Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Emigracija, imigracija, demografija

Eurostat grafikas: visa Europa – kaip ant delno, o Lietuva – pačiame dugne. Pagaliau?

Ramutė Bingelienė   2017 m. liepos 29 d. 20:25

27     

    

Eurostat grafikas: visa Europa – kaip ant delno, o Lietuva – pačiame dugne. Pagaliau?

Eurostato duomenys apie populiacijos pokyčius Europoje verti atidesnio žvilgsnio ir garbingos diskusijos. Kaip jau esame girdėję, pagal šį kriterijų esame tikri „rekordininkai“ – mūsų sumažėjo daugiausia, o Lietuvos „pasiekimai“ šiame bare jau daro įspūdį ir svetimiems.

Sakysit, toks šių laikų iššūkis – gyventojų mažėja visoje Europoje. Taip teigia ir „The Economist“: Europa vis dar „nėra pilna“... Ir visa tai nepaisant nuolatinių, jau keletą metų trunkančių pastangų „papildyti“ Europą ... pabėgėliais iš kitų žemynų (kaip tai vyko pastaruosius penketą metų, parodo šis interaktyvus žemėlapis – vaizdas išties įspūdingas).

Su depopuliacija – šių laikų iššūkiu – susiduriančios šalys ieško išeičių. Skirtingų. Pavyzdžiui, dėl mažo gimstamumo besitraukianti Vokietija „pilnėja“ visaip skatindama imigraciją, o Airija – gimstamumą. Tačiau Rytų Europos šalių, „The Economist“ teigimu, bent kol kas negelbsti nei viena, nei kita.

Tad jei Didžiosios Britanijos tarptautinio ilgaamžiškumo centro prognozės pasitvirtins, „Rytų Europos populiacija iki 2060 metų sumažės daugiau nei 20 proc.“ Pasekmių, kaip patys patiriame jau dabar, bus įvairių.

„The Economist“ teigimu, trumpuoju laikotarpiu „darbo jėgos trūkumas skatins didinti atlyginimus, tačiau ilguoju laikotarpiu regionas rizikuoja prarasti patrauklumą verslui.“ „The Economist“ pasiūlo ir „akivaizdžią išeitį“ – „įsileisti imigrantus“.

Žodžiu, kaip visada: viskas verslui ir dėl verslo.

Kas be ko, būtų naivu norėti, jog ir „The Economist“ pasvarstytų, kodėl Europoje įsivyravo, popiežiaus Jono Pauliaus II žodžiais tariant, „mirties kultūra“, gal net bandytų susivokti, kiek ir patys prisidėjo, kad būtent tokios tendencijos įsigalėtų, ar ką būtina visiems sutelktai daryti, kad ši „kultūra“ sunyktų, kad keistųsi požiūris į verslą, darbo vertę ir pan., tiesiog rastųsi kitoks susivokimas, kas yra vardan ko…

Tad kokį kelią derėtų rinktis Lietuvai? Skatinti gimstamumą „gundant“ išmokomis visiems be išimties ir/ar imigraciją – tegul ir ne visų, o „atrankinę“...? Didinti šalies patrauklumą ne tik svetimiems (kiek savų, išgirdę nuolat kartojamą burtažodį „skatinti užsienio investicijas“, pasijunta svetimi?), bet ir saviems – ir jau išvykusiems kitur laimės ieškantiems, ir čia pasilikusiems, ypač tiems, kurie dar tik svarsto, sprendimo ieško? O gal…? O gal – visa kartu: kompleksiškai ir tam tikromis proporcijomis, ne priešokiais, o nuosekliai ir ilgą laiką? O svarbiausia – kaip rasti „motyvų“ įveikti dabartinę „ekonomistinę“ problemų mąstymo inerciją, akivaizdžiai iškreipiančią savivoką ir jau vien dėl to neleidžiančią pamatyti tikrosios dalykų padėties, išsiveržti iš ydingo rato? Jei jau išties atsidūrėme dugne, kito pasirinkimo lyg ir neturime.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzūkija       2017-08-1 16:15

Nebeturime ateities vizijos…

Žmogus       2017-07-31 16:17

Dar rudeniop Pranskietis su Skverneliu žada revizuot lietuvių kalbą išnykimo link , tai ko gera bus paskutinis “cviekas” lietuvių kalbos graban.

vladas       2017-07-31 14:14

Komentatoriuim “sutapimai”
Pilnai sutinku - viską lemia kadrai.Po nepriklausomybės atkūrimo Teisėtvarkos pamatus Lietuvoje kūrė sovietiniai kadrai.

