Šeimos politika, Socialinės inžinerijos eksperimentai

Gerės translyčių asmenų teisinė padėtis, žada teisingumo ministrė

Tiesos.lt redakcija   2022 m. sausio 1 d. 20:36

9     

    

Gerės translyčių asmenų teisinė padėtis, žada teisingumo ministrė

LR Teisingumo ministerija

Šiandien teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska pasirašė įsakymą, kuriuo siekiama gerinti translyčių asmenų teisinę padėtį, kaip teigiama viešai išplatintame pranešime. Jame apibrėžiamos asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklės, įtvirtintas naujas vardo ir pavardės keitimo pagrindas.

Pasak ministrės, tai yra svarbus žingsnis, padėsiantis Lietuvai užtikrinti Europos Žmogaus Teisių Teismo daugiau nei prieš dešimtmetį priimto sprendimo dalinį įgyvendinimą, taip pat žmogaus teisių standartų įtvirtinimą.

„Privalome įsiklausyti į tarptautinių įstaigų raginimus, atsižvelgti į mūsų šalies teismų praktiką ir pagaliau imtis realių veiksmų socialiai jautrios visuomenės grupės – translyčių asmenų, geresnės teisinės padėties užtikrinimui, kadangi šios visuomenės grupės poreikiai negali ir neturi likti teisinio reguliavimo paraštėse“, – akcentuoja E. Dobrovolska.

Pranešime teigiama, kad pagal naują reglamentavimą, translyčiai asmenys galėtų pasikeisti savo asmenvardžius ir iš jų nebūtų reikalaujama medicininio lyties pakeitimo patvirtinimo, tačiau tik esant Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos išduotai pažymai arba Europos Sąjungos valstybės narės sveikatos priežiūros įstaigos išduotam medicinos dokumentui apie diagnozuotą transseksualumą. Tam dar reiktų Teisingumo ministerijos leidimo. Tokiu atveju, būtų keičiamas tiek asmens vardas, tiek pavardė, išskyrus atvejus, kai turima pavardė tinkama abiem lytims.

Taip pat pranešime sakoma: „Svarbu akcentuoti, kad asmenvardžiai nesikeistų tokio asmens nepilnamečių vaikų gimimo įrašuose. Šia teise galėtų pasinaudoti tik pilnamečiai, nesusituokę Lietuvos piliečiai“.

Nauji pakeitimai inicijuoti atsižvelgiant ir į Lietuvoje nuosekliai formuojamą teismų praktiką, rašoma jame.

„Lietuvos teismai, atsižvelgdami į prigimtines žmogaus teises, įskaitant teisę pilnamečiui asmeniui nuspręsti dėl lyties, oriai gyventi pilnavertį socialinį gyvenimą, pačiam spręsti dėl savo privataus gyvenimo ir jo neliečiamumo, įpareigoja civilinės būklės aktų įrašuose pakeisti asmenvardžius asmenims, kuriems diagnozuotas transseksualumas“, – tęsiama toliau.

Be to pranešime teigiama, kad, teismai konstatuoja, kad sąvoka „lyties pakeitimas“ neturi būti siejama vien tik su chirurginiu negrįžtamu biologinės lyties pakeitimu, taip siaurinant „medicininio būdo“ sąvoką, o turi būti suprantama plačiau ir suvokiama kaip paties asmens psichologinis savęs sutapatinamas su konkrečia lytimi, kurį patvirtina tiek asmens medicininiai psichologijos, psichiatrijos, laboratorinių tyrimų duomenys (konstatuotas transseksualumas, sėkmingas hormonų terapijos taikymas, ir pan.).

Ministerija sako, kad šiuo metu Lietuvos piliečiui pasikeitus vardą ir pavardę užsienio valstybėje, kurioje jis nuolat gyvena ar yra jos pilietis, Lietuva pripažįsta užsienio valstybėje pakeistus asmenvardžius, neatsižvelgdama, ar jie atitinka lytį. Atsižvelgiant į tai, jau dabar Gyventojų registre yra įregistruotų asmenvardžių, kurie būdingi kitai lyčiai. Todėl, siekiant objektyviai pagrįsto teisinio reglamentavimo, kuris būtų taikomas visiems piliečiams vienodai, nauju reguliavimu sudaromos galimybės ir translyčiams asmenims turėti asmenvardžius, atitinkančius jų lytinę tapatybę.

Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimo byloje L. prieš Lietuvą vykdymą prižiūrintis Europos Tarybos Ministrų Komitetas yra primygtinai paraginęs kompetentingas Lietuvos institucijas siekti, kad būtų priimti translyčių asmenų teises užtikrinantys teisės aktai, suderinami su EŽTT praktikoje bei Rekomendacijoje ir Parlamentinės Asamblėjos rezoliucijoje (2015) įtvirtintais principais.

