Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Partijos

Gabrielius Landsbergis: Nors nerimą kelia…, tikiu…

Tiesos.lt redakcija   2018 m. gegužės 12 d. 22:38

13     

    

Gabrielius Landsbergis: Nors nerimą kelia…, tikiu…

„Stipri Gabrieliaus kalba Tėvynės Sąjungos 25-mečio suvažiavime – apie nerimą ir tikėjimą: nerimą regint dabartinę valstybės būklę ir tikėjimą Lietuva“ – taip savo veidaknygėje pakomentavo Mantas Adomėnas.

O ką manote Jūs?

Beje, jei kartais kalba ar mintis kam nors sukeltų nusivylimą, G. Landsbergis siūlo tikrai paprastą išeitį – užjuodinti tas vietas storu markeriu… Ką daryti su vis atminty iškylančiais prisiminimais, pavyzdžiui, apie skraidančius žemės sklypus, Dujotekaną  ar nepopuliarias, bet būtinas konservatorių atliktas reformas, jis kažkodėl nepataria – matyt, jis pats tokių atsiminimų dar neturi. Ko gero, tai ir bus vienas ryškiausių jaunystės privalumų?

Sunkus uždavinys tenka kalbėti partijos šventėje, kai šalyje mažai šventinių nuotaikų. Jei jau galėčiau pasakyti viską, ką galvoju apie dabartinę politinę situaciją, tai didelė dalis mano kalbos turėtų būti užjuodinta storu markeriu. Ne dėl kokių nors pavardžių ar įvykių, bet dėl nusivylimo, kurį tik juodas markeris gali paslėpti. Dvidešimt penkeri metai kaip įkurta Tėvynės sąjunga ir nors mūsų šventė džiugi, pirmiausia noriu pasidalinti šių dienų nerimu dėl bendruomenės, platesnės nei mūsų partija – dėl Lietuvos.

Nerimą kelia partinės sistemos trapumas ir it kokias marionetes partijas susikuriantys koncernai. Įkurta viena užtušuota partija, suskaldyta kita užtušuota partija, ir greit nesibaigsiantis teismo procesas, kuris žemyn jau dabar tempia visą politinę sistemą.

Nerimą kelia ir kol kas dar neužtušuotas kitas koncernas, susikūręs ir finansuojantis dabar Seime esančią didžiausią frakciją. Ši koncernui priklausanti partija nenori, kad Seimas užduotų klausimus apie žemės ūkį, todėl jų kontroliuojama Seimo dauguma ir balsuoja prieš tokį tyrimą. Šiam partiniam koncernui nereikia, kad būtų pakeistos didelių žemės sklypų apmokestinimo taisyklės, todėl frakcija balsuoja prieš. Jeigu tai nėra interesų atstovavimas už pinigus, tai tik laiko klausimas, kada kiti didieji koncernai, pasimokę iš tokio sėkmingo projekto, susikurs savo partijas. Yra padorių žmonių didžiausioje frakcijoje. Tikiuosi, kad jie išdrįs atsistoti Lietuvos pusėje.

Nerimą kelia klausimas, ar valstybė po šių įvykių išmoko koncernų pamokas? Po tiek nudegtų pirštų, ar jau suprantame, kad koncernas, kuris susikuria partiją, ir koncernas, kuris yra partija, yra vienas ir tas pats? O ar matote kitus koncernus, kurie stojasi prie politinių lenktynių starto linijos? Ar žinome, kaip nuo jų apsisaugoti? Kaip apsaugoti mūsų valstybę?

