Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė

Goda Juocevičiūtė. Covid ir sąmokslai

Tiesos.lt siūlo   2020 m. balandžio 28 d. 16:07

25     

    

Goda Juocevičiūtė. Covid ir sąmokslai

„Tu jau čia kažkokio sąmokslo ieškai“, „Tau sąmokslai vaidenasi“ – taip valdžios oficialios pozicijos, nebylių statistikų ir iš konteksto ištrauktų skaičių įsikibę vienintelės teisingos numonės mėgdžiotojai itin argumentuotai gėdija tuos, kas abejoja, analizuoja ir gilinasi labiau nei tik į tai, ką skleidžia valstybės įstaigos ir kas surašyta vikipedijose. Nes faktą, kuris atrodo svetimas, ar kažkokį sielai nepriimtiną reiškinį paprasčiau atmesti ir išjuokti kaip sąmokslo teoriją nei labiau pasidomėti ir pamėginti atrasti tai, kas taip lengvai nepasiekiama ir plika akimi nebūtinai iškart pamatoma. Apskritai jiems labai nemalonu sužinoti ar atrasti kažką nauja. Tokia jų prigimtis, žmonės skirtingi: vieni gimsta žingeidūs, kiti – ne.

Infantilams atrodo neįmanoma, kad už bet kokios akcijos, socialinės ar politinės tendencijos, reklaminės kampanijos slypi kažkieno interesas. Kad niekur, ypač – už stambių, globalių reiškinių, informacinių ir prekybos karų neslypi joks interesas, gali manyti tik tie, kurie patys yra nykūs valstybinių kabinetų arba nevyriausybinių organizacijų, kurias maitina visokie ES fondukai, planktonai, niekada gyvenime neturėję jokių didesnių siekių nei tik pavalgyt ir laiku spėti nueiti į tualetą atlikti gamtinių reikalų, na, dar „įgyti aukštąjį“ ir pasidaryti vaikų, nes taip bobutė liepė. Jiems nesuvokiama, kad dideli projektai, visuotinės krizės, svarbūs pokyčiai, paliesiantys jų gyvenimą, yra kruopščiai planuojami, organizuojami ir apskaičiuojami. Gi trumparegiai patys gyvenime niekada nėra bandę suplanuoti kažko daugiau nei savo vestuvių (ir tai neapsiėjo be vestuvių planuotojų pagalbos) ar poilsio Viduržemio jūros kurorte prie baseino vidury liepos mėnesio, kai darbovietė išleido atostogų. Juk bet koks didesnis, daugiau pastangų, iššūkių ar nestandartinių sprendimų reikalaujantis planas baugina.

Šiaip jau kiekviena mąstanti būtybė nuo tos akimirkos, kai tik išmoksta kalbėti daugmaž nešvėpluodama, turi savų tikslų, planų, interesų, tačiau sąmokslų teorijų „griovėjams“ atrodo, kad, tarkim, politinės partijos, klanai, mafijos struktūros, biržos, bankai, farmacijos koncernai, skaitmeninių technologijų gamintojai, valstybių vadovai patys savaime išsilaiko, jokių tikslų ar interesų neturi ir negali turėti, o gyvena ir dirba kaip pampersuose skendintys lopšinukai.

Proto lopšinukams, net ir suaugusiems, atrodo viskas stichiška, be plano, kažkoks likimas, nepaaiškinamas atsitiktinumas – galbūt dėl to, kad patys gyvenime nėra nieko organizavę, nuosekliai kūrę ir skaičiavę ar atsakę už save, kadangi už juos tai nuolat daro kiti – bobutės, sutuoktiniai, Skvernelis ar VMI.

Sąmokslo teorijų „griovėjai“ netgi įsivaizduoja, kad tokios organizacijos kaip PSO, kurią milijonais remia pasaulio valstybės ir į kurią milijonus sukišę milijardieriai, prognozėse nusipaisto, blūdija, jas keičia, nes „klysti žmogiška“. Klysti žmogiška pasirašinėjant bergždžius biurokratinius lapelius ar spėliojant ateinančios vasaros orus, bet ne planuojant milijardais matuojamus biznius. Čia nėra žmogiškų klaidų, nesusipratimėlių ar mėnulio fazių, nes tai – ne namų šeimininkės, pašaipiai postringaujančios apie sąmokslo teorijas, virtuvė, o vieta, iš kurios eina įtaka visam pasauliui.

