Kultūros, kalbos, istorijos politika, Aplinkosaugos politika

Gyčio Padegimo atviras laiškas Šilutės rajono žmonėms ir jų išrinktajai valdžiai: „Kur miršta medžiai, žūsta ir žmogus“

Tiesos.lt redakcija   2018 m. balandžio 22 d. 10:51

12     

    

Gyčio Padegimo atviras laiškas Šilutės rajono žmonėms ir jų išrinktajai valdžiai: „Kur miršta medžiai, žūsta ir  žmogus“

                        „Kas valandą, kas dieną
                        Apstulbina žinia,
                        Kad – kirvis į kamieną ,
                        O blogis – į mane.“
                                            Justinas Marcinkevičius

Mieli šilutiškiai, p. Mere, gerbiami Šilutės rajono Tarybos nariai,

šis poeto lygiai prieš 50 metų savo gentainiams ištartas perspėjimas, deja, su kiekviena diena darosi vis aktualesnis. Artėjant 2020, Europos Sąjungos paramos pabaigos mūsų šaliai metams, įvairių lygių – didelių miestų ir mažų miestelių – valdžios, užuot europinius pinigus panaudoję infrastruktūros – mokyklų, kultūros ir sveikatingumo centrų, vaikų darželių, globos namų, ambulatorijų ir panašiai – atnaujinimui bei plėtojimui arba socialinių programų, mažinančių skurdą įgyvendinimui, didžiules lėšas „įsisavina“ masiškai naikindami želdinius ir tuo ženkliai blogindami žmonių gyvenimo sąlygas. Tarsi koks apsėdimas mūsų žalią tėviškę užplūdo pragariška medžių genocido „mada“, vietoj parkų, vejų, skverų įtupdanti į miestų ir miestelių centrus neproporcingas, nefukcionalias, saulės deginamas ir skersvėjų perpučiamas „raudonąsias aikštes“, tinkamas nebent desantininkų malūnsparniams leistis.

Paskutiniu metu ekologinę sąžinę turinčius šalies gyventojus pasiekia nerimą keliančios žinios iš tokio gražaus ir savito Lietuvoje Šilutės krašto. Suprantama, kad galų gale po daugelio metų delsimo, valstybiniu lygiu pradėjus spręsti Rusnės gyventojų, potvynių atkertamų nuo „didžiosios žemės“, problemas, reikia paaukoti palei į šią gyvenvietę vedantį kelią augančius medžius, nors turint geros valios ir čia buvo galima rasti ekologiškesnį sprendimą, tačiau visiškai nesuprantama, kodėl reikia myriop smerkti 300 Šilutės medžių ir savo rankomis už didelius pinigus sunaikinti esminę, patraukliausią miesto savybę?!

Nuo vaikystės iš Kauno su šeima važiuojant panemuniais į pajūrį, kelionės kulminacija tapdavo sustojimas Šilutėje. Mums dzūkams, pratusiems prie smėlynuose augančių pušelių, pagrindinės miesto gatvės – alėjos ūksmė atrodė tiesiog stebuklinga. Manau, kad daugelis Lietuvos gyventojų, atvykstančių į tokį savitą Mažosios Lietuvos miestą, patiria panašią būseną. Prieš keletą metų su keliais kolegomis menininkais turėjau garbės ir laimės kurti didžiulį kultūrinį renginį H.Šojaus dvare ir parke. Tikriausia pamenate? Gal patys arba Jūsų vaikai dalyvavote toje įvairių menų šventėje? Tomis dienomis, gyvendamas Šilutėje, galutinai pamilau Jūsų nuostabų miestą, todėl ir rašau šį laišką, bijodamas, kad dėl valdančiųjų nesupratingumo arba nesąžiningumo ir piliečių, kurie ne kartą įsitikino, kad jų balsas „į dangų neina“, abejingumo miestas, o ir visa Lietuva neprarastų medžių, darančių miestą unikalų, formuojančių specifinį tik šiam kraštui būdingą kraštovaizdį.

