Demokratija ir valdymas

Eligijus Dzežulskis-Duonys. „Panama papers“ pamokos

Tiesos.lt redakcija   2016 m. balandžio 15 d. 10:34

2     

    

Eligijus Dzežulskis-Duonys. „Panama papers“ pamokos

„Panama papers“, “Wikileaks”, kitos privačių interesų, reiškiamų Bendrojo Gėrio sąskaita, išviešinimo (demaskavimo) kampanijos atskleidžia tiesą: Vakarų vertybės krizėje. O tai reiškia, kad jos turi keistis (kol galutinai nepakeitė mūsų).

Vertybės – tai vertės, kurias žmonės (visuomenė) suteikia tam tikriems dalykams. Galima sakyti, jog vertybes kuria laikmetis. O laikmetį kuria įtakingos (ir turtingos) grupės, joms savanoriškai ar atlygintinai tarnaujanti žiniasklaida, nelyg kraujas cirkuliuojanti po sociumo kūną. Šitaip formuojamos ideologijos.

Kokia šiandienos ideologija? Tik neapsigaukime: žlugus Tarybų Sąjungai, Vakarai paskubėjo paskelbti ideologijų (ir istorijos) pabaigą. Bet jie (šiandien jau ir mes) pamiršo savo pačių ideologiją. Jei, perfrazuojant populiarią Bitlų dainą, all you need is money, bet ne all you need is love, tai ko daugiau galima laukti, jei ne skandalų? Kitaip tariant, ar įmanoma tikėtis kitokios elgsenos iš šiuolaikinių vakarietiško tipo visuomenių lyderių?

Verslas, totalinė vadyba, žmonės, paversti ištekliais, šventa nuosavybės teisė, laikas, matuojamas išimtinai pinigais, racionalumas kaip išskirtinai ekonominės naudos siekis, bet kuris kitas – tik priemonė savo tikslams siekti, politika kaip verslo rūšis, tik prisidengianti viešuoju interesu, etc. – argi ne tai mums kartojama nuo pat ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro? Paslėptu arba atviru pavidalu, per universitetų paskaitas arba per viešus pasisakymus medijose. Akivaizdu, jog šitaip propaguojamos šios vertybės kuria tiek reikalingą foną, tiek pačią šiame fone sėkmingai besiskleidžiančią sistemą, grindžiamą privalomu individo godumu ir egoizmu. Maža to, sistema pati skatina egoizmą ir godumą, pateikdama juos kaip esminius žmogiškos prigimties bruožus.

Šioje situacijoje vargu ar ką keistų kokios nors naujos teisinės verslo sandorių sudarymo taisyklės, didesnės jų kontrolės ar būtinos turto savininkų tapatybės nustatymo užkardos, kurių siūlo griebtis pasipiktinę Vakarų visuomenių žmonės. Nebandant keisti pačios sistemos, tai tebūtų (gal ir) nuoširdi, bet vis dėlto bejėgiška saviapgaulė, norimų pokyčių simuliacija, žodinis neįvykusių tikrenybių užkeikimas. Tokios užkardos geriausiu atveju tik laikinai pasunkintų turto perkėlimą ir / arba mokesčių slėpimą. Juk tie, kas disponuoja dideliais finansiniais ištekliais, pinigų formuojamoje kultūroje visada ras būdų, kaip tuos ar kitus apribojimus apeiti, tas ar kitas užkardas panaikinti.

Godumas, puikybė, pavydas ir kitos žmogaus ydos yra dvasinės prigimties, tad jomis trokštami dalykai yra beribiai. Kitaip sakant, niekada nebus gana pinigų, turtų ar žiniasklaidos dėmesio. Jei visa, ką kasdien kalbam, darom ir kuriam, tarnauja ydoms, tai nesitikėkime kaip nors savaime tapti dorybingi ir mes, ir mūsų politiniai lyderiai.

Taigi pjaunam tai, ką patys ir sėjam.

Jei ir toliau gyvensime pagal dabartines „vertybes“, tai neabejotina, jog kas kartą (gal kas kokius dvidešimt metų) turėsime į „Panama papers“ panašių godumo, apgaulės ir sukčiavimo demaskavimų bylą.

Spręskite patys: ar įmanoma racionaliai gyventi kitaip, vyraujant laisvosios rinkos ir ją grindžiančių vertybių absoliutinimo ideologijai? Šios „vertybės“neturėtų net pretenduoti į vertybės statusą, bet kokią vertę suprantant tikrojožmogiškumo, taigi ir tikro vertybiškumo požiūriu.

Juk ne teisinėmis taisyklėmis ir juo labiau ne kaskart vis labiau pretenzingomis žmogaus teisėmis sukuriama žmogiška visuomenė (politika), bet – atvirkščiai – dorybingi žmonės savaimingai sudaro žmogišką, prigimtinėmis dorybėmis grįstą visuomenę, kuria žmogaus poreikius atitinkančią ekonomiką ir vykdo teisingą, Bendrajam Gėriui tarnaujančią politiką.

