Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Paskutinė idėja Lietuvai

Tiesos.lt redakcija   2018 m. vasario 11 d. 22:57

21     

    

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Paskutinė idėja Lietuvai

Artėjant valstybės sukūrimo šimtmečio minėjimui, linksmai pažaidėme idėjas Lietuvai, nes panašu, jog realiai kažką pozityvaus nuveikti nebeturime nei sugebėjimų, nei noro, nei jėgų. Aiškiai norėta nuleisti susikaupusį garą, na, gal dar visus pamaloninti parodant, kokie visi mes reikšmingi, nes galim pasiūlyti savo idėją (kuri vis tiek nebus nei svarstoma, nei įgyvendinama). Tikras žaidimas žaidime.

Siūlau paskutinę idėją Lietuvai – ne vien todėl, kad jau daugiau nebeliko, tiesiog ji tokia, regis, ir pagal siūlomą eilę. Manding, geriausia idėja yra ši – sukelti visus dar neemigravusius, daugiau ar mažiau vargstančius Lietuvos Respublikos piliečius į Vilnių ir jo apylinkes, o likusią Lietuvos žemę išnuomoti užsienio valstybėms. Šio Didžiojo Vilniaus ribos, tarkime, gali siekti Kauną vienoje pusėje, o Baltarusijos sieną kitoje pusėje. Nelygu, kaip pavyks apstatyti ir apgyvendinti Vilniaus apylinkes ir, žinoma, kaip vykusiai išnuomosime žemę. 

Ką tai duos? Pirmiausia, gyventojų augimu nepriklausomoje Lietuvoje pasižymi tik Vilnius. O didžioji likusios Lietuvos dalis tiesiogine šio žodžio reikšme vegetuoja arba virsta dykvietėmis: ištuštėję namai, išsikeroję šabakštynai, apgriuvusi infrastruktūra, nedirbamos, melioracijos nebepalaikomos žemės ir t.t., ir t.t. Taip kad čia tebus natūraliai vykstančių procesų pripažinimas, jų įteisinimas. Antra, plėsti ir prižiūrėti vieno miesto (aglomeracijos) viešąją infrastruktūrą daug pigiau negu didesnės, bet menkai neapgyvendintos šalies, taigi sutaupysime. Kita vertus, nemenka dalis šalies žemių jau nebepriklauso Lietuvos žmonėms, nes didesnės ar mažesnės apgaulės būdu yra atsidūrusios kelių apsukrių asmenų rankose. Štai proga atkurti teisingumą.

Bet svarbiausia – gautos lėšos leis kiekvienam Lietuvos piliečiui mokėti bazinės pajamas: gal 600, gal 700 Eurų per mėnesį (dar gerai nesuskaičiuota, bet turbūt mažiau nei Suomijoje ar Nyderlanduose:) Jos, savaime suprantama, bus indeksuojamos, nes ir žemės nuomos kaina nestovės vietoje. Kadangi bazinės pajamos nebus apmokestinamos, nepriklausomai nuo to, ar pilietis dirba ar yra bedarbis, pagaliau Lietuvos žmonės viltingai atsities.

Pagalvokime: gydytojas, policininkas, universiteto dėstytojas ar žemesnės grandies valstybinių institucijų klerkas ramiai atsiduos dirbamam darbui, nes bazinės pajamos jam užtikrins bazinį pragyvenimą, o tai, kas dabar vadinama atlyginimu, galės laikyti bazinių pajamų priedu, papildomu honoraru ar netikėtu paskatinimu už gerai ir kokybiškai atliktą darbą. Žmonės ir toliau žvelgs į savo darbą kaip į mielą ir brangintiną hobį, už kurį tačiau jau nebereikia primokėti iš savo kišenės, kaip kad neretai dabar nutinka. Jie nebesiskųs ir nebeburnos, o tai pagerins jų psichinę ir fizinę sveikatą. Vadinasi, sumažės sveikatos priežiūros įstaigų apkrovimas ir jų išlaidos gydymui. Jau nekalbu apie tai, kad išnyks visa ne visada aiškiais principais paremta socialinės apsaugos ir pašalpų sistema. Štai ir papildomi lėšų šaltiniai bazinėms pajamoms augti.

