Teisėkūros iniciatyvos, TALKA

Eugenijus Jovaiša apie šiandien Seimo svarstytus asmenvardžių įstatymo projektus: „Eidami šiuo keliu piliečių lygybės niekada nepasieksime“

Tiesos.lt redakcija   2017 m. gegužės 9 d. 19:07

17     

    

Eugenijus Jovaiša apie šiandien Seimo svarstytus asmenvardžių įstatymo projektus: „Eidami šiuo keliu piliečių lygybės niekada nepasieksime“

Veidaknygė

Seimas po pateikimo balsavo dėl asmenvardžių rašymo pasuose projektų. Akivaizdu, kad Seimas šiuo klausimu nėra pasiekęs sutarimo. Ir pirmojo puslapio, ir latviškajam variantui pritarta po pateikimo. Abiem pritarė ir dauguma valstiečių (nuotraukoje – balsavimas dėl L. Kasčiūno pristatyto projekto, kuris iš esmės atitinka TALKOS projektą).

Kadangi diskusijos dėl projekto apipintos daugybe mitų ir klaidinančios informacijos, norėtųsi pabrėžti kelis dalykus:

Šiandien Seimui teikiamo Andriaus Kubiliaus inicijuoto projekto (XIIIP-535) 4 straipsnio 1 dalis dėl asmenvardžių rašymo teigia:

„Lietuvos Respublikos piliečio prašymu jo vardas ir pavardė rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis ir pagal Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos Mašininio skaitymo kelionės dokumentų taisykles (toliau – ICAO taisyklės), jeigu vardas ir pavardė šiais rašmenimis įrašyti dokumento šaltinyje ir dokumento šaltinis įrodo, kad asmuo arba jo protėviai pagal tiesioginę giminystės liniją turėjo kitos užsienio šalies pilietybę arba su užsieniečiu sudarė santuoką ir jo pavardę paėmė.“

Kaip žinia, Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad įrašai nevalstybine kalba galimi tik tais atvejais, kuriais tą leidžia kalbos komisija. A. Kubiliaus projektas tokia savo formuluote akivaizdžiai pretentuoja remtis valstybinės kalbos komisijos numatyta išimtimi.

Tačiau iš tiesų ji yra radikaliai išplečiama. Kalbos komisija nurodė, kad galima leisti nevalstybine kalba rašyti pilietybę gavusių užsieniečių, jų sutuoktinių ir vaikų vardus ir pavardes. Tuo tarpu A. Kubiliaus projekte ši teisė išplečiama žodžiais: „asmuo arba jo protėviai turėjo kitos šalies pilietybę“. Tokiu būdu vietoje dabar turinčių kitos šalies pilietybę, kaip numatė VLKK, atsiranda turėję anksčiau (tai visi gyvenę SSRS okupacijoje) ar tokių žmonių palikuonys (gali apimti ir nacistinę, ir Lenkijos okupaciją). Praktiškai tai reiškia, kad pagrindiniame paso puslapyje nevalstybine kalba galėtų rašyti absoliučiai bet kuris to norintis Lietuvos pilietis. Taip išimtis paverčiama bendra taisykle.

Seimo teisės departamentas šiuo klausimu pateikė labai konkrečią išvadą: „Tokios nuostatos neatitinka Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nurodytų oficialių išvadų, į kurias įstatymų leidėjas, anot Konstitucinio Teismo, negali neatsižvelgti“. Trumpai tariant, A. Kubiliaus inicijuotas projektas prieštarauja Konstitucijai [nors tai mėginama paslėpti po subtilia, ne vieną politiką suklaidinusia formuluote]. Iš esmės tą patį savo išvadose pasakė ir Europos teisės departamentas: „Projekto 4 straipsnio 1 dalyje įtvirtintos išimtys neatitinka VLKK siūlymų, nes, visų pirma, pagal Projektu siūlomą reglamentavimą galėtų susidaryti situacija, kai Lietuvos Respublikos piliečiams, net neturėjusiems kitos valstybės pilietybės, būtų leista asmenvardžius rašyti lotyniškais rašmenimis. [...] Toks reglamentavimas nepagrįstai išplėstų VLKK siūlomą išimtį“. Apskritai teisininkų išvados šiam projektui itin kritiškos ir jų labai daug. Abejojančius mano žodžiais, kviečiu su jomis susipažinti.

