Šeimos politika, Socialinės inžinerijos eksperimentai

Gerės translyčių asmenų teisinė padėtis, žada teisingumo ministrė

Tiesos.lt redakcija   2022 m. sausio 1 d. 20:36

9     

    

Gerės translyčių asmenų teisinė padėtis, žada teisingumo ministrė

LR Teisingumo ministerija

Šiandien teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska pasirašė įsakymą, kuriuo siekiama gerinti translyčių asmenų teisinę padėtį, kaip teigiama viešai išplatintame pranešime. Jame apibrėžiamos asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklės, įtvirtintas naujas vardo ir pavardės keitimo pagrindas.

Pasak ministrės, tai yra svarbus žingsnis, padėsiantis Lietuvai užtikrinti Europos Žmogaus Teisių Teismo daugiau nei prieš dešimtmetį priimto sprendimo dalinį įgyvendinimą, taip pat žmogaus teisių standartų įtvirtinimą.

„Privalome įsiklausyti į tarptautinių įstaigų raginimus, atsižvelgti į mūsų šalies teismų praktiką ir pagaliau imtis realių veiksmų socialiai jautrios visuomenės grupės – translyčių asmenų, geresnės teisinės padėties užtikrinimui, kadangi šios visuomenės grupės poreikiai negali ir neturi likti teisinio reguliavimo paraštėse“, – akcentuoja E. Dobrovolska.

Pranešime teigiama, kad pagal naują reglamentavimą, translyčiai asmenys galėtų pasikeisti savo asmenvardžius ir iš jų nebūtų reikalaujama medicininio lyties pakeitimo patvirtinimo, tačiau tik esant Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos išduotai pažymai arba Europos Sąjungos valstybės narės sveikatos priežiūros įstaigos išduotam medicinos dokumentui apie diagnozuotą transseksualumą. Tam dar reiktų Teisingumo ministerijos leidimo. Tokiu atveju, būtų keičiamas tiek asmens vardas, tiek pavardė, išskyrus atvejus, kai turima pavardė tinkama abiem lytims.

Taip pat pranešime sakoma: „Svarbu akcentuoti, kad asmenvardžiai nesikeistų tokio asmens nepilnamečių vaikų gimimo įrašuose. Šia teise galėtų pasinaudoti tik pilnamečiai, nesusituokę Lietuvos piliečiai“.

Nauji pakeitimai inicijuoti atsižvelgiant ir į Lietuvoje nuosekliai formuojamą teismų praktiką, rašoma jame.

„Lietuvos teismai, atsižvelgdami į prigimtines žmogaus teises, įskaitant teisę pilnamečiui asmeniui nuspręsti dėl lyties, oriai gyventi pilnavertį socialinį gyvenimą, pačiam spręsti dėl savo privataus gyvenimo ir jo neliečiamumo, įpareigoja civilinės būklės aktų įrašuose pakeisti asmenvardžius asmenims, kuriems diagnozuotas transseksualumas“, – tęsiama toliau.

Be to pranešime teigiama, kad, teismai konstatuoja, kad sąvoka „lyties pakeitimas“ neturi būti siejama vien tik su chirurginiu negrįžtamu biologinės lyties pakeitimu, taip siaurinant „medicininio būdo“ sąvoką, o turi būti suprantama plačiau ir suvokiama kaip paties asmens psichologinis savęs sutapatinamas su konkrečia lytimi, kurį patvirtina tiek asmens medicininiai psichologijos, psichiatrijos, laboratorinių tyrimų duomenys (konstatuotas transseksualumas, sėkmingas hormonų terapijos taikymas, ir pan.).

Ministerija sako, kad šiuo metu Lietuvos piliečiui pasikeitus vardą ir pavardę užsienio valstybėje, kurioje jis nuolat gyvena ar yra jos pilietis, Lietuva pripažįsta užsienio valstybėje pakeistus asmenvardžius, neatsižvelgdama, ar jie atitinka lytį. Atsižvelgiant į tai, jau dabar Gyventojų registre yra įregistruotų asmenvardžių, kurie būdingi kitai lyčiai. Todėl, siekiant objektyviai pagrįsto teisinio reglamentavimo, kuris būtų taikomas visiems piliečiams vienodai, nauju reguliavimu sudaromos galimybės ir translyčiams asmenims turėti asmenvardžius, atitinkančius jų lytinę tapatybę.

Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimo byloje L. prieš Lietuvą vykdymą prižiūrintis Europos Tarybos Ministrų Komitetas yra primygtinai paraginęs kompetentingas Lietuvos institucijas siekti, kad būtų priimti translyčių asmenų teises užtikrinantys teisės aktai, suderinami su EŽTT praktikoje bei Rekomendacijoje ir Parlamentinės Asamblėjos rezoliucijoje (2015) įtvirtintais principais.

Todėl teisingumo ministerijai siekiant „veiksmingai užtikrinti translyčių asmenų teisių apsaugą, o kartu imtis bylos L. prieš Lietuvą vykdymo priemonių, yra itin svarbu užtikrinti galimybę translyčiams asmenims pasirinkti lytinę tapatybę atitinkančius vardą ir pavardę. Ši priemonė būtų itin reikšminga ir bylos vykdymo kontekste, kadangi prisidėtų prie translyčių asmenų situacijos teisinio tikrumo pagerinimo ir padėtų pasiekti Europos Tarybos Ministrų Komiteto reikalaujamų praktinių rezultatų“.

Gruodį Teisingumo ministerijoje vykusiame susitikime, skirtame teisinei ir praktinei translyčių padėčiai aptarti, aptarta Europos Tarybos Ministrų Komiteto rekomendacijos dėl kovos su diskriminacija dėl seksualinės orientacijos ar lyties tapatybės įgyvendinimo priemonių įgyvendinimo pažanga.

Renginyje taip pat pristatyta Europos Tarybos užsakymu atliekamos asmens lytinės tapatybės pripažinimo padėties Lietuvoje analizės preliminari ataskaita. Jame pritarta ir administracinės procedūros dėl asmenvardžių keitimo įgyvendinimui, tokiu būdu užtikrinant translyčių asmenų teisių apsaugą.

Susitikime dalyvavo ir savo įžvalgomis dalinosi translyčių asmenų bendruomenės nariai, Europos Tarybos ekspertai, Vyriausybės atstovas Europos Žmogaus Teisių Teisme, Seimo Žmogaus teisių komiteto, ministerijų, kitų institucijų atstovai.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pastaba       2022-01-3 15:44

Translyčių asmenų poreikių užtikrinimui rekomenduotinas gydymas, o ne dokumentų keitaliojimas.

visa laisvės parcija       2022-01-3 7:05

dirba pagal direktyvas, kurias gauna iš savo fundatorių, t.y., parsiduoda už pinigus, kenkia Lietuvai. Mamona galinga ir viliojanti. Žiūrėk, kadencija pasibaigs, laisviečių pėdsakai bus atšalę, bet jie puikuosis sorošistų fundacijomis įgytais namais, automobiliais ar kokiais lenkiškais pakabučiais su tatuiruotėmis. Ministrei niekas nerūpi tik iškrypėlių ,,gyvenimo” pagerinimas.

Puikus laikai buvo…       2022-01-3 0:19

Pamenu, kada Romualdas Visokavičius buvo jaunesnis ir vadovavo Lietuvos bankui, tai taip “patvarkydavo” darbo kabinete ant stalo Hermio banko valdytoją Nadieždą Novickienę, jog šiai tik galva kretėdavo…

kas ją oadarė       2022-01-2 19:02

kas augino?

Taip       2022-01-2 14:00

Teisinės ir moralinio pobūdžio kvailystės yra kuriamos,deja,ir Lietuvos teisėsaugoje.
Aukštybių Valdove apsaugok mus nuo šių nesąmonių.

Kas apie ka,       2022-01-2 12:12

uteletas gi, apie pirti.

Prašaliečiui       2022-01-2 11:54

Ačiū už puikų sarkazmą.

