Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Profsąjungos, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Gediminas Merkys. Valdžios bandymai kriminalizuoti taikų streiką – autoritarinė atgyvena

Tiesos.lt redakcija   2018 m. gruodžio 6 d. 18:53

21     

    

Gediminas Merkys. Valdžios bandymai kriminalizuoti taikų streiką – autoritarinė atgyvena

Kas atsitinka, jei normalios valstybės sostinėje, jos Rotušės aikštėje, tūlas pilietis numeta ant grindinio banano žievelę? Tokią geltoną, tik 75 gramus sveriančią? Idealiu atveju budintis policininkas surašo administracinių teisės pažeidimų protokolą, o pažeidėjas susimoka kelių dešimčių eurų baudą.

Kas atsitinka, jei susivieniję ūkininkai traktoriais išpila, tarkime, prie Ispanijos žemės ūkio ministerijos ar parlamento kelis šimtus tonų apipuvusių pomidorų? Gerai, jei tik pomidorų. Yra būta atvejų, kai analogišką kiekį mėšlo…

Už 75 gramus – administracinė bauda, už tonas mėšlo ar pomidorų puvėsių – nieko, jokių sankcijų, nė mažiausios prievartos iš valstybės pusės?  Kodėl? Todėl, kad demokratinės valstybės valdžia ir visuomenė natūraliai, tradiciškai sugeba aiškiai atskirti, kur yra teisės pažeidimas, o kur yra masinis, bet iš principo dar taikus socialinis protestas. Demokratijose taikūs socialiniai protestai niekada (!) nėra kriminalizuojami. Tai – savotiškas indikatorius, demokratiškumo testas.

Kas visada bando kriminalizuoti net menkiausią taikų socialinį protestą?  Teisingai, Kinija, Baltarusija, Rusija… Pasirodo, ir mūsų Lietuva. Premjeru būnant A. Brazauskui, Lietuvos ūkininkai bandė blokuoti kelius pasitelkdami sunkiuosius sovietinius traktorius „Kirovec“. Dabar tokių degalų rijikų nebeliko. Ką tada darė A. Brazauskas? Spjaudė ugnimi ir reikalavo, kad ūkininkai būtų teisiami už riaušių sukėlimą, kad kiekvienas gautų bent po 5–7 metus kalėjimo su traktoriaus konfiskacija…  Mūsų teisėjams ir prokurorams sveiko proto užteko, palengva „proceso tvarka“, užglaistė tas bylas, berods, niekas realiai nesėdo… Reikėtų pas žemdirbius pasitikslinti.  Deja, Algirdas-Mykolas, be galo mėgęs kreipinį „mieli Lietuvos žmonės“ tų represijų taikaus socialinio protesto dalyviams reikalavo viešai, spaudė teisingumo sistemą savo autoritetu…

2009 m. sausio 16 d. prie Seimo taikaus ir teisėto protesto susirinko tūkstančiai piliečių. Mielieji, panašu, kad vaizdingo renginio apvalus jubiliejus artėja? Anuomet keliolika deviantiškų pusdurnių, galimai tylomis apmokėtų iš Latvių gatvės, ėmė mėtyti plytas į Seimo langus ir sukėlė riaušės. Jėgos struktūros nesugebėjo taikioje minioje laiku atpažinti ir izoliuoti chuliganus. Pradėjo tvatinti lazdomis ir guminėmis kulkomis šaudyti į visus paeiliui. Bėgo persigandę seni profsąjungų diedukai, o širdyje ūžia sutrikęs stimuliatorius… Guminės kulkos teko ne chuliganams, bet niekuo dėtiems piliečiams.

Paryžiuje maždaug kas treji metai kyla neramumai. Ne bet kokie, o tokie, kurių metu daužomos vitrinos, apverčiami ir padegami protestuojančios minios kelyje pasitaikę automobiliai… Kol nėra „nabašninkų“, niekas to Prancūzijoje riaušėmis net nevadina, tiesiog sakoma: neramumai, demonstracijos. Demokratinių šalių spec.pajėgos, sugeba veikti taip, kad lavonų nebūtų. Šiandien Paryžiuje vėl dūžta vitrinos, dega automobiliai… Jei šitaip, neduodie, kažkas imtų vitrinas siaubti, mašinas padeginėti Gedimino prospekte, tai mūsų valdžia, neabejokite, duotų įsakymą šaudyti iš tikrų kulkosvaidžių... Generolo Madalovo mokykla.

Autoritetas ir galia yra atributiniai tikros valdžios požymiai. Tvirta, stabili valdžia yra savaime tiek autoritetinga, kad jai net ir neprireikia naudoti prievartos. Didžiajai daliai valdinių užtenka vien teorinio žinojimo, kad prievarta gali būti panaudota. Normalioje, demokratinėje visuomenėje 95 proc. piliečių paklūsta savo valdžiai be jokios atviros prievartos. Didžioji dalis iš jų paklūsta, nes žmonės nuoširdžiai gerbia savo valdžią ir ja visiškai pasitiki, nes valdžia yra natūraliai autoritetinga. Likusi dalis paklūsta todėl, kad potencialiai bijo sankcijų, kurios neišvengiamai lydės pažeidimus. Valdžiai atvirai, agresyviai nepaklūsta kokie 5–7 proc. gyventojų. Būtent jų atžvilgiu ir taikoma brutali, tačiau teisėta valstybinė prievarta.

