Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Kultūros, kalbos, istorijos politika, TALKA

Gintaras Karosas. Vytis

Tiesos.lt redakcija   2017 m. lapkričio 17 d. 15:04

12     

    

Gintaras Karosas. Vytis

Piliečių asociacijos „Talka kalbai ir tautai“ pirmininko Gintaro Karoso pranešimas, perskaitytas 2017 m. lapkričio 17 d. mitinge Vyčio paminklui Lukiškių aikštėje Vilniuje apginti.

Susirinkome čia, kad apgintume Vytį. Kad centrinėje sostinės aikštėje stovėtų mūsų valstybės simbolis, per amžius telkęs lietuvių Tautą ir įkvėpęs pergalėms. Vytis – ant lekiančio žirgo skriejantis raitelis, kuris yra svarbiausias mūsų didžios istorijos dalyvis. Jis privalo amžiams tapti amžinosios Lietuvos sostinės esminiu akcentu. Tokia Tautos valia: suprantama ir neginčytina.

Vyčio paminklo konkursą paskelbė ir įvykdė entuziastai. Tai pavyzdys, rodantis, kaip sąmoninga visuomenės dalis, niekieno neverčiama, gali imtis prasmingų iniciatyvų, telktis ir savo darbą skirti kaip dovaną Lietuvos Nepriklausomybės šimtmečiui.

Manėme, kad Vilniaus visuomenininkai įkvėps Nepriklausomybės šimtmečio iniciatyvoms visą Lietuvą. Tačiau įvyko visai kitaip. Blogiausia yra tai, kad mūsų valstybė, užuot atlikusi savo priedermę ir skatinusi patriotiškas, altruistines ir prasmingas visuomenės iniciatyvas, jas vilkina ar net žlugdo. Ar nepagalvojama, kad Vytis ir esame mes, piliečiai, vis dar bandantys tikėti savo valstybe?

Vyčio paminklo istorija rodo valdžios pareigūnų nesusivokimą, bandymą improvizuoti ar demonstruoti galias. Nesuprantant ir nematant istorizmo ir mados skersvėjų kakofonijos beprasmiškumo. Siunčiama žinia visuomenei, kad valstybei nebereikia mūsų indėlio, patriotizmo, pasiaukojimo.

Negalime tylėti dėl bandymo sumenkinti lietuvių kalbos statusą – tai susiję. Tai Lietuvos pamatas, ant kurio prieš šimtmetį atsikūrė ir mūsų tautinė valstybė. Negarbingas, o ir netoliaregiškas noras į oficialius asmenvardžių įrašus įtraukti nelietuviškas raides. Tai kažkas panašaus, jei mūsų himne atsirastų nelietuviškas priedainis. Ar tai nepanašu į priesaikos laužymą?

Turime prisiimti atsakomybę ir mes, kurie daugelį metų laukėme tinkamos valdžios, rinkdami tuos pačius veidus, tylėjome. Grėsmės valstybei būna ne tik išorėje, dažnai užsimaskavusios – ir viduje. Beribis asmens laisvės iškėlimas virš bendrojo gėrio, tarsi taip ir turėtų būti, tautinių ir tradicinių vertybių devalvavimas, iš esmės išsitautinimas, veda prie pačios valstybės susinaikinimo.

Mes, Lietuvos piliečiai, giname Vyčio teisę į reprezentacinės sostinės aikštės erdvę. Paradoksalu. Piliečiai gina kiekvienam artimą Vytį prieš valdininkus. Vyčio monumento gimimas – tarsi viršūnė ledkalnio, po kuriuo slepiasi Lietuva. Dažnai veidmainingos politikos įkaitė. Vyčio gynimas mums aiškiai parodo, kad turime būti budrūs ir susitelkę. Nenoriu nieko smerkti, noriu, kad susiprastume, skatinu mylėti ir puoselėti tai, kas brangiausia. Kad vėl neprarastume.

Turiu vilties ir tikiu, kad mums pavyks. Būkime įžvalgūs, neapsigaukime. Būkime drąsūs, negi ir daugiau kaip po šimto metų, pasak Vinco Kudirkos, „lietuvį inteligentą pažinsi iš kinkų drebėjimo“. Globalizmo persmelktame šiandienos pasaulyje atlikime savo pareigą apginti mūsų savastį. Pirmiausia vertinkime politikų ir pareigūnų gebėjimą kurti Amžiną Lietuvą.