Prašalietis       2022-01-2 9:10

Štai kokius “virtuozinius dalykus teisės srityje” sugeba teisės mokslų bukalaurė padaryta lansberginio durnių laivo “teisingumo” ministre.  “Gerės translyčių asmenų teisinė padėtis, žada teisingumo ministrė”... Dabravoskos vykdomas translyčių lyčių teisinės padėties gerinimas turėtų būti tik visokių“lyčių” padėties gerinimo tik gera pradžia, nes pabuvusi metus teisingumo ministre Dabravolska turėjo jau pasidaryti “teisės magistro mokslinio lygio” ministre, todėl turės numatyti netolimoje ateityje taip pat pagerinti zoofilų, pedofilų “teisines” seksualines padėtis. Normalios seksualinės orientacijos žmonių daugumai teisinės padėties gerinimo užtikrinimas būtų “atgyvenusi archaika” šiandienos “lytinio progreso” akivaizdoje. Tad visokiems trans, zoo, pedo…. “tarptautinių įstaigų raginimus” akcentuojančiai Dabravolskai reikia leisti seksualiniams iškrypėliams ne tik rašinėti sau kokius nori vardus, bet ir leisti oficialiai pagal įstatymą tuoktis zoofilams su savo seksualiai labai mylimais gyvūnėliais, pedofilams, “save pajutusiems vaikučiais”, teisiškai leisti darželiuose gyventi kartu su vaikučiais, kartu žaisti su jais “šviečiamuosius” lytinius žaidimukus,miegoti su vaikučiais darželiuose ar pradinių mokyklų užklasinėse ramybės patalpėlėse vienoje lovelėje, kas suteiktų vaikučiams “teisines” galimybes sužinoti kokios seksualinės orientacijos, lyties ar belyčiais jie norėtų būti suaugę. Taip kad “tarptautinių įstaigų raginimus” akcentuojančiai Dabravolskai reikėtų ne tik -„Privalome įsiklausyti į tarptautinių įstaigų raginimus, atsižvelgti į mūsų šalies teismų praktiką ir pagaliau imtis realių veiksmų socialiai jautrios visuomenės grupės – translyčių asmenų, geresnės teisinės padėties užtikrinimui, kadangi šios visuomenės grupės poreikiai negali ir neturi likti teisinio reguliavimo paraštėse“, bet ir pažengti toliau lytinių santykių ir lytinio santykiavimo “progreso” keliu nei “akcentuojami tarptautinių įstaigų raginimai”...

Vytaut       2022-01-1 22:17

ES direktyvų tylusis įtvirtinimas. Jau matomi ryškūs Stambulo konvencijos ir Briuselio nurodymų neva ginti LGBTQ narių teises, nuostatų įtvirtinimo žingsniai Lietuvos teisės aktuose. Nepastebimai ir tyiai… Toks siekis

Rekomenduojame

„Už Balos”. Kinija-Rusija-Iranas-Hunteris

Apklausa: gyventojai homoseksualių šeimų klausimą nori spręsti referendumu, tam pritaria net ir valdančiųjų elektoratas

Ar šie žmonės negeba sugalvoti jokio naujo argumento?

Dominykas Vanhara. Labai geras pavyzdys, kaip žiniasklaida atlieka ne informavimo, bet nuomonės formavimo funkciją

Vladimiras Laučius. Kaip „idealistai“ atitrūko nuo idėjų, o „realistai“ – nuo realybės

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimtoji (rugpjūčio 2 diena)

Atsinaujinantys šaltiniai, o ne karas Ukrainoje yra pagrindinė Europos energetinės krizės priežastis

Vytautas Radžvilas: Gyvename naujoje geopolitinėje realybėje, todėl Tarpjūrio aljansas – neišvengiama būtinybė

Su Kremliumi siejamas nacių medžiotojas Zuroffas užsipuolė Lietuvą ir kitas šalis dėl „istorijos klastojimo“

Vladimiras Laučius. Rusijos despotijos šaknys

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt devintoji (rugpjūčio 1 diena)

DeSantis įveda naujas taisykles, nukreiptas prieš socialinių kreditų standartus „nubudusiųjų“ korporacijose

Vytautas Radžvilas. „Rusija vis dar buvo suvokiama kaip gerovės šaltinis“ (II)

Eimantas Grakauskas. Tiesos ir moralės amnezija (apie Z. Šličytės puolimą). III dalis

Vytautas Sinica. Vilnius be šeimininko

Vytautas Rubavičius. Ukraina: Didysis Tėvynės karas

Kastytis Braziulis. Visi šie išdavikai yra teisiami

Vytautas Sinica. Rusijos elgesys nuo skerdynių Bučoje nė kiek nepasikeitė, o Vakarai ir mes gerokai atbukome

Priešinkimės vaikų eutanazijai Nyderlanduose, prašo „CitizenGO“

Kastytis Braziulis. Vokietijos „parama“

Vytautas Sinica. Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt aštuntoji (liepos 31 diena)

Europos Komisija padavė Vengriją į teismą

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

STT kirčiai Vilniaus savivaldybei

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt šeštoji (liepos 29 diena)

Pasaulio ekonomikos forumas kviečia panaikinti privačią transporto priemonių nuosavybę

Vytautas Sinica. Tėvai auklėjami, kaip dorotis su vaiko transseksualumu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.