Visuomenės pokyčių analizė, Žmogaus teisės

EŽTT: nacionalinių teismų išvada – sovietų okupantų vykdytas sistemingas Lietuvos partizanų naikinimas laikytinas lietuvių tautos genocidu – pagrįsta

Tiesos.lt redakcija   2019 m. kovo 13 d. 7:06

13     

    

EŽTT: nacionalinių teismų išvada – sovietų okupantų vykdytas sistemingas Lietuvos partizanų naikinimas laikytinas lietuvių tautos genocidu – pagrįsta

2019 m. kovo 12 d. Europos Žmogaus Teisių Teismas (toliau – Teismas arba EŽTT) paskelbė sprendimą byloje Drėlingas prieš Lietuvą (peticijos Nr. 28859/16), kuriuo konstatavo, kad nacionaliniams teismams nuteisus pareiškėją už genocidą prieš Lietuvos partizanus, Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencijos (toliau – Konvencija) 7 straipsnis nebuvo pažeistas, pranešama Vyriausybės atstovo prie EŽTT internetinėje svetainėje (ČIA).

Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, nacionaliniai teismai nuteisė Stanislovą Drėlingą pagal Baudžiamojo kodekso 99 straipsnį (genocidas) už tai, kad jis, tarnaudamas LSSR VSK (KGB), 1956 m. dalyvavo slaptoje operacijoje sulaikant du organizuoto lietuvių nacionalinio pasipriešinimo okupaciniam sovietų režimui judėjimo narius – partizaną, Lietuvos laisvės kovos sajūdžio tarybos prezidiumo pirmininko pavaduotoją gen. Adolfą Ramanauską, slapyvardžiu „Vanagas“, bei šio žmoną partizanę Birutę Mažeikaitę-Ramanauskienę, slapyvardžiu „Vanda“.

Abu partizanai buvo įkalinti: „Vanagas“ buvo įkalintas LSSR VSK vidaus kalėjime Vilniuje, ten pat tą pačią dieną nenustatytų asmenų žiauriai kankinamas ir sunkiai sužalotas, vėliau tardomas ir 1957 m. sovietų okupacinės valdžios teismo – LSSR Aukščiausiojo Teismo – nuosprendžiu nuteistas mirties bausme ir nužudytas, t. y. fiziškai sunaikintas. „Vanda“ LSSR Aukščiausiojo Teismo 1957 m. nuosprendžiu aštuonerių metų terminui deportuota į SSRS lagerį Sibire.

Remdamasis Konvencijos 7 straipsniu, pareiškėjas S. Drėlingas EŽTT skundėsi, kad Lietuvos teismai jo byloje pritaikė platesnę genocido nusikaltimo sampratą, kuri neatitiko šio nusikaltimo sampratos pagal tarptautinę teisę, ir kad jo nuteisimas buvo retroaktyvus.

Nagrinėdamas pareiškėjo argumentą, kad jis fiziškai nedalyvavo šių dviejų partizanų sulaikymo operacijoje, EŽTT pakartojo, kad visų trijų instancijų nacionaliniai teismai, kruopščiai išnagrinėję šį pareiškėjo argumentą, jį atmetė. Kadangi nacionaliniai teismai gali kur kas geriau įvertinti visą medžiagą ir įrodymus negu EŽTT,  EŽTT neturėjo pagrindo nukrypti nuo nacionalinių teismų išvadų.

EŽTT atmetė ir kitą pareiškėjo argumentą – neva jis negalėjo būti nuteistas už genocidą, nes ne jis priėmė sprendimą partizanus „Vanagą“ ir „Vandą“ nubausti mirties bausme ar deportuoti. EŽTT pakartojo, kad net eilinis kareivis negalėjo rodyti visiško, aklo paklusimo įsakymams, akivaizdžiai pažeidusiems tarptautiniu mastu pripažintas žmogaus teises, ypač teisę į gyvybę, kuri yra aukščiausia vertybė žmogaus teisių hierarchijoje.

EŽTT sutiko su nacionaliniais teismais ir dėl to, kad pareiškėjas, nuo 1950 m. žinojęs apie MGB/KGB metodus – ir studijuodamas MGB mokykloje, ir nuo 1952 m. tarnaudamas MGB/KGB padaliniuose (pagrindinis jų tikslas buvo sunaikinti pasipriešinimo sovietų okupacijai narius), turėjo aiškiai suprasti, kad sulaikius partizanus, jie bus sunaikinti.