Todėl teisingumo ministerijai siekiant „veiksmingai užtikrinti translyčių asmenų teisių apsaugą, o kartu imtis bylos L. prieš Lietuvą vykdymo priemonių, yra itin svarbu užtikrinti galimybę translyčiams asmenims pasirinkti lytinę tapatybę atitinkančius vardą ir pavardę. Ši priemonė būtų itin reikšminga ir bylos vykdymo kontekste, kadangi prisidėtų prie translyčių asmenų situacijos teisinio tikrumo pagerinimo ir padėtų pasiekti Europos Tarybos Ministrų Komiteto reikalaujamų praktinių rezultatų“.

Gruodį Teisingumo ministerijoje vykusiame susitikime, skirtame teisinei ir praktinei translyčių padėčiai aptarti, aptarta Europos Tarybos Ministrų Komiteto rekomendacijos dėl kovos su diskriminacija dėl seksualinės orientacijos ar lyties tapatybės įgyvendinimo priemonių įgyvendinimo pažanga.

Renginyje taip pat pristatyta Europos Tarybos užsakymu atliekamos asmens lytinės tapatybės pripažinimo padėties Lietuvoje analizės preliminari ataskaita. Jame pritarta ir administracinės procedūros dėl asmenvardžių keitimo įgyvendinimui, tokiu būdu užtikrinant translyčių asmenų teisių apsaugą.

Susitikime dalyvavo ir savo įžvalgomis dalinosi translyčių asmenų bendruomenės nariai, Europos Tarybos ekspertai, Vyriausybės atstovas Europos Žmogaus Teisių Teisme, Seimo Žmogaus teisių komiteto, ministerijų, kitų institucijų atstovai.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pastaba       2022-01-3 15:44

Translyčių asmenų poreikių užtikrinimui rekomenduotinas gydymas, o ne dokumentų keitaliojimas.

visa laisvės parcija       2022-01-3 7:05

dirba pagal direktyvas, kurias gauna iš savo fundatorių, t.y., parsiduoda už pinigus, kenkia Lietuvai. Mamona galinga ir viliojanti. Žiūrėk, kadencija pasibaigs, laisviečių pėdsakai bus atšalę, bet jie puikuosis sorošistų fundacijomis įgytais namais, automobiliais ar kokiais lenkiškais pakabučiais su tatuiruotėmis. Ministrei niekas nerūpi tik iškrypėlių ,,gyvenimo” pagerinimas.

Puikus laikai buvo…       2022-01-3 0:19

Pamenu, kada Romualdas Visokavičius buvo jaunesnis ir vadovavo Lietuvos bankui, tai taip “patvarkydavo” darbo kabinete ant stalo Hermio banko valdytoją Nadieždą Novickienę, jog šiai tik galva kretėdavo…

kas ją oadarė       2022-01-2 19:02

kas augino?

Taip       2022-01-2 14:00

Teisinės ir moralinio pobūdžio kvailystės yra kuriamos,deja,ir Lietuvos teisėsaugoje.
Aukštybių Valdove apsaugok mus nuo šių nesąmonių.

Kas apie ka,       2022-01-2 12:12

uteletas gi, apie pirti.

Prašaliečiui       2022-01-2 11:54

Ačiū už puikų sarkazmą.

Prašalietis       2022-01-2 9:10

Štai kokius “virtuozinius dalykus teisės srityje” sugeba teisės mokslų bukalaurė padaryta lansberginio durnių laivo “teisingumo” ministre.  “Gerės translyčių asmenų teisinė padėtis, žada teisingumo ministrė”... Dabravoskos vykdomas translyčių lyčių teisinės padėties gerinimas turėtų būti tik visokių“lyčių” padėties gerinimo tik gera pradžia, nes pabuvusi metus teisingumo ministre Dabravolska turėjo jau pasidaryti “teisės magistro mokslinio lygio” ministre, todėl turės numatyti netolimoje ateityje taip pat pagerinti zoofilų, pedofilų “teisines” seksualines padėtis. Normalios seksualinės orientacijos žmonių daugumai teisinės padėties gerinimo užtikrinimas būtų “atgyvenusi archaika” šiandienos “lytinio progreso” akivaizdoje. Tad visokiems trans, zoo, pedo…. “tarptautinių įstaigų raginimus” akcentuojančiai Dabravolskai reikia leisti seksualiniams iškrypėliams ne tik rašinėti sau kokius nori vardus, bet ir leisti oficialiai pagal įstatymą tuoktis zoofilams su savo seksualiai labai mylimais gyvūnėliais, pedofilams, “save pajutusiems vaikučiais”, teisiškai leisti darželiuose gyventi kartu su vaikučiais, kartu žaisti su jais “šviečiamuosius” lytinius žaidimukus,miegoti su vaikučiais darželiuose ar pradinių mokyklų užklasinėse ramybės patalpėlėse vienoje lovelėje, kas suteiktų vaikučiams “teisines” galimybes sužinoti kokios seksualinės orientacijos, lyties ar belyčiais jie norėtų būti suaugę. Taip kad “tarptautinių įstaigų raginimus” akcentuojančiai Dabravolskai reikėtų ne tik -„Privalome įsiklausyti į tarptautinių įstaigų raginimus, atsižvelgti į mūsų šalies teismų praktiką ir pagaliau imtis realių veiksmų socialiai jautrios visuomenės grupės – translyčių asmenų, geresnės teisinės padėties užtikrinimui, kadangi šios visuomenės grupės poreikiai negali ir neturi likti teisinio reguliavimo paraštėse“, bet ir pažengti toliau lytinių santykių ir lytinio santykiavimo “progreso” keliu nei “akcentuojami tarptautinių įstaigų raginimai”...

