Dienos aktualija, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Žmogaus teisės

Gediminas Merkys. „Tečerizmo“ ir neoliberalizmo grimasos Lietuvoje

Tiesos.lt redakcija   2020 m. rugsėjo 21 d. 6:43

9     

    

Gediminas Merkys. „Tečerizmo“ ir neoliberalizmo grimasos Lietuvoje

Lietuvos medijos rašo: „Maistą į kaimo darželius tiekianti įmonė nuo rugsėjo vaikus paliko be pietų – per didelė prabanga“.

Čia konkretus pavyzdys, kaip Lietuvoje išmontuojama valstybė ir jos prievolė laiduoti viešąsias paslaugas, jų kokybę.

Pasipiktinimą kelianti ir liūdna istorija apie šiltu maistu nepamaitintus kaimo darželinukus yra net ne apie kokybę. Pasirodo – už viešus pinigus apmokėta ir privačiam verslui deleguota privaloma paslauga iš viso nebuvo suteikta. Nesuteikta mažamečiams vaikams. Vietoj jos paslaugos teikėjas parodė riestą špygą – mat jam neapsimoka. Apgautų ugdymo įstaigų administracija buvo klastingai priversta suktis iš padėties, kaip išmano.

O kodėl dabar tyli visokių šakalienių-žiobienių-jakavonienių „vaikų teisės“?

Panašu, kad nėra motinos, kurią galima areštuoti ir paguldyti parai laiko „ant narų“, nėra vaikų, kuriuos galima atimti. Amoralus verslas ir šakalienių „vaikų teisės“ yra ydingos pasaulėžiūros bei deformuotos moralės brolis ir sesuo. Jei galimai korumpuota savivaldybė nenutraukia sutarties su tokiu, atsiprašant, paslaugos teikėju, nepareikalauja didelių baudų (netesybų) dėl įsipareigojimų nevykdymo, „ant blakstienų“ turėtų stotis Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyrius. Ant blakstienų turėtų stotis ir LR Vyriausybės atstovas Kauno apskrityje, nes būtent jis privalo prižiūrėti, kad savivaldybės „nedurniuotų“, laikytųsi įstatymų.

Tokia apgailėtina padėtis ir kituose viešųjų paslaugų sektoriuose. Transportininkai sako: „Šis keleivių maršrutas mums nuostolingas, me jį uždarome“. Paliatyvinėje slaugoje sakoma: „Šito mirštančio bėdžiaus slauga mums jau per daug kainuoja“.

Toliau padangas utilizuojantis verslas nieko neutilizuoja, tik „įsisavina lėšas“, o paskui kyla gaisras, toks kaip Alytuje… Bankai sako: „Bankų skyriai ir bankomatai periferijoje mums nuostolingi, juos uždarome, nes už 20 m. nebeliks senukų, kurie nemokėtų naudotis elektronine bankininkyste…“

Skubame viską uždaryti avansu, kad tik sąnaudos būtų mažesnės, o pelnas – kuo didesnis. Ant paprastų žmonių nusišvilpt.

Beje, jei koks moraliai išsigimęs, savivaldybės švogerių patyliukais globojamas versliukas pabandytų užkliudyti privatų sostinės darželį, ar kokią Austėjos „Karalienės Mortos“ mokyklą, tuojau gautų solidų finansinį ieškinį, momentaliai būrys teisėjų, advokatų, antstolių paklusniai sumuštų kulnais… Kaip mat užsisuktų visa LR teisingumo sistema. O čia – kas gi tokio, kažkokie „runkelių“ ir kaimo „vatnikų“ vaikeliai (atleiskite, čia ne mano, o mūsų elito ir visokių užkalnių išrasti terminai) negavo šilto mastelio… Sugebėjo vaikų prisidaryti, tegul sugeba patys ir pamaitinti…

Tokia tad mūsų valstybės ir savivaldybių išsigimusi logika. Beje, verslas, eidamas į viešo pirkimo konkursą, privalėjo pasidomėti, koks gyventojų tankis vietovėje, kokie atstumai ir kiek kurioje įstaigoje yra maitinamų vaikelių.