Jei nenorime galvoti apie grožį ir miesto išskirtinumą, tai pagalvokime bent apie savo ir savo vaikų sveikatą. Taip, mes mažai turime saulėtų dienų, dažnas kertame medį, nes „jis užstoja saulę“. Bet ar pagalvojame, kad medžio šešėlis mus kaip tik apsaugo nuo vis labiau aktyvėjančios saulės kenksmingo apšvitinimo? Pasaulio Sveikatos organizacija neseniai paskelbė duomenis, kad Europoje tarp onkologinių susirgimų ima pirmauti melanoma – odos vėžys. Viena iš  pagrindinių susirgimo priežasčių – tiesioginiai saulės spinduliai. Pernai Kaune, Miško gatvėje, plynu kirtimu buvo iškirsti visi daugiamečiai medžiai ir buvo pasodinti nauji. Mano draugai, gyvenantys šioje gatvėje, skundžiasi atsiradusiu nepakeliamu transporto triukšmu, kurio visiškai nebuvo girdėti anksčiau. Dar iš mokyklos laikų, turbūt, atsimename, kad medžiai mažina ir oro taršą, valo jį – sugeria gausėjančio transporto išmetamą ir mus nuodijantį anglies dvideginį ir perdirba jį į deguonį...

Mums aiškina, kad senieji medžiai netinka augti mieste ir vietoj jų mums sodina kažkokią stebuklingą, „miestuose tinkančių“ augti ir stebuklingai daug kainuojančių, dažniausia olandiškų, medžių rūšį. Šie medžiai penkis kartus iškasami, jų šaknys penkis kartus kapojamos, jie faktiškai net ir neauga, o tik vegetuoja. Ar gali toks mutantas, „nei Dievui žvakė, nei velniui rykštė“, pakeisti tikrą, lietuvišką medį, kuriam išauginti reikėjo daugybės metų ir kuris mus saugo nuo visokio blogio? Aišku, kad ne. Vargšelis gali padėti „įsisavinti“ pinigus, o savo trumpu amželiu dar ir paspartinti šį nedorą, nusikalstamą pinigų plovimo būdą.

Rašau šį laišką tą dieną, kai „Darom“ akcijoje susijungę daugybė Lietuvos žmonių iš širdies švarino ir gražino savo vienintelę tėviškę. Dievulis davė gražų orą, žydi vyšnios ir šiandien, anot japonų, „visi mes broliai po žydinčia vyšnia“. Nepraraskime tos lietuviui per amžius būdingos mus supančio gyvojo pasaulio šventumo pajautos, neniekinkime savo tėvų ir protėvių atminimo, naikindami jų sodintus ir puoselėtus medžius.

Pradėjau už mane didesnio žodžiais, o užbaigsiu – dar didesnio – šventojo – bylojimu mums: „Dar savo gimtinėje labai mėgau medžius. Užtenka pažvelgti į juos, ir jie ima tave kalbinti. Jie nebruka gyvenimo taisyklių ar receptų, o tik paprasčiausiai skelbia seniausiąjį gyvenimo įstatymą. Pavasario žydėjimu, vasaros branda, rudenio vaisiais ir žiemos apmirimu medis tarsi atskleidžia mums gyvybės paslaptį. Todėl žmonės nuo seniausiųjų laikų vis sugrįždavo prie medžio įvaizdžio, siekdami išsiaiškinti esminius klausimus savo pačių gyvenime. Deja, mūsų laikais medis neretai yra iškalbingas veidrodis, atspindintis žmogaus elgseną savo aplinkoje, visoje Kūrinijoje. Mirštantys medžiai yra tarsi nebylūs priekaištai, įspėjantys, jog yra žmonių, akivaizdžiai nevertinančių nei gyvybės, nei pačios Kūrinijos, nesuvokiančių šios dovanos didybės, o tik šaltai apskaičiuojančių naudą ir pelną. Ir tik pamažėle aiškėja, jog ten, kur miršta medžiai, finale žūsta ir žmogus.“ Prieš pakeldami ranką prieš medį, apmastykime šiuos pranašingus Jono Pauliaus II-ojo žodžius ir pagalvokime, ką mes renkamės, anot to paties šventojo, „gyvybės ar mirties kultūrą“.

