Kultūros, kalbos, istorijos politika

Hab. dr. Ingė Lukšaitė. Dar kartą apie paminklą Reformacijos ir lietuvių raštijos pradininkams

Tiesos.lt siūlo   2022 m. sausio 6 d. 10:50

3     

    

Hab. dr. Ingė Lukšaitė. Dar kartą apie paminklą Reformacijos ir lietuvių raštijos pradininkams

laikmetis.lt

Reformatų sodą, Vilniuje, tamsiausiuoju metų laiku puošė spalvų fontanas, įrengtas toje vietoje, kur iškils paminklas Reformacijos ir lietuvių raštijos pradininkams. Nuo paminklo projekto patvirtinimo praėjo ketveri metai. Per tą laiką būta daug posėdžių, svarstymų.

Baigiantis 2021-iesiems įvyko bendras Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos (Draugijos), Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) ir Vilniaus miesto savivaldybės (VMS) atstovų posėdis dėl paminklo meninės visumos vertinimo. Paminklo užsakovui – Draugijai (kartu su 5 kolegomis) atstovaujanti doc. habil. dr. Ingė Lukšaitė posėdyje išsamiai pristatė paminklo statybos būklę, pastabas ir pageidavimus autoriams. Kadangi paminklas statomas visuomenės lėšomis, neabejojame, kad visuomenei verta su šiomis mintimis susipažinti.

Reikia priminti, kad 2017 m. gruodžio mėn. LDS, bendradarbiaudama su Draugija ir Kultūros ministerija, organizavo atvirą skulptūrinių-architektūrinių idėjų Reformacijos ir lietuviškos raštijos pradininkų atminimui įamžinti Vilniuje, Reformatų sode, konkursą. Jį laimėjo skulptorės prof. Dalios Matulaitės ir architekto prof. Jūro Balkevičiaus projektas „Stelos“, kurį sudarė trys struktūrinės dalys: architektūrinis sprendimas; informaciniai tekstai ant pilonų; meniniai vaizdai, simboliai ir du Radvilų portretai ant pilonų.

Esame dėkingi autoriams už pasiūlytą meninį architektūrinį kūrinį. Už surastą ryšį tarp skulptūrinės-architektūrinės kompozicijos elementų ir paminklo visumos; tarp paminklo ir memorialinės Evangelikų reformatų valdų reikšmės. Jo vieta įprasmina simbolinę Bažnyčios-sinodo pastatų ašį sode.

Dalį architektūrinio projekto jau įvykdė Vilniaus miesto savivaldybė ir UAB „Žybartuva“ (įrengti pamatai, apatinė dalis, fontanas, jo įvadai, prieigos prie paminklo). Vilniaus miesto savivaldybė į paminklą investavo apie 130 tūkst. Už tai esame jai nuoširdžiai dėkingi. Draugija į paminklo sukūrimą, gamybą ir statybą jau investavo 75 170 Eur: premijos konkurso I-III vietos laimėtojams – 6000 Eur; skulptorei D. Matulaitei – 28 500 Eur; architektui J. Balkevičiui – 13 120 Eur; UAB „Žybartuvai“ – 27 550 Eur. Iki pilno paminklo kūrybos, gamybos ir statybos užbaigimo Draugijai trūksta 120 000 Eur.

Informaciniai tekstai ant pilonų

Skulptorės D. Matulaitės numatytus informacinius tekstus ant pilonų, jos prašymu, parengėme mes, keturi Draugijos mokslininkai, tyrinėję Reformacijos ir lietuviškos raštijos pradininkus. Prof. habil. dr. Dainora Pociūtė, doc. dr. Sigitas Narbutas, dr. Ona Aleknavičienė ir aš tekstus sukūrėme pagal paminklo autorės nurodytą apimtį ir bendru sutarimu nustatytą modelį: asmenybės bendras pristatymas ir biografijos duomenys, asmenybės reikšmės įvertinimas, asmenybės arba amžininkų citata.

Pirmasis tekstų variantas Draugijos valdybai, Paminklo statybos komiteto nariams ir autoriams įteiktas 2020-ųjų sausio mėn., galutinis – dvyliktas – 2021 metų birželio 29 . Tekstai dėl suprantamų priežasčių labai glausti, parašyti akademiniu stiliumi, ieškota svarbiausių asmenybių, veiklos apibūdinimo akcentų. Derinti su Paminklo statybos komiteto nariais, bendrų posėdžių metu su autoriais, su Evangelikų liuteronų ir Evangelikų reformatų bažnyčių atstovais, su LDS.