vladas       2017-07-31 14:09

Komentatoriui"to vladas”
Kaslink “babkių” Izraeliui - nutuokiu.Bet jos ten tikrai reikalingos įsisavinti dykumą, ginkluotei, užtikrinti padorų gyvenimą.Tiesa, korupcija ten taip pat pasireiškia, netgi aukščiausiuose valdžios sluoksniuose.Buvusiam premjerui Šaronui teisėsauga sudarė galimybę 6 metus atsėdėti.
Kas liečia Lietuvą taip pat nutuokiu. ES investicijos pakankamai didelės, bet esame dugne.Dėl to niekas nesėdi.
Dėl aiškumo paminėsiu Estiją, kuri sėkmingai įsisavina ES lėšas. Ji yra pavyzdys netgi ES senbuvėms.Jų sėkmės laidas - po nepriklausomybės atstatymo sėkminga teisėsaugos pertvarka.Lietuvoje sovietiniai teisininkai “ėkmingai” pertvarko teismų sistemą iki šiol.
Taigi ,jeigu yra noras šiuo reikalu galime padiskutuoti ir rimčiau.

to Vladas       2017-07-31 8:33

Nežinai, kokios šalys išlaiko Izraelį? Kiek babkių pervedė ir perveda Izraeliui Vokietija ir Amerika? Kai pasakysi, tada pradėsim rimčiau apie patį galvoti, o dabar…

sutapimai       2017-07-30 23:07

Japonai na ir stalinas sakė:
“Viską lemia kadrai”

Pasirodo V.Vilimas teisingai mąstė ir rašė       2017-07-30 23:01

Pasirodo gerb. ponas V.Vilimas teisingai mąstė ir rašė, bet ne iki galo. Estai ir š.m. lenkai veikė žaibiškai. 
štai jo mintys kalbant su Petru Klimu apie nepasitikėjimo teismais Lietuvoje priežastis:

“Pamąstykime, kodėl taip atsitiko ir toliau taip tebevyksta. Svarbiausia, kad po nepriklausomybės atstatymo Lietuvos teismuose liko teisėjauti dauguma sovietinio auklėjimo teisėjų, dirbusių teisėjais sovietiniais laikais. Dauguma jų įsitvirtinę įvairiuose aukščiausiuose teismų sluoksniuose. Netenka abejoti, kad kaip tik jie pirmiausia stengėsi atsikratyti, o vėliau nė iš tolo neprisileisti visuomenės atstovų teismuose. O juk net sovietinė valdžia, nors dėl akių ir tariamos demokratijos, nedrįso atsisakyti tarėjų institucijos. Dabartiniai sovietinio auklėjimo Temidės tarnai tvirtina, esą visuomenės atstovai pakenktų teismų nepriklausomumui sprendžiant tos pačios visuomenės problemas.

Ir taip nuo 1995 m. sausio 1-osios pagal 1994 m. birželio 15 d. įstatymą buvo panaikinta tarėjų institucija. Juk tie tarėjai galėjo sukelti nemažai problemų sprendžiant bylas dėl žemės, kito nekilnojamojo turto grąžinimo, kur labiausiai pažeidinėjamos žmogaus teisės ir kt. Tad bandymas įrodinėti, kad visuomenės atstovų dalyvavimas teismuose esąs sovietinis reliktas, iš tikrųjų yra vien žmonių apgaudinėjimas.

Šia proga vėl paminėsiu Estijos pavyzdį. Ten atkūrus nepriklausomybę sovietiniai teisėjai vienas po kito buvo išleisti į pensiją arba kitokiu juridiniu pagrindu atleisti iš pareigų. Tuo iš dalies galima paaiškinti žymiai didesnį tos valstybės visuomenės pasitikėjimą teismais negu mūsų šalyje. Pas mus teismų reitingas ėmė smukti kaip tik po to, kai buvo panaikinta tarėjų institucija….”

gimė 1928 m -89 metai       2017-07-30 22:27

Vladas Vilimas (g. 1928 m. spalio 27 d. Mikalajūnuose, Pakruojo raj.) – inžinierius, pedagogas, habilituotas technikos mokslų daktaras, Lietuvos politinis bei visuomenės veikėjas.
Biografija
1947 m. baigė Linkuvos vidurinę mokyklą. 1952 m. baigė Lietuvos žemės ūkio akademijos Mechanizacijos fakultetą, įgijo inžinieriaus kvalifikaciją. 1953 m. įstojo į Maskvos Timiriazevo žemės ūkio akademijos Pedagogikos fakultetą, o 1957 m. į aspirantūrą. Habilituotas technikos mokslų daktaras.

1952 m. Akmenės rajono Papilės mašinų ir traktorių stoties vyriausias inžinierius. Nuo 1955 m. Vilniaus žemės ūkio mechanizacijos technikumo dėstytojas, vėliau Lietuvos žemės ūkio akademijos dėstytojas, docentas, profesorius, laboratorijos mokslinis vadovas. 1996–2000 m. Seimo narys.