Nerimą kelia demokratijos padėtis Lietuvoje. Nebe pirmą kartą Seimo salėje išgirstant, kad opozicijai yra LEIDŽIAMA pasisakyti, vis dar gūžtelime pečiais. Dabar registruotas pasiūlymas Seime, kuriuo siekiama atimti Antikorupcijos komisijos pirmininko poziciją iš opozicijos ir ją perduoti valdantiesiems. Etikos ir procedūrų komisija jau atimta ir atiduota neformaliems valdantiesiems – Lietuvos lenkų rinkimų akcijai. Nedemokratija tarsi Neringos smėlis po truputį apsemia neprižiūrimus statinius. Lėtai lėtai slinkdamas neišsiduoda, kad procesai gali būti nebegrįžtami. Nedemokratijos smėlis apsėmęs jau ne tik rytų kaimynus, bet gresia ir Centrinės Europos valstybėms. Gresia ir mums. Pagrindinis klausimas – ar bus kam gintis nuo nedemokratijos ir nuo nelaisvės? Ar kils pasipriešinimo banga ir atkapstys mus visus?

Nerimą kelia diskusija dėl partijų finansavimo pakeitimo. Koncernai pirko partijas iki valstybės finansavimo įvedimo, darė tai po jo, daro tai ir iki šiol. Matau, kad kilstelėjot antakius. Naisių drabužėliai – lyg sriubos pakeliai, politiškai dalinami vaikų darželiuose, Naisių vasaros serialai „ne apie politiką“, Naisių laikraščiai ir tinklalapiai – kas visa tai?

Atsakykite, institucijos, kas yra legalu, o kas yra valstybės užvaldymas?

Nerimą kelia mėginimas keisti Lietuvos geopolitinę kryptį. Rusija buvo, yra ir kol kas liks strategine grėsme Lietuvos saugumui. Bet kokį atsitraukimą nuo šitos pozicijos galima traktuoti kaip Lietuvos saugumo interesų išdavimą. Neturi būti nė menkiausios prielaidos dvejonei, kad tai yra principinė mūsų pozicija, raudona linija, kurios peržengti – nevalia. Lietuvos tikslas – vakarietiška ir demokratinė Rusija. Ir užsienio politikos priemonės turi būti orientuotos būtent į tai, o ne į neva pragmatišką bendradarbiavimą su korupcijos ir agresijos caro Putino valdoma Rusija. Jean-Claud Junkeris yra pavyzdys, kokie santykiai su Rusija neturi būti ir kaip elgtis nedera. Gerai, kad Jean-Claud nėra visa Europa, be to, jo karjera jau baigiasi.

Nerimą kelia, kad Lietuvai skęstant vidaus skandaluose laimi būtent Rusija. VSD ataskaitoje minėta, kad Rusija kitais metais mūsų Prezidento rinkimuose turės savo kandidatą. Per politinę suirutę galime nepastebėti, kad kandidatas gal jau apsišvietęs. Gal pakabintas, dėl kokių nors savo veiksmų? Gal tai suvaržytas, nelaisvas žmogus? Verčiamas išduoti Lietuvą?

Nerimą kelia trypčiojanti valstybė. Išblyškusi ir palaikoma tik augančios ekonomikos. Be lašelio pasirengimo ateities krizėms, kurios ateis. Kurioms nėra pasiruošta. Ir už kurių sutramdymą turėtume būti atsakingi visi. Šiandien valdžia neturi drąsos imtis tikrų ir reikalingų, kartais gal nepopuliarių reformų. Šios baimės kaina gali būti ne kurios nors partijos pralaimėti rinkimai, o darganota mūsų šalies, mūsų ir ateisiančių po mūsų ateitis.

Nerimą kelia piketuojantys medikai, mokslininkai ir mokytojai, kurie dar keletui mėnesių nurimsta padiskutavę su Seimo pirmininku ant scenos. „Bus geriau“, – mano jie. „Nebus“, – galima pasakyti jau dabar. Nebus, nes būti geriau nėra prielaidų. Neįmanoma iš tuščios kišenės sudėti į kiaurą ir tikėtis, kad kas nors pasikeis.

Nerimą kelia ir vaikai, regiono mokykloje atvykusiam mokytojui sakantys: „Nevark dėl mūsų“. Ir kai kurie vietos mokytojai, pritariantys šitiems vaikams, nes patys nejučia ir prisidėjo formuojant tokią atmosferą. Ir tuoj tuoj, šie tokios saviniekos vaikai, prisijungs prie nusivylusių rinkėjų, darbo ieškančių, o gal Lietuvą paliekančių rato.