Meniniai vaizdai, simboliai ir du Radvilų portretai ant pilonų

Vadovaujantis sutartimi autoriai ant trijų pilono pusių įsipareigojo sukomponuoti iškiliausius Lietuvos Reformacijos ir lietuviškos raštijos pradininkų asmenybių portretus, heraldiką, sakralinius ženklus bei tekstus. 2020-ųjų birželio mėn. paminklo autoriai pateikė XVI a. leidinių titulinių lapų faksimiles.

Ši koncepcija Draugijos valdybos ir paminklo komiteto nariams buvo priimtina, tačiau šiame projekte nerodomi Radvilų portretai, herbai, ženklai ir simboliai, kurie buvo numatyti sutartyje. Autoriams nurodžius laikytis sutarties įsipareigojimų, jie po metų pakartojo tą patį 2020 m. birželio 22 d. teiktą projekto variantą. Tad iki šiol turime tik vieną pilonų grafikos projekto su knygų faksimilėmis variantą.

Todėl daugumai Draugijos valdybos narių kyla klausimų dėl kelių projekto vizualios raiškos elementų. Kodėl autorė atsisako savo pačios visuose paminklo viešinimo atvejais rodomų Radvilų portretų: jie buvo konkursiniame projekte, abiejų autorių pasirašytoje 2019 m. vasario mėn. galutinėje projektinių pasiūlymų byloje, D. Matulaitės interviu „Paminklą Reformacijos ir lietuvių raštijos pradininkams“ mala nesutarimų girnos“ („Lietuvos rytas“ 2021-06-27). Šie Radvilų portretai autorės valia jau tapo paminklo projekto vizitine kortele.

Skulptorės D. Matulaitės teikiami Radvilų portretai yra išraiškingi, ir, atrodo, atlikti taip, kad tiktų raižymui akmenyje, abu orientuoti įėjimui/ pakvietimui į paminklo vidų. Radvilos išsiskiria savo statusu (to meto faktiniai valdovai) iš teikiamų 10 asmenybių, du jų portretai būtų to išskirtinumo vizualinė raiška. Lietuvoje nėra nė vieno paminklo Mikalojams Radviloms Juodajam ir Rudajam. Autorių kuriamas paminklas būtų pirmas, ir kas žino kiek laiko, vienintelis.

Ne kartą Draugijos valdybos ir paminklo statybos komiteto nariai kėlė klausimą, kodėl pilonų plokštumos, atkreiptos į išorę, yra tuščios. Autorės paaiškinimas, kad taip kuriama tylos zona, neįtikina, nes tuščios plokštumos yra atsuktos į sodą, kuriame lankytojai elgiasi pagal savo poreikius. Tamsias nebylias plokštumas galima interpretuoti ir kitaip: kaip nenorą kontaktuoti sudabartine visuomene, kaip užsisklendimą savyje, diskusiją tik tarp savųjų evangelikų. Gal autoriai galėtų paieškoti sprendimo (kaip nekartą jau siūlyta), kad tos plokštumos pakviestų lankytoją į paminklo vidų?

Sutartyje taip pat minimi pilonų grafiniame vaizde esantys ženklai ir simboliai. Dauguma paminklo autorių teikiamų faksimilių – gražūs XVI a. spaustuvininkų ir grafikų kūriniai. Gal būtų galima faksimiles ir tekstus vizualiai daugiau susieti kokiais nors grafiniais elementais iš faksimilių ar iš kitų XVI a. renesansinių leidinių? Gal tai pagyvintų pilonų plokštumas, kuriose bus tekstai? Tuo pačiu būtų realizuoti sutartyje minimi ženklai ir simboliai. Prašome dar vieno ar kelių projektų, kuriuose būtų sukomponuoti pilonų grafiniai vaizdai. Manome, kad mūsų pageidavimai pagyvintų paminklo vaizdinę raišką.

P.S. Nei į aukščiau išdėstytas I. Lukšaitės mintis, nei į kitų Draugijai (tai yra paminklo Užsakovui) 2021 12 10 posėdyje atstovavusių narių – D. Pociūtės, S. Narbuto, V. Gocento siūlymus autoriams dar paieškoti variantų, kurie tenkintų visas puses, nebuvo atsižvelgta. Vadovaujantis daugumos balsavimo rezultatais, pritarta 10 pilonų su tekstais ir faksimilėmis grafiniam sprendimui.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

apie istoriją       2022-01-7 21:08

Mikalojus Radvila Rudasis nepasirašė Liublino unijos, nes matė joje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės,
,kaip nepriklausomos valstybės, žlugimą.