Stalino Rusijoje lageriuose sėdėjo apie 10 proc. populiacijos. 4/5 visų kalinių – politiniai, likę – kriminaliniai. Į lagerį anuomet galima buvo patekti net ir už anekdotą apie vado ūsus… Būtent autoritarinės valstybės nepripažįsta nė menkiausių socialinio protesto užuomazgų, brutaliai užgniaužia bet kokį protestą embriono fazėje, pasodina ar netgi likviduoja jo lyderius. Visada neigia politinį protesto pobūdį, bando protestą išeksponuoti kaip kriminalinį nusikaltimą. Jei neklystu, arkivyskupas S. Tamkevičius su keliais bendražygiais pirmą kartą sėdo už tai, kad parašė atvirą laišką aukščiausiai sovietų valdžiai. Jame apeliavo į sovietinę konstituciją ir ragino valdžią nustoti persekioti tikinčiuosius, laikytis savo pačios įstatymų.

Šiuo metu Lietuvoje vėl matome primityvius autoritarinės valdžios savisaugos refleksus. Buvęs vyriausias šalies policmeisteris ir toliau visus žmones, panašu, tebemato dryžuotais drabužiais…. Buvęs statutinės organizacijos vadovas demokratinės šalies premjeru pagal savo mentalitetą taip ir nepatapo. Taikų mokytojų profsąjungos streiką dabar bandoma kriminalizuoti, išstatyti kaip teisės pažeidimą. Tam talkina sisteminės medijos.

Kas sekė įvykius, visi žino, kad iš mokytojų pusės niekada nenuskambėjo frazė: „Eikim ir užimkim ministeriją“. To nebuvo. Ministerijoje kelias dienas iki išnaktų vyko derybos tarp ministerijos vadovybės ir profsąjungų. Mokytojai buvo ten pakviesti, derėjosi su valdžia. Dalis derybininkų iš Klaipėdos ir pan. Netikėtai susiklosčius aplinkybėms, ŠMM pastate prisiglaudė žmonės nakčiai, niekam neprieštaraujant. Negi grįši valandai į Klaipėdą ir po to vėl atgal į Vilnių? O viešbučiai sostinėje brangūs. Jei J. Petrauskienė nebūtų politinė višta, o T. Daukantus nebūtų pasipūtęs sostinės snobas, tai jie tą problemą būtų išsprendę civilizuotai. Tiesiog būtų apnakvydinę derybininkus kokios nors sostinės profesinės mokyklos bendrabutyje. Būtų pasakę: „Moterys, mielosios, nesikamuokite, parūpinome Jums nakvynę bendrabutyje, ilsėkitės, ryt Jus pasiims tarnybinė mašina ir pasiilsėję  dirbsime kartu toliau…“

Dabar gi įvyko apgailėtina mūsų šalies centrinės valdžios marginalizacija. Pabandė S. Skvernelis nuo ŠMM kilusios gangrenos gelbėtis negrabiai amputuodamas didelį gabalą vyriausybės… „Vėlu, tėvai, gert „Boržomį“, vėlu…“. Taikus socialinis protestas plečiasi. S. Skvernelis jau niekada nebebus visavertis premjeras. Tiesą sakant, tokiu objektyviai niekada ir nebuvo. Tiesiog viešųjų ryšių dėka kurį laiką jam pavyko pateikti save, kaip veržlų, šmaikštų ir ryžtingą politiką. Matys prezidentūrą dabar kaip savo ausis. Panašu, kad ir savo kadencijos galo kaip premjeras ramiai nebesulauks…. Ar nebus taip, kad netrukus pulsime į kojas europarlamentarui B. Ropei ir maldausime, grįžk, mielasis, gelbėk šalį ir valstiečius…

Policininkams, kariškiams streikuoti demokratinėse šalyse draudžia įstatymas. Mokytojams nedraudžia. Mokytojų bendruomenėje visada reiškiasi vidinis cenzorius, vidinis balsas, kuris sako: „Pedagogui streikuoti yra amoralu“. Kas Lietuvoje atsitiko, kad visoms valdžioms pati lojaliausia profesija, jos atstovai – mokytojai – sukilo? Valdžia daugybę kartų peržengė raudonas linijas. Valdžia neįgali veikti efektyviai, neįgali spręsti problemas. JI jas pati kuria lygioje vietoje. Valdžia prarado pasitikėjimą, charizmą ir pagarbą. Valdžia marginalizavosi.

Pokomunistinėje Lietuvoje pastarosiomis dienomis gimė tikros profsąjungos. Mūsų akyse Lietuva ūgtelėjo demokratijos ir gerovės kryptimi. Lietuvoje dabar klasikinė revoliucinė situacija: „Viršūnės nebegali, o pačios nebenori…“. Bet koks grubus valdžios veiksmas streikuojančių mokytojų atžvilgiu iššauks dar masiškesnį socialinį protestą.