        Su gilia pagarba ir viltimi,
                                        prof. Gytis Padegimas

P.S. Sakoma, kad norint pamilti, pirmiausia reikia suprasti. Tiems, kurie nemyli medžių ir niekaip nenori nuleisti kirvio bei išrauti blogio iš savo širdies, rekomenduoju įstabią tik ką išėjusią vokiečių girininko ir mokslininko Peterio Wohllebeno knygą „Paslaptingas medžių  gyvenimas. Ką jie jaučia, kaip bendrauja – neregimo pasaulio atradimas“. Šiandien Jos Didenybei karalienei Elžbietai II sukako 92 metai. Balandžio 16 d. Didžiojoje Britanijoje įvyko dokumentinio filmo „Slapta karalienės meilė“ premjera. Ta meilė – tai meilė medžiams.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Erlickas       2018-04-28 16:01

Gerbiamieji gal laikas LT pagal Karabaso ir Barabaso konstituciją pervadinti į Čmočnikistaną?

Jonui       2018-04-24 18:35

p. Jonai, ne medžiai žudo autoįvykiuose, bet žmonės ir jų neatsakingas vairavimas.

jonas       2018-04-24 13:54

GALIMA TU MEDZIU PASODINTI TOLIAU NUO KELIO KAS DAUGUMOJE GYVENVIECIU IR DAROMA BET SALIA KELIO STORIEMS MEDZIAMS NE VIETA.

jonas       2018-04-24 13:50

GERBIAMAM PROFESORIUI PADEGIMUI.DIE MEDZIAI BUVO PASODINTI KADA ZMONES VAZINEJO ARKLIAIS IR NIEKAM JIE GRESMES NEKELE BET DABAR APZIUREJUS BEVEIK KIEKVIENAS MEDIS YRA AUTOYVIKIO DALYVIS OGAL IR ZMOGAUS ZUDIKAS?TAI MEDIS SVARBIAU NEGU ZMOGUS TAI KUR MES NUEJOME?

Sekmadienis,buvom kapuose.       2018-04-22 20:49

Mus mokiusi mokytoja ,sulaukusi jau 94 metų,vieniša,bet jos artimųjų kapai sutvarkyti ir labai skoningai.Ji pasamdo pagalbinininkę.O netoliese darbingų žmonių artimųjų kapai,storu sluoksniu naujai užbetonuoti.Kapai mus ragina stabtelti gyvenime,pamąstyti,.O jei kapų nelankyti,tai amžinas bėgimas nuo savęs?

TROTA       2018-04-22 17:51

Viską nusprendžia čmočnikai, net nesipriešink.(Taškas)

ši medžių kirtimo       2018-04-22 16:43

banga vyksta ne tik Šilutėje ir ne tik Vilniuje - medžių kirtimo vajus siautėja visuose Lietuvos miestuose, ir, galimas dalykas, visose gyvenvietėse. Panašu į Europos lėšų grobimo schemą: sveiki, aukšti, tiesūs, stiprūs medžiai yra iškertami be jokio reikalo - kai kur prie kirtimui pažymėtų medžių priklijuoti A4 formato lapeliai, kuriuose užsiminta apie kažkokią ,,konvenciją’‘. Aplinkos apsaugos ministerija turi atsakyti į klausimą, kodėl sveiki medžiai iškertami visuose Lietuvos miestuose, kas tokį potvarkį sumanė, kaip tai aiškina vyriausybė ir taip toliau - visąk išsamiai, nuosekliai ir detaliai. Reikia atlikti žurnalistinį tyrimą - galimas dalykas, valdininkai yra susimokę su medienos spekuliantais.

Stasys       2018-04-22 15:49

Labai gražiai ir absoliučiai teisingai parašė gerbiamas Gytis. Taip, mūsų tą varganą Marijos žemę užplūdo “skėriai”. Tai niekšiški liberastiniai padarai, barbarai .... Nuskalpavo mūsų didingą šventovę Gedimino kalną, ėmėsi skalpuoti ir visą šalį. Manau, kad dirigentai tie patys. Tai bejausmiai, nemąstantys, nežvelgiantys į ateitį bei niekinantys praeitį žmonės. Negi auga tokia jaunoji karta ? Labai apmaudu ir apgailėtina. Naikinti gyvąją gamtą beatodairiškai, tuom kenkiant kitiems žmonėms, mano manymu yra nusikaltimas. Reikia stabdyti tą  barbarizmą, nes tai iš tiesų pavojus mūsų išlikimui ...