Tačiau A. Kubiliaus projektas ne tik prieštarauja Konstitucijai. Juo sukuriama nauja diskriminacinė tvarka mūsų šalyje. Šiuo metu Lietuvoje paso įrašų kalbos požiūriu egzistuoja visiška piliečių lygybė prieš įstatymus: visi piliečiai, nepriklausomai nuo savo gimtosios kalbos ir tautybės, pasuose vardus ir pavardes rašo valstybine kalba. Natūralu, jog valstybinė kalba kartu yra ir gimtoji kalba absoliučiai daugumai Lietuvos piliečių, kaip yra ir beveik visose Vakarų valstybėse.

A. Kubiliaus pasiūlytas asmenvardžių rašymo pasuose projektas leistų be lietuvių abėcėlės rašmenų vartoti ir dar tris raides: W, Q ir X. Tokios pataisos Lietuvoje sukurtų diskriminaciją kalbiniu pagrindu, sukuriant skirtingai įstatymo gerbiamas ir saugomas grupes. Kaip praktiškai reikštųsi diskriminacija?

Pirma grupė bus piliečiai, kuriems taisyklingam asmenvardžių užrašymui užteks leidžiamų trijų raidžių.

Antra grupė – pati skaitlingiausia – bus piliečiai, kuriems taisyklingam pavardžių užrašymui leidžiamų trijų raidžių neužteks. Absoliuti dauguma užsienio šalių piliečių, kuriems apskritai gali būti reikalingi įrašai ne Lietuvos Respublikos valstybine kalba, atsiduria šioje grupėje. Pavyzdžiui, iš A. Kubiliaus leidžiamų trijų raidžių Lietuvos lenkams aktuali vienintelė W. Bet lenkų kalboje ir piliečių pavardėse yra dar 6 raidės, kurių vartoti nebūtų galima. Čekų kilmės piliečiams reikėtų dar 12 raidžių, danų – dar trijų, estų – taip pat trijų, latvių – 7. Tai vien mūsų regiono tautos. Prancūzų kalboje yra dar bent 17 rašmenų. Kalbininkai suskaičiuoja per 150 tokių ženklų skirtingose lotyniško pagrindo kalbose.

Norint išvengti daugumos kitakalbių piliečių diskriminacijos, reikėtų vietoje valstybinės kalbos rašyti jas visas, bet tai tik dar labiau diskriminuotų Lietuvos piliečius, ypač valstybės tarnautojus, kurie būtų priversti išmokti naudotis (ištarti ir užrašyti) visas šias ne valstybinės kalbos raides. Akivaizdu, kad eidami šiuo keliu trokštamos piliečių lygybės niekada nepasieksime.

Apibendrinant – siūlomomis pataisomis atskiriamos piliečių grupės: 1) turintys lietuvių abėcėle ir „trimis raidėmis“ užrašomas pavardes; 2) turintys lotyniško pagrindo rašmenimis rašomas pavardes, kuriose yra A. Kubiliaus pataisose nenumatytų ženklų. Tik pirmosios grupės piliečiai galėtų rašyti pasuose vardus ir pavardes gimtąja kalba. Antrosios grupės piliečiai galėtų rašyti tik iškreipta forma (ne visais ženklais). Pastarųjų yra daug daugiau nei pasitenkinančių trimis raidėmis. Tai, kad ne visi gali rašytis gimtąja kalba, yra normalu ir priimtina, kol vienoda tvarka (lygybė prieš įstatymą) galioja visiems piliečiams, kaip yra dabar – visų piliečių pasuose rašoma pagal gimtosios kalbos skambesį valstybinės kalbos rašmenimis. Tai vakarietiškas ir europietiškas principas. Jokia Vakarų šalis neleidžia rašymo pasuose nevalstybine kalba vietoje valstybinės. Tačiau bandant suteikti galimybę pasuose rašyti tik daliai, – tą projekto šalininkai klaidinančiai vadina pažanga ir mažesne diskriminacija, – skirtingą statusą prieš valstybę įgauna tiek atskirų tautybių/kalbų atstovai (anglas, kuriam gana „trijų raidžių“, pranašesnis už latvį ar lenką), tiek tos pačios tautinės bendrijos atstovai tarpusavyje (lenkas su „w“ pavardėje pranašesnis už lenką su „ł“, prancūzas su „x“ pranašesnis už prancūzą su „ü“), nes vieno piliečio pavardės autentišką formą užrašyti įstatymai leis, o kito – ne.