Toliau vertindamas, ar pareiškėjo nuteisimas už genocidą suderinamas su Konvencijos 7 straipsniu, Teismas priminė, kad pareiškėjo S. Drėlingo baudžiamojoje byloje Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (toliau – LAT) Baudžiamųjų bylų skyriaus plenarinė sesijos 2016 m. balandžio 12 d. nutartyje buvo atsižvelgta į EŽTT Didžiosios kolegijos 2015 m. spalio 20 d. sprendimą byloje Vasiliauskas prieš Lietuvą (peticijos Nr. 35343/05), kuriuo nuspręsta, kad buvo pažeistas Konvencijos 7 straipsnis (nėra bausmės be įstatymo), nes toje byloje nacionaliniai teismai tinkamai nepagrindė savo išvados, kad Lietuvos partizanai sudarė reikšmingą nacionalinės grupės (t. y. grupės, saugomos pagal 1948 m. Genocido Konvencijos II straipsnį) dalį.

EŽTT pažymėjo, kad pareiškėjo S. Drėlingo byloje LAT detaliai paaiškino „tautos“ sąvoką bei pagrindė, kad Lietuvos partizanai „buvo reikšminga lietuvių tautos kaip nacionalinės, etninės grupės dalis“. LAT, be kita ko, pažymėjo, kad SSRS represijos buvo nukreiptos prieš aktyviausią ir reikšmingiausią lietuvių tautos dalį, apibrėžtą nacionaliniais ir etniniais požymiais. Toks naikinimas turėjo aiškų tikslą daryti įtaką lietuvių tautos demografiniams pokyčiams, jos išlikimui. Taigi Lietuvos partizanai, jų ryšininkai ir rėmėjai buvo reikšminga lietuvių tautos kaip saugomos nacionalinės, etninės grupės dalis. Ši nacionalinės, etninės grupės dalis turėjo esminės įtakos lietuvių tautos išlikimui, buvo labai svarbi siekiant apsaugoti ir ginti lietuvių tautinį identitetą, kultūrą bei nacionalinę savimonę.

Todėl LAT priėjo išvadą, kad Lietuvos partizanų naikinimas tiek pagal tarptautinę teisę (Genocido konvencijos II straipsnį), tiek pagal BK 99 straipsnį vertintinas kaip genocidas. Aptaręs pirmiau paminėtas LAT išvadas, EŽTT sutiko, kad pareiškėjo byloje LAT atsižvelgė į trūkumus, anksčiau nustatytus EŽTT sprendimu byloje Vasiliauskas prieš Lietuvą, kurioje EŽTT nustatė, kad „nacionalinių baudžiamųjų teismų konstatuotuose faktuose nebuvo įtikinamų išvadų, pagal kurias Teismas galėtų įvertinti, kokiu pagrindu nacionaliniai teismai nusprendė, kad 1953 m. Lietuvos partizanai sudarė reikšmingą nacionalinės grupės dalį, kitaip tariant, dalį grupės, saugomos pagal Genocido konvencijos II straipsnį“ (EŽTT byla Vasiliauskas prieš Lietuvą, § 181). EŽTT atkreipė dėmesį į tai, kad pareiškėjo S. Drėlingo byloje LAT taip pat rėmėsi Lietuvos Konstitucinio Teismo 2014 m. kovo 18 d. nutarimu, kuriame jau pateiktas Lietuvos partizanų ir jų reikšmingumo lietuvių tautai istorinis kontekstas.

Atsižvelgdamas į subsidiarumo principą bei į EŽTT 2015 m. spalio 20 d. sprendimą byloje Vasiliauskas prieš Lietuvą, EŽTT padarė išvadą, jog LAT išvada, kad pareiškėjas padarė genocidą prieš partizanus „Vanagas“ ir „Vanda“, buvo pagrįstas. EŽTT pripažino, kad siekdamas užtikrinti Lietuvos tarptautinių įsipareigojimų laikymąsi LAT tinkamai išaiškino EŽTT sprendimą. Taip pat vertindamas, ar LAT tinkamai suprato EŽTT sprendimo byloje Vasiliauskas prieš Lietuvą esmę, EŽTT priminė vėlesnę LAT praktiką, kurioje pripažįstama, kad retroaktyvus nuteisimas už genocidą prieš Lietuvos partizanus kaip atskirą politinę grupę, nesaugomą pagal 1948 m. Genocido konvencijos II straipsnį, negalimas. Teismas padarė išvadą, kad pareiškėjo nuteisimas už genocidą prieš partizanus Adolfą Ramanauską-Vanagą ir Birutę Mažeikaitę-Ramanauskienę-Vandą yra numatomas ir Konvencijos 7 straipsnis nėra pažeistas.

