A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined property: Channel_images_model::$LOCS

Filename: models/channel_images_model.php

Line Number: 446

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tiesosor/public_html/system/codeigniter/system/core/Exceptions.php:170)

Filename: libraries/Functions.php

Line Number: 806

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tiesosor/public_html/system/codeigniter/system/core/Exceptions.php:170)

Filename: core/Common.php

Line Number: 409

Elona Antakauskė. Joniškio sinagogose – Vykinto Vaitkevičiaus knyga apie baltų šventvietes ir Gaivos Paprastosios tapyba | Tiesos.lt

Nerasta rubrikos

🌄Elona Antakauskė. Joniškio sinagogose – Vykinto Vaitkevičiaus knyga apie baltų šventvietes ir Gaivos Paprastosios tapyba

Tiesos.lt redakcija   2017 m. sausio 27 d. 1:02

3     

    

Elona Antakauskė. Joniškio sinagogose – Vykinto Vaitkevičiaus knyga apie baltų šventvietes ir Gaivos Paprastosios tapyba

Renginį organizavo Joniškio istorijos ir kultūros muziejus. Renginį vedė muziejininkė Lina Vaitekūnienė.

Sausio 21-ąją Joniškio Baltosios sinagogos sienas papuošė dailininkės Gaivos Paprastosios paveikslai. Šeštadieniui slėpiningai supantis į vakaro skraistę, duris atvėrė ir Raudonoji sinagoga. Sakralinė erdvė paruošta svečiams sutikti. Puslankiu sustatytos dar tuščių kėdžių eilės, priešais − Aron kodeš* – stalas su knygomis, jo dešinėje – nuo molbertų į būsimus žiūrovus žvelgiantys tapybos darbai, palaipsniui įvedantys ton istorinėn aplinkon, iš kurios mes kilę. Emociją sustiprina akustiniai pojūčiai – tai Joniškio kultūros centro ansamblio „Kuparas“ kanklininkės ir dainininkės, vadovaujamos Ritos Kipšaitės, prieš pasirodymą apšildo balsus.

Stoviu ant medinių Raudonosios sinagogos grindų, nudažytų vyšnių spalvos aliejiniais dažais. Tokias grindis menu iš praeito amžiaus vidurio. Šviesiose sienose – didelės arkinės įstiklintos langų nišos, uždengtos užuolaidomis. Įsižiūriu į blankiai blykčiojančius melsvus vitražų stikliukus. Prasiskleidus uždangoms sužybsi jau ne vitražų stikliukai, o praeities žvilgsniai kryžiuojasi aplink mane salėje, kviečia į lauką, kuriame stovi dvi unikalios sinagogos – Baltoji, pastatyta 1823 metais, ir Raudonoji, pastatyta 1865 metais. Toks Joniškio sinagogų architektūrinis ansamblis vienintelis Lietuvoje. Restauruotas ir pritaikytas muziejui.

Grįžtu į salę. Ten jau pilna joniškiečių, svečių, istorikų, mokslininkų, kūrėjų. Skelbiamas dr. Vykinto Vaitkevičiaus knygos „Senosios Baltų šventvietės. Joniškio rajonas“ knygos pristatymas ir Gaivos Paprastosios tapybos darbų parodos atidarymas.

Gaiva – Vykinto sesuo. Dvidešimt metų gyvena ir kuria Olandijoje. Įgijusi meno srities išsilavinimą Kaune, vėliau išbandė taikomąją ir vaizduojamąją dailę užsienyje, studijavo kultūrotyrą. Į Joniškį Gaiva atvežė gausią tapybos darbų kolekciją. Tai bemaž dešimtmečio darbas. Tapybos technika senovinė – ant natūralaus medžio sluoksniuotų lakštų, padengtų specialiu gruntu, tapoma tempera kiaušinio pagrindu. Dažų pasirinkimas lemia potėpį, todėl potėpis įgauna trumpų įstrižų brūkšnelių vaizdą, primenantį įstrižą lietų ar miniatiūrines plunksneles. Darbų tematika mistinė, mitinė. Galima atsekti tautosakos, etnografinių motyvų. Figūros, veidai, daiktai ne statiški, bet judantys, atsiveriantys netikėtomis projekcijomis. Netradiciniai mastelio santykiai, tačiau pilys, pastatų elementai vis dėlto logiški. Spalvinės paveikslų gamos dažniausiai šviesios, o ir ryškesni darbai pakankamai skaidrūs.