Kas dar? Stambiam verslui tarnaujančiai valstybinei valdžiai atkris pareiga rūpintis Bendruoju Gėriu. Nebereikės nei realiai kelti žmonių atlyginimų, nei koreguoti mokesčių. Valdžia galės laisviau ir atviriau prekiauti poveikiu, įtakomis ir susitarimais, skelbti melagingą statistiką apie nuolat augančius atlyginimus ir tik nežymiai po euro įvedimo padidėjusias kainas. Žmonėms netarnaujantys valdininkai galės patogiau įsikurti savo kėdėse ir žvelgti į Lietuvą pro vaizdą koreguojančius savo administracinių įstaigų langus. O pavargę nuo sėdėjimo, imsis kyšių organizuotis.

Bazines pajamas gaunantiems piliečiams dėl to bus ramu (giliai vienodai?) – regis, taip pat kaip dabar, bet jau ir skirtingai. Jie bjaurėsis ir smerks veiksmus, bet ne juos darančius žmones. Sotus ir ramus pakantumas juk skiriasi nuo alkio ir bejėgiško įniršio perkreipto abuojumo. Lygiai taip valdžia galės nustoti imituoti kovą su korupcija ir valstybinio turto grobstymu. Dar likęs turtas, ateinanti ES parama bus daugiau ar mažiau išgrobstyta – tai įvyks bet kuriuo atveju: turėsim bazines išmokas, ar ne. Bet štai naujas turtas, gaunant bazines išmokas, bus tikrai sukurtas. Iš būtiniausių poreikių tenkinimo vergovės išlaisvinti žmonės bus veiklūs ir kūrybingi. Laisvi žmonės iš prigimties yra linkę kurti, dirbti, statyti, imtis atsakomybės už save ir savo artimuosius. Tatai pamažu ir sukurs naują šalies gerovę. Gal net valdžią ilgainiui pakeis. Juk bus sudarytos sąlygos žmonių mentalitetui keistis, taigi formuotis politinei nacijai. Pasikeis net bendravimo ir mitybos įpročiai. Ir visa tai dėka vienos vienintelės (paskutinės) ir išganingos idėjos įgyvendinimo.

Žinoma, ką jau ką, bet administruoti iš nuomojamos Lietuvos žemės surenkamas lėšas ir jas paversti bazinėmis išmokomis piliečiams reikės patikėti užsienio bendrovėms – geriausia skandinavų. Kad nebūtų primityviai išvogtos ar kaip nors gudriai valstybiškai įsisavintos. Ką gi, atsiras papildomų sąnaudų... bet laimėjimai jas su kaupu atsvers… Nesvarbu, kad idėja nenauja, bet vis dar neįgyvendinta. Gi daugiau realių, ne žaidybiniais lozungais ir ne „didžiosios“ žiniasklaidos propaganda paremtų idėjų įgyvendinimo sunku tikėtis dabarties valstybinio neįgalumo nualintoje Lietuvoje 

P. S. jei dėl šios idėjos „šventvagiškumo“ atsiras lėšų bazinėms išmokoms ir nenuomojant žemės, tuo geriau mums visiems ir, žinoma, Lietuvai

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2018-02-13 21:39

Kazlauskai, tavo minetas Vedas puikiai issprestu tautiska Gulag sistema: eura per kelena, litu kaip siuksliu prispausdinsim, jeigu spekuliantai bandys piktnaudziaut valdzios dorumu, paimsim juos I korteliu ir Gulago temples.Kad cyptu.
Emigrantai sniurais gris!

Algis Kazlauskas       2018-02-13 18:15

Galiu dar atkreipti dėmesi į Pietų Korėja, kur šiuo metų vyksta Olimpiniai žaidimai. Neseniai išrinktas premjeras pravedė įstatymą, kelti algų minimumą 16,6 procentų kas met, kad per tris metus algos pakiltų 60 procentų. Kiekviena valstybė tvarkosi, kad algos pasivytų gamybą.

