ES vyskupų konferencija dėl EP rezoliucijos apie teisę į abortą Lenkijoje: nėra tokios teisės

Tiesos.lt siūlo   2021 m. kovo 1 d. 10:32

5     

    

ES vyskupų konferencija dėl EP rezoliucijos apie teisę į abortą Lenkijoje: nėra tokios teisės

Vatican.news

Europos Sąjungos vyskupų konferencijų komisija (COMECE) pasiuntė laišką Europos Parlamento (EP) pirmininkui, kuriame išsakė keletą pastabų dėl EP rezoliucijos apie teisę į abortą Lenkijoje. Jame pažymima, kad nėra „teisės į abortą“ ir kad šis klausimas yra šalių apsisprendimo reikalas.

Galima priminti, kad Lenkija laikosi stipraus negimusios gyvybės apsaugos ir griežto prieigos prie abortų ribojimo režimo. Abortas buvo leidžiamas išprievartavimo, pavojaus motinos gyvybei ir apsigimimo atvejais. 2020 spalio 22 dienos Lenkijos Konstitucinio teismo sprendimu trečioji išimtis buvo panaikinta. Lenkijos visuomenėje šis sprendimas priimtas ne vienareikšmiškai – dalis visuomenės prieš jį karštai protestavo.

Lapkričio 26 dieną Europos Parlamente buvo priimta ilgoka rezoliucija, kuri labai neigiamai įvertino Lenkijos Konstitucinio teismo sprendimą. Tačiau Europos Sąjungos vyskupų konferencijų komisijos laiške atkreipiamas dėmesys į kai kuriuos pačios rezoliucijos argumentus, kuriems trūksta nuoseklumo. Tokia rezoliucija neigiamai paveiks valstybių narių suvokimą apie Europos Sąjungą.

COMECE laiške pabrėžiama, kad Katalikų Bažnyčia tuo pat metu kviečia suteikti visą būtiną pagalbą sunkumuose dėl netrokšto ar sunkaus nėštumo atsidūrusioms moterims bei saugoti dar negimusią gyvybę ir ja rūpintis. Rūpestis vaiku, prieš ir po gimimo, yra akcentuojamas JT Vaiko teisių konvencijoje.

„Norime pabrėžti, kad teisiniu požiūriu Europos Sąjungos teisė ar Europos žmogaus teisių konvencija nesuteikia teisės į abortą. Šis klausimas yra paliktas valstybių narių teisinėms sistemoms“, – primenama COMECE pastabose. Europos Sąjunga turi teisę ribose, kurios jai buvo suteiktos valstybių narių, pasirašiusių atitinkamas sutartis. Šio principo gerbimas, kaip nurodoma pačios Europos Sąjungos sutartyje, yra esminis ES funkcionavimui pagal teisės viršenybės (teisinės valstybės) principą. Europos Parlamentas Lenkijai skirtoje savo rezoliucijoje teisingai pabrėžė pagarbą „teisinės valstybės“ principui: jis turi galioti ir tada, kai kalbama apie valstybių narių pasirinkimus tose srityse, kurios priklauso jų kompetencijai.

COMECE laiške išreiškiamas susirūpinimas dėl dar vienos Europos Parlamento rezoliucijos formuluotės, kuri kvestionuoja pamatinę sąžinės prieštaros teisę, išplaukiančią iš sąžinės laisvės, kuri įtvirtinama Europos Sąjungos pamatinių teisių chartijoje.

„Tai labai neramina žinant, kad sveikatos sektoriuje sąžinės prieštarautojai dažnai yra diskriminuojami. Mūsų požiūriu, šis neteisingas stigmatizavimas neturi būti skatinamas“, – pažymima COMECE laiške Europos Parlamento pirmininkui.

Pamatinės laisvės – tame tarpe minties, sąžinės ir religijos – yra visuotinės, neatimamos, nedalomos ir tarpusavyje susijusios. Europos Sąjungos chartijoje nurodoma, kad taip pat būtina gerbti nacionalines konstitucines tradicijas, nacionalinę teisę.

