Dienos aktualija

Gintaras Aleknonis. Bergždžia painiava

Tiesos.lt siūlo   2020 m. vasario 28 d. 7:26

23     

    

Gintaras Aleknonis. Bergždžia painiava

Žurnalas „Miškai“

„Šmėkla klaidžioja po Europą – nacionalizmo šmėkla. Tik pažvelkite, kas dedasi Lenkijoje ar Čekijoje, nekalbant apie Vengriją ar Italiją… Ar jau pamiršote Brexitą ir Kataloniją? Nacionalizmas yra didžiausia grėsmė Europos idėjai, senojo žemyno taikai ir vienybei…“ Tokį ugningą pasmerkimą šiandien drąsiai pasirašytų kone kiekvienas Europos patriotas. O kas nepritartų tokiam rūpesčiui, geriausiu atveju būtų išvadintas populistu. Politikų žargone taip dažniausiai pravardžiuojama lengvesnė nacionalizmo forma.

Nuogąstaujantiems dėl nacionalizmo pavojaus visai negėda, kad jų skambios frazės bemaž pažodžiui atkartoja daugiau nei prieš pusantro šimto metų Karlo Markso ir Frydricho Engelso „Komunistų partijos manifeste“ pasakytus žodžius. Tačiau anuomet komunistų, o dabar progresyvistų pasitelkti šmėklos įvaizdžiai iš esmės skiriasi. Komunizmo šmėkla devynioliktojo šimtmečio viduryje iš tiesų buvo bauginanti naujiena, kurią pasitelkę jos ideologai ne tik žadėjo naują rytojų, bet ir (kaip parodė istorija, ne be reikalo) gąsdino kitus. Nacionalizmo šmėkla neįtikėtinai sena, savo amžiumi lenkianti visas liberalų, konservatorių, socialdemokratų ir žaliųjų ideologijas kartu sudėjus. Iš praeities jėgų besisemiantis nacionalizmas nežada jokio rytojaus ir pats nieko negąsdina – juo gąsdinami kiti.

Nelengva atsakyti į klausimą, kodėl ir kairiųjų, ir dešiniųjų politikai taip vieningai baiminasi nacionalizmo ir bando šia baime užkrėsti kitus. Gal juos baugina politikos racionalumui nepasiduodanti tautinių sąjūdžių jėga, kuri niekada negęsta, tik retkarčiais prislopsta. Prisiminkime Lietuvos istoriją, kurios kilniausi puslapiai buvo parašyti tautinių pakilimų metais, o stagnacijos ar nuopolio laikai paženklinti tautinių vertybių devalvacija. Nacionalizmą be galo sunku suvaldyti. Net tautos vadas, kuris savo autoritetą imasi kurti remdamasis tautos mitu (kaip bandė daryti Antanas Smetona), retai sugeba tautiškumo naštą garbingai nešti iki galo. Tam reikia didžiulio pasiaukojimo, tautinę vėliavą sugeba iškelti tik autentiški politikai.

Istorija moko, kad didžiąsias imperijas griauna ne ideologijos, bet tautos. Romos imperija neatlaikė barbarų, Sovietų sąjungą sugriovė pavergtų tautų nacionalizmas, o ne liberalizmo ideologija. Gal neveltui šiuolaikinės Kinijos imperijos vienybę sauganti komunistų partija drąsiai verslo mokosi iš Vakarų kapitalizmo, interneto siena lengvai užsitveria nuo liberalizmo, tačiau taip baiminasi uigūrų ar tibetiečių tautinių sąjūdžių. Komunistų lūpose „buržuazinis nacionalistas“ tampa vienu sunkiausių kaltinimų. Prisiminkime: prieš trisdešimt metų Lietuvoje, griūnant Sovietų imperijai, mes visi buvome „buržuaziniai nacionalistai“.

Tokiame kontekste Europoje tvyranti nacionalizmo baimė iš pirmo žvilgsnio galėtų atrodyti racionali. Tačiau nereiktų pamiršti, kad Europos Sąjunga neįtikėtinai greitai išsiugdė nuostabų gebėjimą mokytis iš istorijos. Baugu, jeigu ji pamestų šį savo talentą. Vokietijos ir Prancūzijos santarvė tapo pavyzdžiu, kaip galima pamiršti, regis, neišsprendžiamus konfliktus. Neretai šmaikštaujama, kad šimtamečiais, trisdešimtmečiais ar pasauliniais karais vadintas kovas europiečiai iš mūšio lauko sėkmingai perkėlė į biurokratinius Briuselio koridorius. Staigius kariuomenių puolimus pakeitė skubios paramos programos, o metų metus užsitęsiančias pozicines kovas ar miestų apsiaustis – ilgas naktis besitęsiančios derybos. Europos Sąjungos kūrėjams iš karto buvo aišku, kad su nacionalizmu pradėtose kovose nugalėtojų nebūna. Tautų nesutarimus galima tik bandyti perkelti į kitą plotmę, juos paversti aiškiai suformuluotu ir drąsiai išsakytu nacionaliniu interesu, kurį supranta bei gerbia ir savi, ir svetimi.