Teismo sprendimas byloje Drėlingas prieš Lietuvą (ČIA, anglų kalba)

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Prembuda       2019-03-19 13:19

EŽTT ĮNEŠA TIESOS IR LAISVĖS Į LR TEISĘ

2019 m. kovo 12 d. Europos Žmogaus Teisių Teismas (toliau – Teismas arba EŽTT), pagal TIESOS PUBLIKACIJĄ, 1 - EŽTT atmetė ir kitą pareiškėjo argumentą – neva jis negalėjo būti nuteistas už genocidą, nes ne jis priėmė sprendimą partizanus „Vanagą“ ir „Vandą“ nubausti mirties bausme ar deportuoti.

2 -  EŽTT pakartojo, kad net eilinis kareivis negalėjo rodyti visiško, aklo paklusimo įsakymams, akivaizdžiai pažeidusiems tarptautiniu mastu pripažintas žmogaus teises, ypač teisę į gyvybę, kuri yra aukščiausia vertybė žmogaus teisių hierarchijoje.

ABU TEIGINIAI TINKA LR anoniminiams skundikams, kurie pagal dabartinę LR teisę, pradėti skatinti ir ugdyti. TSRS skatindama tiesą ir jos išraišką nuo 1986 atmetė anoniminius skundus, kaip nepatikimus, šališkus ir bailius ir jų nenagrinėjo. Tiesos reiškimo srityje LR reikėtų ne tik pasivyti 1986-TSRS, bet ir pranokti.

BŪKIME ATSAKINGI IR MYLĖKIME ne tik save, saviškius. Be abejonės šie du EŽTT teiginiai įneša tiesos į LR ir pasaulio teisę. Lietuvos tiesai, pažangai ir laisvei EŽTT sprendimą būtina pritaikyti ir Lietuvos žydšaudžiams, jų gynėjams ir kitais panašiais atvejais.

Tai būtų tikra pažanga ir evoliucija – atgaiva kiekvienai atvirai širdžiai ir sielai Lietuvoje ir pasaulyje.

spamintojui LJP       2019-03-13 21:39

ne, tai bus suprasta, kaip kiek pavėlavęs atkirtis kiaulėms, lipančioms ant altoriaus
bet geriau dabar negu nieko

s.m.       2019-03-13 20:59

prabudo tie, apie kuriuos rašoma… Kad tu nusprogtum, čekiste.

Tvankstas       2019-03-13 17:46

Šio sprendimo šviesoje : Nacionalinė premija M. Ivaškevičiui yra pasityčiojimas iš lietuvių tautos ir Lietuvos, pritariant genocidui Lietuvoje ir kovotojus prieš okupantus sovietus laikant patyčių vertais asmenimis.
MUAHAHA.

T0mas J.       2019-03-13 15:57

Štai ir EŽTT paprieštaravo pati sau: juk 2015 m. “galutiniu ir neskundžiamu sprendimu” teigė atvirkščiai.
Prisiminkim seną straipsnį Delfyje:

2015 m. spalio 28 d. 06:00
“G. Songaila. Negi sutiksime su EŽTT sprendimu dėl partizanų naikinimo?”

Mes ir be EŽTT žinom, kad miško brolių kova buvo šventa, o TSKPistinių okupantų valdžia - neteisėta, banditiška.
Okupantų ir kolaborantų naikinimas partizaninio Lietuvos karo prieš TSRS metu - teisus ir pagirtinas.
Pagarba kovojusiems už Tėvynės laisvę!

šis tas       2019-03-13 13:34

Tik ar neišvalyta Juodoji Kreivalangė tuo pasinaudos? Vargu.

geras teismas       2019-03-13 12:22

išvada kaip išvada, pagal šį precedenta galima teisti ir įrodyti kaltę visu lietuvos kariūnų, vygdžiusius genocidą Jugoslavijoj, Afganistane, Malyje, ir dar velnias žino kur. Na o sovietų okupacinis genocidas Lietuvoje, prieš lietuvius, vykdomas nenutrukstamai dar ir šiomis dienomis. Skirtumas tas, jog valdymas iš Maskvos perkeltas, tiesiog perspirtas į Bruselį. Prie ko čia Rusija? Sovietai kalba įvairiausiom kalbom, beje rusiškai kalba mažiausiai. Taip, kad sovietų nusikaltimus neigti, ir labai stengiantis nesigaus niekaip. Apie liberastizmo bangos laikotarpiu išsiviešinusius fašistus, nacistus, teroristus, su jų pačių faktiniais nusikaltimais, kas juos remia bei finansuoja, ir iš kokių lėšų, bus kiti taismai. Linkiu visiem taikiai sulaukti

