Socialinė politika, Ekonominė politika

Europos Komisija: Lietuvoje socialinė nelygybė viena didžiausių ES

Tiesos.lt siūlo   2019 m. birželio 6 d. 12:18

11     

    

Europos Komisija: Lietuvoje socialinė nelygybė viena didžiausių ES

propatria.lt

Europos Komisija paskelbė Lietuvai skirtus ekonominės ir socialinės politikos rekomendacijų pasiūlymus.

Europos Komisija rekomenduoja Lietuvai 2019–2020 m. imtis šių veiksmų:

1. Gerinti mokestinių prievolių vykdymą ir plėsti mokesčių bazę, pereinant prie šaltinių, kurių apmokestinimas mažiau kenkia augimui. Mažinti pajamų nelygybę, skurdą ir socialinę atskirtį, be kita ko pagerinant mokesčių ir socialinių išmokų sistemos struktūrą.

2. Gerinti visų lygių švietimo ir mokymo sistemos, įskaitant suaugusiųjų mokymąsi, kokybę ir veiksmingumą. Gerinti sveikatos priežiūros sistemos kokybę, įperkamumą ir veiksmingumą.

3. Orientuoti su investicijomis susijusią ekonominę politiką į inovacijas, energijos ir išteklių naudojimo efektyvumą, tvaraus transporto ir energijos jungtis, atsižvelgiant į regioninius skirtumus. Skatinti našumo augimą gerinant viešųjų investicijų veiksmingumą. Sukurti nuoseklią mokslo ir verslo bendradarbiavimo rėmimo sistemą ir konsoliduoti mokslinių tyrimų ir inovacijų įgyvendinimo agentūras.

Šiandien skelbiamos rekomendacijos atspindi svarbiausius iššūkius, kurie buvo išanalizuoti Lietuvai skirtoje ataskaitoje:

– Lietuvoje, nepaisant įvairių priemonių kovoti su šešėline ekonomika, mokesčių surinkimas išlieka žemas, o PVM atotrūkis – vienas didžiausių ES. Neišnaudojamos galimybės surinkti mokesčius iš šaltinių, kurių apmokestinimas mažiau kenkia ekonominiam augimui, tokių kaip nekilnojamasis turtas ar automobiliai. Visa tai riboja viešuosius išteklius ir daro mokesčių sistemą mažiau teisingą.

– Ekonominis augimas Lietuvoje nėra įtraukiantis. Didelė dalis visuomenės, ypač senyvo amžiaus žmonės, neįgalieji, vaikai, nepilnos šeimos ir bedarbiai - yra skurdo ir socialinės atskirties rizikoje, o socialinė nelygybė yra viena didžiausių ES. Ribotas mokesčių ir išmokų sistemos vaidmuo, mažos išlaidos socialinei apsaugai bei socialinių paslaugų trūkumas yra pagrindinės šios problemos priežastys, kurias Europos Komisija rekomenduoja šalinti.

– Dėl demografinių veiksnių ateityje mažėjant dirbančiųjų skaičiui bus ypač svarbu, kad jų įgūdžiai ir išsilavinimas atitiktų darbo rinkos poreikius ir leistų dirbti našiai – tam reikalingas aukštos kokybės švietimas. Vidurinių ir aukštųjų mokyklų tinklui neprisitaikant prie mažėjančio mokinių skaičiaus, užtikrinti kokybiškas švietimo paslaugas darosi vis sudėtingiau. Suaugusiųjų mokymo intensyvumas Lietuvoje gerokai atsilieka nuo ES vidurkio.

– Visuomenės sveikata Lietuvoje išlieka prastoje padėtyje. Prie to prisideda nepakankamai efektyvi sveikatos apsauga, kurioje dar vis daug dėmesio skiriama brangiam gydymui ligoninėse, ir per mažai – pirminei sveikatos apsaugai ir ligų prevencijai. Sektoriuje trūksta kokybės kontrolės, o besigydantys apdraustieji turi palyginti daug prisidėti savo lėšomis.

– Ilgalaikiam ekonominiam augimui užtikrinti svarbi veiksminga inovacijų politika, tačiau Lietuvoje ji yra fragmentuota. Nėra vienos mokslinių tyrimų ir inovacijų strategijos, egzistuoja kelios institucijos ir agentūros, įgyvendinančios nesuderintas paramos verslui bei mokslui programas. Tai sunkina verslo ir mokslo bendradarbiavimą ir riboja inovacinę veiklą.

