynių:Rusijoje,Ukrainoje, Baltarusijoje, Kazachstane, taip pat Šiaurės Afrikos valstybėse ir Azijoje. Todėl Lietuvos politikų sprendimas, 2008 m. Vakarų pavyzdžiu atsisakius šauktinių kariuomenės, vėl „keisti puses“ kelia įtarimą: galbūt nesugebama atsiriboti nuo praeities veikimo metodų?

Gebėjimas viešai paaiškinti ir pagrįsti sprendimus niekada nebuvo Lietuvos politikos stiprioji pusė. Tačiau šis trūkumas Lietuvos karybos kontekste kaip niekad reikšmingas būtent dabar, kai priimami visuomenę tiesiogiai veikiantys sprendimai, o į esminius klausimus atsakyti nesugebama arba nenorima. Lieka iš esmės neaišku, ar buvo nuosekliai apsvarstytos alternatyvos, išspręsti kilę klausimai, ar priimtas geriausias įmanomas sprendimas, ar neinama lengvesniu keliu.

Laiko atsakyti į šiuos klausimus vis dar turime pakankamai – šauktinių neplanuojama kviesti ligi rudens. Tuo tarpu palikti neatsakytišie klausimai gali diskredituoti iniciatyvą. Neaiški, neapgalvota ir neadekvačių aukų (verslo sustabdymo, bankroto dėl neišmokamų paskolų ir t.t.) reikalaujanti šauktinių sistema sulauks daug pasipriešinimo ir bandymų vengti prievolės. Anksčiau ar vėliau atsiras sėkmingai tai padariusių, kurie diskredituos ir visą sistemą. Todėl būtina atverti diskusiją ir pateikti atsakymus.

Reikalaudami asmeninio indėlio į šalies gynybą iš Lietuvos žmonių, politikai šį indėlį pradžioje turėtų įnešti patys: sukurti teisingą, pasvertą ir veikiančią šauktinių kariuomenės sistemą, integruotą į platesnę valstybės gynybos strategiją, ir tinkamai apie tai informuoti visuomenę.

delfi.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

s.m.       2015-03-23 22:27

kaži, ar ne jaunas amžius ir yra didžiausia priežastis, verčianti jaunuolį užmaskuotai neigti šauktinių kariuomenės būtinybę (bent jau eamu laikotarpiu).

 

 

 

Senelis       2015-03-23 2:06

Plinta bauginantis reiškinys: vaikai užauga, bet taip ir nesuauga.

Letas Palmaitis       2015-03-22 1:43

Kubiko Rubiko minčių esmė - “šauktinių kariuomenė yra neefektyvus ir nereikalingas sprendimas”.
OK, kam tada patalpino žemėlapiuką, kuriame geltona spalva pažymėtos gerą patirtį ir stiprią profesionalią kariuomenę turinčios valstybės, kuriose kritinės padėties metu (“in emergency”) šauktinių kariuomenė laikoma būtina? Arba sakyk, kad Lietuvai nėra jokio pavojaus iš visas normas ir sutartis pažeidžiančios alkoholinės Ordos, arba pripažink, kad už bandymus palaikyti užpultą Ukrainą į Karaliaučiaus sritį keliami “Iskanderai”.

neziniukas       2015-03-21 11:35

Kvailas straipsnis su vistgalvio protu, kaip vista sako as kiausiniu nedesiu nes uzpakali skauda?


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Laiko liko nedaug

Geroji Naujiena: Laimingi, kurie pagal Dievo įsakymus eina, kas iš širdies Jojo ilgis

Eglė Mirončikienė. Ryžtingi kovotojai su vėliavnešiais, performeriais ir lipdukų klijuotojais, plečia puolimo frontą

Ramūnas Aušrotas. Sąžinės laisvę apribojo ir šveicarai, referendume sugriežtinę bausmes už seksualinių mažumų diskriminaciją ir neapykantos kurstymą

Pro Patria jaunimas kviečia į eitynes – Vasario 16-osios Liepsnų maršą

Vytautas Sinica. Vyksta stiprus nuprotėjimas

Algimantas Rusteika. Dėl vieno dėdė Marksas buvo teisus: naujieji jo bendražygiai viską verčia farsu

Algimantas Rusteika. Šią dieną

Ramūnas Aušrotas. Norite sumažinti ne(si)skiepijimo keliamą riziką? Nustokime skiepiję konvejeriu

Clotilde Armand. Rytų Europa Vakarams duoda daugiau, nei gauna

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Kroatijos teismas pripažino tos pačios lyties šeimoms teisę tapti vaiko globėjais

Algimantas Rusteika. O ką daryti, jei šeimos neturi, bet susirgai?

Neringa Venckienė. Apie teismų ir jų sprendimų nešališkumą

Kardinolas V. Sladkevičius siunčiamas į užmarštį?

Andrius Švarplys. Kaip artes liberales galėtų būti salele?

Ramūnas Aušrotas. Statistika kalba už save

SAS antiskandinaviška reklama sulaukė atoveiksmio: ar perlenkta lazda gali virsti bumerangu?

Kun. Robertas Skrinskas. Kremliaus troliai šeimininkauja ir lietuviškoje Vikipedijoje

Nida Vasiliauskaitė. Valstybė, kurios tarakonai nekokybiškai pakasyti – valstybė be ateities

Rasa Čepaitienė. Pakelk galvą, lietuvi!

Kun. Roberto Grigo replika: O, kad taip būtų!

Algimantas Rusteika. Nespirgėkit, čia ne apie visas

Rusų kalbos pamoka 30-taisiais atkurtos Nepriklausomybės metais: liaupsės sovietmečiui ir jį reanimuojančiam Putinui

Vytautas Rubavičius. Su kaimu prarandame gimtinės nuovoką

Rūta Janutienė „Iš savo varpinės“: Ar Dalia Grybauskaitė galėjo būti šantažuojama?

Liudvikas Jakimavičius. Šėpos jubiliejų pasitinkant

Geroji Naujiena: Kaip nenustoti sūrumo

Andrius Švarplys. Šveicarai uždraudė diskriminuoti gėjus kalboje ir viešumoje. Ką tai reiškia?

LR žvalgyba informuoja: kaip viešai vertintinos Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui kylančios grėsmės ir pastebėti rizikos veiksniai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.