Lietuvos cukrinių runkelių augintojų draugijos valdybos pirmininkas. Lietuvos ir Jungtinių Tautų asociacijos vykdomojo komiteto narys. Žmogaus teisių gynimo asociacijos respublikinio komiteto narys. 1993 m. Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių) narys. Lietuvos Sąjūdžio tarybos narys.)

Naša Kvaiša       2017-07-30 21:50

Pagaliau pasiekėme Dugną?
Valioooooo!
Dabar AŠ, vyriausbobybė ir seimas-  mes esame tikri padugnės!

Vladas       2017-07-30 21:17

Antanui.
Minėti asmenysiš duobės vargu ar trauks. ten šilta galima sėdeti.Tai patvirtina požiūris įŽEMĖS referendumą.

Vladas       2017-07-30 21:11

Komentatoriui"Nuomonė”
Populiacijos mažėjimo priežąstis įstatymuose.Pavyzdys jau minėta Estija, Izraelis…

Antanas       2017-07-30 21:10

Jeigu jau duobėje, tai joje manau visi esame ir V. Landsbergis ( kaip “savanoris” Nr.1) ir Arkivyskupas S. Tamkevičius ( kaip pogrindžio bažnyčios “vedlys”)Tad sakoma. Kad nėra pasiūlymų kaip išsikapstyti?  Aš manu, kad pirmiausiai reikia padėti iš  duobės pašalinti kuo toliau šiuos minėtus asmenis ir manau, kad jie kitus ištrauks nuo tų  duobių į  kurias vis krentame su pensininkų gelbstinčia ekonomika. Patarimas komentatorių lygmenyje.

vladas       2017-07-30 21:00

Komentatoriui"Aukščiausieji motyvai - dovana, malonė”
Ekonominės problemos be teisinių problemų sprendimo tikrai neišsprendžiamos.
Vladas

vladas       2017-07-30 20:53

Komentatoriui"valstybės pagrindas”.
Valstybėje,kur po nepriklausomybės atkūrimo buvo skirtas reikiamas dėmesys teisinei sistemai oligarchams vietos neatsirado (Estija)Pagal EUROBAROMETRO duomenis, 2009 m. Estijoje, t. y. praėjus beveik dvidešimtmečiui po nepriklausomybės atstatymo, teismais pasitikėjo 52 proc., nepasitikėjo – 43 proc. piliečių (pasitikėjimas viršija ES vidurkį). Lietuvoje 2009 m. teismais pasitikėjo 15 proc., nepasitikėjo – 78 proc. piliečių (nepasitikėjimas didžiausias ES).

Dabar pažvelkime į oficialią emigraciją. 2010 m. Estija – 0,19 proc., Lietuva – 2,16 proc.

Europos saulė       2017-07-30 20:19

buvo nuleista Niurnbergo farso metu ir įtvirtinti dvigubi standartai, ir ubagams dar privaloma masinė, maniakinė kulpatystė. Vieni standartai ir teisė kilmingiesiems, o kiti - nekilmingiesiems.

Valstybės pagrindas       2017-07-30 20:14

oligarchinis valdymas. Kam oligarchams teisingumas?

Vladas       2017-07-30 20:07

Komentatoriui “tas vilimas” Nežinojau, kad Jūs pirmas pradėjote cituoti Šv.Augustiną. Atsiprašau.Bet šventasis gimė senokai -  354 m. Nejaugi be Jūsų per 1659 m.jo niekas necitavo, jeigu Jūs pirmas tuomet sveikinu. Pagarbiai Vladas.

tas vilimas       2017-07-30 19:27

visą laiką pezejo tik apie apie tarėjus teismuose, šv.Augustiną cituoti pradėjau aš. Tai dabar jau ir vilimas iš žemės ūkio akademijos pasigavo minavoti Šv Augustiną. Apgailėtinai atrodė kai rodė per tv. vienos konferencijos iš Seimo salės transliaciją, mekeno mekeno, visiems kantrybė trūko ....

vladas       2017-07-30 17:30

dr. Ramanauskui, Vilimas kalba ne apie teisingumą teismų sistemoje, bet apie teisingumą valstybėje.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2017-07-30 15:16

Va čia aukščiau matau Vlado Vilimo pasisakymą apie teisingumą.Čia V.Vilimas pirmiausia kalba apie teisingumo vykdymą teismų sistemoje. O reikia teisingumo ir visuomenėje. Vien Seimo rikimai vyksta NETEISINGAI, antikonstituciškai, apie tai daug straipsnių, vienas iš jų 2016-9-11 straipsnis: Ultimatumas Seimui dėl LR teisinių pagrindų griovimo”. LR Konstitucinis Teismas tapo ŠARLATANŲ gauja, kurie prisidengę “mokslingumu” ir “nesugebėdami” suprasti vieno ŽODŽIO, apvertė Konstitucija žemyn galva ir kaunasi prieš LR piliečių konstitucinę teisę įgyti ir kitos valstybės pilietybę. Teisingumo nėra LR Konstituciniame Teisme.
Savo asmeniniu patyrimu esu jau senai padaręs išvadą: Lietuvos teismai už Lietuvos valstybės biudžeto pinigus, Lietuvoje naikina TEISINGUMĄ. Lietuva yra OKUPUOTA. 2017-3-11 straipsnis “Okupuota nepriklausomybė”.