– Šiose rekomendacijose, kaip ir šalies ataskaitoje, atspindimi investicijų į žmogiškąjį kapitalą, mokslinius tyrimus bei inovacijas, energetinį efektyvumą, transporto ir energetikos infrastruktūrą, poreikiai. Europos Komisija yra pasiūliusi šias sritis kaip prioritetines, į kurias reikia kreipti struktūrinių fondų lėšas Lietuvoje ateinančioje finansinėje perspektyvoje. Tačiau svarbu, kad ir Lietuvos institucijos savo ekonominės politikos sprendimais palaikytų šiuos prioritetus bei toliau ieškotų būdų, kaip didinti šių investicijų efektyvumą ir poveikį. Europos Komisijos nuomone, produktyvios ir efektyvios investicijos yra ypač svarbios mažinant regioninę atskirtį, kuri Lietuvoje yra viena didžiausių ES ir per pastaruosius dešimtmečius didėjo.

propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

santaika        2019-06-13 19:40

  ES demagogai rekomenduoja apmokestinti pensininku naudojamus bustus t.y nekilnojama turta ir ju nuomone atskirtis sumazes ,o pensininku gerbuvis paaugs ,bet jie tyli apietai ,kad verkiant reikiapadidinti kapitalo apmokestinima ,cia padetis katastrofiska biudzeto pajamose kapitalo mokesciai sudaro tik apie 6 proc. ,visa kita sumoka dirbantieji ,tai tokis ES emisaru rekomendacijos .
      Santaika

patauskejai Almantai       2019-06-7 12:10

niekus.Bus mokestis ir puvekui opeliui,ir grycutei be grindu.

stasys        2019-06-7 8:48

Kartais didžiausia problema būna tas liežuvis su jo norais . Siūlau tiems visiems statistikos duomenų lygintojams ji paploninti , kaip toj vilko apie paršiukus pasakėčioje ir reikalais pagerės , garantuoju. Kirkilas irgi panašiai kalbėjo , kol krizė triusikus visuomenei nenumovė ..Šiandiena jis kaip teisuolis prašo sau rentos iki gyvos galvos . Bėda kad tai niekaip nepapuola į tas Europines rekomendacijas gerinant socialine aplinka Lietuvoje .

ah1       2019-06-6 19:06

ne tik socialinė nelygybė didžiausia bet ir durnybė taip pat : pvz.  teismas nustatęs kad vaikui išlaikyti Lietuvoje reikia 400 eurų, tuo tarpu atlyginimas Lietuvoje į rankas apie 360 eurų periferijoje, pensija apie 260, invalidams po 100 eurų.Tai kodėl vaikui reikia 400 eurų, algos minimumas, pensija, ivalidumas nesiekia 400 eurų?  Tai gal visiems susivienijus į teismą paduot seimą ir panaikyti šitą durnybę?

Papa Borgia       2019-06-6 15:55

Tai akivaizdus seimūnų ir jų paskirtų ministerių darbo rezultatas, kad dalis dar galėtų gerinti asmeninio gyvenimo kokybę ir Štrasburge. Už dviejų Lietuvų sukūrimą seimūnai gaus Hegemono(Dominanto) aukščiausią apdovanojimą - rentą ir ordiną.

Almantas>Vytautui       2019-06-6 15:12

Man rodos tamsta esi is milijonieriu gimines,nes tik jie aiskina-apmokestinsim nekilnojama turta ir automobilius pirmiausia nukentes biedniokai.NE VELNIO!!!Jeigu apmokestinsim kas turi virs 200kv.metru gyv.ploto ir automobilius kurie kainuoja virs 30 000 euru tai kokie biedniokai cia nukentes!!!Nereikia nesamoniu pezeti,siam portale kvailiu yra mazumma,su savo nuomone geriau eik i DELFI ten tave labiau supras

deja, yra taip       2019-06-6 14:39

Tarpukaryje, buvo 1 milijonierius.
Dabar, 500 m_i_l_i_j_a_r_d_i_e_r_i_ų!!!
***
P.s. Dabar, 1 milijonas išvarytųjų svetur.

Tvankstas       2019-06-6 14:20

Pirmas reikalavimų -patarimų punktas yra vergvaldžio reikalavimas dar labiau tobulinti vergiją, dar didesniais mokesčiais apkrauti gyventojus (dabar 87 nuošimčiai viso biudžeto), trumpai tariant - dar geriau prisukti veržles.
Kiti punktai yra tokie patys vergvaldžio pasityčiojimai.
Man prieštaraujantiems tenoriu priminti, kad iš Briuselio valdo 147 pasaulio monopolijos, turinčios daugiau kaip pusę pasaulio turto, per 751 ‘deputatus’, kuriuos kasdien pasirengę nukreipti ‘teisingu keliu’ šių monopolijų 30.000 lobistų.

Vytautui       2019-06-6 14:13

Na, tas tariamasis elitas (elitas pripulti prie valdžios lovio) noro teisingai iššifruoti niekada ir neturės. Greičiau priešingai - teisingą iššifravimą stengsis visais įmanomais būdais slėpti, menkinti, šmeižti, numuilinti ir t.t.

Nors tas teisingas iššifravimas yra aiškus ir paprastas kaip blynas.

