Ukraina, Rusija

Gegužės 9-osios ambivalentiškumas

Tiesos.lt redakcija   2022 m. gegužės 9 d. 20:43

12     

    

Gegužės 9-osios ambivalentiškumas

Tą dieną  prie Kremliaus sienos Raudonojoje aikštėje,  demonstruojantys Rusijos militarinę galią,  marširuoja kariniai daliniai,  o mes savo ruožtu minime Europos dieną, kuri ilgą laiką  buvo nusakoma kaip žemyno taikos ir vienybės paminėjimo šventė. Tačiau šiandien Europos idėjos prisiminimo šventė įgyja solidarumo su Ukraina datos paminėjimo prasmę, nes Europos likimas žūtbūtinai sprendžiasi Ukrainos frontuose, bandant atmušti Putino ordų puolimą. Taigi Gegužės 9-oji iš abiejų pusių jau nėra labai taiki proga kažką švęsti, šiandien tai greičiausiai yra sumišusios prasmės didžiausiojo ambivalentiškumo data laike,  krauju išrasojusi atžyma kalendoriuje.

Prisipažinsiu, kad nesuprantu, kaip šiandien normalių refleksų žmonės dar galėtų puoselėti kažkokį išsigalvotą neutralumą didžiajame kare už Europą, tarkime, raukydamiesi dėl to, jog Lietuvos aikštes užtvindė  Ukrainos vėliavų jūra, būtų tokių šaltų nervų (?), jog sugebėtų atsilaikyti netapęs prisiekusiu ukrainofilu. Neabejoju, kad išreiškę savo pasidygėjimą Ukrainos vėliava, retkarčiais išdidžiai plazdančios šalia lietuviškos trispalvės, vadinamojo Šeimų  maršo organizatoriai patys save diskvalifikavo iš žaidimo, iš esmės susinaikino kaip judėjimas politine to žodžio reikšme. Gaila ne jų, o nuo žemės pakeltos, o po to neatleistinai kvailai prarastos, jeigu ne subjaurotos idėjos apie nelygstamą šeimos vertę.  Vis tik, prašau, nesupainiokite:  prisipažindamas, kad esu ukrainofilas,  drauge netvirtinu, jog būčiau kažkoks ugrofinas.

Tikriausiai jau esu kažkur, siauresniame ar platesniame bičiulių ratelyje, prasitaręs, kad dėl ugrofinų kartą atsitiko toks nesusipratimas. Sovietmečiu buvau išsiųstas kelti kvalifikaciją į tuometį Leningradą, o čia apgyvendintas bendrabutyje viename kambaryje su mordvių tautybės kolega, vardu Volodia (galimas daiktas, anas per pusę buvo mordvis, per pusę rusas),  kuris labai didžiavosi, kad mordviai, kaip ir labiau skaitlingi suomiai, priklauso tai pačiai ugrofinų kalbų tautų grupei. Kita vertus, grįžęs vieną savaitgalį namo, į Lietuvą, Gintaro Beresnevičiaus buvau paprotintas, kad, verčiant iš kažkokios ugrofinų kalbų prokalbės, mordvis reiškia žmogėdra. Velnias mane tada timptelėjo už liežuvio, kad šitokią tapatybės įvardijimo traktuotę perpasakojau savo naujajam bičiuliui, mordvių tautybės kolegai, - dabar labai apgailestauju dėl tokio jaunatviškai paiko paatviravimo.

Čia, žinoma, visko galima prisigalvoti, tačiau vis tik manau, kad mano tuometis kambariokas buvo tikrai ne Volodia Putinas, tarkime, įkvėptas žmogėdros pasijai lietuvių mitologo etimologinių paaiškinimų. 

Kalbant labiau į temą, privalau pasakyti, kad visi mano sutikti ukrainiečiai, pradedant minėta išvyka į miestą prie Nevos, buvo nepaprastai padorūs ir garbingi žmonės, tikra likimo dovana.

Kas be ko, trys ar keturi pažįstami, tai ne visa tauta, tačiau taip susiklostė likimas, kad dabar ukrainiečiai kaip tauta mūro siena stoja ne tik už savo laisvę, bet ir už tikrosios Europos išlikimą, žmogaus esmės išsaugojimą. Kad ir kaip žiūrėtume,  Ukrainos užpuolimas atidengė tikrąjį žvėries veidą, kai pasimatė krauju varvantys pabaisos žabtai, pradėjome daugiau nutuokti apie iškrypėliškus jo refleksai. Taigi nėra jokių iliuzijų ir dėl to, kad, paaukojus Ukrainą, iš pačios Europos liktų kažkas daugiau nei tik vardo nominalas ir drumstas legendos atminimas.