Šiuo metu sprendžiasi ne vien pedagogų ir viešojo sektoriaus atlyginimų klausimas. Sprendžiasi, kiek demokratiška ateityje bus mūsų šalis ir kokia bus jos politinė sistema? Valstiečiai turėtų ryžtingai ir be sentimentų performuoti vyriausybę ir grįžti prie R. Karbauskio rinkiminės programos vykdymo. Priešingu atveju jie bus vienos kadencijos partija ir pakartos apgailėtiną „valinskininkų“ likimą. Bent jau teoriškai žiūrint, valstiečiai pasirinkimo laisvę ir politinę ateitį dar turi.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Raigerdas >LJP       2018-12-8 16:09

Čia žmogus klausia:“Raigerdai,
kaip Tautai išjungti žudikus naikintojus, be mokytojų (ir kitų mūsų) sukimilo?
Pridedama sąlyga: Putino okupantų nebus. “Pavojingieji” subotinai tapinai jedinstvenikai = 0.
Pabandyk trumpai ir aiškiai (be nuobodžių tekstų) duoti patarimą Tautai”.
Jūs niekaip Lietuvos nepadarysite GĖRIO RESPUBLIKA, nes joje yra ir kriminalinių nusikaltėlių (apie 20 000), yra psichiškai nesveikų (virš 100 000 pagal oficialius duomenis, bet jų yra dvigubai daugiau), amoralių tipų, girtuoklių, narkomanų ir t.t. Jūs jų nesunaikinsite. Tai yra dalis mūsų visuomenės. Kaip atsiranda šita BLOGOJI visuomenės dalis, kuri vėliau pradeda terorizuoti šitą Sveiką visuomenės dalį? Be abejonės, dėl neteisingos Švietimo sistemos. Švietimo sistema nėra laikoma prioritetine valstybės vystymosi dalimi. Šitoks požiūris pareina dar nuo Sovietinių laikų. Jeigu palyginti su tuo, kaip turi būti, tai reikia paimti Gedimino stulpus ir Aukščiausioje vietoje turi būti Kultūra, kairėje pusėje Švietimas ir dešinėje Finansai. Tokio dalyko kaip Skurdas negali būti iš viso, nes tai neteisinga Mokesčių sistema.
Šiandien jau yra pakankamai gerų technologijų, kaip sukurti sėkmingą valstybę. Bet jos nėra prieinamos dėl žemo sąmoningumo lygio tų, kurie valdo valstybę. Kas juos renka? Ta pati visuomenė, kuri gavo labai menką Švietimo sistemą, todėl jie nežino nei ką renką, nei kodėl jį renka, ir melas tokioje visuomenėje laikomas kaip “netyčinis elgesys”, o visuomenė, gyvenanti be TIESOS, pati save pasmerkia lėtam ir ilgai trunkančiam išnykimui. Be pasiaukojančios grupės žmonių veiklos, kuri turėtų nekintamus ir aukštus moralės principus, Lietuvoje jokie pasikeitimai neįvyks. O teoriškai, tai nors nuo 2019 metų jūs galite pradėti kurti visiškai kitokio plano Lietuvą, kur valdžia atliktų tik paslaugų funkciją visuomenei, ir visos lėšos, paskirstomos ne šiaip sau, o siekiant įgyvendinti dalį strateginio plano, kuris apimtų bent 50 metų į priekį. Pinigai turėtų turėti pačią griežčiausią kontrolę, pasitelkiant ne bankus, o šiuolaikinę labai aukšto lygio kompiuterinę techniką. Būtent Finansų ministerijoje turėtų dirbti pačios aukščiausios klasės specialistai ir tai turi būti pati moraliausia grupė žmonių, pranokstanti visas kitas ministerijas ne tik savo kompetetingumu, ne tik savo išprusimu, bet ir aukščiausia dvasine kultūra. Tai turi būti Elitų ELITAS. Yra viskas duota, yra padaryti moksliniai atradimai, bet jums niekas neleis įgyvendinti šitų technologijų, nes yra kitas planas, kuriam skiriami trilijonai, kad tik ta visuomenė eitų tuo keliu, kuris yra jų suplanuotas. Todėl kančia, sukilimai, chaosas ir tos visuomenės degradavimas, o svarbiausia - naudos gavimas iš tos irstančios ar mirštančios visuomenės, seniai yra paskaičiuotas. Kokia išeitis? Ar ji yra? Taip, ji yra, tik ji palies tas šalis, kuriose bus suvokta, kad žmogaus sąmoningumo fenomenas yra nepakartojamas dalykas, galimai net Galaktinės ar net aukštesnio lygio dalykas. Ir tos šalys, kurios investuos į tai, turės pačią aukščiausią kultūrą, o kitos, galimai, išnyks. Ar Lietuva išgyvens? Lietuva turi mokslininkų ir gana aukšto lygio mokslininkų, bet vadovavimas šaliai vyksta nesiremiant mokslu, nes valstybei vadovauja partijos, kurios neturi jokių norų remtis mokslu. Tai yra dauguma atvejų išrinkti tokio lygio žmonės, kurie atspindi mūsų visuomenės išsivystymo lygį, o mūsų visuomenė yra nepajėgi išsirinkti geriausius ir stipriausius. Ji išsirenka tokias vidutinybes, nuo kurių vėliau ir kenčia. Trūksta pas mus Šviesos arba Sąmoningumo, bet kol kas mūsų visuomenės šitas dalykas nedomina, kadangi dauguma puolė prie materijos įsigijimo (kuris taip pat reikalingas, nes visas pasaulis dabar ant šito laikosi), ir tame yra klaidingas kelias, kuris yra atneštas mūsų nelabai protingų politikų, ir kurie protingais tapti jokių šansų neturi.