Tikiu, kad laimėsime. Apginsime Vytį pagrindinėje reprezentacinėje Vilniaus aikštėje. Kviečiu Sąjūdžiui. Tikslas kilnus ir prasmingas – Sava Lietuva. 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

dongdong8       2018-07-4 10:39
Milda       2017-11-23 14:24

Gražią auksinio šaulio skulptūrą iš Šiaulių reikėtų perkelti į Vilniaus Lukiškių aikštę ir pavadinti paminklu Lietuvos apsaugai. Labai tiktų visiems, būtų prasmė.Ir gražu.

to Klausimas       2017-11-18 14:13

Gali būti, kad už seimūnų ir verslinykų skolas teks pakloti žemelę šventą. Kalčiausi čia, žinoma, rinkėjai - nuolat renkantys bolševikus į valdžią.

Klausimas       2017-11-18 13:43

Ar 2020 metų už skolas teks atiduoti Lietuvos žemę?

Ak tos mano klaidos, klaidelės, dovanokit!       2017-11-18 8:19

Per vaikus, mokyklą, švietimą, univerkes ir docentus Hegemonas nori mus sunaikinti - pribaigti galutinai, taip sakant, anot vieno ške Prezidento ar kaip? Elitas, Former Bolsheviks’ai, mažindami lietuvių skaičių šalyje ir nuolat blogindami gyvenimo sąlygas jiems, sakosi taip stipriną mūsų nacionalinį saugumą. Kas gali tikėti tokiu šikarnu deziuku, a? Nebent mokslų daktarai ir kiti zubrylos, tiesa? Ant tėvų nelaimės vaikų laimės nesukurs seimūnai, galit neabejoti.

Jules       2017-11-18 8:14

Per vaikus, mokyklą, švietimą, univerkes ir docentus Hegemonas nori mus sunaikinti - pribaigti galutinai, taip sakant, anot vieno ške Prezidento ar kaip? Elitas, Former Bolsheviks’ai, mažindami lietuvių skaičių šalyje ir nuolat blogindamas gyvenimo sąlygas jiems, sakosi taip stiprinąs mūsų nacionalinį saugumą. Kas gali tikėti tokiu deziukų, a? Nebent mokslų daktarai ir kiti zubrylos, tiesa? Ant tėvų nelaimės vaikų laimės nesukurs seimūnai, galit neabejoti.

Tarabilda       2017-11-17 23:03

Keistas dalykas, kad Nepriklausomybės laiku užaugusi ir ateinanti jų vaikų karta nėra niekaip įsipareigojusi Lietuvos valstybei. Jiems visai nesvarbu, kas stovės Valstybės aikštėje. Aš, sovietinio išsilavinimo žmogus, jaunas ėjau į Sąjūdį, nes man buvo svarbios net detalės, kas yra valstybės suverenitetas - ar tai tikra Nepriklausomybė,ar feikas, ir kokie jos niuansai? Koek mes besame valstybė, - jaunimui nebesuprantamas klausimas.
Neturim jaunos, ne pilvinių kartos. Tad ir spręskom, kaip šioje situacijoje reikėtų performuluoti Lietuivos idėją, kad Lietuva išliktų. Gal reikėtų paklausti jų, o ne senelių, kurių jau viena koja grabe ir pakviesti jaunimėlį rimtam valstybinio lygio pasitarimui, suprantama, ne Tapinininio formato pokalbiui.KUo remiasi jų eskeipizmo filosofija?

Jules       2017-11-17 22:09

2020 metų už skolas ir bordaką Lietuvoje gali būti įvestas tiesioginis valdymas. Svetimi Europos pinigai bus galutinai pragerti, iššvaistyti eksiukų pilims ir jų VIP plaštakėms, tad visko gali būti. Gali prasidėti ne tik Finis Germania, bet ne Patrona Bavariae, o ir Finis Lithuania taip pat, jei neatsikvošėsime ir toliau Former Bolsheviks’us į padanges kelsime - ant altoriaus su alaus bokalu, kaip Jūs čia ir sakėte.

Kom-Jaunuolis       2017-11-17 20:12

Pritariu Tarabildai ir Julesui: visas jaunimas nori, kad Lukiškių cente, ant aukšto pjedestalo stovėtų ALAUS BOKALAS! Jeigu ne, mes masiškai, kartu su Julesu emigruosime į Bavariją arba Belgiją. Tada jums atsirūgs.

Jules       2017-11-17 19:55

Na, čia negalima nepritarti oponentui ponui Tarabildai, tikrai! Deja, taip! Ryga bilda, bet Tarabilda teisus. Mitinge nebuvau, o Kavaliauskas čia tas “Karalius” - Ilgojo patarėjas?

