Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Kultūros, kalbos, istorijos politika, TALKA

Gintaras Karosas. Vytis

Tiesos.lt redakcija   2017 m. lapkričio 17 d. 15:04

12     

    

Gintaras Karosas. Vytis

Piliečių asociacijos „Talka kalbai ir tautai“ pirmininko Gintaro Karoso pranešimas, perskaitytas 2017 m. lapkričio 17 d. mitinge Vyčio paminklui Lukiškių aikštėje Vilniuje apginti.

Susirinkome čia, kad apgintume Vytį. Kad centrinėje sostinės aikštėje stovėtų mūsų valstybės simbolis, per amžius telkęs lietuvių Tautą ir įkvėpęs pergalėms. Vytis – ant lekiančio žirgo skriejantis raitelis, kuris yra svarbiausias mūsų didžios istorijos dalyvis. Jis privalo amžiams tapti amžinosios Lietuvos sostinės esminiu akcentu. Tokia Tautos valia: suprantama ir neginčytina.

Vyčio paminklo konkursą paskelbė ir įvykdė entuziastai. Tai pavyzdys, rodantis, kaip sąmoninga visuomenės dalis, niekieno neverčiama, gali imtis prasmingų iniciatyvų, telktis ir savo darbą skirti kaip dovaną Lietuvos Nepriklausomybės šimtmečiui.

Manėme, kad Vilniaus visuomenininkai įkvėps Nepriklausomybės šimtmečio iniciatyvoms visą Lietuvą. Tačiau įvyko visai kitaip. Blogiausia yra tai, kad mūsų valstybė, užuot atlikusi savo priedermę ir skatinusi patriotiškas, altruistines ir prasmingas visuomenės iniciatyvas, jas vilkina ar net žlugdo. Ar nepagalvojama, kad Vytis ir esame mes, piliečiai, vis dar bandantys tikėti savo valstybe?

Vyčio paminklo istorija rodo valdžios pareigūnų nesusivokimą, bandymą improvizuoti ar demonstruoti galias. Nesuprantant ir nematant istorizmo ir mados skersvėjų kakofonijos beprasmiškumo. Siunčiama žinia visuomenei, kad valstybei nebereikia mūsų indėlio, patriotizmo, pasiaukojimo.

Negalime tylėti dėl bandymo sumenkinti lietuvių kalbos statusą – tai susiję. Tai Lietuvos pamatas, ant kurio prieš šimtmetį atsikūrė ir mūsų tautinė valstybė. Negarbingas, o ir netoliaregiškas noras į oficialius asmenvardžių įrašus įtraukti nelietuviškas raides. Tai kažkas panašaus, jei mūsų himne atsirastų nelietuviškas priedainis. Ar tai nepanašu į priesaikos laužymą?

Turime prisiimti atsakomybę ir mes, kurie daugelį metų laukėme tinkamos valdžios, rinkdami tuos pačius veidus, tylėjome. Grėsmės valstybei būna ne tik išorėje, dažnai užsimaskavusios – ir viduje. Beribis asmens laisvės iškėlimas virš bendrojo gėrio, tarsi taip ir turėtų būti, tautinių ir tradicinių vertybių devalvavimas, iš esmės išsitautinimas, veda prie pačios valstybės susinaikinimo.

Mes, Lietuvos piliečiai, giname Vyčio teisę į reprezentacinės sostinės aikštės erdvę. Paradoksalu. Piliečiai gina kiekvienam artimą Vytį prieš valdininkus. Vyčio monumento gimimas – tarsi viršūnė ledkalnio, po kuriuo slepiasi Lietuva. Dažnai veidmainingos politikos įkaitė. Vyčio gynimas mums aiškiai parodo, kad turime būti budrūs ir susitelkę. Nenoriu nieko smerkti, noriu, kad susiprastume, skatinu mylėti ir puoselėti tai, kas brangiausia. Kad vėl neprarastume.

Turiu vilties ir tikiu, kad mums pavyks. Būkime įžvalgūs, neapsigaukime. Būkime drąsūs, negi ir daugiau kaip po šimto metų, pasak Vinco Kudirkos, „lietuvį inteligentą pažinsi iš kinkų drebėjimo“. Globalizmo persmelktame šiandienos pasaulyje atlikime savo pareigą apginti mūsų savastį. Pirmiausia vertinkime politikų ir pareigūnų gebėjimą kurti Amžiną Lietuvą.