Gaivos tapybos darbų kolekcija pasižymi vientisumu – vienas darbas papildo kitą. Tą kolekciją matau kaip nedalomą, nurimusią ir vėl pulsuojančią atskirais bendro motyvo fragmentais, kurių galimai didžiausią kulminaciją pasiekia paveikslas „Bundantys kariai“.

Baltų muzikos ansamblis grąžina į dar senesnius laikus. Užtemdoma salė, trenkia Perkūnas ir pro tikro aukuro dūmų uždangas ant sinagogos salės sienų sušmėžuoja šimtamečio ąžuolo, čiurlenančio šaltinio, takų į šventvietes vaizdai. Takų atspindžiai šokčioja, keliauja sinagogos sienomis, veržiasi žemėn, išorėn, ieškodami savo šaknų.

„Prieš daugelį metų aplankiau pirmąsias šventvietes. Išgirdau jų vardų skambesį ir padavimų žavesį. Susirūpinimas, siekis aprašyti ir išsaugoti šventvietes tapo svarbiausiu mano tikslu, kuris veda naujais keliais ir neleidžia nurimti. Gali būti, kad net rašant šiuos žodžius, iš nežinojimo, dėl aplaidumo netekome švento ąžuolo arba akmens, gali būti, kad amžinybėn iškeliavo tas, kuris žinojo taką prie šventos versmės“, − taip leidinio pratarmėje skelbia dr. Vykintas Vaitkevičius.

Knygą išleido Šiaulių leidykla „Lucilijus“, turinti gražią bendradarbiavimo su Joniškio istorijos muziejumi patirtį. Knygos autorius, žinomas mokslininkas Vytautas Vaitkevičius, padedamas profesionalų komandos: istorikų, archeologų, dailininkės Jurginos Jankauskienės, leidėjos Danguolės Vasiliauskienės – paruošė vertingą mokslinį leidinį, skirtą ir žmonėms, besidomintiems baltų istorija, mūsų protėvių paveldu.

Per knygos pristatymą profesoriaus Vykinto draugas papasakojo apie tai, kas liko „už kadro“. Išgirdome, kad į pirmąsias mokslines ekspedicijas po Lietuvą istorikai patraukė žiemą, spiginant trisdešimties laipsnių sausio šalčiui. Nušalusias ausis tepdavo zuikio taukais. Tik Vykintas keistai nesušaldavo. Jį, matyt, vedė kažkoks vidinis karštis. Tuomet istorikai nežinojo, kur po dienos darbų teks praleisti naktį. Pasitaikydavo nakvynių dvarų griuvėsiuose ar iš lentų sukaltose daržinėse. Būdavo, kad ne visi kaimų gyventojai atviravo apie šventvietes. O juos prakalbinti vėlgi labiausiai sekėsi Vykintui.

Knyga apie Joniškio krašto baltų šventvietes atitinka visus mokslinės leidybos standartus: yra nuorodos į šaltinius, santrumpos, asmenvardžių rodyklės, kartografinė medžiaga, eksponatų (tyrinėjamų objektų) nuotraukos su koordinačių ir skalių atžymomis, vertimas į užsienio kalbą. Vertinant ekspedicijų patirtis, leidinio paruošiamuosius darbus ir rezultatą, atsiranda jausmas, jog knyga skleidžia nepaaiškinamą šilumą.

Dvi istorinės sinagogos Joniškio centre, dviejų kultūros kūrėjų – brolio ir sesers, Vykinto ir Gaivos – darbai tarp sinagogų sienų – veriasi kartų, kultūrų ryšys, mūsų šaknys, mūsų istorija, mūsų didžiųjų vertybių jėga.