Visas tas marazmas apie naująją viešąją vadybą, apie viešųjų paslaugų suprivatinimą arba „delegavimą“ viešųjų pirkimų būdu verslui, kyla iš „tečerizmo“ ideologijos ir politinės praktikos. Savo ruožtu, tečerizmas yra destruktyvios, anticivilizacinės ideologijos – neoliberalizmo – atmaina.

Vakaruose mokslininkai, ekonomistai jau paskaičiavo klaikią tečerizmo žalą britų valstybei ir visuomenei. Deja, dvasiniai ir mentaliniai nykštukai, gausiai nutūpę Lietuvos ministerijose ir savivaldybėse, šito dar nežino. Nežino, neišmano JIE, o kenčiame MES, mūsų vaikai ir seneliai.

Neleiskime išmontuoti mūsų valstybės, susigrąžinkime ją. Pareikalaukime viešųjų paslaugų kokybės ir valdžios atsakomybės.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2020-09-25 0:38

Kaltinimai teisingi, bet ar tikrai tai yra tečerizmas ? Man labiau primena Gogolio Revizorių. Ir kas vietoj jo? Vėl komunizmas ? Prie ruso buvo geriau? Valstybė tam ir yra, kad savo samdinius prižiūrėtų. Nepriklausomai nuo to, ar jie dirba iš idėjos, ar dėl pinigų. Jei, dirbdami dėl pinigų, nenori dirbti gerai ar net išvis, tai kirst per pinigus, ir noras atsiras. Užsakymą turi formuot šeimininkas, o ne jo samdiniai.

StasysG       2020-09-23 14:32

Gerai, kad Autorius lietuviams propaguoja MEDIJAS. Gerai, kad parenka nepaneigiamus faktus. Gerai, kad įrodinėja, kad būtent valdžioje sėdi liberalūs runkeliai. Daugiau tokių straipsnių.

O viešieji pirkimai ar buvo?       2020-09-22 10:27

kaip ten toliau? Neveža ir viskas? Gal ta sutartis - niekinė, kad galima taip elgtis? Ir dar vaikščioti su šlipsu.

ah1       2020-09-21 21:30

privačios įstaigos atėmimas vaikų pietų dėl pelno pavyzdys kaip pelno siekimas priveda prie žemos kokybės paslaugų ir tai liečia ne vien darželinukų maitinimą konkrečių atveju paminėtu straipsnyje, bet ir aplamai visą kapitalizmo komercinę bazę pastatytą tik ant pelno uždirbimo ir nuolat komercinę bazę kamuojamo klausimo kaip gauti didesnį pelną ir sumažinti išlaidas; taip atsiranda šlamštmaistis, šlamštasklaida, šlamštmokslis, šlamštprekės ir t.t., vienu žodžiu žemos kokybės viešpatystė.

to Deja, autorius       2020-09-21 19:58

Esi absoliutus durnelis, nes ta baronienė priešinosi Baltijos šalių atsikūrimui ir Vokietijos susivienijimui, kuri dabar patį šeria, nes mūsiškiai, ypač eitas, pats pragyvenimui neužsidirba, o tik skolinasi kitų sąskaita arba naudojasi finansine ir technologine Vokietijos parama.

tiek       2020-09-21 17:18

gera skaityti tokias mintis. Pasirodo dar yra Lietuvoj paprastos ,žmogiškos logikos,pakankamai žmonėse žmoniškumo .Tai kas ,kad iškrypėliai visose tv ,radio - tų “pažangiečių” tikrai nėr daug.

Deja, autorius       2020-09-21 16:44

suplaka du visiškai skirtingus dalykus į vieną masę: Tečer konservativyzmą ir neoliberalizmą.
Tečer išgelgėjo UK iš liberalmarksistinio liūno. Iki jos valdymo liberalmarksistiniai leiboristai taip buvo praskolinę šalį, kad UK, kaip kokia trečio pasaulio šalis jau turėjo skolintis iš Tarptautinio valiutos fondo.