Algis Kazlauskas       2018-02-13 18:05

“Paskutinė Idėja Lietuvai” Taikliai pataiko į didžiausią šiuolaikinę grėsmę - Žemas algas.  Užtai jau išvažiavo trečdalis lietuvių į užsienį kur algos 4 ir daugiau kartų aukštesnės. Ir tebevažiuoja. Pačiame Vilniuje šiek tiek geriau. Tarp geriausių “Idėjų” apie šią didžiausią grėsmę ir neteisingumą Lietuvai atrinkėjai nepateikė nei šnipšt.
Žemosios algos (MMA) neteisingai žemos. Reikia pakelt bent 3, 4 kartus. Lietuvoje nuo gyventojo galvos jau pagaminama veik lygiai su ES vidurkiu - 3/4. Pačios algos be valdžios įstatymų pagalbos žiauriai atsiliko. Tad reikia greitai pasivyti. Kadangi valstybė jau gamina tris kartus daugiau nei algų vidurkis atspindi, tad bedrovių savininkai turi iš ko greitai kelti algas.
Žemių išnuomavimo būdas stengiasi spręsti šį žiaurų pavojų Lietuvai. Čia pateikiu gal šiek tiek paprastesnį. Keliant algų minimumą (MMA) spaudžia kilti ir augštesnes algas. Tad pasirinkus pavyti ES vidurkį per 7 ar 10 metų tenka kelti apie 18 procentų kas met kol pasivytume. Reiktu kelt palaipsniui, kad visa gamyba prisitaikytu. Tačiau būtina sparčiai ir be atlaidos vytis ES vidurkį. Yra ir daugiau šalutinių pagelbos būdų kelti gamybą ir bendrą lietuvių pragyvenimą. Tam reikia valdžioje aiškaus ir viešo tikslo išpažinimo ir paskelbimo, kad visiems būtų aišku kad siekiame krašto gerovės.

Dėl skubotos ligoninių       2018-02-12 21:37

reformos tikrai atsiras politikai,kurie kreipsis į Konstitucinį teismą.Juk taip varžomos konstitucinės teisės į gydymą .O dar Žmogaus teisių teismai.Nes čia lošiama iš žmonių gyvybių.

to Dabar ruošiamas       2018-02-12 21:02

Jūs čia apie Segregacijos ir Eutanazijos įstatymus Šiaurės Amerikoje? Gal žinai, kada Segregacijos įstatymai buvo panaikinti? Kokiais metais po karo? Moki angliškai skaityt?

Gaspar       2018-02-12 20:06

Eligijau Dzežulski-Duony, Lietuvos Valstybė prieš 100 metų buvo ne sukurta, o atkurta. Paskaityk tamsta Vasario 16 - osios aktą. Ir jei nežinai pagrindinių dalykų, tai ir idėjos yra negyvagimės.

Gal tie sekso skandalai       2018-02-12 13:52

Lietuvoje ir reikalingi,kad išsiaiškinti ir pasiaiškinti pagarbos dalykus,tačiau jie naudingi tiems,kurie jais dangsto savo nešvarias ligoninių,švietimo,universitetų ir kitas reformas.

Dabar ruošiamas        2018-02-12 13:27

planas generalissimus vertas nacio Mengelės vardo-sunaikinti visas rajonų ligonines,kurios dirba milžinišką darbą,bet ko dėl jauno ir išlepinto jaunimo nepadarysi,nes jauni daktarai juk nevažiuos dirbti į rajonus ir netgi pagąsdno visi masine emigracija.Teko keletą dienų pagulėti ir matyti virtuvę iš vidaus,-kaip nuoširdžiai dirba gydytojai ir kaip giliai nusispjauti Kauno ligoninėms į iš rajonų atvežtus pagyvenusio amžiaus žmones.Šito negalima leisti ir reikia kilti į paskutinę nuožmią kovą dėl Žmogaus vardo.Valstiečius kuo greičiau iš valdžios lauk.

