Gytis Padegimas. Gyvybės ir mirties kultūra

Ramutė Bingelienė   2018 m. rugpjūčio 2 d. 10:06

8     

    

Gytis Padegimas. Gyvybės ir mirties kultūra

Dalijamės teatro režisieriaus Gyčio Padegimo, jautraus menininko ir atsakingo bendrapiliečio žodžiu atsiliepiančio ir į viešojo gyvenimo skaudulius, atviru laišku-kreipimusi į Katalikų bažnyčios Lietuvoje ganytojus.

Gerbiamieji Ganytojai,

kreipiuosi į  Jus su skaudama širdimi jau ne pirmus metus matydamas,  kaip žiauriai siaubiamas ir naikinamas lietuviškų katalikiškų  kapinių  grožis.

Paskutinis lašas – gėda, kurią  patyriau neseniai per laidotuves, kuriose dalyvavo ir vyskupas S. Tamkevičius bei eilė žinomų  kunigų  Kybartų  kapinėse. Šalia katalikų  kapinių, nuskustų  taip,  kad net jokiam paukšteliui nėra kur pritūpti, veši didžiulių  medžių ir krūmų  gaubiamos stačiatikių  kapinės, iš  kurių  liejosi nesustabdomas Kūrėją  ir gyvenimą šlovinantis paukščių  giedojimas.

Tąkart viena pravoslavė ištarė: „После того что католики вытворяют со своими кладбищами ясно, что у них не осталось  ни  капли  духовности“*.

Žiauri ištarmė, bet pelnyta. Pravoslavų  kapinės karštą dieną  tikrai atrodė  kaip Rojaus įkūnijimas žemėje, o mūsiškės – kaip pragaro prieangis. Dvasininkai kiekvieną  dieną  lankosi kapinėse ir turėtų  matyti, kaip jos visoje Lietuvoje tampa ne Amžinojo Poilsio ir Mirusiųjų bei Gyvųjų susitikimo bei maldos vieta, bet, anot šventojo tėvo Jono Pauliaus II, „mirties kultūros“  fabrikais.

Šventasis mums nedviprasmiškai apreiškė: „Pavasario žydėjimu, vasaros branda, rudenio vaisiais ir žiemos apmirimu medis tarsi atskleidžia mums gyvybės paslaptį. Todėl žmonės nuo seniausiųjų  laikų  vis sugrįždavo prie medžio įvaizdžio, siekdami išsiaiškinti esminius klausimus savo pačių  gyvenime. Deja, mūsų  laikais medis neretai yra iškalbingas veidrodis, atspindintis žmogaus elgseną  savo aplinkoje, visoje kūrinijoje. Mirštantys medžiai yra tarsi nebylūs priekaištai, įspėjantys, jog yra žmonių, akivaizdžiai nevertinančių nei gyvybės, nei pačios kūrinijos, nesuvokiančių  šios dovanos didybės, o tik šaltai apskaičiuojančių  naudą  ir pelną. Ir tik pamažu ryškėja, jog ten, kur miršta medžiai, finale žūsta ir žmogus“.

Artėjant Šventojo tėvo Pranciškaus apsilankymui, nužemintai meldžiu Lietuvos Ganytojus ir visus dvasininkus tarti viešą  žodį, idant jų  ganomos avelės būtų  apsaugotos nuo jau kasdiene tapusios sunkios nuodėmės, kai anot poeto, „kirvis į kamieną, o blogis – į mane“’.

Su gilia pagarba prof. Gytis Padegimas

* „Tai, ką lietuviai išdarinėja su savo kapinėmis, rodo, jog juos nebelikę nė lašo dvasingumo“ (Tiesos.lt pažodinis vertimas iš rusų kalbos)

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Elytytė       2018-08-2 22:02

Prasmingas ir gražus pastebėjimas gerb. prof. Padegimo rašinyje. O koks nevėkšla priėmė įstatymą, kad ir kaimo kapinaitėse išpjauti stori ir sveiki medžiai ir kam jie atiteko, kad eiliniam kaimo žmogeliui nevalia žinoti, kur iškeliavo šimtamečiai ąžuolai ir beržai, kurie savo ošimu pasitiktdavo ateinantįjį į tokią paslaptingą kapų tylumą? Ar kunigai viso šito nemato ar nenori kištis į taip korupcijos drąskomą ir žmonių nuskurdinimą, valdžiukės daromus išvogimus?

Al.       2018-08-2 17:08

Deja, Bažnyčia stovi po medžiu, kurį jau nukirto Jos tyliu pritarimu.

albina       2018-08-2 15:14

Kloja žemę lapų šilkas,į kapus kelelis pilkas…Ir iškart toks šiltas,geras jausmas,kai eini senų kaimo kapinaičių takeliu tarp kapelių,kur čiulba paukšteliai,žaliuoja žolelė ir paprastos gėlelės.Gražus garbaus menininko kreipimasis.Bet kas jį išgirs?Bažnyčia irgi bijo:dėl savo tarnų nuodėmių,dėl valdžios sprendimų,dėl piliečių nuomonės.Deja,deja.

Chmm...       2018-08-2 15:08

kažkokie ganytojai ir kažkokios avelės ... Jis čia rimtai ?