O tai, kad kažkokios savivaldybės biurokratai parenka savo švogerių kompaniją, tai ne kapitalizmas kaltas ir socializmas to neišspręs. Atsimenam kaip ir kokiais produktais išvystyto socializmo laikais Obšepitas maitino tarybinę liaudį, tame tarpe ir mokyklų valgyklose.
Gal būt autorių suklaidino tai, kad Lietuvoje konservatoriais pasivadinusi partija yra galutinai nusivažiavę marksistiniai soroso liberastai.

per ekspertai.eu       2020-09-21 16:01

Lukašenka tokius klausimus sprendžia operatyviai. Pvz.  žurnalistai apsilankę Minske , divijosi ir klausė , kurgi bomžai dingę, kad jų nesimato sostinės tarpuvartėse. Įtai gavo atsakymą , kad batka jiems neleidžia biezdielničatj, ir yra priversti įsidarbinti, kad gautų atlyginimą pašalpą, o kai taip elgtis privalai, nelieka laiko trintis gatvėse ir rodytis policininkams.

Labiausiai "apsimoka", kas visiškai "neapsimoka":       2020-09-21 14:59

Jei rajone kaimo mokinių maitinimo konkursą laimėjusi įmonė „Bruneros“
persigalvoja ir nusprendžia, kad jai vis dėlto “neapsimoka” tiekti maistą mažamečiams, tai, išties, ar mums “apsimoka” toks verslo modelis?
Akivaizdu, kad Mamonai “neapsimoka”, pvz., senjorų gydymas ar/ir jų ilgaamžiškumas, “neapsimoka”, kai žmogus skiria laiką filosofiniams apsisvarstymas ir maldai, kad aiškiai suvoktų, jog baigtinei būtybei labiausiai “apsimoka” siekti visiškai “neapsimokamų” dalykų - Tiesos, Gėrio, Grožio, Šventumo, Dievo. Pasirodo, kad priešingai, nei pelno tesiekiantis verslas nenutildamas dieną naktį triūbija, kaip tik labiausiai “apsimoka” siekti žmogaus nuosavybe, preke negalinčių virsti dalykų,
kadangi juos ir tik juos pasiimsime Amžinybėn.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Nėštumo nutraukimas įtarus vaisiaus ligą ar neįgalumą prieštarauja Lenkijos Konstitucijai

Lietuvos vyskupų konferencijos informacinis pranešimas apie Popiežiaus išsakytas mintis filme „Francesco“

Vygantas Malinauskas. Bažnyčios mokymas nėra asmeninė Popiežiaus nuosavybė

Algimantas Rusteika. Sekmadienį laukia rinkimai be tikrų pasirinkimų

Justas Mundeikis. Magiškas švietimo finansavimas 2021 m. biudžete

Ramūnas Aušrotas. LRT iškraipė tekstą – popiežius Pranciškus pasakė: „Jie turi teisę būti šeimos dalimi“

Giedrė Barčkutė. Ar konservatoriams pavyks laimėti katalikų rinkėjų balsus?

Vytautas Radžvilas. Netikėjimo kaina: juk ir mes tai galėtume

Romas Lazutka. Nebus gerovės, kol vieni kitus laikysime kvailiais (apie 13 pensiją ir ne tik)

Audrius Bačiulis. Naujienos iš Karabacho fronto

JT piktnaudžiavimas žmogaus teisėmis (I)

Vytautas Sinica. Švedija: multikultūralizmo grimasos

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai, kvailiai – valdžioje

Agnė Širinskienė. Kas būna, kai prišneki apie svainio partiją

Popiežius Pranciškus apie neoliberalizmą

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai ir kvailiai – valdžioje

Švedija keičia kursą – jungiasi prie rytų europiečių: policija prabilo apie „grėsmę sistemai“, griežtinti įstatymus reikalauja net buvęs ABBA narys

Eidamas 101-uosius metus mirė partizanas Jonas Svilainis-Liūtas

Liudvikas Jakimavičius. Papolitikuokim

Tikėjimo mokymo kongregacija: Tikintieji turi žinoti – ant kortos statoma moralinės tvarkos esmė, susijusi su visapusiška žmogaus gerove

Geroji Naujiena: būti Jo

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.