Nerimą kelia tai, kad Lietuva stumiama į Vakarų kultūros pakraštį. Populistinė revoliucija, suvedžiojusi dalį visuomenės vakaruose, persikelia ir į Lietuvą. Eidami gilyn ir ieškodami neva tikresnių savųjų šaknų, atrandame netikėtus radinius. Populistinės revoliucijos įkvepėju gali tapti Viduramžių ieškąs pagonis, ekonominės politikos ekspertu – privačią nuosavybę neigiantis politikas. Ir visiškai nejučia, mes po truputėlį grįžtame į nekrikštų Lietuvą. Tolesnis žingsnis ta kryptimi – primityvi bendruomenė, atsisakanti kultūrinių civilizacijos laimėjimų.

Nerimą kelią plintanti nelaisvės valstybių teritorija, kuri it smauglys pradeda supti ir spausti Europos laisvąjį branduolį. Net žemyno viduje vis daugiau valstybių nusisuka nuo liberalios demokratijos, teisės viršenybės principo, žodžio laisvės ir čia veriasi plyšys pačios Europos širdyje.

Bet ar tai viskas? Nejau dėsime čia tašką? Nejau turime susigūžti iš nerimo ir baimės ir laukti pabaigos?

Tikrai ne.

Aš šventai tikiu, kad Lietuvos demokratija atlaikys išmėginimus. Išsivalys ir sustiprės. Tikiu, kad išmoksime jaunai demokratijai skirtas pamokas ir mūsų partinė sistema po išbandymų bus brandesnė. O visuomenė po klounų ir oligarchų partijų saulėlydžio išmoks atsirinkti pelus nuo grūdų ir kitame Seime bus mažiau basčių ir skardžių.

Žinau, kad bręstant mūsų visuomenei ir tarnybos, užtikrinančios mūsų saugumą ir žinojimą, bus drąsesnės. Tikiu ir pasitikiu, kad jos gali veikti aktyviau ir įspėti visuomenę apie grėsmes, kurios kerojasi mūsų valstybėje. Kai ką jau pastebėjome.

Aš tikiu, kad Lietuva renkasi laisvę. Renkasi Europą. Renkasi įstatymo viršenybę ir žodžio laisvę. Ir nusprendžia būti kartu su tomis valstybėmis, kurios renkasi tą patį. 2001-aisiais Jungtinės Amerikos Valstijos pakvietė pasaulio valstybes jungtis prie norinčiųjų koalicijos. Tų, kurie yra už bendras vertybes. Šiandien reikia tokios pačios NORINČIŲJŲ Koalicijos Europos ateičiai. Lietuva 2001-aisiais prisijungė prie JAV. Šiandien siūlau patiems pasiūlyti Europai tokią koaliciją ir pakviesti prisijungti tuos, kurie trokšta to paties kaip ir mes.

Nelaisvės teritorija, besiplečianti nuo rytų į vakarus, tikiu, bus sustabdyta stipresnės Europos Sąjungos branduolio. Branduolio, kuris renkasi liberalią demokratiją, kuris turi viziją stipriai ir giliai integruotai Europai. Lietuva, atkurdama nepriklausomybę bei stodama į Europos Sąjungą pasirinko laisvę ir liberalią demokratiją, ir nuo pasirinkimo nesitrauks.

Tikiu, kad mūsų pasirinkimą būti drauge su partneriais Vakaruose liudija ir tokie veiksmai, kaip Magnitskio įstatymo priėmimas, tikiu, kad Lietuva gali burti Europoje Magnickio valstybių koaliciją.

Lietuvai nereiks rinktis tarp blogo ir blogesnio kandidato į Prezidentus, o visi ramia širdimi balsuosime už tą kandidatą, kuriuo pasitikime.

Jauni žmonės, per lietų stovėję rinkimuose, atidavę gal ir pirmąjį savo balsą gyvenime, nenusivils ir toliau tikės savo valstybe. Drąsiai ir atvira širdimi kalbės apie tai, kas svarbu, ir tai, kas iš mūsų valstybės pagaliau turi būti išgyvendinta. Toks visų mūsų bendras reikalas.