Jūs paklauskite gėlių pardavėjų turguje, ar joms čia viskas kažkaip atistiktinai gaunasi iš šios veiklos uždirbti, ir jos pasakys, kad nieko atsitiktinio nėra – kad net gėlių pardavimui reikalinga tinkama vieta ir laikas, konkurentų ir klientų veiksmų analizė, o klysti kainuoja per brangiai. Tai negi nekuria strategijų tie, kieno išsikeltas tikslas – didinti pelnus milijonais, milijardais ir trilijonais?

Kiekvienas marketingo, reklamos, komunikacijos ar viešųjų ryšių specialistas pasakys, kad kartais, norint išlikti ar pasiekti didelio pelno, suformuoti nuomonę, reikia įvykius provokuoti, simuliuoti, kryptingai režisuoti, o atsitikusius neplanuotai – operatyviai pakreipti sau naudinga linkme, tikslingai apdoroti ir labai apgalvotai pateikti visuomenei. Tačiau to nė įsivaizduoti nepajėgia sąmokslo teorijų „griovėjai“, kadangi patys niekada nėra mėginę iš savo darbo gauti aukštesnių, konkurencingų rezultatų, o atiduoda reikalus savaiminei eigai ir galvoja kaip dvylikametis prieš matematikos kontrolinį, kad ai, gal kaip nors praslysiu, ir gal sėkmė ateis kažkaip savaime, kaip loterijoj.

Jei kas ir yra sąmokslo teorija, tai jų pačių šešėlis, kuris pats už save neatsako ir jokių rezultatų nesiekia.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

>šiaip tai       2020-05-1 10:59

tai tik atsakas tiems, kurie “viską žino geriau” ir yra paskutinė instancija.

šiaip tai       2020-05-1 9:07

šlykštokas autorės, akivaizdžiai laikančios save “aukštesne būtybe”, pasipūtėliškos paniekos ir patyčių pilnas tonas. Automatiškai nubraukia visas gal ir taiklias įžvalgas. Tai ne kelias, moterie, tai apgailėtina aklavietė. Iš aukšto lojant ir lojant ant kitų, atsiranda pavojus pačiai sušunėti. Šuo įnirtingai draskosi ir loja. Žmogus klausosi ir stengiasi suprasti.

Al.       2020-05-1 1:25

Ką simbolizuoja ta moteris nuotraukoj?  Kad jai nerūpi „įgyti aukštąjį“ ir pasidaryti vaikų, nes taip bobutė liepė ? Ar tokios frazės nei iš šio, nei iš to įterpimas į šiaip jau logišką straipsnį, nėra nedidelis sąmokslas pats savaime? Prieš jau ir taip skubiai naikinamą tautą.

Taip,       2020-04-30 18:41

oligarchai ir multimilijardieriai šventi, kaip ir visi kiti likę “Übermensch’ai”. Puolam visi skaityt “Mokslinę Oligarchiją” ir W.I.Lenins „Liberalismus und Empiriokritizismus”, kurie padės mums teisingai vykdyt oligarchijos mums skirtus teisėtus reikalavimus. Strėbuokų anuoka veinikiemės!

papūgos        2020-04-30 16:02

kartoja, kad sąmokslų NEBŪNA, o milijardieriai seniai tapo angelais. Dabar jų dimensija tokia: dosni parama silpniesiems, prieš tai nemokamai paskiepytiems nuo viruso, apie kurį nemokamai skelbia žiniasklaida.

 

Netikiu, netikiu       2020-04-30 13:42

sąmokslo teorijomis, netikiu - jų tiesiog nėra. Nėr sąmokslų - duokit greičiau diplomą arba gerai apmokamą darbą po blatu, aš visas jūsų. Ką liepsite, tą ir sakysiu. Už privilegijas, meilužes, mokslinius laipsnius visada pasirengęs pasikabinti - padaryti, iškrėsti kolegoms, bendradarbiams ar net giminei bet kokią kiaulystę, išdavystę, ką tik norit, kad tik ir man būtų leista engti runkeliokus ir kvailint močiutes per dezi LRT.

agentas kuperis       2020-04-30 10:47

“sąmokslo teorijos” naudingiausios patiems sąmokslininkams. pavyzdžiui paskelbi, kad 5G ir koronavirusas kažkaip surišti ir po to jau gali “šukuoti” ir dėlioti į tas pačias dėžutes visokio plauko chemtrailinius keistuolius ir pagrystai ieškančius atsakymų dėl šitos technologijos poveikio sveikatai. tuo tarpu RRT kažkodėl mažina elektromagnetinės spinduliuotės normas. čia kas, atsirado nauja homo sapiens rūšis, kuriai ta spinduliuotė mažiau kenkia? p.s labai tinka iliustracija iš “Tvin Pykso” smile