Tenka prisiminti,-       2018-04-22 14:40

gydytojas A.Kačergius pasakojo,-kai Dzūkijoje šalia vienos močiutės sudegė miškas.Ji dėl to apsirgo depresija ir atvažiavo gydytis.Kol miškas atauga.

saunuolis       2018-04-22 13:54

Pritariu,jog savu asilu turime pakankamai.zmones,bukite pilietiski,kitaip nebeliks Lietuvos.Ivogs,nusiaubs.Galvokite gerai ka renkate.

pritariu       2018-04-22 12:52

Labai pritariu prof. G. Padegimui. Kiek galime žiūrėti, kaip įsitvirtina kultūra, kuri neturi nieko bendro su mūsų paveldu, pasaulėjauta ir vertybėmis. Nebeužtenka ironozuoti, reikia veikti. Todėl toks kreipimąsis labai laiku ir vietoje. Būtina, kad viešai pasisakytų ir kiti žinomi žmonės.

vizija       2018-04-22 12:32

Iki 2030-jų Lietuva be medžių ir be lietuvių!
Refuges wilcomen politika - paversti Lietuvą tikra dykuma, taip sukuriant jaukumą abdulaxams. Kad jaustųsi lyg namuose ir nebepabėgtų.
Kai nuo Baltijos jūros iki Didžiasalio plytės naujoji sachara, beliks parašyti europinį projektą ir gauti lėšų kupranugarių bandai įsigyti.
Tame peizaže taip pat gerai derėtų ir išakai. Bet jų pirkti nereikės - savų asilų turime daugiau nei pakankamai.


Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Būtina naikinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą

Rasa Čepaitienė. Čiukčiai prie Baltijos

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasia – mūsų Globėjas

Algimantas Rusteika. Įtampą žūtbūt reikia išlaikyti

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Arūnas Gumuliauskas. Minint Steigiamojo Seimo šimtmetį

Povilas Gylys rekomenduoja. Apie zuikius ir valstybę

Istorikas Artūras Svarauskas apie Steigiamojo Seimo šimtmetį

Vytautas Sinica. Ironiška – nemirtinga neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia atgimsta sovietmetį tyrinėjančių galvose

Lietuvos Respublikai – 100! Gabrielės Petkevičaitės-Bitės žodis pirmajame Steigiamojo Seimo posėdyje

Vytautas Sinica. „Ne, vaikas nėra kolektyvinė mūsų visų atsakomybė“

Kaip iš Neringos Venckienės namų buvo pagrobta Deimantė Kedytė – dalijamės vaizdo įrašu ir Karolio Venckaus komentarais (video)

Algimantas Rusteika. Pasislėpti nepavyks niekam

Marijos radijas: Ar esama realių priežasčių pilietiniam judėjimui laisvoje šalyje, demokratinėje santvarkoje?

Rasa Čepaitienė. Kito žvilgsnyje

1972-ųjų gegužės 14-oji, Kaunas: Romas Kalanta ir kalantinės

Algimantas Rusteika. Kelios pastabos „vaiko ėmimo“ įrašo paraštėje

Aštuntosioms Garliavos antpuolio metinėms artėjant Neringa Venckienė klausia: Kodėl? Už ką?..

Fatima – pasaulinė Marijos sostinė, arba Popiežiaus Jono Pauliaus II galybės paslaptis

Kardinolas Joseph Ratzinger. Fatimos žinios teologiniai komentarai

Liudvikas Jakimavičius. Politinės stumdynės

Ramūnas Aušrotas. Ar nebus apribota tėvų teisė skųsti institucijų veiksmus?

Liudvikas Jakimavičius. „Amicus est Girnius, set magis amicus veritas“

Valdas Vasiliauskas. Lietuviško parlamentarizmo aukštumos

Nuo bačkos: „Freedom House“ politologas: Lietuva pagal demokratijos reitingą lieka stabilumo sala Vidurio Europoje

Andrius Švarplys. Apie politinę (ne partinę) kovą tarp laisvės ir karantino Amerikoje

Algirdas Endriukaitis. Retorinis klausimas: esame istoriniame kelyje ar dykumoje?

2020-ieji – Lietuvos Steigiamojo Seimo šimtmečio metai

Liudvikas Jakimavičius. Visų atsiprašau, kad negaliu nieko pakeisti

Tomas Čyvas „Iš savo varpinės“: „Prasidėjo rinkiminė ruja“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.