Po universiteto pirmojo kurso baigimo Istorijos fakultete vasarą praleidau etnografinėje praktikoje kelionėse po kaimus, renkant senų žmonių liudijimus. Mano pasirinkta tema buvo apie bites, o bičiulis, truputėlį bodėjęsis etnologinių duomenų kaupimo entuziazmu,  pasirinko netipinę, tarsi ir labiau šiuolaikinę temą apie karo nusikaltimus, vokiečių okupantų žvėriškumas. Pats girdėjau savo ausimis, kad klausinėjami senoliai jokių  vokiečių okupantų nusikaltimų prieš civilius gyventojus negalėjo prisiminti, tačiau labai gyrė vokiečių kariuomenę  dėl higienos įpročių, dėl to,  kad užėję vokiečių kariniai daliniai visų pirma išsikasdavo tualetus,  kai savo ruožtu sovietinės armijos įžengimas į kaimus lemdavo visų pašalių apdergimą,  neva po jų apsilankymo ne labai kvapnūs tortai pasilikdavo net ant stalų.

Tai dabar prisimindamas, toli gražu nenoriu pateisinti hitlerininkų nusikaltimų, -  Holokausto nusikaltimai yra tokie kraupūs ir pasibaisėtini, kad čia kalbėti kažką  apie higienos įpročius yra tarsi ne tik pernelyg smulkmeniška, bet ir šventvagiška. Vis tik priminsiu, kad ne vokiečių kariuomenė, ne Vermachtas tokias taikių gyventojų žudynes vykdė, kai savo ruoštu vokiečių moteris masiškai prievartavo,  sadistiškai nukankindavo, taikius gyventojus žudė greičiau net ne komisarai, bet rusų  liaudies (kas be ko, teisingiau būtų sakyti,  ne rusų, be sovietų) kario uniforma aprengtos masės, pakilusios iki savo liaudinio lygio idėjos įsisąmoninimo. 

Kai kartas nuo karto mums tenka susidurti su tokiu nešvankiu fenomenu kaip šrioderizmas, nesugalvoju jokio kito migloto paaiškinimo, kaip tokį, jog šrioderiai yra rusų (sovietų) liaudies kariuomenės atstovų žiaurių išprievartavimų Vokietijos žemėse palikimas,  vokiečių moterų skausmo liudijimas, pasiekęs mūsų dienas.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

γel“l“ow submarine to Šiaip 2022-05-10 14:54        2022-05-19 1:09

sprendžiant iš to, kad tamsta lygini hitlerį su stalinu, ir netgi putinu, abi tamstos rankos veikia idealiai smile - skirtingai nei smegenys, kurių abu pusrutuliai tėra propagand0ninės pliurzos talpyklos, be jokių kitokių funkcijų smile))) - galiu parekomenduoti paanalizuoti pasaulio lyderių “panašumus“ pagal sfinkterio formą arba antakių vešlumą smile)))) - iš kokių spermatozoidų jūs, tokie idiotai, veisiatės, šitoj šizofreniškoj lansbergidėj ??? smile)

γel“l“ow submarine       2022-05-19 0:54

“dieve“ , koks išgama, koks menkysta, koks, iš esmės - nacis,  rašė šį kliedesį ???? - apie kažkokią nacių  higieną, apie kažkokias išvietes jis vapa smile - neturėdamas nė menkiausio supratimo, kas yra moralinė higiena, transliuodamas moralinės išvietės kvapus ir netgi turinį ..., - žodis “idiotas“, to šiukšlės adresu , virsta visišku komplimentu,po šios pastraipos perskaitymo :“Vis tik priminsiu, kad ne vokiečių kariuomenė, ne Vermachtas tokias taikių gyventojų žudynes vykdė, kai savo ruoštu vokiečių moteris masiškai prievartavo,  sadistiškai nukankindavo, taikius gyventojus žudė greičiau net ne komisarai, bet rusų  liaudies (kas be ko, teisingiau būtų sakyti,  ne rusų, be sovietų) kario uniforma aprengtos masės, pakilusios iki savo liaudinio lygio idėjos įsisąmoninimo.“

habilitas       2022-05-11 9:40

Ivan Iljin - V. Putino dvasinis įkvėpėjas

https://youtu.be/j-Btufw0kSw

Sprendžiasi Europos ateitis       2022-05-10 15:58

Tokia Olandija trečdaliu mažesnė už Lietuvą,o patogiai talpina beveik 18mln gyventojų.Tai Lietuvoje galėtų laisvai gyventi 20mln vietoj 2,5.Į tokį retą apgyvendinimą vienoje iš ES šalių manau skubiai neeiliniame ES parlamento posėdyje turėtų atsižvelgti ES vadovai ir mūsų valdžia ir apgyvendinti Lietuvoje kokius 5mln ukrainiečių ir kelis mln afrikiečių pradžiai.Vieta tuščia nebūna.