Tikiu Lietuvos mokytojais, idealistais, kurie neskaičiuodami jiems tenkančio BVP dalies, kasdien pasilenkia prie sunkaus vaiko. Prie to, kurį visi kiti pavadino hiperaktyviu, kurio seneliai nėra atėję į tėvų susirinkimą, o tėvai paskutinius metus gyvena Airijoje. Tikiu, kad mokytojai idealistai kuria Lietuvos ateitį.

Tikėkime grįžtančia Lietuva. Teko susipažinti su šeima, iš užsienio grįžusia į Panevėžį, sukūrusia verslą ir liksiančia Lietuvoje. Jie yra įkvėpimas daugeliui kitų nenusivilti Lietuva ir grįžti. Mes jūsų laukiame.

Tikėkime Europa. Į kurią su krikštu buvome priimti ir nuosekliai šį paveldą saugojome.

Tikėkime ateities Lietuva. Gražiausi Lietuvos metai dar ateityje. Nenuleiskim rankų, dirbkime ir juos pamatysime.

Tikėkime Tėvynės Sąjunga. Partija, kuri dvidešimt penkerius metus nešė Lietuvos vėliavą. Bendruomene, su kuria užaugo kartos politikų. Ji savo vėliavos nenuleis tol, kol joje bus bent viena plakanti širdis.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

kalbant tiksliau -        2018-05-13 22:53

- nėra ko švaistytis žodžiu ,,tikiu’‘, nuolat vardinant kitų nuopelnus - tai pirma. Antra - G.Landbsergis sakė ,,Mes neturim savo Trumpo’’ prieš pat ,,Zapad’’ manevrus pernai; prisipažinsiu, ne juokais išsigandau - tai ačiū Dievui, kad mūsų sąjungininkai amerikiečiai neįsižeidė. Trečia - G.Landsbergis ir dar keli iš TS balsavo už vienos lyties asmenų santuokas.

Pikc       2018-05-13 13:59

Nors nerimą kelia vis dar pasitaikančios blogybės, kaip buržuazinis nacionalizmas, reakcionistinis nusistatymas prieš homo/pedo/zoo/trans ir kitas esmines “europinias viartibes”, ksenofobinis priešinimasis “tautū draugistei” per masinį nelegal… oi, t.y. “pabėgėliū” importą, tikiu galutine homunizmo pergale ir šviesiu homunistiniu rytojumi! Ura, tavarišči, tegyvuoja sajūzas ir homunistinis konjaunimas! O leudies priešus - naikint, kaip konjaunimo chunveibynas sakė! smile

Skaityoja       2018-05-13 13:24

O kodėl šis genderizmo mylėtojas nepaaiškina kiek jo šeimynėlė skolinga valstybės biudžetui, kai jų Mortos mokykla už nuomą moka žymiai mažiau negu kiti nuomotojai, ar čia vis dėl to rūpesčio šalies ateitimi, kad ateity gali nelikti iš ko vogti?

Perskaičiau: išvada - primityvus karjeristas        2018-05-13 12:06

Bent Lietuvos vardu nekalbėtų (nuolat).
Vis dėlto konservatoriai, kurie yra išdavę konservatizmo įsitikinimus
ir jau nėra jokie konservatoriai klasikine šio termino prasme,
nuseka paskui tokį lėkštą demagogą.
Kaip makjaveliškas senelis turėjo geisti valdžios,
kad savo įpėdiniu paskyrė tokią vidutinybę,
pasmerkdamas visą partiją idėjiniam ir politiniam merdėjimui?!