Istorijos painiava arba žodynuose įprasta tvarka sąvokas rašyti alfabeto tvarka nacionalizmą dažnai pastato greta nacizmo. Šmėklų įgąsdintiems politikams to dažniausiai užtenka. Pamirštama, kad pragarišką nacizmo mašiną užkūrė tautinę savigarbą pamynęs austras. Žiauriausi nežmoniškų ideologijų įgyvendinimo praktikai kaip tik ir buvo iš nacionalizmo „jungo“ išsivadavęs gruzinas Stalinas, lenkas Dzeržinskis ar lietuvis Uborevičius… Žinoma, pavyzdžiai nėra geriausias argumentas, jais galima ir paneigti, ir patvirtinti bet kokias teorijas. Tačiau tautos, kaip ir šeimos, bene geriausiai geba numaldyti žemiausius žmogaus jausmus, kai būtina sugėdinti, kai reikia –  ir paskatinti.

Ilgą laiką atrodė, kad Europa jau išmoko gyventi ir susigyventi su nacionalizmu, suprato, kad tautos yra ir liks savaiminėmis senojo žemyno bendruomenėmis, kurias dera mylėti, o jų išskirtinumą puoselėti. Brexito istorija atskleidė, kad pagarbos ir kitų supratimo nebūna per daug. Skaudžioje Jungtinės Karalystės atsisveikinimo su Europos Sąjunga patirtyje dar tik bandome susivokti. Ir baugu, kad paskubomis rastas nacionalizmo „atpirkimo ožys“ tampa populiariausiu Europos Sąjungos negalių paaiškinimu. Padarykime dar vieną bendraueuropinį politikos ir piliečių susvetimėjimo eksperimentą: parenkime visoms šalims bendrus kandidatų į Europos parlamentą sąrašus ir palaukime, kiek žmonių ateis balsuoti. Į kovą su tautų savigarba pakilusiam europiniam internacionalizmui gresia graudus proletarinio internacionalizmo likimas. Žmogaus ar tautos sąmonė nėra tuščias lapas, kuriame būtų galima lengvai eksperimentuoti, kažką rašyti, o paskui trinti pagal kažkieno pageidavimus ar užsakymus.

Jeigu ketverių sulaukusiam vaikui parodę kalvoto kraštovaizdžio modelį paprašysite papasakoti, ką mato kitoje pusėje pasodinta jo lėlė, mažylis susipainios. Tikriausiai pradės pasakoti, ką mato jis, nors akivaizdu, jog lėlė negali matyti to, ką mato vaikas, o vaikas nemato to, ką mato lėlė... Vadinamąjį „Trijų kalvų eksperimentą“ sumanęs garsus šveicarų psichologas Jean’as Piaget norėjo parodyti, kaip maži vaikai nesugeba atskirti savo ir lėlės matymo. Tyrinėtojo nuomone, tai puikus egocentrizmo pavyzdys. Žmogui bręstant loginis mąstymas užgožia nuoširdų vaikišką negebėjimą pažvelgti į pasaulį kitu kampu.

Ir trisdešimties, ir trijų šimtų metų istorijas skaičiuojančias valstybes būtų naivu lyginti su keturmečiais vaikais. Tačiau kaip elgtis su ideologijos labirintuose klaidžiojančiais politikais?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kis       2020-03-11 23:12

tautos be nacionaliniu jausmu,ir visu atributu-skysta mase,panasi i meduza.

Ramiros       2020-03-6 11:15

<<<< tikra gėsmė kita—liberalbolševizmas .....