T.y. tariamasis elitas niekada nepradės diskusijų apie tai kokią piniginę reikšmę turi 1 kartas 7,5 karto atskirties lygyje. Sakykim, hipotetiškai 1 kartas yra lygus 1-5 mlrd. eurų, tai norit sumažinti atskirti vien 1 punktu reikia iš turtingųjų į skurdžiųjų paramą ir pervesti tą 1-5 mlrd. pinigėlių. Na, o į kokias skurdo mažinimo programas pinigėliai turi nusėsti – jau yra kitas klausimas.
To keliai yra gan neblogai išdėstyti čia:
https://www.15min.lt/verslas/naujiena/finansai/briuselis-spaudzia-lietuva-ieskokite-daugiau-mokesciu-jais-spreskite-skurdo-ir-svietimo-problemas-662-1155122

Turbūt siekiamybė (atskirties dydyje) turėtų būti bent ES vidurkis.
Sakyčiau, kad pasiekti ES vidurkį reiktų kokių 20-50 mlrd. eurų ir x metų. Nes finansinė sausra (skurdo mažinime) tesėsi juk ne vienus metus.
Ir t.t. ir pan.

Taigi, joks valdantysis elitas niekada ir niekur net puse lūpų neužsimins apie tokio paprasto „blyno“ egzistavimą.

Socialinės atskirties skatintojų statytiniai       2019-06-6 13:59

užgrobę kritinę dalį valdžios postų. Jie mažins savo bosų viršpelnius?
Nejuokinkit.

Vytautas       2019-06-6 12:51

Nemanau, kad tos trys ES rekomendacijos Lietuvai iššifruotos ir atskleistos teisingai. Pav., pirmoje rekomendacijoje nurodyta “ir plėsti mokesčių bazę”. Jau keletą metų ES mini šį nurodymą. Ypač akcentuojami automobilių ir nekilnojamo turto mokesčiai. Kas nuo tų dviejų mokesčių daugiausiai nukentės? Aišku, kad ne turtuoliai, o eiliniai žmonės, kuriems tiek NT, tiek automobilis taps neįkandama prabanga. Antra rekomendacija - “gerinti visų lygių švietimo sistemas.” Per tuos buvimo ES metus jau taip “nugerinom” švietimo sistemą, kad darosi baisu.


Rekomenduojame

Šiaulių valdininkų patyčios iš miestelėnų: iškirs ne 108, o 103 liepas ir pavadins tai „komp­ro­mi­su“

Liudvikas Jakimavičius. Patogus ir saugus diskursas

Gitanas Nausėda: sprendimus dėl istorinių asmenybių įamžinimo turi priimti ne merai

Iš propagandos frontų. Marius Ivaškevičius: „Aš asmeniškai renkuosi Tiesą“

Vladimiras Laučius. Sušimašinta Lietuva

Vytautas Radžvilas. Apie vienašališkas „dekonstrukcijas“ ir keistas Eurasia Daily bei lrt.lt sąsajas

Valdas Vasiliauskas. Ar Lietuva turi sostinę?

Linas V. Medelis. Sąmokslo teorija: kaip skęsta Lietuva

Vidmantas Valiušaitis. Kai istorikai ima bijoti faktų

Vitalijus Karakorskis: „Tai yra valstybės šantažas“

Rasa Čepaitienė. Pasaka apie vieną mažą raidelę

Robertas Grigas: „Quo vadis, Lietuva?“

Simonas Jazavita. Apie Prezidentus ir Antano Smetonos paminklą Vilniuje

Darius Alekna. Tai kas ten sakė, kad ne vieta buvo pagrindinis LEU sunaikinimo motyvas?

Andrius Švarplys. Politinis sentimentalumas yra amoralus ir antidemokratinis – jis išreiškia ne užuojautą, o politinį interesą

Geroji Naujiena. Palaiminti, kurie Jam sugrįžtant budės

Popiežiaus interviu italų dienraščiui: Europa, migracija, ekologija

Povilas Urbšys. Tai – elementarus vaivorykštinis fašizmas

Vykintas Vaitkevičius. Iš miego pakilusi Gedimino pilies kalno kariuomenė

Vidmantas Valiušaitis. Nėra to blogo, kas neišeitų į gera

Į laisvę“ studijų savaitgalis „Quo vadis, Lietuva?“

Robertas Grigas. Ar esame gėlininkų tauta?

Dalius Stancikas. Kaip išnarplioti Šimašiaus mazgą

Reportažas iš 5-ųjų Monsinjoro Alfonso Svarinsko mirties metinių paminėjimo Partizanų parke

Tomas Baranauskas. Manote, kad bent A. Ramanauską-Vanagą jau paliko ramybėje? Manykite iš naujo…

Tiesos.lt žinia skaitytojams, kuriems šiuo metu esame nepasiekiami: mes veikiame, kliūtis žadame įveikti, lauksime Jūsų sugrįžtant

Algimantas Rusteika. Laisvės dykai niekas nedalina

Dar vienas reportažas iš mitingo „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“ (Šarūno Valentinavičiaus vaizdo įrašas)

Prof. Alfonsas Vaišvila. Nuo „tautos suvereniteto“ praktikoje slaptai pereinama prie valdžios suvereniteto

Nuo bačkos. Aplinkos ministerija: „Nevykdant pagrindinių miškų kirtimų, miškai prarastų tvarumą“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.