Darius Kaunelis: tai Lietuvos REpriklausomybė       2018-05-13 9:39

Būtų labai įdomu suvokti esmę metamorfozės, kai konservatorių partija, buvusi pagrindine veikėja griaunant supervalstybę vardu SSSR, sudarytą iš vien pilvo reikalų vienijamų (ir tų pačių pilvo reikalų skaidomų), skirtingomis kalbomis kalbančių ir nieko esmingai bendro tarpusavyje neturinčių, vien mechaninės jėgos į politinį darinį sujungtų regionų, vadinamų laisvomis sovietinėmis respublikomis, nūnai tapo pagrindine veikėja glaudžiai integruojant Lietuvą į supervalstybę vardu ES,
sudarytą iš vien pilvo reikalų vienijamų (ir tų pačių pilvo reikalų skaidomų), skirtingomis kalbomis kalbančių ir nieko esmingai bendro tarpusavyje neturinčių,
vien mechaninės jėgos į politinį darinį sujungtų regionų, vadinamų ES narėmis. Ar nėra taip, kad nuo pat pradžių siekinys buvo ne NEpriklausomybė, o REpriklausomybė?

$+$       2018-05-13 8:03

Beveik religingas. Tikiu, tikime, tikėkime… 27 kartus pakartota. O mes nebetikime nei į vieną iš visų išvardintų. Limitas išnaudotas.

Net ir po to, kai E. Masiulis įkliuvo su įkalčiais, viešai pareiškėte, kad į koaliciją su valstiečiais eisite tik kartu su liberalais. Nepakako smegenų suvokti kas tai per partija ir kas už jos stovi. Jūsų puoselėjama partinė sistema ne tik iki ausų korumpuota, bet ir supuvusi, nepajėgi išspręsti nei menkiausios problemos.
⤵⤵⤵
P.S. “Šiandien siūlau patiems pasiūlyti Europai tokią koaliciją ir pakviesti prisijungti tuos, kurie trokšta to paties kaip ir mes.” Ir kas tai bus? Nauja religinė sekta?!

VaidasVDS       2018-05-13 7:53

Baisiausia yra tikėti į netikras vertybes arba dangstytis tikromis vertybėmis. Tai vadinama apsimetinėjimu, o apsimetinėjimas yra didžiausias dvasinis nuodas.
Teigiama yra tai, kad bent Junkeris nėra jo draugelis, bet, tikriausiai, tik dėl neseniai Junkerio pareikštos meilės Marksui ir Putinui, o štai netikros vertybės ponu(ū)kui netrukdo.
O įstatymo viršenybė tikrai nereiškia, kad ji būna tik tuomet, kuomet tik tu esi valdžioje ir tik tavo grupuotė yra teisi. Tai labiau vadinama autokratija, ochlokratija (timokratija) arba despotija kitų, tau nepatinkančių, atžvilgiu…

brrrr....       2018-05-13 7:29

ir absoliučiai nieko apie globalų  oligarchų blogį ,tvirtai įsigalėjusį Lietuvoje .Blogį ,kuris neabejotinai yra didžiausias emigracijos ,skurdo ,bedarbystės ,neteisingumo įsigalėjimo kaltininkas. Apgailėtina ta jūsų “partija” - senai laikas skirstytis ir kiekvienam stipriai pamastyt,- gal ką naudingo sugebėtumėt nuveikt savo šaliai.

brrrr....       2018-05-13 7:29

ir absoliučiai apie globalų  oligarchų blogį ,tvirtai įsigalėjusį Lietuvoje .Blogį ,kuris neabejotinai yra didžiausias emigracijos ,skurdo ,bedarbystės ,neteisingumo įsigalėjimo kaltininkas. Apgailėtina ta jūsų “partija” - senai laikas skirstytis ir kiekvienam stipriai pamastyt,- gal ką naudingo sugebėtumėt nuveikt savo šaliai.

Vilnietis       2018-05-13 6:58

SNRAGLĖTAS PIEMUO- MUMS DAR ČIA AIŠKINS APIE LIBERALIOS DEMOKRATIJOS (IŠVERTUS PIDERASTŲ VALDŽIOS) PRIVALUMUS.

Kur       2018-05-13 6:45

jis tą vėliavą per tuos 25 metus atitempė?

