Dienos aktualija, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Savivalda, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Gintautas Terleckas. Barbarai

Tiesos.lt redakcija   2021 m. spalio 7 d. 19:23

12     

    

Gintautas Terleckas. Barbarai

Valakampių miško parke, pravažiavus Saulėtekio bendrabučius, į kalną kylančio Nemenčinės plento dešinėje atsiveria kraupus reginys. Čia plentą nuo miško skiriantį šlaitą su ant jo augančiomis šimtametėmis, vos ne dangų remiančiomis pušimis ką tik skobte nuskobė suvežta technika.

Priėjus arčiau atsiveria milžiniška išpjauto miško plynė. Gilyn, tarsi pragaran išrausta duobė, joje riogso katilas. Kiek tolėliau statybiniais kranais renčiamos gelžbetoninės konstrukcijos. Reginys liudija dar vieną gamtos pralaimėjimą įžūliam žmogiškam godumui. Pasaulinius karus išgyvenusių pušų, ąžuolų nebeliko. Jų vietoje statomas prekybos centras LIDL (Nemenčinės pl.15).

Tiesa, šį verslo ir miesto biurokratų prievartaujamą landšaftą prieš kelerius metus, iškilus į viešumą šių statybų planams, aktyvesni gyventojai bandė ginti. Juos labiausiai piktino tai, kad miesto savivaldybė neteisėtai pakeitė šioje vietoje suformuotų gyvenamųjų namų statybos sklypų (plotas 0,8 ha) paskirtį. Sklypai tapo komerciniais. Miesto valdžia suteikė teisę iškirsti medžius ir statyti prekybos centrą.

Pagal galiojantį Vilniaus miesto bendrąjį planą ši teritorija skirta vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų namų statybai. Veikiantys įstatymai įpareigoja keičiant sklypų paskirtis gauti šalia gyvenančiųjų sutikimą. Niekas apie tokius planus gyventojų neinformavo. Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Geomokslų instituto dėstytojo, teritorijų planavimo ir gamtinio karkaso eksperto doc. dr. Jono Volungevičiaus teigimu, gamtiniame karkase negalima išskirti sklypų ir keisti gyvenamosios paskirties į komercinę. Vietinė bendruomenė šioje vietoje nenori matyti jokio prekybos centro.

„Neturėtų būti tos parduotuvės ten, nes buvo duotas leidimas komerciniam pastatui aptarnauti aplinkinius kvartalus. Mes ir esame aplinkinis kvartalas, kuris šito nenori“, – teigė bendruomenės narys Romualdas Dacius. Netoliese jau ir taip veikia trys prekybos centrai. Gyventojai į miesto valdžią kreipėsi su peticija, kurią pasirašė daugiau nei pusantro tūkstančių žmonių. Dėl protesto savivaldybės Miesto plėtros departamentas statybų projektui iš pradžių nepritarė ir grąžino taisyti.

Tačiau atlikti kosmetiniai taisymai nekeičia esmės. Niekas nepasikeitė ir po to, kai problemą apsvarstė praeitos kadencijos Seimo Aplinkos apsaugos komitetas. Buvęs Aplinkos viceministras Marius Narmontas svarstyme apibendrino, kad nebereikėtų svarstyti, ar statyti, ar ne, tik spręsti paties projekto įgyvendinimo klausimą. Vilniaus miesto savivaldybės administracija išdavė leidimą statyti naują „LIDL“ parduotuvę Nemenčinės plente. Sklype augę medžiai buvo pasmerkti žūčiai, o vietos gyventojams suteikta galimybė „džiaugtis nereikalingos krautuvės teikiamais malonumais“.

„Ne bendruomenės prašymais turime remtis, turime remtis objektyviais skaičiais“, – teigė miesto vyriausiasis architektas M. Pakalnis. Būtent jis š. m. rugpjūčio 19 d. LRT.lt portalui nekukliai pareiškė: „Derinant šį projektą mums visiems pavyko rasti ne vieną kompromisą. Džiugu, kad projekto rengėjai įsiklausė ir į mūsų, ir bendruomenės pastabas bei lūkesčius ir dėl statinio architektūros, ir dėl aplinkos sprendinių.“

Greičiausiai kalbėtojas susimaišė. Apie kokius kompromisus jis kalba? Ar tikrai šis derybininkas, kaip ir visa savivaldybė, buvo prieš LIDL užmačias stojusios Nemenčinės plento bendruomenės pusėje? Tai kas gi išdavė statybai leidimą? Ne kitaip, kaip niekingai skamba LRT.LT straipsnio „Po projekto korekcijų Nemenčinės plente bus statomas mažesnis prekybos centras“ džiaugsmai. Pasirodo, prekybos centro pastatas – užims ne 2410, o tik 2100 kv. m. Architektai pakeitė ir pastato apdailą – jai parengtos itin aukštos kokybės medžiagos, o pastato tūrį įgilino į sklypo reljefą – taip pastatas buvo maksimaliai pažemintas.