Al.       2022-01-6 15:22

Radvilos buvo aršūs Lietuvos savarankiškumo šalininkai. Dėl to ir ignoruojami. Juos pripažinus, gali tekti peržiūrėti ir Gegužės 3-iosios Konstitucijos priėmimo aplinkybes, kai lenkai išžudė LDK separatistinę vadovybę.

nuomonė       2022-01-6 11:17

Teko skaityti, kad vienas lietuvių raštijos pradininkų, Biblijos vertėjas į lietuvių kalbą, reformacijos pradininkas Vilniuje Stanislovas Rapolionis gimė 1485 m. netoli Eišiškių, mirė 1545 m. Karaliaučiuje. Deja,jo paminklas netoli Eišiškių berods apleistas, vietinė savivaldybė tinkamai jo berods neprižiūri, nelanko jo nei Lietuvos prezidentas,nei Ministrė pirmininkė ar Kultūros ministras,nei Seimo nariai.Susidaro įspūdis,kad nelabai gerbiame savo tautos praeitį ir kultūrą.
https://www.vle.lt/straipsnis/stanislovas-rapolionis/

Rekomenduojame

Demonstracija Stokholme buvo didesnė nei praneša policija ir žiniasklaida

Linas Karpavičius. Netrukus Trumpas paleis naują socialinės žiniasklaidos platformą „TRUTH Social“

Linas Karpavičius. Arizonos rinkėjai vis dar laukia teisingumo

Jurga Lago. Toji Yoko Ono instaliacija banke su 141 grabeliu man atrodo iliustruojanti…

Tomas Čyvas. Aptvarienos naujienos

Atono kalno vienuoliams prokurorai iškėlė bylą dėl raginimo nesiskiepyti

Česlovas Iškauskas. Savaitės pjūvis. „Trys raidės“ – atverta Pandoros skrynia

Australai iš tiesų turėjo pykti ne ant Novako Djokovičiaus

Romaldas Abugelis. Apie laimę ir gerovę

JAV valstybės sekretorius Anthony Blinken: Rusijos agresijos žmogiškoji kaina bus daug kartų didesnė, nei matėme iki šiol

Prof. Jonas Jasaitis. Atsiliepiant į A. Blinkeno kalbą Berlyne, skirtą pasaulio tautoms

Garsus medicinos žurnalas skelbia, kad Facebook‘o neobjektyviame „faktų tikrinime“ nėra atskaitomybės

Už balos. Ko diktatoriai išmoko apie Bideną 2021-aisiais?

Chaotiška Baideno spaudos konferencija: perkrovimas virto perdozavimu

Eurokomisarė migrantų atstūmimo klausimu išlieka griežta: tai neturi vietos ES

Ignas Vėgėlė. Kai aliejaus žinios tampa niekam neįdomios, tenka atidirbti propagandai

Tikrieji neapykantos kurstytojai – LRT nori atverti pragarą?

Moterimi persirenginėjęs Airijos kunigas nutraukė savo tarnystę: nesulaukė palaikymo iš vyskupo

Europos Komisija atsisako skelbti Ursulos von der Leyen ir Pfizer korporacijos vadovo susirašinėjimo žinutes

Edvardas Čiuldė. Dar kartą apie Vilniaus universitetą: universiteto dvasios atstatyti jau nepavyks niekados niekam

Vytautas Sinica. Valdžia su visuomenės dauguma ir toliau renkasi gyventi karo sąlygomis

Dominykas Vanhara. Ar Šimonytės vyriausybė vis dar turi pasitikėjimą Seime?

Leonas Milčius. Išduoti Sąjūdžio pažadai ir vertybės, pažeminta lietuvių valstybinė kalba

Daiva Tamošaitytė. Dvi Lietuvos: kas daugiau?

Bažnyčios krizės grimasos: Čikagos kardinolas vadovavo pagoniškai ceremonijai

Anglija panaikina visus COVID pasus, reikalavimus dėvėti kaukes, darbo apribojimus

Vytautas Radžvilas. Žvelgiant į seną nuotrauką

Albertas Žostautas. Jie sulaužė Lietuvos Konstituciją ir išdavė

Vytautas Radžvilas. Prisikėlė jedinstvo ir LKP, pasidalijusi į skirtingų pasivadinimų atskiras partijas

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Klausimai ir atsakymai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.