Visos...       2018-05-13 6:12

  ...tos G.Landsbergio dejones yra tik dalis tiesos.Dabartiniu valdanciuju(LVZS) bedos del koncerno?Gal.Pabandom pamastyti apie jau esancias ir isaugintas bedas.Juk pripereta siu bedu per praejusi, konservatoriu ir socdemu(pagrinde, komunistu), valdymo laikotarpi su esama prezidente.Kol kas, aciu Dievui, naujieji tvarkosi visai neblogai.O konservatoriams reikia dazniau atsigrezti, analizuoti ir daryti isvadas.Pirmininko polinkis i liberalizacija, globaluma ir Europos vienijimasi pagal Macrona, Junkeri ir kitus federalistus, nezavi.

Agnė       2018-05-13 5:27

Pasakyčiau anūkui: susigūžkite ir laukite, jei tiek proto beturite.


Rekomenduojame

Seime – paroda „2018 metų Laisvės premija“

Linas V. Medelis. Liudininkė iš skrynios, arba Ką gali papasakoti septyniasdešimt aštuonerių metų amžiaus knygelė

Aušra Maldeikienė. #debatai2019Laidotuvės, arba Kam iš tų pretendentų Lietuvos pelenai beldžia į širdį...

Liutauras Stoškus. Mintys po „Pažadų koncerte“ Balsiuose

Arvydas Juozaitis. Ateina laikas inicijuoti Konstitucinio Teismo reformą

Algimantas Rusteika. Koks galutinis Konstitucinio Teismo „išaiškinimų“ tikslas?

Laisvos visuomenės institutas: nesutinkame su tokiu Konstitucijos aiškinimu – jis prieštarauja žmogaus prigimčiai

Lietuvos Respublikos prezidento rinkimams artėjant: pirmieji debatai

Algimantas Rusteika. Zonos žiobienės, slušniai ir miliūtės prieš Saulių Dambrauską

Oksfordo studentai dėl „homofobijos“ reikalauja atleisti pasaulinio lygio profesorių

Arvydas Juozaitis. Lietuvos šeimoms — socialinę inžineriją?

Andrius Švarplys. Ir naujosios Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos problemos nesprendžia

Vytautas Radžvilas. Lietuvos jaunimo mankurtinimas

Kruvinas išpuolis prieš vokiečių parlamentarą – smūgis Europos demokratijai

Justas Mundeikis. Ekonomisto komentaras – Ar bankai sukuria pinigus „iš oro“?

Vladas Vilimas, Rytas Kupčinskas. Nacionalinė teismų administracija – parama teisminei valdžiai, kuo ji pasireiškia?

Andrius Švarplys. Po R. Miliūtės „Dienos temos“ šįvakar

Saulius Arlauskas. Tai būtų per didelė našta ir atsakomybė Konstituciniam Teismui

Vytautas Sinica. Marksizmas, bolševizmas ir šeimos panaikinimas

Pilietinė savivalda: mes tai galime – surinkime 300 000 parašų ir referendumu susigrąžinkime savo konstitucines galias (papildyta)

Visuomeninių organizacijų pareiškimas dėl Nacionalinės premijos skyrimo Mariui Ivaškevičiui

Algimantas Rusteika. Ką dar padaryti, kad nieko daryti nereikėtų ir emigrantai sugrįžtų?

Vidmantas Valiusaitis. Žmogus sensta, kai netenka idealų

Arvydas Jockus. Bankai ir „Sodra“ suvienijo pajėgas: pataria nenutraukti pensijų kaupimo sutarčių

Romas Lazutka. Pensijų skaičiuotė: vienas, du, trys… ir lieki kvailys

Nuo bačkos. Rasa Juknevičiene: Šiandien taip apsidžiaugiau, pamačiusi neužmirštuolę ant LRT žurnalistų krūtinių

Vilniaus forumas kviečia į konferenciją „Kaip išsaugoti Europą? Europos Sąjunga jos parlamento rinkimų išvakarėse“

Raimondas Navickas. Feisbukistane galioja kitokie principai

Povilas Gylys: „Šeimininkai mums parinko ir paskyrė savo kandidatus į prezidentus“

Stasys Jakeliūnas. Ar tai, ką jie daro, yra žurnalistika?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.