Vytaut       2022-01-1 22:17

ES direktyvų tylusis įtvirtinimas. Jau matomi ryškūs Stambulo konvencijos ir Briuselio nurodymų neva ginti LGBTQ narių teises, nuostatų įtvirtinimo žingsniai Lietuvos teisės aktuose. Nepastebimai ir tyiai… Toks siekis

Rekomenduojame

Šalies visuomenės veikėjai sutaria – valdžia pati išprovokavo žmonių reakciją

Ramūnas Aušrotas.  Atėjo laikas vėl kovoti už laisvę

Sausio 13-ąją – Laisvės dieną piliečiai nušvilpė minėjime pasisakančius valdančiuosius, plojo tik Prezidentui

Dominykas Vanhara. Bet žinot, kas šiandien geriausia?

Lietuvių kalbai – gedulo varpai?

Dominykas Vanhara. Vyriausybė nutraukinės sutartį tarp Lietuvos geležinkelių ir Belaruskali

Aleksandras Nemunaitis. „Vilniaus viešojo transporto“ direktorius miega namie ir sapnuoja 1 mln. eurų pelną, darbuotojai miega prie jo kabineto

JAV mokykloje patvirtintas pradinių klasių moksleivių šėtono klubas po pamokų

Profesorius Ehud Qimrom: „Sveikatos ministerija, laikas pripažinti nesėkmę“

Vytautas Sinica. Prognozė Prezidentui

Vidmantas Valiušaitis. K. Pakšto įžvalga: Lietuva yra kraštas, kuriame labai pavojinga gyventi

Almantas Stankūnas. Tai sakote, bankrutuoja Vilniaus Šilumos Tinklai?

Vytautas Sinica. Kvailių ieškojimas

Aleksandras Nemunaitis. Farsas, kuris bus šiandien

Vytautas Sinica. Kas visgi yra didesnė grėsmė nacionaliniam saugumui ir interesams – krovinių tranzitas ar šita vyriausybė?

Aleksandras Nemunaitis. Vilniaus savivaldybė skubos tvarka nagrinėja…

Tai buvo klaida, sako Šiauliuose plakatą prieš skiepus gaminusios kompanijos vadovas

Valdas Rakutis. Kam rūpi Lietuva?

Lenkija naikina PVM mokesčius maistui, mažina mokesčius degalams, dėl kylančių kainų kaltina Rusiją ir Europos Sąjungą

Prof. Jonas Jasaitis. Pradėjome naujuosius. Absurdų ar žmonijos naikinimo laikmetis?

Italijos vyskupas uždraudė neskiepytiems kunigams dalyti Komuniją

Nacionalinis susivienijimas. Sausio 13-oji primena: metas atkurti Lietuvos valstybę

Pfizer pirmojo asmens išpažintys: ketvirta dozė, o po to 10 metų vakcinų

Edvardas Čiuldė. Kodėl mums nereikėtų persiimti vadinamojo progresyvizmo marazmų pamėgdžiojimu?

Seimas žengė žingsnį link Valstybinės lietuvių kalbos konstitucinio statuso pažeminimo

Už balos. Svarbiausi klausimai 2022 metais

Audrius Bačiulis. Užsienio reikalų ministerijos užsakymu „Vilmorus“ paklausė apie užsienio politiką

Aleksandras Nemunaitis. Sužinome, kad Vilniuje gali dingti centrinis šildymas

Eugenijus Jovaiša. Nė viena save gerbianti pasaulio valstybė neleidžia tapatybės dokumentuose rašyti kitaip nei valstybine kalba

Ispanija sekuliarizuoja Jėzaus gimimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.