Šiaip       2022-05-10 14:54

Kokia nuobodi toji istorija! Netikite? Pažiūrėkite, kaip kartojasi lyderių “rankų problemos”:
Vokiečių kaizeris Vilhelmas II turėjo gimdymo traumą - nevaldė kairės rankos.
Sovietų lyderis Džiugašvilis (vadintas Stalynu) turėjo “džiūstančią” kairę ranką, visaip ją slėpdavo…
Vokiečių fiureris Hitleris į Reicho pabaigą taip pat kairę laikydavo kur už atlapo…
Ir to dar negana,- vakar žiūriu ir akimis netikiu: Putinas eina į tribūną kalbų rėžti žvaliai dešine mosikuodamas, o kairė? Nedrąsiai prie šono priglausta ... mažuma linguoja!?

Iškilmingas       2022-05-10 12:32

„išvaduotojų” sutikimas Lenkijoje
https://youtu.be/xFuldYjnpc4

Michailas Veleris       2022-05-10 11:46

Pergalė ir gėda,
ПОБЕДА И ПОЗОР: РАСПАД ВРЕМЁН - #Веллер 9 Мая 2022

https://www.youtube.com/watch?v=4hGo5HJnKd0&ab;_channel=МихаилВеллер

Kis       2022-05-10 8:05

zmonija dar margesne uz margaji geni,tad kirpti pagal viena lygi gal ir drasoka,bet genetika mokslas dar ivairesnis ir nelabai paaiskinamas.
Mano jaunystes metais su vienu ukrainieciu,praejome visas praktikas ir toliau bendravo,o kitas sutiktasbuvo apgavikas ir parazitas,o Sibiriakas vaikis buvo nuostabus,tad pagal gyvenime sutiktus draugus spresti apie ju genti nesiimciau.Kas akivaizdu,tai negincijama,galiu tik garsiai paporinti,kad vieno zmogaus garbinimas iki mitologiniu butybiu,labai skaniai atsirugsta garbintojams.Si syki be pavyzdziu.

klausimėlis       2022-05-10 5:52

  O kas sukurstė dabartinės Rusijos armijos iškrypėliškus moterų ir vaikų prievartautojos kompleksus, pastūmėjo į genocido nusikaltimus, taikių gyventojų kankinimus ir žudymus,  kas yra tas mūsų dienų  erenburgas? Ar,pavyzdžiui, būtų galima sukurstyti romų tautybės asmenį vogti iš kitų žmonių, netikiu tuo!

Algimantas Rusteika (Lietuvos Aidas)       2022-05-10 0:11

Sukurstyti masinį genocidą buvo pavesta propagandistams, nes viskas, kas buvo rašoma tuometinėje partinėje spaudoje, skaitytojų buvo priimama kaip partijos užduotis. Žymiausias iš jų buvo rašytojas Ilja Geršovič Erenburg, kurio rašiniai buvo nuolat publikuojami fronto spaudoje, skirtoje kareiviams. Jis rašė: „Nėra nieko, kas vokiečiuose būtų be kaltės – nei tarp gyvųjų, nei tarp mirusiųjų. Sulaužykite germaniškųjų moterų rasinį pasididžiavimą. Pasiimkite jas sau, kaip savo teisėtą grobį. Mums nieko nėra gražesnio kaip vokiečių lavonai. Žudykite vokiečius! Juk neatsiras tokio tarp jūsų, kuriam nebūtų nekaltų vokiečių“.
Tikslas buvo pasiektas. Vos įžengę į Karaliaučiaus kraštą raudonarmiečiai ėmėsi stropiai vykdyti generalisimo Stalino ir rašytojo Erenburgo programą: žudė, prievartavo, kankino civilius gyventojus. Užimtas kraštas paplūdo krauju, pilni pakelių grioviai lavonų ir keliai tankų sutraiškytų kūnų, masiniai prievartavimai ir kankinimai, pabėgėlių gurguolių bombardavimai ir laivų skandinimas. Išžudyta apie 300 000 žmonių.