Vaidai, demagoge,       2020-03-2 13:30

ar tau dar neatsibodo kaip sugedusiai plokštelei kartoti ,,šmeižtas, demagogija” ir panašias nesąmones? Tu juk RAŠAI, CITUOJI! Iš ko dar galėtume tave pažinti? Gal prieš pamokslaudamas susirask kokį seną tarybinį ateizmo vadovėlį ir pats palygink su ta savo amžina meile - JA smile . Niekas nesistebėtų tavo ateistinėmis pažiūromis, jei nepiktžodžiautum minėdamas Dievo vardą. Yra ateistų, bet ne visi jie padugnės - demagogai. Yra ir garbingų ateistų, nuoširdžiai tikinčių tuo, ką sako. Ką padarysi - toks jų sąmoningumo lygis. Kiekvienas eina savo greičiu. Tačiau tu - piktybinis tipas. Pirmiausia todėl, kad per prievartą veržiesi ten, kur esi nepageidaujamas. O antra - bandai po absurdiškų sapalionių lavina paslėpti savo tikrąją pasaulėžiūrą, matyt, tikėdamasis (ir ne be reikalo), kad niekas iki galo neperskaitys ir nesupras, kam iš tikro tarnauji. Neprimesk savęs pasauliui, ir pasaulis paliks tave ramybėje. Neturėsi nei ,,priešų”, nei ,,šmeižikų”, nei kitokių nepatogumų. Bet įtariu, kad to padaryti negali, nes nesi laisvas. Galime tik užjausti, bet padėti sau galėtum tik tu pats. Jei turėtum bent lašelį vyriškumo. Bet tu ir toliau tik skųsiesi, zurnysi, kaip čia visi tave skriaudžia, bet nieko nekeisi. Ir toliau vergausi blogiui, bandydamas prisidengti ta savo ,,urantija” kaip figos lapeliu. Bet juk vis tiek būsi NUOGAS ir PERMATOMAS. Nes tu viso labo tik vaidas. Ne genijus. Net ne blogio genijus. Žemiau vidutinybės, ypač intelektu ir sąžine.

>> Vaidui       2020-03-1 21:31

Kas ne taip? Vaiduti, viskas taip. Tu puikus marksistas-leninietis. O savo neapykantos kalba - dar geresnis stalinietis. Ir kas iš tavęs tyčiojasi? Tik tu pats iš savęs, kai ieškai kvailesnių už save. Tu galutinai išsidavei. Esi demaskuotas. Kaltinti gali tik save.

Ačiū, Vaidai,       2020-02-29 15:30

kad patvirtinai, jog ta tavo rurantija yra ,,mokslinio” ateizmo vadovėlio amerikoniškasis variantas: ,,Primityvus žmogus gyveno prietaringos religinės baimės vergovėje”; ,,Mąstantis žmogus visada bijojo, kad jį valdytų religija”. Absoliučiai jokio skirtumo nuo tarybinių ateizmo vadovėlių. Dar kartą ačiū, kad nusiėmei kaukę. Tik nesuprantu, kam tie visi kiti kliedesiai - šitokios paklodės? Neturi ką veikti? Esi bedarbis ir miršti iš nuobodulio? Tai kas tave išlaiko?

tiek       2020-02-29 14:55

“Prisiminkime: prieš trisdešimt metų Lietuvoje, griūnant Sovietų imperijai, mes visi buvome „buržuaziniai nacionalistai“.Tikrai ne taip .Buvome apšaukiami lietuviškaisiais fašistais.O dėl “buržuaziniai” tai yra didžiulis klausimas :keist ekonominę santvarką teigiamoje demokratijoje buvo būtinas visos Tautos pritarimas visos Tautos Referendumo būdu.O to ,kaip patvirtino ir signataras R.Paulauskas ,padaryti nė nesiruošta.Gerai prisimenu ,kad žmonės rinkosi Nepriklausomą Lietuvą .bet ne laukinio kapitalizmo ,Skandinaviško socializmo pagrindu.Tai- esminis faktas.

Ačiu       2020-02-28 17:12

Už drąsias tikras ir mąstantiems suprantamas mintis.Keistoka matyti prieš eilinio klubo rungtynes giedant (nacionalinį) valstybinį himną. Tai parodo visišką  nesiorentavimą ir tam tikrą devalvaciją.

ah1       2020-02-28 16:37

o kas gali bijoti nacionalizmo šmėklos?  Juk kai nueiname į svečius laikomės šeimininko taisyklių,  gerbti šeimininką lietuvių tautos tradicija ir atėjūnai turėtų gerbti tos tautos tradicijas į kurią ateina atėjūnai

Vaidukui       2020-02-28 15:46

Sovietija, kaip ir jos paveldėtoja, Bankų avenių produktas, nežinojai? Mama ar meilužė pačiam šito nepasakė? Kinkadrebės mokytojos šito išvis vaidukams pasakyt negali ir tai suprantama. Mokykloje, ypač univerkėse, privalu užsiburti - užsihipnotizuoti.