Nuomonė       2017-07-30 10:20

Nuomonė : populiacijos sumažėjimo Europoje priežastis - bedarbystė,  neišgalėjimas išlaikyti vaikus, moterų vertimas dirbti “dėdėms” ir dirbimas ” dėdėms”, išsiurbiantis fizines moterų jėgas atsiduoti šeimai ir vaikams ... Žinoma galit prieštarauti lygindami su “anksčiau”, tačiau anksčiau žmonės turėjo ryšį su žeme, žeme prasimaitinimo šaltiniu ir viltimi kad vis viena vienaip ar kitaip prasimaitinsi. Kiekvienas kilęs iš kaimo žino - turėsi žemės, karvutę, vištelių - badu nemirsi.Tuo tarpu dabar žmonės suvaryti į miestus - neturint ” dėdės” duodamo darbo -  miesto grindinio ir betono nevalgysi, viltis išmaitinti pasigimdytus vaikus atimta.

to Aukščiausieji motyvai        2017-07-30 9:55

Kodėl Europos dvasią ištiko saulėlydis? - Teisingai, dėl tikrųjų „motyvų”, t. y. dėl to, kad jų absoliuti dauguma netinkami, savanaudiški, „netyri” (turto, valdžios, „lyderiavimo” geismas, gašlumas ir pan.).
Kaip chroniškas ligonis - Europa - turėtų gydytis, kad imtų sveikti? - Kiekvienas dar sveikos nuovokos nepraradęs europietis tai žino ar nujaučia: sistemingą gydymasi pradėti nuo sergančios Europos dvasios, o ne vaidinimo, kad esi sveikas ir tik ieškai priemonių, kaip savo norus, kurie, deja, yra dvasinė patologija, patenkinti.
Chroniškos ir mirtinos (!) dvasinės ligos, kaip žinia, gydomos tik sakramentiškai. Bet kuo sunkesnis ligonis, tuo mažiau tiki, kad galima nemokamai gydytis ir pasveikti. NK

Jules       2017-07-30 9:12

Lietuvos dugno elitas ruošiasi mus skandinti - atkurti Žečpospolitą, tą buvusį kadais Lietuvių pragarą ir šlėktelių, ir žydų rojų, kaip užsimena Norman Davies.

Dzeikas       2017-07-30 9:08

Lietuvoje - niekas nesikeis, kol ES laikys reikalingu ir gales serti lietuviska shudeliti.Jau bent vien tam, kad palaikyti stabiluma visoje ES. Kad taip bus visalaika tiketis nereikia. Visos tendencijos kintamos, tame tarpe ir susiklosciusi situacija. Misle verta birzos genijaus atspeti kada tai ivyks nors +-5 metai.
Ir kaip salys issisuks siovirsmo metu.Kam lemta eit istorijos dugnan, kam tapt lyderiu.
Apibendrintai kalbant niekam nebus lengva, taciau dugnan eis , virsmo metu, pirmoj eilej parazitai.Tiek mikro, tiek makro lygiu.

ruta       2017-07-30 7:48

..niekas nesikeis kol sistema tures kuo riebiai serti save aptarnaujancia aplinka - politikus , ziniasklaida , ‘verslinykus’ ..

pedofilų nuopelnas       2017-07-30 5:42

ir jų šuniukų:
- prokurorčikų, teisėjūkščių, komisarčikų, TM ir VRM klerkų,
- korumpuotų kolaborantų politikų - kaip olekas, kirkilas, juršėnas, kubilius, landsbergis, gentvilas…

Aukščiausieji motyvai - dovana, malonė       2017-07-30 0:00

„Kaip rasti „MOTYVŲ“ įveikti dabartinę „ekonomistinę“ problemų apmąstymo ir kalbėjimo inerciją, akivaizdžiai iškreipiančią savivoką ir jau vien dėl to neleidžiančią pamatyti tikrosios dalykų padėties?” - Pakaktų atsiversti (metanoia) bei atminti, kad mirsi („Memento mori”) ir motyvų klausimas išsisprendžia savaime. Tik būtina tokių žmonių kritinė masė.
Kitaip ir paradoksaliai tariant, ekonominės problemos vien ekonominėmis priemonėmis neišsprendžiamos.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.