(Šiame įsiveržime į Rytprūsius dalyvavo ir geras Iljos Erenburgo draugas viršila Ivanas Čmilis, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės – Nielsen senelis.)

https://www.aidas.lt/lt/politika-aktualijos/article/26315-10-08-reikia-atsiminti-visus-ir-viska

edvardas to Al.       2022-05-9 22:07

Būtų galima bent iš dalies sutikti su jūsų pastebėjimais,  tačiau, kaip atrodo bent man , masiniai sovietinės armijos prievartavimai kilo ne tiek iš vadovybės direktyvų vykdymo, kiek iš etnoso charakterio gelmių,  pasižymėjo neįtikėtinu liaudiškumo pakylėtumu. Žinoma, ne visi rusakalbiai yra rusai, šiandien savo seksualiniais nusikaltimais su sadistiniai nukrypimais Ukrainoje neretai   išsiskiria tų Rusijos tautelių, iš kurių carinė Rusija neimdavo rekrūtų dėl jų principinio netinkamumo karo tarnybai, atstovai.  Savo ruožtu šiandienos didžiausiai naujiena, kaip atrodo, yra tai,  kad Putinas karinio parado Raudonojoje aikštėje metu pasakė trumpą, bet ugningą kalbą, siekdamas   savo ištarme čia sukurti vos ne taikos balandžio įspūdį, rodydamas savo didžiulį susirūpinimą, kad nekiltų  naujas pasaulinis karas (sic). Būtų galima negyvai užsižvengti, - jeigu ne realios žmonių mirtys ir baisios kančios, -  kad dėl karų kilimo rūpinasi žmogus, kurį  kaip atskirą individą drąsiai būtų galima laikyti absoliučia klaikaus karo priežastimi. Tokiomis dėmesį nukreipinėjančiomis   kalbomis išties Putinas pasirodo visu savo gražumu. Ką čia turiu galvoje, taip sakydamas?  Kažkada doždj televizijos laidoje mačiau garsios to meto dešiniojo flango politikės Irinos Hakamados vedamus jaunųjų politikų mokymus, kur ji įrodinėjo, kad politikui labai svarbu yra mokėti laiku pakeisti įvaizdį, tokiu būdu klaidinant savo oponentus, išmušant juos iš vėžių, dezorientojant.  Drauge ji pastebėjo, kad jai tikrai menkai mielas Putinas yra iš visų  žinomų politikų labiausiai įgudęs kaukių pamainymo talentas, persirenginėjimo čempionas.  Hakamada tikriausiai buvo teisi, tačiau Putinas galiausiai jau prisidirbo taip,  kad aptariamu atveju praranda prasmę, taigi nebeveikia įprastoje politinės veiklos praktikoje kažkada tarsi ir pasiteisinę pamokymai…

Al.       2022-05-9 21:01

,,vokiečių moteris masiškai prievartavo,  sadistiškai nukankindavo, taikius gyventojus žudė greičiau net ne komisarai, bet rusų  liaudies (kas be ko, teisingiau būtų sakyti,  ne rusų, be sovietų) kario uniforma aprengtos masės” - tos masės, aišku, buvo degradai, bet vykdė Rusijos aukščiausios vadovybės nurodymus. Ir toje valdžioje buvo ne tik rusai.

Rekomenduojame

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt pirmoji (gegužės 15-oji) diena

Nuo Romo Kalantos aukos praėjo 50 metų

Indijos chirurgas planuoja persodinti gimdą į translytės „moters“ kūną ir sudaryti jam galimybę pastoti dėka pirmos tokios operacijos pasaulyje

Nepriklausomos valstybės ir imperijos. Vytautas Radžvilas

Vytautas Rubavičius. Partnerystės įstatymas – moterystės ir motinystės pažeminimas

Edvardas Čiuldė. Atviras laiškutis Emmanueliui Macronui

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

ES ciniškai naudojasi pavojaus situacija Europoje, kad išplėstų savo galias

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt devintoji (gegužės 13) diena

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Įveiksime ligas ar žmogiškumą?

Ramūnas Aušrotas. Vaiko teisių apsaugos klystkeliai

Vatikano sinodo svetainė švenčia homoseksualumą ir įvaikinimą homoseksualų porose

Mokslinė konferencija Romo Kalantos metams paminėti

Vytautas Sinica. Apie Gabrieliaus Landsbergio interviu

Vytautas Radžvilas. Ir vis tik tai PAKTAS

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt aštuntoji (gegužės 12-oji) diena

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.