Laukiame atskleisto sąmokslo       2020-04-30 9:10

Ar dėl kelių moterytei skaudžių temų: “susiplanuoti ... vestuvių” ir “pasidaryti vaikų” turi būti taip žiauriai apkaltinta ta problema sau galvos nekvaršinanti visuomenės dalis?
Jei pačiai nesiseka reprodukcinėje srityje, tai bent išklok nors vieną mūsų visuomenei neišaiškintą sąmokslą, nepilstydama čia iš tuščio į kiaurą.

Sąmokslo teoretikas       2020-04-30 8:36

Įkvėpimas pagavo mergaitę. Įjungė serijinę straipsnių gamybą. Viena autorės citata iš kiek ankstesnio šios serijos straipsnio sąmokslų tema (balandžio 9 d. delfi): 
“Įvaryti paranoją bandai – vieni juokai, reikia tik atrasti ir spustelėti jos silpnąsias vietas. Kad lietuvius galima lengvai užburti nebūtais dalykais, aiškiai paliudijo lygioje vietoje išsivyniojusi violetinė legenda apie pedofilų klanus.”

stasys        2020-04-30 8:05

Anksčiau nesu skaitęs autorės str. teko perskaityti , yba kaip dar žmogus suprasi kokia žvaigždė šviečia tai madam į pakaušį . Arši –trojėniško stoto homo-women‘s (šiuolaikiška moteris )  pasiruošusi nokautuoti bet kurį abejojantį jos požiūrių .  Covit19 iš tikro atskleidė to vakarietiško gyvenimo trukumus tiems kas to nežinojo , tiems kas miškuose rinko uogas ir grybus.. tiems kas kas vakarą užmesdavo tinklą o ryte pilnas lūkesčiu laukdavo savo laimikio . Jokio sąmokslo jokio Covit19 tik tai kas realu to žmogaus gyvenime ir tai kas supa ta paprasta žmogiška buitį  ir štai į jo gyvenimą įsisupą Covyt19 ..aikštinga , prietaringa visur matanti precizišką švariu ranku tvarką , bėganti , skubanti , čia patraukti čia stumtelėti .. apie kitus ‘negalima –reikia‘ ,  tyliu viskas šiame pasaulyje vienas nuogas sąmokslas ir jokio atsitiktinumo . Ar įsivaizduojate pasaulį kuriame dominuotu toks moteriškas praktiškumo protas ? ..iš karto sakau jame vyrai išmirtu kaip musės .. liktu tik tas fiziologinis tirpalas kurio reikia mėgintuvėlyje giminę į ateitį stumtelėti .  Ne ne aš tikrai tikiu ir toliau tikėsiu kad ne viskas šiame pasaulyje pavaldu TIKSLUI ..Koks tas gyvenimas jei kažkam neužtenka laiko pasvajoti kojas iškėlus po liepomis ? Covit19 tik dar viena .. ir ne paskutinė , greitai atėjo tiek pat greitai ja visi pamiršo . 

Vytautas Kabaila       2020-04-30 7:45

Puikus analitinis straipsniukas.Turinio kaip ir nėra, bet yra mintis, pakankamai gerai išreikšta, labai aktuali mintis. Yra žmonių grupių, kuriančių sąmokslų teorijas, bet iš tikrųjų tai ne sąmokslų teorijos, o šių grupių interesų, netgi globalių interesų teorijos, tik reikia tai pamatyti, tai suprasti. Yra žmonių ar grupių, kuriems norisi arba reikia į šias teorijas, į šiuos klausimus atsakyti, viešai atsakyti, bet jie nežino, ką atsakyti, kaip atsakyti, ne viską gali ir pasakyti, neatskleidę, kas jie yra ir kam jie atstovauja iš tikrųjų, todėl jiems pigiausias ir išmintingiausias triukas - visas teorijas, kurių jie neįstengia įtikinamai nei sukritikuoti, nei paneigti, tuoj pat apšaukti sąmokslo teorijomis. Ir tada jie, bent jau patys prieš save, triumfuoja, didžiuojasi, kad nesunkiai susitvarkė su dar viena “sąmokslo teorija”. Ačiū, Goda, už puikų analitinį straipsniuką, man jis buvo įdomus ir prasmingas.