O pušys? 2019 metais žadėjo išsaugoti 88 pušis, palikti medžių salas. Jų nepaliko! Atsodins iš naujo? Nusipirks Vokietijoje ar Afrikoje pušelyčių ir sukiš tarp betoninių trinkelių skursti? Šitaip geležiniais kaušais važiuojate ne tik per gamtos, bet ir per žmonių gyvenimus.

Atimate iš mūsų tikrus dalykus, o vietoj jų siūlote pirkti pigius surogatus. Kyla klausimas: kur jūs, mūsų valdininkai ir biznieriai, ruošiatės savo vaikus auginti?

Skaitykite daugiau:
https://www.diena.lt/.../lidl-parduotuve-kursto-aistras...
https://www.15min.lt/.../gincas-del-lidl-nemencines...
https://madeinvilnius.lt/.../po-ilgu-atideliojimu-gautas…/ .
https://www.lrt.lt/.../po-projekto-korekciju-nemencines ..

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Liudmila Fionova       2021-10-11 19:07

Безумцы управляющие миром:
https://www.youtube.com/watch?v=LTxqGW-8g9Q

Dzeikas       2021-10-11 9:17

Dzeikajui:
Sitai betvarkei galima buti tolerantiskam na 10 metu…Galima buvo nurasyt and Sovietines okupacijos istvirkunusius zmones. Bet kai tas tesiasi kai valdyti ima zmones nepamenantys Sovietines okupacijos - paciento smegenu vezi tada gydyti reikia nukertant galva.

Povilas gaidelis> Stasiui:9.12       2021-10-10 8:20

Jūsų pašaipos ne vietoje. Jeigu nebūtų medžių ir kitų augalų, kurie fotosintezės būdu gamina organines medžiagas, Žemėje negalėtų egzistuoti gyvybė. Matote, kas darosi, kuomet masiškai ėmė kirsti atogrąžų miškus?

Oi, Džeikai, Džeikai!       2021-10-9 15:51

Pradžioje tikrai patiko Jūsų pastebėjimas: - “Vienzo blogai tas, kad statomas Lidlas…vietoj numatytu gyvenamuju namu rajono…” Taip, aš irgi atkreipiau į tai dėmesį ir jau norėjai tamstą pagirti už atidumą, bet viską sujaukė paskutinis komentaro sakinys. Vaja! Ko, ko, o okupantų tai jau tikrai Lietuvai nereikia! Reikia tik per rinkimus nemiegoti, arba protestuoti!

tik tiek       2021-10-8 17:54

Jautru, prasminga, ne antivakseriška.

Dzeikas       2021-10-8 10:38

Dabar prilaikykite jusu teisuoliska pasipiktinima ir isiskaitykite i teksta.
Nieko neiskaitote? Tarp eiluciu?
Vienzo blogai tas, kad statomas Lidlas…vietoj numatytu gyvenamuju namu rajono.
Vienzo keliama kakaryne labai tipiska tautai:
- Vagia!!!...(ir tyliai) ir man , padla, neleidzia…
Ka cia pasakysi? Pusu gaila. Bet isgalabys jas bet kuriuo atveju: jei ne Lidlas tai gyventojai kurie patys jas ruosesi iskirst namu statyboms.
Tas pusis tegali isgelbeti Vilniaus grazinimas Lenkijai arba kokiam labiau civilizotam okupantui.
Tokia tat realybe.

stasys       2021-10-8 9:12

cit.“Kada Jūs baigsite viską matuti euru ir atsisuksite į gamtą draugišku veidu?” tada kai Povilai isikursite po medžiu palapynėje ir rupšnosite žolyte ja patrešdamas savo ‘produktais’. Taip kaip to niekada nebus , todėl ir siūlau laikytis proporcingumo su gamta .