„Europos Parlamento rezoliucija keliose vietose mini teisę į lygų elgesį ir nediskriminaciją. Visiškai gerbdami šias teisines nuostatas tuo pat metu nerimaujame, kad nediskriminavimo principas gali būti panaudotas Europos Sąjungos ribų kompetencijų ištrynimui arba išplėtimui. Tai prieštarautų Europos Sąjungos chartijos straipsniui, kuris aiškiai nurodo, kad Chartija neišplečia Sąjungos teisės taikymo srities už Sąjungos įgaliojimų ribų, nenustato Sąjungai naujų įgaliojimų ar užduočių“, – tęsiama COMECE laiške.

Europos Sąjungos vyskupų konferencijų komisija Europos Parlamento rezoliucijoje taip pat pasigedo dar vieno akcento – joje išreiškiama parama ir solidarumas su protestų prieš Lenkijos Konstitucinio teismo sprendimą dalyviais, smerkiamas tvarkos palaikymo pajėgų neproporcingas jėgos panaudojimas, bet neužsimenama apie nepriimtinas atakas protestų metu, nukreiptas į bažnyčias ir maldos vietas.

RK / Vatican News

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Lenkijos Konst. Teismas        2021-03-1 14:36

buvo principingai apvalytas nuo buvusių(?) komunistų ir jų vaikaičių, priešingai, nei Lietuvoje, palikimo. Todėl ES ir ET iki šiol puolamas.
Juk neįmanoma, kad leftistinės ideologijos suformuotas KT teisėjų korpusas būtų gynęs šalies, sveiko proto, krikščioniškos Vakarų civilizacijos,
o ne pasaulinę revoliuciją tęsiančios ir pasaulinį gaisrą toliau kurstančios grupuotės, interesus.
Ar Lietuvos Katalikų Bažnyčią kas uždarė į klauzūrą, kad tautai lemtingu metu negirdime jos tvirto balso? Net jos pačios skelbiamo socialinio mokymo, bendrojo gėrio, dorovės, kurie šlykščiai šventvagiaujant mindomi su žemėmis, klausimais?!

truputi juokinga       2021-03-1 13:49

nekomentuojant isitikinimu, kas yra teisinga ir kas ne, pastebeciau tik tai, kad yra truputi juokinga, kai Europos Vyskupu konferencija turi paaiskinti Europos Parlamentui apie tai, kokios yra ES steigimo sutarciu nuostatos ir kokios yra ES bei ES valstybiu nariu kompetencijos siuo konkreciu klausimu. Kazkuo primine, kai Gabrielius Landsbergis nusiunte laiska Lietuviu kalbos komisijai su prasymu isnagrineti Baltarusijos pavadinimo keitimo galimybes, i ka gavo atsakyma, kuriame buvo isdestyta tai, kas is esmes turejo buti isdestyta URM raste. Tiesiog parodo, kad politikos lygis smunka tiek Europoje, tiem musyse. Deja.

> 10:52       2021-03-1 12:21

Pirmiau sunaikins Lietuvą. Taigi maža paguoda.

Gal       2021-03-1 12:19

COMECE galėtų atšaldyti ir kai kurių Lietuvos Bažnyčios atstovų karštai liepsnojančią meilę gender ir lgbt ideologijai? Pirštais nerodysim…

Cha,       2021-03-1 10:52

ES visiškai save diskredituoja, pastoviai pažeisdama kitų šalių suverenitetą. Taip ji pati save sunaikins.


Rekomenduojame

Vytautas Budnikas. Ar mūsų Konstitucija yra neutrali idiotiškoms permainoms?

Ramūnas Aušrotas. Konstitucinės tėvų teisės interpretuojamos kuo siauriau, valstybės – kuo plačiau

Jurgos Lago ir Vido Rachlevičiaus pokalbis: Lietuva yra pasmerkta, nes valdžia nežino, kur veda, o mes nežinome, kur einame

Alvydas Jokubaitis: „Liberali demokratinė visuomenė trumpam pasitraukė į šalį“

Vytautas Sinica. Ar Genocido centro direktorių vertę politikai gali įsipareigoti, kad 1941 m. rezistencijos istorija nebus perrašoma? jos bus mokoma?

Valdo Vasiliausko replika. Šventos ateistinės Velykos?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: bijau, kad Bažnyčia liks vienintele institucija, kuri gins demokratiją

Geroji Naujiena: Kristus tikrai prisikėlė! Sveikiname sulaukus Šventų Velykų

Ado Jakubausko spaudos konferencija: Buvau atleistas, nes atsisakiau pasiduoti politiniam spaudimui iš anksto pasmerkti Birželio sukilimo dalyvius

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.