Tikiu, kad laimėsime. Apginsime Vytį pagrindinėje reprezentacinėje Vilniaus aikštėje. Kviečiu Sąjūdžiui. Tikslas kilnus ir prasmingas – Sava Lietuva. 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

dongdong8       2018-07-4 10:39
Milda       2017-11-23 14:24

Gražią auksinio šaulio skulptūrą iš Šiaulių reikėtų perkelti į Vilniaus Lukiškių aikštę ir pavadinti paminklu Lietuvos apsaugai. Labai tiktų visiems, būtų prasmė.Ir gražu.

to Klausimas       2017-11-18 14:13

Gali būti, kad už seimūnų ir verslinykų skolas teks pakloti žemelę šventą. Kalčiausi čia, žinoma, rinkėjai - nuolat renkantys bolševikus į valdžią.

Klausimas       2017-11-18 13:43

Ar 2020 metų už skolas teks atiduoti Lietuvos žemę?

Ak tos mano klaidos, klaidelės, dovanokit!       2017-11-18 8:19

Per vaikus, mokyklą, švietimą, univerkes ir docentus Hegemonas nori mus sunaikinti - pribaigti galutinai, taip sakant, anot vieno ške Prezidento ar kaip? Elitas, Former Bolsheviks’ai, mažindami lietuvių skaičių šalyje ir nuolat blogindami gyvenimo sąlygas jiems, sakosi taip stipriną mūsų nacionalinį saugumą. Kas gali tikėti tokiu šikarnu deziuku, a? Nebent mokslų daktarai ir kiti zubrylos, tiesa? Ant tėvų nelaimės vaikų laimės nesukurs seimūnai, galit neabejoti.

Jules       2017-11-18 8:14

Per vaikus, mokyklą, švietimą, univerkes ir docentus Hegemonas nori mus sunaikinti - pribaigti galutinai, taip sakant, anot vieno ške Prezidento ar kaip? Elitas, Former Bolsheviks’ai, mažindami lietuvių skaičių šalyje ir nuolat blogindamas gyvenimo sąlygas jiems, sakosi taip stiprinąs mūsų nacionalinį saugumą. Kas gali tikėti tokiu deziukų, a? Nebent mokslų daktarai ir kiti zubrylos, tiesa? Ant tėvų nelaimės vaikų laimės nesukurs seimūnai, galit neabejoti.

Tarabilda       2017-11-17 23:03

Keistas dalykas, kad Nepriklausomybės laiku užaugusi ir ateinanti jų vaikų karta nėra niekaip įsipareigojusi Lietuvos valstybei. Jiems visai nesvarbu, kas stovės Valstybės aikštėje. Aš, sovietinio išsilavinimo žmogus, jaunas ėjau į Sąjūdį, nes man buvo svarbios net detalės, kas yra valstybės suverenitetas - ar tai tikra Nepriklausomybė,ar feikas, ir kokie jos niuansai? Koek mes besame valstybė, - jaunimui nebesuprantamas klausimas.
Neturim jaunos, ne pilvinių kartos. Tad ir spręskom, kaip šioje situacijoje reikėtų performuluoti Lietuivos idėją, kad Lietuva išliktų. Gal reikėtų paklausti jų, o ne senelių, kurių jau viena koja grabe ir pakviesti jaunimėlį rimtam valstybinio lygio pasitarimui, suprantama, ne Tapinininio formato pokalbiui.KUo remiasi jų eskeipizmo filosofija?

Jules       2017-11-17 22:09

2020 metų už skolas ir bordaką Lietuvoje gali būti įvestas tiesioginis valdymas. Svetimi Europos pinigai bus galutinai pragerti, iššvaistyti eksiukų pilims ir jų VIP plaštakėms, tad visko gali būti. Gali prasidėti ne tik Finis Germania, bet ne Patrona Bavariae, o ir Finis Lithuania taip pat, jei neatsikvošėsime ir toliau Former Bolsheviks’us į padanges kelsime - ant altoriaus su alaus bokalu, kaip Jūs čia ir sakėte.

Kom-Jaunuolis       2017-11-17 20:12

Pritariu Tarabildai ir Julesui: visas jaunimas nori, kad Lukiškių cente, ant aukšto pjedestalo stovėtų ALAUS BOKALAS! Jeigu ne, mes masiškai, kartu su Julesu emigruosime į Bavariją arba Belgiją. Tada jums atsirūgs.

Jules       2017-11-17 19:55

Na, čia negalima nepritarti oponentui ponui Tarabildai, tikrai! Deja, taip! Ryga bilda, bet Tarabilda teisus. Mitinge nebuvau, o Kavaliauskas čia tas “Karalius” - Ilgojo patarėjas?