Raigerdas        2018-12-8 15:03

Melagis profesorius porina: “Netikėtai susiklosčius aplinkybėms, ŠMM pastate prisiglaudė žmonės nakčiai, niekam neprieštaraujant. Negi grįši valandai į Klaipėdą ir po to vėl atgal į Vilnių? O viešbučiai sostinėje brangūs”. Sunku patikėti, kad profesorius rašo kaip studentas, bet ne tik kaip studentas, o kaip neetiškai besielgiantis studentas, kuris manipuliuodamas faktais nori išdurti savo dėstytoją. Galima pagalvoti, kad profesoriui Gediminui Merkiui prasidėjo demencija (tai dėl įvairių ligų prasidedantis intelekto kritimas, kai kartu pažeidžiamos ir kitos psichinės funkcijos, drauge stebimi suvokimo, elgesio pakitimai ir kiti fiziniai simptomai), nes jis pradėjo painioti teisinius dalykus su moraliniais dalykais, kritikuodamas sovietinę komunistų diktatūrą iš vienos pusės, tuoj pat propaguoja Lenino raštus, kuriuose yra išdėstyti planai, kaip reikia užgrobti valdžią. Nežinau, kaip profesoriui su atmintimi, bet pasivogęs Lenino frazę, jis pamiršo, kad Aleksandras Uljanovas, vyresnysis Lenino brolis, buvo teroristas ir už dalyvavimą sąmoksle prieš Carą Aleksandrą III buvo pakartas. Nežinau, ar profesorius supranta ar ne, bet iki Lenino šitos apibrėžtos klasikinės revoliucinės situacijos, kai „Viršūnės nebegali, o pačios nebenori…“, yra gana ilgas kelias, kurio Lietuva gali ir nebeturėti. Profesorius tiek apsipainiojo su ta Lenino fraze, kad net nebesuvokia, kas yra kas. Mokytojai nepriklauso darbininkų ir valstiečių partijos klasei pagal Leniną. Jie yra inteligentai, todėl, pagal tą patį Leniną, jie nėra klasė, o yra tik sluoksnis, kuris nepriklauso nei “viršūnėms”, nei “apačioms”. O Nepriklausomoje Lietuvoje mokytojus “apačiomis” padarė ne kas nors kitas, o Abišala ir Šleževičius, kaip ir kitus inteligentus, nes juos reikėjo nuskurdinti, kad jie galvotų tik apie uždarbį ir netrukdytų vykdomai Valstybinio turto prichvatizacijai. Taigi, reikėjo išjungti Šviesą (tą šviesiausią visuomenės dalį) ir viską tvarkyti Tamsoje arba Tamsių protų apsuptyje. O šiandien 2018 m. ir Valstybinis turtas jau seniai prichvatizuotas, bet šis tas dar liko. Tamsieji protai Lietuvoje subujojo, ir prie jų galima priskirti ir prof. Gediminą Merkį. Tamsus protas be melo gyventi negali, nes tai yra jam įprastas gyvenimo būdas, todėl melagis profesorius triūbija:“Kas Lietuvoje atsitiko, kad visoms valdžioms pati lojaliausia profesija, jos atstovai – mokytojai – sukilo?”. Na, profesorius G. Merkys, galimai jau tokioje demencijos stadijoje, kad net nebe sugeba atlikti paprasčiausių aritmetinių veiksmų, nes labai nedidelė mokytojų dalis, ir ne pati kvalifikuočiausia mokytojų dalis, yra prilyginama MOKYTOJŲ SUKILIMUI. Na, revoliucijos šauklys ir melagis G. Merkys, kaip ir įprasta melagiams, norimą dalyką arba trokštamą dalyką, pateikia kaip tikrovėje egzistuojantį dalyką. Kas yra neteisinga dėl tokių profesorių? Valstybė investuoja pinigus į tai, kad Lietuvoje augtų mokslas, klestėtų kultūra ir ekonomika. Ir štai investuoti mokesčių mokėtojų pinigai į profesorių G. Merkį ne tik neatsiperka, bet netgi duoda žalą. Profesorius meluoja kaip 5 metų vaikas. Tai, gal reikėtų numatyti kažkokį tai mechanizmą, kad tie investuoti pinigai nebūtų paversti į žalos darymą kokio nors melą ir manipuliacijas pamėgusio profesoriaus? Ar jūs manote, kad meluojantis profesorius nieko blogo nedaro? Ar jam visa tai išeina “netyčia”, kaip tai mėgsta teisintis kriminalinius santykius propaguojantys žmonės?