Vaidukai,       2020-02-28 15:22

kam tiek vargsti? Juk užteko parašyti, kad rurantija paskelbė, jog vienintelis visų laikų gėris yra proletarinis internacionalizmas. Amen! Tegyvuoja Spalio Socialistinė Revoliucija! Ir nėra čia jokio liberastinio globalizmo baubo. Argi buvo koks nors globalizmas rurantijos kūrimo laiku, beveik prieš 100 metų? Nebuvo! Taigi ir dabar nėra. Basta. Vaidukas viską žino, tik pamiršo, kad Leninas Dievo nemylėjo, kaip ir Marksas su Engelsu. Kodėl rurantijoje atsirado Dievas? Tik todėl, kad Amerikoje ta knygelšė antraip nebūtų nieko apgavusi. Mimikrija, taip sakant… O idėja vienintelė - pasaulinė proletariato pergalė. Ir mūsų Vaidutis tą žino, tik apsimeta durneliu.

to chaver        2020-02-28 14:29

Nedezuok, nes net rimti Vakarų mokslininkai jau nebekalba, kad Stalinas gruzinas ar osetinas, tad ir pats mūsų nebedurnink, gerai?

Jules       2020-02-28 14:25

Todėl, kad nėr nei kairės, nei dešinės - tik Bankas.

Tikrai painiava       2020-02-28 13:56

“Romos imperija neatlaikė barbarų, Sovietų sąjungą sugriovė pavergtų tautų nacionalizmas”. Tokia istorijos versija mokoma nebent iš Briuselių komunistų ir globalistų vadovėlių. Romos imperija pirmiausia supuvo iš vidaus, barbarams užeiti pro supuvusias ir nebesaugomas duris daug išmonės ir jėgų nereikėjo. Kai TSRS visiškai bankrutavo, tautos paprasčiausiai išsivaikščiojo, bet jos mažiausiai kaltos dėl pačio bankroto. Komunizams, socializmas, ar ką ten bolševikai statė, buvo iš principo ydinga ir tik didžiule prievarta sukonstruota utopija, kurios įgyvendinimui ir išlaikymui nuolat reikėjo milžiniškų išteklių, tiek žmogiškų, tiek ekonominių. Buvo tik laiko klausimas, kada ši utopija išsikvėps ir gaus galą. Beveik identišką TSRS vaizdą dabar matome ES. Gausiai briuselio biurokratijai rūpi tik savo pačių gerovė ir kuo didesnių galių sutelkimas į savo rankas, tuo pat metu ji už savo veiklą visiškai jokios atsakomybės neneša. Be to, nepaisant didžiulių Briuselio biurokratams mokamų atlyginimų, juos vis tiek dar nuperka Sorošas, Rotšildai, Putinas, bankai ar didžiosios tarptautinės korporacijos. ES provincija tuo tarpu suinteresuota tik europinių lėšų įsisavinimu. Paklusniausi Briuseliui šeriami sočiausiai. Daugiau niekas nieko nedomina. ES visiems reikalinga tik kol yra pinigų. Pinigai yra pagrindinė ES siejanti “vertybė”. Akivaizdu, kad vyraujant tokiam požiūriui yra tik laiko klausimas, kada ES bankrutuos. O tada, kaip po TSRS žlugimo, beliks išsivaikščioti. Ir tik nuo Briuselio ponų priklausys, ar pabaiga bus taiki ir be kraujo…

Tikra grėsmė kita       2020-02-28 13:49

Kitokia šmėkla vaikšto po Europą. Ypač vakarinę, ir ypač po Briuselio koridorius. Žymiai klastingesnė ir pavojingesnė. Jos vardas komunizmas.

govorite po čelovečeski       2020-02-28 13:48

a ne na svajom sobačem litovskim jazykom.
VOT !!
——-
(rusai ir komunistai pagydys - ir sėkmingai pagydė - lietuvius nuo nacionalizmo)

kvailo straipsnio       2020-02-28 13:32

pavyzdys. Ar autorius bent suvokia savo sapaliones, visai nukvako

Kas toliau?       2020-02-28 12:22

Lemtinga data 2020 02 22 praėjo,virusas pačiam pike,ar bus kokia nors valstybė be jo?
Galima juoktis,bet Vanga atspėjo šitą marą.O kas bus 2020 12 22?Gali ir kruopos nepadėti,ir noras lytiškumo atsikratyti praeis.Amžini tik 10 Dievo įsakymų,bet kas jų laikosi?