P.S. Plačiau šį klausimą aptarsiu greitai pasirodysiančiame tekste

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marginalas ir dar kartą       2017-05-12 13:50

Sapaliojimai apie seimą ir jo “daugumą” yra sapaliojimų apie “rinkimus” tąsa.
dr.JonuiRamanauskujui utopija, kad visi lietuviai taptų katalikų vienuoliais, bet ne utopija, kad balsų daugumos valdymas geriau. Tokiems mąstytojams geriausias darbas - dėlioti čia pliusiukus ir minusiukus (tiesa, šis darbas labiausiai tinka mergaitei iš Kauno).

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2017-05-12 3:46

to “dr. Jonui Ramanauskui     2017-05-11 20:26
Geri jūsų siekimai, tačiau jų išsipildymas tapo beveik utopija. “

Tik padarykime tiek kiek galime ir ten kur galime. Pesimizmui neturi būti palikta vietos.

Šiek tiek ne į temą, bet susiję dalykai       2017-05-11 21:09

Seime nuotraukose reklamuojami atviri homoseksualai ir transvertitai. Ar ne laikas Seimui pasikabinti Simonkos portretą ant priekinės sienos?

dr. Jonui Ramanauskui       2017-05-11 20:26

Geri jūsų siekimai, tačiau jų išsipildymas tapo beveik utopija. Tai panašu, kaip ir siekimas, kad visi lietuviai taptų katalikų vienuoliais. Juk Seime beveik absoliučią daugumą sudaro kosmopolitai - globalistai ir genderistai. Argi galima tikėtis iš tokių, kad jie gintų lietuvių tautinius - kultūrinius interesus? Priešingai, manau, kad dar ne tokių dalykų iš jų galime sulaukti.

> mąstykime plačiau 2017-05-10 21:52       2017-05-11 19:49

Mąstykime plačiau ir paskliskime po platųjį pasaulį? Ar už tokią “Lietuvą”?

Pikc       2017-05-11 16:54

Žiūriu, bandote “plačiai mąstančius” sovietinių internacionalistų atitikmenis argumentų kalba įtikinti? Ką gi - sėkmės. wink

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2017-05-11 16:25

Tuo klausimu kviečiu paskaityti 2017-05-11 straipsnį “Vieno lizdo paukščiai”
http://www.ekspertai.eu/vieno-lizdo-pauksciai92318/
Ten rasite ir akad. Eugenijaus Jovaišos pavardę ir suprasite kas už ką.

@ mąstykime plačiau        2017-05-11 13:46

Rašai, kad “ne tos trys raidės lems Lietuvos, kaip valstybės ir jos kalbos likimą”. Tačiau pasakius A, šiuo atveju būtina pasakyti ir B, o būtent, kad Lietuvos kaip valstybės ir jos likimą lems tai ir tai, ar mes gerbsime tautos kultūrines ir KALBINES tradicijas. Deja, papildomų raidžių įvedimas ir yra ne kas kita kaip nepagarba tautos kalbinėms tradicijoms, taigi tuo pačiu yra ŽALINGAS POELGIS Lietuvos ir jos kalbos pamatams, kurie mums, kaip lietuviams, iki šiol buvo ir privalo likti, kaip šventi, šiame globalizuotame pasaulyje.

Marginalas dar kartą       2017-05-11 13:35

Triukšmas kyla tik dėl įrašų “pase”, kurio nėra, nes tas “pasas” yra spectarnybų sekimo lustas, bet ne “pasas”. Be to,
1) “pase” jokie įrašai abėcėlėmis negalioja, nes rašoma elektroniniu kodu nuliukais ir vienetukaias, kuris TIK ir nuskaitomas VISAIS vergui svarbiais atvejais (kelionės, perlaidos, alga, įsidarbinimas, visi sandėriai, žodžiu viskas, o tie jūsų “įrašai” velniams reikalingi, nebent pasikabint išvietėje ant sienos ir grožėtis),
2) “pasas” nėra lietuviškas, nes duomenys nuteka į globalinį spectarnybų tinklą ir nebegali būti iš ten grąžinti net ir Lietuvos vyriausybės noru (o šios dienos sąjungininkai ryt gali tapti priešais).
IŠVADA: triukšmas reikalingas tam kad vergai įsisąmonintų, neva spectarnybų sekimo lustas ir yra “laisvo” Lietuvos piliečio pasas. Taigi idiotai yra tie, kurie to nemato ir uoliai patriotiškai patarnauja galutiniam pavergimui kelyje į elektroninį konclagerį.