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2018-12-8 8:10

Tauta žiauriai skurdinama (žudoma), Lietuva naikinama gaujų iš Seimo (vyriausybės, prezidentūros, prokuratūros su Lrt kitokia pagalba).
Raigerdai,
kaip Tautai išjungti žudikus naikintojus, be mokytojų (ir kitų mūsų) sukimilo?
Pridedama sąlyga: Putino okupantų nebus. “Pavojingieji” subotinai tapinai jedinstvenikai = 0.
Pabandyk trumpai ir aiškiai (be nuobodžių tekstų) duoti patarimą Tautai.

nesupratau       2018-12-8 0:29

Kažkoks minčių kratinys. Jei ne Merkio pavardė, galvočiau anūko psiųstas mėgejas rašinėja.

> G.Merkiui       2018-12-7 22:41

Su Jūsų įžvalgomis sutinku iš dalies,nes streikuojančius mokytojus jau politiškai tvarko ir jų vadovavimą perima šleivi politikierai tapinai,gabrieliai ir jiems panašū veikėjai.Tad,kolka Lietuva ne ūgtelėjo demokratijos ir gerovės kryptimi.Antra,- išties Žalieji valstiečiai padarė neleistiną politinę ir moralinę klaidą pasirenkant į Vyriausybę daugiausia neoliberalios ideologijos užkietėjusius veikėjus,pvz.S.Skvernelį,Petrauskienę,L.Jonson,L.Linkevičių /persidažusį iš sovietinio komjaunuolio į eurokomjaunuolį/ ir pan.,kurių vertybinės nuostatos ir politinė mąstysena daugėliu atveju neturi sąsajų su Žaliųjų valstiečių programinėmis nuostatomis,-čia savo politinę įtaką padarė ir Prezidentė D,Grybauskaitė.

Nekaltai pradetas Skvernelis       2018-12-7 21:32

Leidzia iskirsti Lietuvos miskus,atimti vaikus is tevu ,o tevus is vaiku.Jei ne partines intrigos,ka mes butume isgirde apie konservus ir socdemus. Nieko.Taip kad-aciu uz nieka.

Raigerdas        2018-12-7 20:48

Jurijus Subotinas, kuris dalyvaus Tapino mitinge visai neseniai išsakė savo nuomonę apie Sąjūdį. Štai jo žodžiai, pasakyti š.m. lapkričio 1 d.: “Tada 1988 m. tuometinių sionistų pavedimu, Lietuvoje buvo įsteigtas visai ne išsivadavimo, o Lietuvos žmonių masinio naikinimo Sąjūdis”. Jurijus Subotinas palaiko mokytojų maištą ir būtinai dalyvaus Tapino eitynėse. Tapino eitynėse dalyvaus ir kiti jedinstvenikai. O paskiau kas nors iš jų paprašys Rusijos pagalbos išvaduoti Lietuvą nuo chuntos.

Raigrybui       2018-12-7 19:40

Na taip- kurgi jau dr. G. Merkiui lygintis išsilavinimu su tokiu korifėjumi koks esi tamsta.
O dar, kitas defektas-  G. Merkys net nepriklauso scientologų sektai,
žodžiu,“tamsuoliū tamsuolis, lopū lopas” smile