Tarabilda       2017-11-17 19:32

Tušti pliurpalai, atleiskit. Kam ta retorika su visomis fihūromis, kam ji skirta? Susirinkusiems į aikštę senoliams ar valdžiai pagąsdinti, kad mes dar turime raumenų? O iš tikro, nei tų raumenų, nei sveiko proto.
Pats buvau renginyje ir suvokiau Lukiškių aikštės projekto beviltiškumą. Jaunimo - 0. Kam tada visa ta retorika ir veikimas skirtas? Kavaliausko arklio projektui? Pasidomėkite, gerbiamieji, kas toksai yra Kavaliauskas ir iš kur jis atsiradęs.
Šie mitinguojantys žmogeliai, kurių veidus žinau mintinai, yra naivumo įsikūnijimai, kurių emocijomis manipuliuoja visokių rangų KGBistai ir žvalgybų kurmiai.
Vytis Lukiškių aikštėje turi stovėti, bet ne kavaliauskinė, diskredituojanti pačią Vyties idėją. Bent kiek praprusę žmonės turėtų jausti, kad realizmas - tai ne būdas kurti simbolinę tikrovę. Simbolis yra talpus prasmėms, kai jis tolsta nuo realistinio vaizdavimo būdo, kai kuriamas visai kitas suvokimo matmuo, nejau ir Tiesos portalo intelektualesniems žmonėms tai nesuprantama? Lozungais paminklo nesukursime, o simuliakrų simuliakrą į aikštę įkišime, ir dar skubos tvarka, kaip ura patriotai reikalauja.

G.P.       2017-11-17 17:44

Ačiū už prasmingą žodį! Lietuva - pirmiausia!


Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Rinkimai politologiniu žvilgsniu: MGB ar Agrokoncernas?

Arvydo Juozaičio žodis ir padėka

Algimantas Rusteika. Jūsų be galo daug, bet esat vieni

Kas TAI? Internetas ūžia: kad įvyko sprogimas, ir patys matome. Paaiškinkite mums, kas ir kodėl ČIA sprogo

Povilas Gylys. Dvaras prieš patriotus laimėjo aiškia persvara

Andrius Pauga. Atsisveikinimo laiškas išstojant iš TS-LKD

Robertas Grigas. Vis dėlto geriau jau ...

Popiežius siūlo paktą pasaulio ekonomikai atgaivinti

Prezidento rinkimai: paskutinę akimirką „partiniai tankai“ pasiveja ir aplenkia – Ingrida Šimonytė  pirmoji, Gitanas Nausėda – antras

Arvydas Juozaitis: „Mes Lietuvą suarėm, apakėjom, apsėjom, laukiam želmenų...“

Dr. Vincentas Vobolevičius. Paskutinis paaiškinimas: kada referendumai bus laikomi įvykusiais?

A. Juozaičio rinkimų štabo informacija apie šiurkščius rinkimų stebėjimo pažeidimus Jungtinėje Karalystėje

Geroji Naujiena: Niekas neišplėš mūsų iš Tėvo rankos

Povilas Gylys. Neilgai trukus sužinosime, ko Lietuvoje daugiau

Lietuvos vyskupų laiškas Prezidento ir Europos Parlamento rinkimams artėjant

Liudvikas Jakimavičius. Pelėkautai

Andrius Švarplys. In memoriam Vytautas Šerėnas

Ką aš vienas galiu… – pasakė trys milijonai

Jūratė Baranova. Liudiju

Algimantas Rusteika. Šventosios trejybės atmintinė

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Ir aš noriu antros pilietybės

Ligija Tautkuvienė. Referendumas. Visuotinė psichozė, klaidinimas ir supriešinimas. Kodėl?

J.Kadžionis-Bėda: „Sakykime tiesą, tiesoje gyvenkime, tiesą ginkime – tai vienintelis ginklas išsivaduoti ir išbristi iš okupacinių raistų ir sutemų“

Rasa Čepaitienė, Romas Pakalnis. Istorinio teisingumo klausimas

Vilniaus forumo kreipimasis dėl būtinybės užtikrinti laisvas ir visavertes diskusijas LRT rinkimų laidose

Arvydo Juozaičio žodis prasidėjus išankstiniams rinkimams

Nuo bačkos. Rasa Juknevičienė: Baisiausias košmaras Kremliui – Ingridos pergalė

Stasys Jakeliūnas. Klausimai kandidatams į Lietuvos Respublikos prezidentus Ingridai Šimonytei ir Gitanui Nausėdai

Tomas Bakučionis. Pasibelskime į rinkėjo protą…

Sigitas Tamkevičius. Pamąstymai prieš rinkimus

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.