Lizdeika       2018-02-12 13:16

nu joo su jumoru pas lietuvius ne kas iš komentarų sprendžiant.

pagarba vyskupams, kunigams       2018-02-12 12:05

nepliurpia, bet matydami komuniagų siautėjimą, norėdami Lietuvai ir lietuviams gėrio, paaukojo Lietuvą Švč. Mergelei Marijai
——-
ir mums reikia mažiau kvailų idėjų generuoti, bet apsivilkti Jėzumi: melstis, pasnikauti, daryti gerus darbus, skleisti šviesą ir tiesą
anot A.Dirsytės:
6. Veronika nušluosto Jėzui veidą
SAVO širdyje tapykim Jėzaus paveikslą,
kovodami už tiesą, gėrį ir grožį.
Jėzau, padėki man teisingai suprasti tiesos, gėrio ir grožio vertybes,
leiski man nenuilstamai jų siekti, kad visa savo esybe
tarnaučiau Dievui ir Tėvynei.

Tarabilda       2018-02-12 11:47

Nejuokingi, nevykę pliurpalai. Žmogelis neturi humoro jausmo.

Raktelių problemų sprendimams tai daug primėtyta       2018-02-12 11:13

Vien bazinės išmokos visą socminą atlaisvintų ir sveikatos sistemai pasveikt padėtų

kaip kiekybė perauga į kokybę       2018-02-12 10:24

Tokia idėja yra mina po valdžios pamatais.Sukelti vargšai į VIlnių - tai mina po valdžių pamatais. Nes , pavyzdžiui, 8 tūkstančiai protestuotojų- tai niekinga kiekybė, kuri bijo guminių kulkų, , o 8 šimtai tūkstančių , tai pagarbą sukelianti kokybė- kuri tokių kulkų nebijo.

tam G.P.       2018-02-12 10:19

Tai juodasis jumoras… Brrrr…

G.P.       2018-02-12 9:34

Arba aš nebesuprantu ironijos ir humoro, arba čia yra totalūs kapituliaciniai kliedesiai.

Labai       2018-02-12 9:31

pavojinga sukelti visus žmones į Vilnių, Kauną ar Klaipėdą, nes tai būtų nacionalinio saugumo pabaiga. Tereikės užmesti bombačką naktį ant Vilniaus ir nebėr lietuvių. Mūsų kaimynai to tik ir lukia. Laukia progos. Tam reikalui net atominė pastatyta, jeigu ką.

Autoriui       2018-02-12 8:40

Prisiminiau seniau kurtas idėjas, kurios atrodė daug rimčiau, pvz. kaip pastatyti komunizmą. Tereikėjo tarybų valdžios + visos šalies elektrifikacijos. Ir kaip nebūtų keista, bet tai turėjo daugiau prasmės, nei dabar išstenėtos idėjos.

Autoriui       2018-02-12 8:31

Idėja vertintina ne mažiau jumoristine, kaip ir prieš tai išrinktos 4(3) idėjos. Gelbėjamės jumoru, kai nieko nebelieka.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt @yahoo.com       2018-02-12 5:01

Į pagalbą reformoms siūlau pasiskaityti 2016-10-16 straipsnį “Valstybė naujoviškai”

http://www.ekspertai.eu/valstybe-naujoviskai/

 

daktaras       2018-02-11 23:27

Ahaaaaaaa! Konkuruojanti firma?! Senas idėjas parduodam, naujas vagiam, a?
Po kiek opiumas liaudžiai?!
“Autoriau” - jūs bajoras? Kuriame pulke tarnavote?
Atsakykite! Taip ar ne!?
Vienok, kaip bajorų vadovui, per smulkūs kriminaliniai įpročiai.
Siauuuubas, už kažkokias nusususias žemes nuomos prašyti.
Kam jums pinigai?
Beje, jūs emigrantas? Jūs….kurioje vietoje perėjote sieną?
Atsakykite arba teks jus skūsti!
Nes su tokiomis, atsiprašant “idėjomis” kaip jūsų tarybų Lietuvoje gyventi nerekomenduojama.
Ir atminkite- Mano rankos ilgos!
Posėdis tęsiamas, ponai prisiekusieji tarėjai.
Kėdės vakare, bet mano Ideja dėl Mano Kandidato- vistiek į priekį!
Ledas pajudėjo, Paryžiuje dabar pavasaris, o Daktaro širdyje dar ne ruduo!