Raigerdas        2018-12-7 17:33

Manau, kad Gediminas Merkys yra mūsų tragiško lietuviško išsilavinimo pavyzdys. Pažiūrime jo biografiją: “1981–1986 m. studijavo Šiaulių pedagoginio instituto Dailės fakultete, 1989–1992 m. – Rusijos edukacinių mokslų akademijos Teorinės pedagogikos ir tarptautinių švietimo tyrimų institute Maskvoje, jame apgynė disertaciją „Eksperimentinio pedagoginio tyrimo hipotezės struktūra ir metodologiniai normatyvai“, socialinių mokslų daktaras. 2000 m. Šiaulių universitete apgynė habilitacinį darbą „Sociokultūrinių ir metodologinių pradų vienovė ugdymo tyrimuose“, habilituotas socialinių mokslų daktaras.
1986–1988 m. dirbo mokytoju. 1993–2000 m. Šiaulių pedagoginio instituto (dab. Šiaulių universitetas) dėstytojas, 1997 m. jo iniciatyva įsteigtas šio universiteto Edukacinio testavimo mokslinis centras, 1997–2000 m. centro direktorius. Nuo 1999 m. Kauno technologijos universiteto dėstytojas, nuo 2000 m. Socialinių tyrimų, nuo 2006 m. Sociologijos katedros vedėjas; nuo 2000 m. profesorius. 1993–1994 m. stažavo Freiburgo universitete, 1994–1995 m. Koblenzo-Landau universiteto Empirinių edukacinių tyrimų centre. 1996 m. dirbo Kylio universitete. 1997 m. jo iniciatyva įsteigtas žurnalas „Socialiniai tyrimai“. Žurnalo „Journal of Organizational Behavior“ (Australija) redakcinės kolegijos narys. Nuo 1994 m. Vokiškai kalbančių kraštų edukacinių mokslų draugijos, Europos metodologų asociacijos narys”. Ir štai, šitas perdėm išsilavinęs profesorius nesugeba atskirti pelų nuo grūdų. Tai, ką rašo šitas profesorius yra visiškas nonsensas. Kodėl? Profesorius nesupranta nieko apie profsąjungas, bet rašo, kad jis apie jas kažką išmano. Antra, profesorius taip kreivai yra apsišvietęs, kad net nesugeba išnagrinėti ir parašyti apie tai, ar tikrai Lietuvoje dabar ta klasikinė revoliucinė situacija: „Viršūnės nebegali, o pačios nebenori…“. Pagal ką, pone profesoriau, tai yra klasikinė situacija? Kas ją nustatė? Jūs, profesoriau? Pagal Vladimirą Iljyčių Leniną. Pagal jūsų visiškai neprofesorišką straipsnį nematyti, kad jūs skaitėte Leniną arba jums buvo gėda jį cituoti, arba jūs sumanėte, kad rašote čia tokiems runkeliams, kurie Lenino nuo Stalino, arba Lenino net nuo I. Kanto neskiria. Taigi, ponas profesoriau, nutarėte užsiimti čia Lenino darbų propaganda, ir pritaikyti Lenino duotas prieš 100 metų charakteristikas dabartinei Lietuvos Vyriausybei, nes, neva, tai yra klasikinis revoliucinės situacijos apibrėžimas. Reikia pasakyti tik vieną, kad tokių užsimaskavusių revoliucionierių-provokatorių dėka ir buvo organizuotas šitas maištas. Pagal lozungus matyti, kad tai ne šiaip sau maištas, o noras vėl gyventi pagal tuos komunistinius Lenino ir kitų komunistų lozungus. Jūs labai gražiai susivienijote: jūs, Jurijus Subotinas ir kiti jedinstvenikai būtinai ateis palaikyti šį komediantų ir provokatorių organizuotą streiką. Įdomus faktas: tiek Jurijus Subotinas, tiek kiti jedinstvenikai, tiek įvairūs socialistai, tiek kremliniai agentai ateis palaikyti maištininkų. Jūs būsite jų gretose. Bet jūs ne vienas toks profesorius, nes be jiedinstvenikų, tiesiog sergančių už šį streiką, yra ir kitas profesorius - Vytautas Landsbergis. Todėl nieko nuostabaus, kad V. Landsbergis, kurį gynė Lietuvos piliečiai nuo jedinstvennikų šturmo po Nepriklausomybės paskelbimo, dabar yra vienoje gretoje su jedinstvenikais ir kremliniais agentais. O dabar pažiūrėkime, ką gi tas Leninas pasakė, nes su šita fraze prof. G. Merkys bando išdurti savo skaitytojus. Taigi, Leninas aprašė revoliucinę situaciją šitaip:
“Revoliucinė situacija (politinė situacija) išsiskiria šiomis pagrindinėmis savybėmis: 1) “viršūnių krizė”, t. y. dominuojančios klasės (t.y. ponų klasės - mano pastaba) negalėjimas išlaikyti savo dominuojančią padėtį nieko nekeičiant. Dominuojančios (arba ponų) klasės politinė krizė sukuria situaciją, kai politikoje atsiranda skilimas ir atsirandą plyšys, per kurį prasiveržia engiamų klasių nepasitenkinimas ir pasipiktinimas. Kad įvyktų revoliucija, kaip pažymi V.I. Leninas: “paprastai nepakanka, kad “apačios nebenorėtų”, bet taip pat reikia, kad ir “viršūnės nebe galėtų” gyventi po senovei. 2) Engiamų klasių skurdo ir įvairių bėdų paaštrėjimas, viršijantis įprastas normas “(Pilnas raštų rinkinys, 5-as leidimas, tomas 26, 218 p.)”.

Raigerdas        2018-12-7 17:24

Kaip matome, profesorius yra ne šiaip sau profesorius, o jis dar yra tas gudragalvis profesorius, kuris nukreipia visą savo protą tik viena linkme - išdurti savo artimą. Dabar apie tas viršūnes ir apačias. Profesoriau, kas nori pasikeitimų? Taigi, profesoriau, nejaugi jūs toks aklas, kad nesuvokia, kad PASIKEITIMŲ NORI NE “APAČIOS”, O “VIRŠŪNĖS”. KAS PRIEŠINASI TIEMS PASIKEITIMAMS, PROFESORIAU? TIE, KURIE BUVO VALDŽIOJE, BET JĄ PRARADO NE GINKLUOTU BŪDU, KAIP TAI PADARĖ JŪSŲ DIEVINAMAS LENINAS (NES KITAIP, JŪS NEBŪTUMĖTE JO CITAVĘS), UŽGROBĘS GINKLU VALDŽIĄ, O DEMOKRATINIŲ RINKIMŲ METU. Tie, kurie buvo “apačioje” virš 20 metų ir bando įgyvendinti revoliucinius projektus, kad sumažinti visą tą vykusį 26 metus “apačių” apiplėšinėjimą, ko pasekoje išnyko vidutinis ir smulkusis verslas, emigracija pasiekė neįtikėtinus maštabus. Jūs, ponas profesoriau, norite grąžinti tuos senus laikus, kai jūs padarėte sau karjerą, ir dabar cituojate Leniną, bet net nesiteikiate parašyti, kad tai Lenino filosofiniai išvedžiojimai, pagrįsti Markso klaidingai idėjai, kad visuomenė susideda iš 2-jų klasių: engėjų ir engiamųjų. Toli nužengėte, profesoriau, ir tai yra įrodymas, kad Švietimas pas mus degradavo. O kur jūs buvote, profesoriau, iki tol? Ką jūs veikėte? Kodėl jūs nepasiūlėte labai pažangių metodikų pedagogams, kurias siūlo ne profesoriai, o paprasti žmonės ir pedagogai. Bet jūs apie jas net girdėjęs nesate. Tai, ką jūs veikėte? Juk algą gavote iš tos pačios ŠMM? Tikra tragedija, jeigu mes Lietuvoje turime ir daugiau tokių profesorių, kaip Gediminas Merkys, nes nori nenori, o sūnus ir dukras reikia leisti mokytis į užsienį, jeigu pas mus tokie profesoriai, kurie net tą patį Leniną nesugeba net dorai pacituoti, nei paaiškinti jo tikrąją tų raštų prasmę. Tikrai apgailėtinas dalykas.