2015-aisiais Seimas 75 metams įslaptino        2019-03-13 11:45

prisipažinusių buvusių sovietų saugumo KGB bendradarbių duomenis.
Tarp jų gali (turėtų) būti dalyvavusių lietuvių tautos genocide.
Ar nuo šiol (po 2019 m. kovo 12 d. EŽTT lietuvių tautos genocido pripažinimo)
toks represinių struktūrų bendradarbių galimo dalyvavimo vykdant lietuvių genocidą įslaptinimas 75 metams neprieštarauja Visuotinei žmogaus teisių deklaracijai?!

Tai buvo NACIONALINĖ kova prieš okupaciją:       2019-03-13 11:15

Net J.Zubkovos “Pribaltika i Kreml” 1944-1945 m.
SSRS MVD Vyriausios “kovos su banditizmu” valdybos duomenys tai patvirtina:
1944-aisiais Lietuvoje prieš sovietinę santvarką kovėsi 20 120 “banditų”,
o 1945-aisiais - jau 52 658!
O kur dar “dezertyrai” iš sovietinės armijos?:
1944-aisiais - 1 447,
1945-aisiais - 5 540!
—————————————————————————————
Latvijoje: 1944-aisiais - 1962 (ir dar 970 “dezertyrai”).
1945-aisiais - 4343 (ir dar 1350 “dezertyrai”).
—————————————————————————————
Estijoje: 1944-aisiais - 160 (ir dar 285 “dezertyrai”).
1945-aisiais - 2353 (ir dar 722 “dezertyrai”).

Anarchistas       2019-03-13 10:58

Juozapai, nebūk naivus, enkavedistai, stribai išgaišo, liko jų genai ir jų vaikai, anūkai tęsia savo tėvų juodą darbą prieš Lietuvių Tautą visaip šmeiždami, kiršindami, girdydami. Asmeniškai esu su tuo ir ne su vienu stribvaikiu susidūręs. Ne kažkada, bet dabar, praeitą savaitę ir jau visą dešimtmetį. Tad , Juozai, čia ne pabaiga.

Kada ir kaip būsi priversta,        2019-03-13 10:37

Rusijos užsienio reikalų ministerijos laibakoje propagandiste Marija Zacharova,
lietuvių “nacionalistinių banditų naikinimą” keisti į “lietuvių tautos genocidą”?
***********************************************************************************
Trakų Dievo Motina, Lietuvos Globėja, dėkojame už neįkainuojamą pagalbą
ir ypatingą lietuvių tautos globą per visus 2018-uosius metus!
Tavo išmelsta bei mūsų jaunų kovotojų kankinių krauju anuomet pašventinta Tiesos ir Teisingumo atstatymo dovana tepasitarnauja ir mūsų broliams
latviams, estams, ukrainiečiams ir kitoms garbingoms tautoms
- tokio pat antikristinio, komunistinio, sovietinio genocido aukoms.
Vis dėlto lemtinga kova prieš žmogaus ir tautų įbaudžiavinimą tik prasideda.
Dabar telktis būtina. Telktis Tiesoje. Ir valstybę - susigrąžinsime. NK

Nuomonė.        2019-03-13 9:30

Geriau vėliau, negu niekad. Rusija dėjo daug pastangų (užblokavimų, veto taikymų ne vietoje), kad sovietų sąjungoje vykdytas pasibaisėtinas kitų tautų gyventojų genocidas nebūtų įvardintas tikruoju vardu.

Juozas       2019-03-13 9:20

2019 m. Europos Žmogaus Teisių Teismas, ne pripažino, o jam buvo leista pripažinti, kad partizanų naikinimas - genocidas. Kodėl tai nebuvo padaryta prieš 20 ar bent 10 metų. Atsakymas labai paprastas. Iki 2019 m. dar buvo gyvų enkavedistų ir stribų, kurie žudė partizanus ir už tai jie turėjo būti nuteisti. Kai visi žudikai išmirė, EŽT teismą veržę varžtai buvo atpalaiduoti ir EŽTT partizanų naikinimą pripažino genocidu.


Rekomenduojame

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.