> 2020-04-30 5:49       2020-04-30 7:34

o taip, juliau Milaiti, mes tave iš pusės žodžio suprantame, ką jau nekalbėti apie VU docentus ir VDU „prapiesorius”, jie, tiesiog, skaito tavo genialias mintis per atstumą. Ypač kai anksti ryte su „premjeru Winnie” darote pachmielą po stalu iš „Kremlin gold” butelio. Kad seimo Jurgis neužkluptų.

Atsakau:       2020-04-30 5:49

Langų budėtojo karinis laipsnis - majoras arba kitaip, Felčeris iš Sovietsko. Na, provokatore ją įvardino net pats mylimiausias Lietuvos tautinių patriotų anglų premjeras Winnie, kuris, kaip žinote, supartalino Britų imperiją, už ką jam šiandien anglai stato paminklus kartu tuo unabomberiu Hariuku ir jų abiejų garsiuoju gyvų žmonių deginimo išradimo autoriumi ir draugeliu masinių Vokietijos miestų bombardavimų metu, super garsiuoju projektuotoju F. Lindemann’u. Stalinas turėjo kitą, ne ką prastesnį projektuotoją, - draugą I.D.Berg, dušegubkių išradėją ir racionalizatorių, bet apie juos visus mūsų VU ir VDU prapiesoriai studentams kažkodėl nieko negali išstenėti. Jie, docentai, dabar gi Korone 2020 užsiėmę ir galvoja apie jos naujas bangas ir bankų viršpelnius po jų. Svajoja zubrylos-mokslinčiai, kad ir jiems nuo tų viršpelnių kas kokį gardesnį kaulą numes. Kiti, pavyzdžiui, rektoriai veržiasi į Seimą. Na, o baigiant pasakysiu, kad tą provokatorę dar prasčiau vertina Patrick Buchanan. Manau, kad ir be įvardijimo supratote, ką turėjau omenyje. Geros dienos!

Trabantas       2020-04-29 22:53

Kažkas labai suvelta. Nepagavau minties,apie kokias čia sąmokslo teorijas papostringauta.

Tvankstas       2020-04-29 22:51

Juliau—- “vienos provokatorės, norinčios tapt irgi imperija, mon Dieu!” - Jūs čia neįvardinote Lenkijos ?

vaikystei       2020-04-29 22:05

dar kartą skaitykite, - gi apie jus. Lygiai antroje pastraipoje.

Vaikystėje        2020-04-29 21:44

skaičiau pasaką pavadinimu: ,,Nueik tenai kur nežinai, atnešk tą nežinau ką”. Pasaka buvo puiki. Čia atvirkščiai: tema suformuluota aiškiai, o turinio nei su mikroskopu, nei su teleskopu nerasi. Kažkas mokyklą, matyt, baigė nuotoliniu būdu smile . Užtat troliams tikras rojus: gali pilstyti vandenėlį apie ką tik nori ar šiaip apie nieką pasirieti.

O koks        2020-04-29 18:43

Langų budėtojo(mėtytojo per langą) karinis laipsnis?

Vardas       2020-04-29 18:43

Sukritikavo Goda Juoceviciute primetamus lietuviams naratyvus kaip reikia teisingai europietiskai galvoti is Europos Socialistiniu Respubliku Sajungos ir Lietuvos biurokratiju, LRT. Ka jau kalbeti apie Socialiniu Tinklu Facebook, DELFI, 15min naratyvu diktatura kaip teisingai lietuviui galvoti.

Apie tai,       2020-04-29 18:41

kad kiekvienas LT studentas privalo, kaip papūga, kartoti, kad netiki sąmokslų teorijomis, kad jų nėr iš viso, kad milijardieriai tik geruokšliai ir dar užsiiminėja labdara, remia ubagyną ir sukurs labai fainą vakciną. Jeigu jų nebūtų - nebūtų tiek daug dėmesio skiriama ir jų paneigimui. Lietuvos okupacija irgi ne taip seniai buvo tik dar viena sąmokslo teorija.

???       2020-04-29 18:19

O apie ką straipsnis?

Žinok, Langų būdėtojau,       2020-04-29 17:37

nuolat čia budintis, kad “L’art de la désinformation - l’instrument de gestion humaine!” Tai galėtum lengvai suvokti, na, kad ir perklausęs “Aktualijų studiją” 2020-04-24 dienai dar kartą, o ne mane čia gaudyti. Ir kaip pačiam tai nepabosta? “Manufacturing Consent- les nouvelles formes de la guerre moderne”, nežinojai? Dezinformacijos pagalba valdomas pasaulio runkelynas - daržovės, nors morkos tam ir priešinasi. Nenori vergėmis būt pasauly, nors tu ką, a? Lietuviai, paveikti Stokholmo sindromo, deja, deja, - nebesakysiu.