atsakymo nėra       2018-12-7 17:21

Kur rasti info apie mokyklų steigėjus,kiek jų yra savivaldybės?Koks procentas mokytojų priklauso profsąjungoms?Kiek pedagogų pasisakė už streiką?Ar buvo sutarta,ar užteks pinigų streikuojantiems?Kiek profsąjungų iš 5 pasirašė kolektyvinę sutartį su ministerija?Ar ji nevykdoma?Kas jau kas,bet jaunas lyderis Navickas,pats ketinęs tapti seimo nariu,turėtų bent šiek tiek orientuotis teisiniuose dalykuose.

>Autorius ir Co       2018-12-7 13:24

Ne dėl atlyginimų DYDŽIO trūko pedagogų kantrybė (patikėkit - jie kantrūs), bet dėl išaugusio NETEISINGUMO. Jei 25 pamokas vedantis mokytojas gauna mažiau negu tas, kuris veda 14… Tai gal įteisinkime tokią tvarką: nori gauti 1000 ar daugiau - tapk šefo meiluže smile . Tik įsivaizduokite, kokių tyros meilės pamokų gautų jūsų mylimi vaikučiai ir anūkėliai tokiame tobulame hareme smile !

Mix       2018-12-7 12:42

Malonu skaityti platesnį, visa apimantį požiūrį į pritvinkusias problemas. Sutinku su pateiktomis įžvalgomis.Liūdna skaityti komentarus, kuriuose nesijaučia sudėtingos padėties supratimo. Tai gaila vaikų, tai gaila kad prašo pinigų, tai atostogauja per ilgai ir t. t., o sistemos problemų neįžvelgia.

autorius izvalgus       2018-12-7 12:03

Vaizdziai ir su kryptim i ateiti parasyta.

Autorius       2018-12-7 8:48

ne visiskai tikslus ir nuosirdziai naivus.Sitame streike kyso konservatoriu ausys.Styroti SMM savaite ir zadeti toliau ten buti yra absoliutus nonsensas.Su atlyginimais problemu turi ne tik pedagogai.Kazkodel visi uzmirsta, kad valstybe gali ir neturieri kiekvenam prasanciam prideti po kelis simtus euru.Autorius, kaip ir pedagogai, per savio siekius uzmirso esmini dalyka.Vaikus.Kaip pedagogams negeda nevykdyti pagrindinio ju pasaukimo - aukleti ir mokinti jaunaja karta.Juk tos mokyklos, kurios streikuoja, suzlugde vargsu mokiniu mokslo metus.Pav. abiturientai, kurie mokosi istisai, neprarade per mokytoju uzgaidas mokymosi laiko, gariau pasiruos egzaminams.Vienas komentarius labai teisingai pastebejo, nuversit valstiecius, ka vietoje ju turit.Konservatorius su liberastais?Apsaugok Viespatie.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2018-12-7 6:20

Lietuvoje Tautos sukilimo pradžios daug požymių. Jei komunistuojančios (30 metų komunistus dangstančios) gaujos neišsinešdins iš Seimo (prezidentūros, vyriausybės, prokuratūros, Lietuvos televizijos bei radijo, ...), tai tikėtina, kad tokios bus aptvertos spygliuota tvora nusikaltimų darymo vietose. Gaujos irštva - gaujos kalėjimas.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2018-12-7 6:07