Tarabilda       2017-11-17 19:32

Tušti pliurpalai, atleiskit. Kam ta retorika su visomis fihūromis, kam ji skirta? Susirinkusiems į aikštę senoliams ar valdžiai pagąsdinti, kad mes dar turime raumenų? O iš tikro, nei tų raumenų, nei sveiko proto.
Pats buvau renginyje ir suvokiau Lukiškių aikštės projekto beviltiškumą. Jaunimo - 0. Kam tada visa ta retorika ir veikimas skirtas? Kavaliausko arklio projektui? Pasidomėkite, gerbiamieji, kas toksai yra Kavaliauskas ir iš kur jis atsiradęs.
Šie mitinguojantys žmogeliai, kurių veidus žinau mintinai, yra naivumo įsikūnijimai, kurių emocijomis manipuliuoja visokių rangų KGBistai ir žvalgybų kurmiai.
Vytis Lukiškių aikštėje turi stovėti, bet ne kavaliauskinė, diskredituojanti pačią Vyties idėją. Bent kiek praprusę žmonės turėtų jausti, kad realizmas - tai ne būdas kurti simbolinę tikrovę. Simbolis yra talpus prasmėms, kai jis tolsta nuo realistinio vaizdavimo būdo, kai kuriamas visai kitas suvokimo matmuo, nejau ir Tiesos portalo intelektualesniems žmonėms tai nesuprantama? Lozungais paminklo nesukursime, o simuliakrų simuliakrą į aikštę įkišime, ir dar skubos tvarka, kaip ura patriotai reikalauja.

G.P.       2017-11-17 17:44

Ačiū už prasmingą žodį! Lietuva - pirmiausia!


Rekomenduojame

Istorikas Artūras Svarauskas apie Steigiamojo Seimo šimtmetį

Vytautas Sinica. Ironiška – nemirtinga neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia atgimsta sovietmetį tyrinėjančių galvose

Lietuvos Respublikai – 100! Gabrielės Petkevičaitės-Bitės žodis pirmajame Steigiamojo Seimo posėdyje

Vytautas Sinica. „Ne, vaikas nėra kolektyvinė mūsų visų atsakomybė“

Kaip iš Neringos Venckienės namų buvo pagrobta Deimantė Kedytė – dalijamės vaizdo įrašu ir Karolio Venckaus komentarais (video)

Algimantas Rusteika. Pasislėpti nepavyks niekam

Marijos radijas: Ar esama realių priežasčių pilietiniam judėjimui laisvoje šalyje, demokratinėje santvarkoje?

Rasa Čepaitienė. Kito žvilgsnyje

1972-ųjų gegužės 14-oji, Kaunas: Romas Kalanta ir kalantinės

Algimantas Rusteika. Kelios pastabos „vaiko ėmimo“ įrašo paraštėje

Aštuntosioms Garliavos antpuolio metinėms artėjant Neringa Venckienė klausia: Kodėl? Už ką?..

Fatima – pasaulinė Marijos sostinė, arba Popiežiaus Jono Pauliaus II galybės paslaptis

Kardinolas Joseph Ratzinger. Fatimos žinios teologiniai komentarai

Liudvikas Jakimavičius. Politinės stumdynės

Ramūnas Aušrotas. Ar nebus apribota tėvų teisė skųsti institucijų veiksmus?

Liudvikas Jakimavičius. „Amicus est Girnius, set magis amicus veritas“

Valdas Vasiliauskas. Lietuviško parlamentarizmo aukštumos

Nuo bačkos: „Freedom House“ politologas: Lietuva pagal demokratijos reitingą lieka stabilumo sala Vidurio Europoje

Andrius Švarplys. Apie politinę (ne partinę) kovą tarp laisvės ir karantino Amerikoje

Algirdas Endriukaitis. Retorinis klausimas: esame istoriniame kelyje ar dykumoje?

2020-ieji – Lietuvos Steigiamojo Seimo šimtmečio metai

Liudvikas Jakimavičius. Visų atsiprašau, kad negaliu nieko pakeisti

Tomas Čyvas „Iš savo varpinės“: „Prasidėjo rinkiminė ruja“

Ramūnas Aušrotas. Atsitiktinumas? Abejoju

Audrius Bačiulis. Pamenat, kaip kaltinot ministrą Verygą dėl pirkimų?

Liudvikas Jakimavičius. „Reikia lietuviams išmokti mąstyti švediškai“

Tomas Baranauskas. Ar Tapinas padarys skandalą ant visos Lietuvos?

Kas yra geriausias neteisingumo ir privilegijuotos nomenklatūros Lietuvoje simbolis? Vytautas Sinica klausia ir atsako

Nida Vasiliauskaitė. Apie senus lietuviškus posakius ir naujuosius kultūrininkus

Vytautas Sinica. Mariui Ivaškevičiui reikia skirti Nacionalinę demagogijos premiją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.