Išvada paprasta – privalu ugdyti dorą žmogų, siekiant jį išvaduoti iš siautėjančios laisvosios rinkos ir vadybos ideologijos pančių. Priešingu atveju reikia nustoti piktintis tuo, kad vienas ar kitas verslo magnatas ir įtakingas politikas susigundo legalia (sic!) galimybe kažkur ofšoruose paslėpti savo turtus ar susimažinti nuo jų mokamus mokesčius. Juk ofšorinės ir kitos lengvatinės ekonominės zonos buvo ir yra kuriamos būtent šiais tikslais! Bet jeigu mus – kaip žmones, kaip piliečius ir kaip rinkėjus – tokie dalykai (vis dar) piktina, tai reiškia vieną svarbų dalyką: žmogiška prigimtis yra ir ji galingesnė už bet kurias veikiančias ideologijas. Tereikia grįžti prie šios prigimties ir ją išreiškiančių dorybių kultivavimo.

P.S. Atskiro dėmesio verta pastaba, jog LT piliečių didesnių sutarčių „Panama papers“ skandale neaptinkama, vadinasi, galime manyti, jog Lietuvoje besisukantys pinigai yra pernelyg menki, kad juos, kažkur slėptum ir dar susimokėtum už tai papildomus pinigus; bet galime manyti ir priešingai – Lietuvos valstybė ir jos teisėsauga tokia silpna (korumpuota), kad visi norintys susitvarko reikalus tiesiog čia, vietoje, be papildomų išlaidų ir netikėto bei šiek tiek nemalonaus demaskavimo pavojaus…

P. P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pataisymas       2016-04-15 19:48

Turi būti rašoma ne “Panamos pampersai”, bet “Panamos dokumentai”.

Lietuva       2016-04-15 10:48

iš laisvosios rinkos neišsivaduos, kol klausysimės laisvosios rinkos vadeivos Šilėno. libderastinio vadeiva Masiulio ir liberastinės ir konservinės gaujos vadovaus Lietuvai


Rekomenduojame

Robertas Grigas. Ar esame gėlininkų tauta?

Dalius Stancikas. Kaip išnarplioti Šimašiaus mazgą

Reportažas iš 5-ųjų Monsinjoro Alfonso Svarinsko mirties metinių paminėjimo Partizanų parke

Tomas Baranauskas. Manote, kad bent A. Ramanauską-Vanagą jau paliko ramybėje? Manykite iš naujo…

Tiesos.lt žinia skaitytojams, kuriems šiuo metu esame nepasiekiami: mes veikiame, kliūtis žadame įveikti, lauksime Jūsų sugrįžtant

Algimantas Rusteika. Laisvės dykai niekas nedalina

Dar vienas reportažas iš mitingo „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“ (Šarūno Valentinavičiaus vaizdo įrašas)

Prof. Alfonsas Vaišvila. Nuo „tautos suvereniteto“ praktikoje slaptai pereinama prie valdžios suvereniteto

Nuo bačkos. Aplinkos ministerija: „Nevykdant pagrindinių miškų kirtimų, miškai prarastų tvarumą“

Nuo bačkos. Nerijus Mačiulis: Naujausia skurdo statistika neleidžia abejoti – Lietuvoje jau sėkmingai kuriame gerovės valstybę

Lietuvos žydų bendruomenių viešas pareiškimas dėl LŽB pirmininkės Fainos Kukliansky veiksmų

Raimondas Navickas. Įspūdžiai iš mitingo

Mitingas „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“ (Juozo Valiušaičio vaizdo įrašas)

Arūnas Gumuliauskas: „Istorinės atminties politikoje negalima įsivelti į „paminklų mainus“

Valdas Vasiliauskas. Žvelkite giliau ir plačiau

Protesto koncertas „In memoriam Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai“

Prof. Alfonsas Vaišvila. Visuomenės perkeitimas: daiktus vadinti netikrais vardais, dezorientuojant ir demoralizuojant ją

Andrejus Gaidamavičius. Punios šilas – padėkite gelbėti!

Gintautas Kniukšta. Ne, prezidente, jūs Lietuvos miškų neparduosite

Rasa Čepaitienė. Apie marginalus

Valdas Vasiliauskas. Amžinas nepriklausomybės ir demokratijos susikirtimo taškas. Neįmanomybės istorija: nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios

NOKT kreipimasis Dėl R. Šimašiaus ir kitų atsakingų asmenų neteisėtų veiksmų

Robertas Grigas. Sovietai ir tarybos

Arkivysk. Sigito Tamkevičiaus homilija per Šv. Mišias tremtinių šventėje Ariogaloje „Su Lietuva širdy“

Nuo antitarybinių eilėraščių iki „Lietuvos Katalikų bažnyčios kronikos“. Petro Plumpos istorija

Geroji Naujiena: Palaiminti tie, kurie rūpinasi tapti turtingi pas Dievą

Stasys Jakeliūnas: Bankų ir jų atstovų gerovės valstybė sukurta ir puikiai veikia!

Vilniaus merui Remigijui Šimašiui gresia baudžiamoji atsakomybė – laisvės atėmimas iki 3 metų

Vidmantas Valiušaitis. Išdavystės anatomija

Kviečiame pasirašyti CitizenGO peticiją, skirtą Amsterdamo merei: STOP pedofilijos propagandai „Gay Pride“ renginiuose

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.