Europa

ES bandymas centralizuoti galią skatina „Polexit“

Tiesos.lt siūlo   2021 m. lapkričio 6 d. 14:22

5     

    

ES bandymas centralizuoti galią skatina „Polexit“

propatria.lt

Terminas „netikėtas išėjimas“ – tai retorika, kurios griebiasi Briuselio biurokratai tam, kad sumažintų potencialaus Polexit įvykio atsakomybę. Visgi tie, kurie Brexit laiko tik administraciniu „nesusipratimu“, dabar stumia Lenkiją į panašų scenarijų, kuris gali baigtis šalies išėjimu iš ES.

Neseniai santykiai tarp Varšuvos ir Europos Sąjungos dar labiau pašlijo, ypač po to, kai Briuselis įsižeidė Lenkijai nusprendus, jog šios šalies konstitucija turi viršenybę prieš ES teisę. Visgi būtų visai nereikšminga šioje situacijoje ieškoti, kas yra teisus, nes šis karštas konfliktas liečia ne tik teisinės sampratos interpretaciją.

Pati Europos Sąjungos ateitis dabar yra ant kortos. Tokia situacija susiklostė dėl Briuselio bandymo centralizuoti galią ir sukurti, taip vadinamas, Jungtines Europos Valstijas – sistemą, kuriai aršiai priešinasi konservatyvios valdžios, daugiausiai Vengrija ir Lenkija, norinčios išlaikyti valstybių narių suverenitetą.

Visgi tokia Jungtinių Europos Valstijų idėja yra priešinga konservatyvių valdžių idėjai, nes ES valstybės narės yra suverenios, bet pati ES – ne. Pati Europos Sąjunga nėra vieninga, nepriklausoma žaidėja tarptautinėje arenoje. Pabrėžtina ir tai, jog ES valstybės narės neranda vieningo sprendimo net dėl tokių dalykų kaip Kosovo pripažinimas – Slovakija, Rumunija, Ispanija, Graikija ir Kipras vis dar Belgradą laiko buvusia provincija, kuri yra užimta albanų, o kitos valstybės Belgradą pripažįsta kaip nepriklausomą subjektą. Neįmanoma sutarti netgi ir ties euro valiutos įvedimu – kelios ES šalys neįsivedė šios valiutos.

Paradoksas, jog tokia organizacija, kuri nėra nei valstybė, nei, panašu, demokratija, tiki, jog ji turi viršenybę prieš valstybinę teisę. Ši organizacija vadovaujasi neribotos galios troškimu, kurią gavus, neturėtų būti atsakinga prieš nieką. Nors kiekviena ES valstybė narė yra demokratiškai organizuota, jos priklauso vis didesnę galią įgyjančiam dariniui, kuris vis labiau atsisako idėjų, kurias teigia, jog propaguoja.

Europos rinkėjai nebalsavo už Europos Komisijos prezidentę von der Leyen ir net neturi galimybės ją pašalinti. Visgi Briuselis nurodo, jog ES teisė yra svarbiausia virš valstybių narių. Tačiau klausimas, kiek valstybių narių politikų, kartu su Vengrijos ir Lenkijos lyderiais, bus pasiruošę tai toleruoti.

Partijoms, kurios pasisako už centralizaciją, jau buvo suduota per skruostą pavasarį, kai Vokietijos Konstitucinis Teismas Europos Centrinio Banko obligacijų pirkimo byloje nurodė, jog Vokietijos teisė yra aukščiau už ES teisę. Nors Lenkijos ir Vokietijos atvejai yra tokie patys, neaišku, kas gali tarti finalinį teisinį ir įstatymų leidybos žodį, žinant tai, jog Vokietijos atvejis Briuselio buvo vertinamas „specialiu“.

Visgi partijoms bus sunku priimti   sutarimą Lenkijos ir ES kivirče. Nei viena pusė nenori pralaimėti konflikto kaip neteisūs. Briuseliui tai reikštų savižudybę, nes ne tik Varšuva ir Budapeštas, tačiau ir Liubliana, Viena, ir tam tikra prasme Kopenhaga ir Stokholmas, pradeda kvestionuoti Briuselio valdymą. Jeigu toks valstybių narių „virusas“ ir toliau plis, tai tik dar labiau paaštrins vidinius ES aljanso ginčus.