Kapinių medžių kirtimas        2018-08-2 13:51

daug gilesnis klausimas.Tai susiję su degraduojančia kapinių tvarkymo kultūra.Tai susiję su pagarba protėviams,tai susiję aplamai su pagarba sau.Nėra medžių užbetonavai ir tvarkyti nereikia.Ir kaip taip žmonės nepasiilgsta artimųjų kapų.Jei sunku prižiūrėti,tai galima akmenukais nupilti.

Kai atvažiuoji       2018-08-2 13:48

į Vilnių viskas taip liberaliai šalta,sterilu,pasigendi tos senosios inteligentiškos auros.Kai grįžti į Kauną,kad ir jie ten korumpuoti,bet šiltesni,turi paminklą ir kitą  savigarbos jausmą.

Medžių naikinimas yra       2018-08-2 12:56

simbolinis visos Lietuvos naikinimas.Kodėl mes naikinamės?

taip       2018-08-2 12:39

Žinoma, taip, nes jau padaryta.  Kaip ir daug kas Lietuvoje, ganytojams tylint arba sakant progines kalbas taip, kaip reikia sakyti.
Geras tonas kapinėse dabar reikalauja apkraštuoti kinietišku akmeniu, apdėti virtuvės plytelėmis ar trinkelėmis,turtingesni uždeda plokštes. Rezultatas neblogas, medžių nėra ir lapų maišais rudenį  tempti nereikia. O skurdukui tenka atlaikyti dar ir kaimynų miestelyje klausimus, kada ir tu taip sutvarkysi tėvų kapus.Ir tempi liepų  lapų maišų maišus rudenį. Tempdamas pyksti ant savęs ir vis ketini uždengti akmeniu ir nukankinti tas liepas,  bet sensti ir gal nespėsi, pakiš po liepomis ir paukščio balso nesigirdės.


Rekomenduojame

Laisvūnas Šopauskas. Vienos politologinės konferencijos analizė, arba Už Lietuvos pinigus – valstybės griovimas (I)

Arvydas Juozaitis reikalauja švietimo ir mokslo ministrės atsistatydinimo

Partizano Juozapo Streikaus-Stumbro baigiamoji kalba Troikos teisme

Vladas Vilimas. Kam reikalinga Konstitucijos pataisa dėl individualaus skundo?

LAT: medžių kirtimui pasipriešinusiems kauniečiams baudos neskirtinos – visuomenė turi teisę reikalauti kokybiškos informacijos apie medžių būklę

Kaip ideologija nugali mokslą: net „Mein Kampf“ galima „prakišti“ už mokslinį straipsnį

Povilas Urbšys. Kas nuoširdesnis: prof. V. Landsbergis ar R. Karbauskis?

Peticija: solidarizuokimės su mokytojais ir pareikalaukime ministrės atsistatydinti – padėkime pasiekti pozityvių švietimo pokyčių

Vytautas Radžvilas. Lietuvos pakasynos – valstybės lėšomis

Andrius Švarplys. Pasaulis, kuriam nesame pasiruošę

„Lithuanian Freedom Fighters“: video pasakojimas apie Lietuvos Laisvės kovas ir kovotojus

Vytautas Rubavičius. Mokytojui – „skaičiuoklę“ į dantis

Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į knygos „Dezinformacija. Slaptas ginklas: laisvos visuomenės griovimo metodai“ pristatymą

Valdas Vasiliauskas. Konservatoriška svajonė ar klejonė?

Darius Kuolys. Švilpiu ir aš stebėdamas Švetimo ir mokslo ministerijos įslaptintus viešuosius pirkimus

Vytautas Radžvilas. Moj adres – [evro]sovetskij sojuz…

Eglė Česnakavičiūtė. „Atlikęs pareigą Tėvynei“. Skiriama visiems laisvės kovotojams, vis dar neturintiems amžino poilsio vietos

Lietuva palydėjo į amžinąjį poilsį Adolfą Ramanauską-Vanagą

Geroji Naujiena: Visi esame kilę iš vieno ir palaiminti būti viena

Rasa Čepaitienė. Balta

Prieštaraujame vilkų sumedžiojimo kvotos padvigubinimui: miškas be vilko – ne miškas

Adolfo Ramanausko-Vanago dukra Auksutė: „Išsipildė mano svajonė“

Kviečiame spalio 5 ir 6 dienomis pagerbti Adolfo Ramanausko-Vanago atminimą (programa; papildyta video)

Tarptautinės Mokytojų dienos minėjimas Kaune: Danguolė Petrauskaitė-Juodžbalienė. Diena, kai baigiasi kantrybė, arba Kaip man ne gėda

Advokato Sauliaus Dambrausko darbų ginant viešąjį interesą apžvalga: paremkime šias pastangas –  tapkime beprecedenčio proceso dalimi

Kviečiame į Vidmanto Valiušaičio knygos „Ponia iš Venecijos tavernos“ pristatymą Šiauliuose

Vygantas Malinauskas. Socialinis teisingumas pagal Trump’ą ir Lietuvą

Arvydas Juozaitis: jei būčiau išrinktas Lietuvos prezidentu…

Nida Vasiliauskaitė. Apie populizmą ir populistus

Andrėjus Gaidamavičius. Spalio 13-oji – diena iškirstai Labanoro giriai apverkti

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.