Povilas Gaidelis       2021-10-8 8:33

Neįmanoma sveiku protu paaiškinti tokios nemeilės žalaiesiems mūsų draugams medžiams, kuri taip bujoja Vilniuje. Dar tebekraujuoja Gedimino kalno žaizda, o medžiai žudomi toliau. Gal reikėtų mūsų valdininkus pasiųsti į Suomiją pasitobulinti? Toje šalyje, kur miškingumas gerokai didesnis nei pas mus, mieste kruopščiai saugomas kiekvienas medis. Ten medžiai draugiškai sugyvena su urbanistine aplinka. Neretai jie glaudžiasi ir pastatų interjere. Gerbiami ponai valdininkai, kodėl Jūs taip nemylite nuostabios mūsų gamtos ir mūsų žaliųjų draugų, kurie mums teikia ne tik pavėsį ir valo orą? Kada Jūs baigsite viską matuti euru ir atsisuksite į gamtą draugišku veidu?

stasys       2021-10-8 4:16

o kur tas tūkstantis dusaujančiu anksčiau buvo ? kodėl traktoriaus grandinėmis prie tu kertamu medžiu neprisirakino ir nepaskelbė bado streiko ? kai jau iškirto ir viska išvartė pasebėko žiu nebetinta namu valda apstatyti .. Taip, vietelė grąži ir naujas pastatytas turtas grąžiai kainuotu su aukštomis tvoromis , vienok man parduotuviu vitrinos gražiau atrodo ir yra puošiamos . Kitas reikalas , jei tas aktyvas , realiai savivaldos pareikalautu už viena nukirsta medį verslas atsodina dešimt ..kokios jaunos giraitės apie Vilniu jau dabar oštu ..oijoij.

Al.       2021-10-7 22:26

Žinoma, kam agrastams pušys.
Kuri partija savo programoj numatys, kad už antiįstatyminę veiklą valdininkai bus baudžiami ?

Kis       2021-10-7 21:46

uzsienyje brangusis.

Barbarai        2021-10-7 21:13

kur jūs, mūsų valdininkai ir biznieriai, ruošiatės savo vaikus auginti?

Rekomenduojame

Ignas Vėgėlė. Kai aliejaus žinios tampa niekam neįdomios, tenka atidirbti propagandai

Tikrieji neapykantos kurstytojai – LRT nori atverti pragarą?

Moterimi persirenginėjęs Airijos kunigas nutraukė savo tarnystę: nesulaukė palaikymo iš vyskupo

Europos Komisija atsisako skelbti Ursulos von der Leyen ir Pfizer korporacijos vadovo susirašinėjimo žinutes

Edvardas Čiuldė. Dar kartą apie Vilniaus universitetą: universiteto dvasios atstatyti jau nepavyks niekados niekam

Vytautas Sinica. Valdžia su visuomenės dauguma ir toliau renkasi gyventi karo sąlygomis

Dominykas Vanhara. Ar Šimonytės vyriausybė vis dar turi pasitikėjimą Seime?

Leonas Milčius. Išduoti Sąjūdžio pažadai ir vertybės, pažeminta lietuvių valstybinė kalba

Daiva Tamošaitytė. Dvi Lietuvos: kas daugiau?

Bažnyčios krizės grimasos: Čikagos kardinolas vadovavo pagoniškai ceremonijai

Anglija panaikina visus COVID pasus, reikalavimus dėvėti kaukes, darbo apribojimus

Vytautas Radžvilas. Žvelgiant į seną nuotrauką

Albertas Žostautas. Jie sulaužė Lietuvos Konstituciją ir išdavė

Vytautas Radžvilas. Prisikėlė jedinstvo ir LKP, pasidalijusi į skirtingų pasivadinimų atskiras partijas

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Klausimai ir atsakymai

Nacionalinis susivienijimas dėl galimos korupcijos Vilniaus savivaldybėje kreipėsi į STT

Lenkija: kritikuoti Kiniją vien tam, kad įtiktume Amerikai nėra mūsų interesas

Vytautas Sinica. „Valdantieji meluoja, kad dėl asmenvardžių nepažeidžia Konstitucijos“

Vakcinacijos pasais pasipiktinę bulgarai šturmavo parlamentą

Edvardas Čiuldė. Ar jau atėjo laikas atsidalinti Lietuvą?

Naujoje „Trys riešutėliai Pelenei“ versijoje – homoseksualios scenos

Vlogerių veikla be priežiūros tuoj taps praeitimi

LRT laidą prodiusuoja Edmundas Jakilaitis, o jo žmona – premjerės patarėja, veda Rasa Tapinienė

Europarlamentaras Stasys Jakeliūnas ir teisininkas doc. Vaidotas Vaičaitis. Europos komisijos įsipareigojimai bendrovei „Pfizer“

Laima Kalėdienė. Lyg įstatymas būtų priimamas ne Lietuvos, o Lenkijos Seime

Vytautas Radžvilas. Ne, – krepšinis vis dėlto nevienija

Amerikiečiai nepasitiki žiniasklaidos informacija apie Covid-19

Vidas Rachlevičius. Ponios ir ponai, ar ne laikas prilaikyti arklius?

Regina Statkuvienė. Blogio veidas

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Dvi minios, dvi Lietuvos, dvi baimės ir du tikėjimai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.