Kalbėdamasi su Gaiva, sužinojau, kad ji rašo esė dienoraščio forma. Netikėtai gavau dovanų dar vieną knygą − Gaivos Paprastosios „Kriaušių metą“. Pasaulio iššūkius autorė dėlioja remdamasi savo nuostatomis, gyvenimo patirtimi, apsiskaitymu. Gaivą slegia amžinas turto iliuzijos, sumaterialėjimo siekis: „Žmogui iš tikrųjų reikia ne taip jau ir daug – už poreikių minimumą susimokėti galime visi, saulė pateka už dyka, o nepasitenkinimas, pavydas, nesveikata ateina, norint to, kas nereikalinga,“ – rašo Gaiva savo knygoje.

Vakaras pateikė dar vieną staigmeną. Joniškio tautodailininkė Aniceta Krajinienė parodė savo siuvinėtas miniatiūras. Sunku patikėti, kad garbaus amžiaus ponia Aniceta mikroskopiniais adatų dygsniais išsiuvinėja nedidukus tekstilinius suvenyrus, perregimas batikos servetėles.

Paskutinę dainą užtraukia auksabalsė kanklininkė, jai pritaria istorikai, muziejaus darbuotojai. Tirštėjanti tamsa už langų paragina skirstytis į namus, į savo gyvenimus, išsinešant vakaro aurą, sušvitusią tarp dviejų Joniškio sinagogų.

*Aron kodeš – sinagogos šventoji vieta, prilyginama altoriui.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

wqwq       2017-11-14 2:26

Sharapova routed michael kors uk  Silvia Soler-Espinosa hermes  6-2, 6-1 in new balance  the first match, michael kors outlet  while browns jerseys  Kuznetsova christian louboutin shoes  downed Carla brooklyn nets jerseys  Suarez Navarro salomon schuhe  6-3, hollister clothing  6-1. After oakley vault  an early exchange michael kors  of nike shoes  breaks, michael kors  Sharapova won four calvin klein underwear  consecutive jets jerseys  games air jordan shoes  in the first ralph lauren  set memphis grizzlies jersey  and four iphone 5s cases  more cheap ray ban  in burberry outlet  the air max 2015  second. She oakley  closed the www.tommyhilfiger.nl  match portland trail blazers jersey  on her first match point with nike roshe  a forehand that mcm backpack  Fed Cup debutante polo ralph lauren outlet online  Soler-Espinosa tommy hilfiger online  failed lunette ray ban  to buccaneers jerseys  return. “I lacoste shoes  was nike air max  a coach factory  bit ravens jerseys  nervous before the bears jerseys  beginning omega watches  of the match phoenix suns jersey  as I failed hollister online  to show nike outlet  my best nike air max thea  tennis in my purses and handbags  previous Fed polo ralph lauren outlet  Cup charlotte hornets jerseys  appearance barbour jackets  in free running  Moscow,” ecco outlet  Sharapova said. Sharapova oakley outlet  is playing for reebok  Russia for hollister clothing store  the third time. converse chucks  The coach factory outlet  three-time Grand ray bans outlet  Slam mbt shoes outlet  champion won nike air max  both of redskins jerseys  her atlanta hawks jerseys  singles ralph lauren polos  matches against Israel in roshe run  2008. polo ralph laurencve9

Su kuo gerasis Dievas?        2017-01-29 11:22

Ar su pagonimis? Ir neatsitiktinai sinagogose.

Viginija       2017-01-28 8:05

Sodrų, prasmingą gyvenimą gyvena joniškiečiai. Gerasis Dievas su jais

Rekomenduojame

Darius Alekna. Norintiems pažinti homoseksualumo reiškinį

Vytautas Sinica. Europą integruos… islamas

Europos Komisija užsimojo cenzūruoti Kalėdas

Popiežius Pranciškus gali atvežti 50 migrantų iš Kipro į Italiją

Aleksandras Nemunaitis. Šios valdžios neįmanoma gerbti

Tyrėja praneša apie duomenų problemas Pfizer vakcinos bandyme

Nauja valdžia Vokietijoje – sunkūs laikai V. Orbanui ir J. Kačynskiui?

Australija ruošiasi uždrausti anonimiškumą internete, norėdama sustabdyti „užgauliojimus“

Norvegai nesutaria, ar transvestitai gali kalbėti bažnyčioje

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.