Ststus quo       2020-02-28 11:37

Yra amžinos tiesos, amžinos vetybės, tačiau visada atsiras gudručių, kaip dabar liberalbolševikai, kurie norės prakišti savas “tiesas” ir savas “vertybes” . Jiems to nepavyktų, jei nebūtų idiiotų, kurie ant to kabliuko pakimba. Toks gyvenimas.

Žodžio laisvė...       2020-02-28 10:55

Uborevičius buvo Vilniaus krašto žydas.

Truputį nemalonus       2020-02-28 9:42

tas priešiškumas žydams ir gerokai neramina.Tai viena,antra, panika dėl to nelemto viruso rodo,kad neoliberalų skatinamas gyvenimo būdas,kai visi sukeliami į miestus nepasiteisina.Dėl saugumo valdžios turi skatinti ,kad stipri būtų ir provincija,o miestiečius skatinti turėti užmiesčio sodybas,kad jie galėtų pasislėpti nuo virusų,o karo atveju,nuo priešų.Tai būtų labai reali valstybės saugumo dalis.

chaver       2020-02-28 9:17

Sovietų sąjungą sugriovė pavergtų tautų nacionalizmas————- Rusiją sugriovė žydobolševikai

chaver       2020-02-28 9:15

gruzinas Stalinas, lenkas Dzeržinskis ar lietuvis Uborevičius———visi jie buvo žydiškos kilmės

Matant ,kokia       2020-02-28 8:41

panika dėl vieno užkrėsto koronovirusu,kyla klausimas,kas būtų jei kiltų karas?Todėl,kad tautai neleidžiama subręsti.


Rekomenduojame

„Nacionalinis susivienijimas“ reikalauja teisingumo reformos ir beda pirštu į rezonansines bylas

Andrius Švarplys. Didžiausias JAV demokratijos išbandymas vyksta dabar – po rinkimų ir Kapitolijaus užėmimo

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Malda Sausio 13-ąją

Kastytis Braziulis. Bolševizmo mūsuose vis dar yra likę labai daug

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dar kartą „vienų vieni“?

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Ramūnas Aušrotas. Ateina naujos ideologinės kolonizacijos laikas – apsiginsime?

Vygantas Malinauskas. Kodėl Bažnyčiai iš viso reikalingos Šv. Mišios

OpTV: išskirtinis „Kranto“ interviu su pirmuoju krašto apsaugos ministru Audriumi Butkevičiumi – apie Ameriką ir Trumpą, Sąjūdį ir Sausio 13-ąją

Aleksandras Nemunaitis. Kaip man nebuvo leista sudalyvauti viešame Vilniaus savivaldybės Ekonomikos komiteto posėdyje

Ramūnas Aušrotas. Įdomu, ką čia Žmogaus teisių komitetas sugalvojo?

Algimantas Rusteika. Mes laimėjom

Raimondas Navickas: Mes jų nepamiršome. Papasakokime apie juos savo vaikams ir anūkams

„Iš savo varpinės“: Ar vyksta socialinių tinklų revoliucija?

Vytautas Radžvilas: Laisvės kova niekada nebaigta

OpTV: Mantas Varaška meta iššūkį iš nelaimės parazituojančiai žiniasklaidai ir kolegoms: žmonių kantrybė senka!

Laima Malinauskaitė. Sausio 13-ąją prisimenant

Moderna padvigubino savo vakcinos nuo Covid-19 kainą

Vytautas Sinica. Interneto cenzūros režimas

Ramutė Ruškytė. Valstybės ir bažnyčios santykis karantino metu

Audrys Karalius. Sausio 13-osios randas

Vaidotas A. Vaičaitis. Kas apgins Konstituciją, arba Kaip paskirti Konstitucinio Teismo teisėjus?

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kviečia į virtualią parodą „1991 m. sausis Lietuvos nepriklausomybės gynėjų liudijimuose“

„Neredaguota“ pokalbis apie tautinę politiką su Liutauru Stoškumi ir Tomu Aleknavičiumi

Algimantas Rusteika: „Tai ne šiaip ženkliukas. Tai pozicija šiuolaikiniame kare už žmogiškumą“

Kunigas Robertas Grigas: Tada buvome barikadų broliai

Vytautas Radžvilas. Postdemokratija ir postAmerika

Mindaugas Sėjūnas. Mokslai 1991-ųjų sausį: egzaminai riedant tankams

Vytautas Sinica. Nepaprastosios padėties grėsmė

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.