Lietuvos konstitucijoje pirminio pavidalo (n_e_p_a_i_s_a_n_t partinių gaujų daugybinių pakeitimų), visuose straipsniuose aiškiai parašyta, kad Lietuvoje šeimininkauja Lietuvos piliečiai – Tauta turi suvereno galias. Tačiau komunistams tai nepatiko ir jie pradėjo juodus darbus. Lietuvos partizanų neišjungtos, rublinių maskvėnų komunistų liekanos (landsberginių, brazauskinių, kirkilinių, karbauskinių, bei kt. gaujos), susidėjo su eurorubliniais briuseliniais komunistais ir savo d_a_r_b_a_i_s parodė, kad Lietuva buvo ruošiama svetimšalių šeimininkavimui.
Pavyzdžiai, dėl aiškumo:
I. Jau 1996 metais komunistuojančios partinės gaujos, antikonstituciniame suėjime (Seime), „nepastebimai“ pakeitė žemės 47 straipsnį būsimų svetimšalių šeimininkų smulkių sklypelnikų naudai, pakeitė be Tautos valios (!). Kai Tauta nepastebėjo tokios „smulkmenos“, komunistuojančios gaujos dirbo savo juodus darbus kitame antikonstituciniame suėjime (Seime) tol, kol 2003 pakeitė žemės 47 straipsnį ir vėl būsimųjų svetimšalių šeimininkų  tik jau stambių (!) žemgrobių naudai.
II. Svetimšalių šeimininkų naudai Lietuvos litas buvo ilgai pririštas ir tąsomas valkiojamas svetimšalių tol,  kol galutinai sunaikintas. Svetimšalių naudai mums yra primestas eurorublis.
III.  Svetimšalių šeimininkų naudai, Seimo konstitucijos salėje, šalia Lietuvos konstitucijos (kuklios knygutės) žaibišku kvailu greičiu atsirado komunistuojančių gaujų Lisabonos sutarties viršvalstybinių (!) taisyklių tekstų knyga (l. didelis griozdas).
***
Vienintelė Tautos paguoda, kad Lietuvos respublika nuo pat savo Konstitucijos priėmimo 1992.10.25 dar nė karto neturėjo teisėtai išrinkto Seimo ir Lietuvoje galioja konstitucija tik p_i_r_m_i_n_i_o pavidalo.
___________________________________________
Okupuotoji Lietuva (komunistuojančių partinių gaujų)
2018 gruodžio 7

plūdurniai ir plū-dūros       2018-12-6 21:47

“Labas, pone”, “grumstas” atesit, komentarai, yra tipiški buko kumečio vogravimų pavyzdžiai.
Ir tai net ne sisteminio portalo skaitytojai!
Beliea tik įsivaizduoti kokio lygio yra delfiuose plūduriuojantis liumpenų planktonas.
Tokia pašvinkusi masė nėra piliečiai.
O be piliečių, kas?
Be piliečių nebūna valstybių.
Lietuvos valstybės de facto nėra.
Yra tik idiotų gyvenamoji teritorija. Asilų ir avinų ganykla.
Kad vilkai būtų sotūs:)

grumstas       2018-12-6 21:07

Nėra viskas taip paprasta. Galima pagalvoti, kad šiuos mokytojus nesiundo ir jais nesinaudoja politinė opozicija. Kad ši valdžia nė piršto nepajudino , kad vyktų reformos -pensijos, vaikų pinigai, sveikatos apsaugos sferoje ir t.t.  Aišku Skvernelis nepamiršo ir teisėjų , prokurorų , kuriems padidino atlyginimus gan riebiai; bet jie gi sistemos sarginiai…  tačiau jeigu nuverčiame valstiečius -mums lieka landsberginiai socdemai su liberalais. Kur alternatyva? Kur nauji veidai poltikoje? Jų nebuvo- jie vos išdygę buvo nušluoti sisteminių. už tai gausime naują lyderį navickinius, kurie dabar drąsiai reiškiasi, nes juos palaiko gauruotos opozicijos ir preizidentūros rankos. Taip kad p. Merky “nesidžiaukite danajais - dovanas nešančiais’’ nėra taip viskas paprasta ir lengva susivokti, kai iš kiekvieno garsiakalbio girdėti tik navickų ir anūkų rypavimai, kad ritamės chaosan, kad už lango krizė ir putinas su Karbauskio trąšomis ant pečių...

Labas, pone       2018-12-6 19:57

rašytojau. Visą savo gyvenimą skaičiau jūsų straipsnius ir likdavau patenkinta, bet šį kartą jumis nusivyliau 100 proc., nes išskyrėte tik mokytojus. Gerbiamasis, kaip bus, jeigu jiems atiduos neužtarnautus milijonus, o visi kiti liks nuskriausti. Juk mokytojai dirba labai nedideliu krūviu, o atlyginimai didesni už bet kurio sunkų ir atsakingą darbą dirbančio darbuotojo. Mokytojai per metus turi vos ne 3 mėnesių su petrūkiais atostogų, o eilinis darbuotojas tik 22 darbo dienas. Aš labai palaikau ministro pirmininko pasakymą, kad atidavus mokytojams, kiti darbuotojai lieka nuskriausti. O iš kokių pinigų prezidentė pirks tankų ir patrankų?

Žodžio laisvė...       2018-12-6 19:42

Labai teisingi žodžiai,autoriau.Ir savalaikiai.


Rekomenduojame

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Algimantas Rusteika. Įsiklausykim, ką mums sako

Ramūnas Aušrotas. Lytiniai santykiai ankstyvame amžiuje yra gerai? Svarbu tik tai, kad jie būtų saugūs?

Lietuvos Sąrašas kviečia į forumą: nuo ko mus saugos „Laisvės patruliai“?

Kastytis Braziulis. Kodėl konservatorių siūloma tvarka yra žalinga demokratijai

Andrius Švarplys. Kaip atrodo leftistinis „atvirumas“

Povilas Gylys. Highway to hell!

Algimantas Rusteika. Beprotybė ir laimė

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.