 

daktaras       2018-02-11 23:27

Ahaaaaaaa! Konkuruojanti firma?! Senas idėjas parduodam, naujas vagiam, a?
Po kiek opiumas liaudžiai?!
“Autoriau” - jūs bajoras? Kuriame pulke tarnavote?
Atsakykite! Taip ar ne!?
Vienok, kaip bajorų vadovui, per smulkūs kriminaliniai įpročiai.
Siauuuubas, už kažkokias nusususias žemes nuomos prašyti.
Kam jums pinigai?
Beje, jūs emigrantas? Jūs….kurioje vietoje perėjote sieną?
Atsakykite arba teks jus skūsti!
Nes su tokiomis, atsiprašant “idėjomis” kaip jūsų tarybų Lietuvoje gyventi nerekomenduojama.
Ir atminkite- Mano rankos ilgos!
Posėdis tiadiamas, ponai prisiekusieji tarėjai.
Kėdės vakare, bet mano Ideja dėl Mano Kandidato- vistiek į priekį!
Ledas pajudėjo, Paryžiuje dabar pavasaris, o Daktaro širdyje dar ne ruduo!

 


Rekomenduojame

Būtina prisiminti. 1949 m. vasario 16 d. kovojančios Lietuvos Deklaracija ir jos signatarai

Irena Vasinauskaitė. Sveikinimas iš bunkerio

Verta prisiminti. Partizanas Jonas Gediminas Rudis-Rickus 1947 m. vasario 16-ąją: „Vėl žaliuos, klestės gyvenimas“

Algimantas Rusteika. Laiko liko nedaug

Geroji Naujiena: Laimingi, kurie pagal Dievo įsakymus eina, kas iš širdies Jojo ilgis

Eglė Mirončikienė. Ryžtingi kovotojai su vėliavnešiais, performeriais ir lipdukų klijuotojais, plečia puolimo frontą

Ramūnas Aušrotas. Sąžinės laisvę apribojo ir šveicarai, referendume sugriežtinę bausmes už seksualinių mažumų diskriminaciją ir neapykantos kurstymą

Pro Patria jaunimas kviečia į eitynes – Vasario 16-osios Liepsnų maršą

Vytautas Sinica. Vyksta stiprus nuprotėjimas

Algimantas Rusteika. Dėl vieno dėdė Marksas buvo teisus: naujieji jo bendražygiai viską verčia farsu

Algimantas Rusteika. Šią dieną

Ramūnas Aušrotas. Norite sumažinti ne(si)skiepijimo keliamą riziką? Nustokime skiepiję konvejeriu

Clotilde Armand. Rytų Europa Vakarams duoda daugiau, nei gauna

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Kroatijos teismas pripažino tos pačios lyties šeimoms teisę tapti vaiko globėjais

Algimantas Rusteika. O ką daryti, jei šeimos neturi, bet susirgai?

Neringa Venckienė. Apie teismų ir jų sprendimų nešališkumą

Kardinolas V. Sladkevičius siunčiamas į užmarštį?

Andrius Švarplys. Kaip artes liberales galėtų būti salele?

Ramūnas Aušrotas. Statistika kalba už save

SAS antiskandinaviška reklama sulaukė atoveiksmio: ar perlenkta lazda gali virsti bumerangu?

Kun. Robertas Skrinskas. Kremliaus troliai šeimininkauja ir lietuviškoje Vikipedijoje

Nida Vasiliauskaitė. Valstybė, kurios tarakonai nekokybiškai pakasyti – valstybė be ateities

Rasa Čepaitienė. Pakelk galvą, lietuvi!

Kun. Roberto Grigo replika: O, kad taip būtų!

Algimantas Rusteika. Nespirgėkit, čia ne apie visas

Rusų kalbos pamoka 30-taisiais atkurtos Nepriklausomybės metais: liaupsės sovietmečiui ir jį reanimuojančiam Putinui

Vytautas Rubavičius. Su kaimu prarandame gimtinės nuovoką

Rūta Janutienė „Iš savo varpinės“: Ar Dalia Grybauskaitė galėjo būti šantažuojama?

Liudvikas Jakimavičius. Šėpos jubiliejų pasitinkant

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.