Išversta iš rmx.news

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.        2021-11-7 2:17

,, Belgradą laiko buvusia provincija, kuri yra užimta albanų” - gal vistik Kosovą?
,,Neseniai santykiai tarp Varšuvos ir Europos Sąjungos dar labiau pašlijo, ypač po to, kai Briuselis įsižeidė Lenkijai nusprendus, jog šios šalies konstitucija turi viršenybę prieš ES teisę.” RMX ir paskui juos Pro Patria nutyli, kad tokį patį sprendimą priėmė ir Ispanijos, Prancūzijos ir Vokietijos teismai.Taigi, dėk ko iš tikrųjų ginčas ?

stasys       2021-11-6 21:31

Nesutarimai visiškai normalus santykiu vistimo procesas . Galu galę tas suverenumo klausimas santykiu su ES gimė ne vakar o plėtros projektuose ES tą klausimą paliko atvirą diskusijai . Tai kodėl šiandiena Lenkija turėtu pasiduoti Briuselio spaudimui pastarajai atmetus dialogo su Lenkija galimybe teisiniais klausimais . Kaip man tai primena ‘audra stiklinėje’ . Briuselis negali Lenkijos pašalinti iš bendrijos , o jei taip kol nebus sureguliuotas suverenumo klausimas pačios valstybės ir toliau diskutuosime kokia ES norėtume matyti ateityje . Tai kas vistik yra ES višta ar kiaušinis .. žiurint į steigimo dokumentus kiaušinis tapo svarbesnis vištos .

Žodžio laisvė...       2021-11-6 21:08

Jokių naujų TSRS vietoj ES .Europos Sąjunga - tai suverenių ir nepriklausomų valstybių sąjunga ir jokių čia norų tapti Briuselio Kremliumi.

Prašalietis       2021-11-6 15:58

Europos “hiena” pradėjo užuosti, kad Vokietija su JAV ir Anglijos “išdurta” 65 milijardų Prancūzija šerti ES netolimoje ateityje nebepajėgs, todėl geriau laiku pasidaryti jaunesne tarnaite suburtoje naujoje JAV, Anglijos, Australijos, Kanados karinėje, politinėje kompanijoje. Ką pasakoja Briuselio ar ES šalių biurokratai -niekam neįdomu. Šiandiena vykstančios pasaulio transformacijos laikais protingesni bando pamatyti kas kokias turi ekonomines ir finansines galimybes ir kas ką daro… Tuo labiau kai tokia nepriklausomos valstybės šimtmečių patyrimą turinti “žiurkė” kaip Anglija pirma “užuodė”, kad ES laivas yra pasmerktas ir jį paliko….

Telieka       2021-11-6 15:12

Prašyti Dievo, kad šis valstybių narių “virusas” plistu kuo labiau ir greičiau.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Karikatūristo žvilgsniu. Vakarų parama Ukrainai

Britų tyrimas: 99 proc. susirgusių beždžionių raupais buvo homoseksualai

Karas Ukrainoje. Šimtas septynioliktoji (birželio 20 diena)

Niujorko teisėja nusprendė, kad žydų universitetas nėra religinis, privalo pripažinti LGBT studentų klubą

Įstatymus kuria nebe Seimas, o teismai. Įteisinsime ir raidę „Ł“

Kastytis Braziulis. Britai siekia kurti trijų jūrų sąjungą, o Senoji Europa nepatenkinta nauju konkurentu

Karas Ukrainoje. Šimtas šešioliktoji (birželio 19 diena)

Lyčių ideologijos diegimas yra prievarta prieš vaikus – D. Trumpas

Kard. S. Tamkevičius SJ. Dievo meilės slėpinys – Devintinės

Beždžionių raupai pernelyg susieti su Afrika – perkrikštijami

PAGERBKIME BIRŽELIO SUKILIMO DIDVYRIUS IR AUKAS!

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( I )

E. Bičkauskas apie Z. Šličytės bylą: proto reikia turėti

Signatarai kreipiasi į Lietuvos valdžią – nepalaikykite Civilinės sąjungos įstatymo

Karas Ukrainoje. Šimtas penkioliktoji (birželio 18 diena)

Karas Ukrainoje. Šimtas keturioliktoji (birželio 17 diena)

Europos migracijos problemos blogės, nes apklausa rodo, jog daugiau nei pusę jaunų afrikiečių planuoja emigruoti

Vytautas Radžvilas. Sąskaita už abejingumą

Lietuvos vyskupų konferencija. Negalime pritarti Civilinės sąjungos projektui

Rumunija sieks uždrausti homoseksualumą ir lyties keitimą skatinančios informacijos platinimą mokyklose

2022 metų Gudija – nesibaigiančių represijų šalis

Humoristo žvilgsniu. Trys karžygiai keliauja į Ukrainą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (III)

Kalifornija stumia įstatymo projektą, norėdama tapti „translyčių“ „prieglobsčiu“ ir leisti teismams apriboti tėvų galimybes apsaugoti vaikus

Doc. dr. Darius Alekna. Apie šeimą, civilines sąjungas ir Seimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.