Plačiamąsčiui       2017-05-11 0:55

Plačiai jau mąstėme ir šimtmečiais turėjome paniekintą tėvų kalbą bei jos raštą.
Atėjo laikas kai kam susiaurinti užmojus ir parodyti mūsų namuose jiems pritinkančią vietą.

mąstykime plačiau       2017-05-10 21:52

Ne trys raidės - w q,x - lems Lietuvos kaip valstybės ir jos kalbos išlikimą. Seniai laikas tas raides įsileisti ne tik į pasus, bet ir į lietuvišką abėcėlę. Tos raidės egzistavo iki XX amžiaus. Neužsiciklinkim tarpukario nacionalizmo pelkėje.

Vytautas       2017-05-10 18:58

Esame maža tauta, todėl, jeigu norime išlikti kaip tauta, pirmiausiai privalome gerbti savo KULTŪRINES TRADICIJAS.

Kur problema?       2017-05-10 16:56

Abi pataisos (pirmojo puslapio ir “latviškoji”, kuri tokia nėra) yra tokios pačios ir su tomis pačiomis pasekmėmis, tik ant antrosios užmestas klevo lapas, kad nesmirdėtų.
Nes pirmoji skirta užvaryti bandą ant antrosios.

Marginalas Autoriui       2017-05-10 16:05

Deja, esi idiotas. Biometrinis sekimo lustas nėra 1) joks lietuviškas 2) joks pasas.
Kai gausi implantuotą kaktoje, suprasi, bet per vėlai.
PS Beje, dar klauisimėlis, kam gaunant “pasą” reikia dėti ABI RANKAS ant aparato, kurio schema įslaptinta? Padėjęs abi rankas žmogus sudaro biograndinę tarp savęs ir niekam nežinomo aparato. Įslaptinti yra būtent eksperimentai su biosrovėmis, o banda lenda pati, nieko nenori nė žinoti, nei girdėti. Apr 13:17.

Myžniškumas       2017-05-10 13:09

Pastebejau, kad daugelis “valstiečių” kaip Pranckietis ir kiti yra eiliniai bestuburiai. Per šį taip sakant vilties Seima praeis viskas, kas nepraėjo per koncervų, socdemų ar tvarkiečių seimus, pradedant lenkais, gwx ir baigiant LGBT. Landzbergučiai ir Kirkilai nuveiks daugiau, nei būdami valdžioje. Kai paklausau Pranckiečio, tai suprantu, kad pas jį nėra proto ir tai gerai pajuto žiniasklaidos maitėda Jakilaitis, kai iš Pranckiečio tyčiojosi darbo pradžioje (dabar ko gero neišdrįstų). Tada galvojau, kad užsipuolė inteligentišką žmogų, o pasirodo, kad drebučius.

rinkėja       2017-05-10 8:58

Su didžiule pagarba Profesoriui E. Jovaišai ir dar keliems “valstiečių” ir “žaliųjų” partijos nariams vakar klausydama šį posėdį labai nusivyliau jų partijos seimo nariais, kurie pasidavė S. Skvernelio suviliojami ir balsavo kitaip nei buvo pateikta seimo nario L. Kasčiūno. Kadangi rinkimuose balsavau už “valstiečius”, tai jaučiuosi išduota ir pažeminta. Šis įstatymas dėl lietuvių kalbos man yra labai svarbus, net svarbesnis už bet kokį kitą. Jei bus leista išsityčioti iš lietuvių kalbos - niekada neatleisiu seimo nariams, išdavusiems savo rinkėjus.
Išvada viena: daugelis naujų seimo narių, atėjusių su “valstiečiais” yra visiškai apolitiški, nesubrendę darbui seime, neturi savo politinių pažiūrų ir tokie atsitiktiniai žmonės iki kadencijos pabaigos gali visiškai išvalstybinti ir taip nustekentą mūsų valstybę. Dar laukia kiti labai svarbūs įstatymai, tai žemės pardavimo užsieniečiams klausimas, dvigubos pilietybės ir t.t. Jei ir toliau jie taip balsuos, kaip S. Skvernelis liepia, tai katastrofa.
Antras klausimas - kas pakvietė į “valstiečių” sąrašą S. Skvernelį, užrašė pirmu numeriu ir kas už jo juodus darbus bus atsakingas?

Tai už ką jie balsavo?       2017-05-10 6:38

Už pirmuosius ar antruosius. Taip sumalta, kad neina suprasti už kokį pritarimą dėl pakeitimo buvo balsuota. Čia, pagal manę, reiktų kirkilą su visa jo šutve ir kubilių pastatyti prie sienos ir negailėti, pabrėžiu- negailėti, šovinių, kad kitiems nekiltų noras kišti raides į lietuvišką abėselę.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.