> 2020-04-29 17:13       2020-04-29 17:19

tu tai jau tikras istorikas, juliau Milaiti, tikrų tikriausias, nors ir mažaraštis.

Istorijos       2020-04-29 17:13

be sąmokslų nėr - kitaip tai būtų ne istorija, o VU Demagogijos meno fakultetas. Istorija yra rimtas mokslas, bet, deja, tokio Lietuvoje nėr, kaip ir istorikų - tik vienas kitas, ant rankų pirštų skaičiuojami. Anksčiau mokslo pirmūnai klykė, kad jie tiki Moksliniu Komunizmu, šviesiu jo rytojumi, o dabar runkeliams kiaurą parą kala per TV, Radiją ir internetą, kad jie netiki sąmokslų teorijomis, kad jų tokių nėra, pamiršę, kad du pasauliniai karai būtent taip ir prasidėjo. Nuo vieno patriotiško agentėlio ir vienos provokatorės, norinčios tapt irgi imperija, mon Dieu!

ah1       2020-04-29 17:02

sąmoklsas ne sąmokslas bet gaunasi kad jau ir oras apmokestintas :  visi verčiami mokėti už orą per “antsnukio mokestį”, nemoki “antsnukio mokesčio”, kvėpuoji tyru oru o ne savo iškvėpomis - mokėk baudą. Ką dar sugalvos buožės ir policininko valdžia?


Rekomenduojame

Įbauginti prezidentai. Vytautas Matulevičius prakalbino Valdo Adamkaus vyriausiąjį patarėją Darių Kuolį

Andrius Švarplys. Kam – anarchija, o kam – „meilės vasara“

Liudvikas Jakimavičius. Šimašiaus pliažas

Justas Stankevičius. Kaip pasikeitė Vokietijos viešasis saugumas nuo pabėgėlių krizės pradžios?

Ir undinėlė rasistė...

Nida Vasiliauskaitė. Apie institucinį rasizmą

Neringa Venckienė. Neatsakyta iki šiol

Liudvikas Jakimavičius. „Vyčiui pliaže – ne vieta“

Kviečiame į kasmetinę Lietuvos laisvės kovotojų atminimo šventę: susitinkame liepos 4 d. Mūšios Didžiosios Kovos apygardos partizanų parke

Robertas Grigas. Aleksandr Galič apie (pra)tylėjimo kainą

Algimantas Rusteika. Apie ką giedosime liepos 6-ąją: apie Lietuvą ar apie vienybę su žmonija?

Rasa Baločkaitė. Kraupusis Merkinės stadionas

Andrius Švarplys. R.Šimašiaus ir Co akcijos matmuo – amputuoti istoriją, atmintį, kančios sakralumą

Per 20 organizacijų reikalauja Prezidento dėmesio istorijos politikai

Vilius Kavaliauskas. Lukiškės: Ką nutyli Vilniaus meras?

Ramūnas Aušrotas. Išlaikyti LRT gyventojams kainuoja triskart brangiau nei Vyriausybę

Nida Vasiliauskaitė. Mokslas yra dalykas didis

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (II)

Liudvikas Jakimavičius. Dočys politikuoja

Atgimstantys paminklai. Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas: Atkurkime Gumbių kaimo koplystulpį –  išgelbėkime istorinį paminklą

Povilas Urbšys: „Vytis yra tai, kas mus gali suvienyti“

Rasa Čepaitienė. Atsisakantys keistis

Nida Vasiliauskaitė. Apie Linos Žigelytės versiją iš serijos „Kas atsitiko Nidai Vasiliauskaitei?“

Iš propagandos frontų: Dainius Pūras. Apie smėlį ir paplūdimį Lukiškių aikštėje kaip laimingoje erdvėje

Povilas Urbšys: Jei bus priimta tai, ką siūlo valdantieji, Lukiškių aikštėje stovės ne Vytis. Argi tai ne dar viena išdavystė?

Ne juokas. Politinis kompasas pagal liberalus

Andrius Švarplys. Kas gali apginti žodžio laisvę ir laisvę apskritai?

Geroji Naujiena: Stiprūs Jo malone

Vytautas Matulevičius. „270 milijonų, kurie parklupdė Lietuvą“

Raimondas Navickas. O gal tai jokie NE vandalai? Gal tai PROTESTUOTOJAI?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.