Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kodėl nacionalinė premija gerbiamam dramaturgui neturėtų būti skirta?

Tiesos.lt redakcija   2019 m. vasario 12 d. 2:40

19     

    

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kodėl nacionalinė premija gerbiamam dramaturgui neturėtų būti skirta?

Lietuvoje pakankamai žinomam dramaturgui kontraversiškai pavaizdavus pokario partizanus, natūraliai kilo išlikusių gyvų partizanų, tremtinių ir rezistentų ar jų artimųjų nepasitenkinimas. Nežinia, ar lygiagerčiai kilo tolygus menininką ginančių kitų kūrėjų pasitenkinimas, bet reikalas skatina atidžiau pažvelgti į svarbias ir reikšmingas meninės kūrybos ir Tėvynės meilės arba patriotizmo sąsajas.

Pirmiausia turime pasidžiaugti kuriančiais asmenimis, nes jų mūsų šalyje nėra labai daug. Juo labiau kad ne visų jų kūryba pretenduoja būti įvertinta nacionaline premija. Tai viena. Tačiau ar žuvusių už Tėvynę pralietas kraujas, pati jų auka, kiti patriotinį Lietuvos pasakojimą sudarantys pamatiniai atminties elementai gali būti dėliojami nerūpestingai ir lengvabūdiškai? ar gali būti kuriami ir perkuriami pagal kažkieno savavališkus įnorius, vizijas ar svajas? 

Be jokios abejonės, kūrėjas yra laisvas laisvai kurti – tai numato pati kūrybos sąvoka. Ši laisvė suponuoja beveik neišsemiamą temų ir interpretacijų įvairovę. Bet, kita vertus, ar didis menininkas neturi savo vidinio cenzoriaus, neretai dar priekabesnio negu kelios dešimtys priežiūrą ir kontrolę vykdančių valstybinių institucijų drauge sudėjus? Šis cenzorius geba taip įaudrintinti menininką ir sukelti tokias vaisingas vidines įtampas, kad jos tiesiog pulsuoja iš didžiųjų meno kūrinių.

Meninė interpretacija – tiek, kiek ji siejasi su realia istorija – visada palieka daugiau klausimų nei atsakymų. Juk menininkas laisvai kuria personažus, jų charakterius, laisvai dėlioja istorinius įvykius ar aplinkybes, pasirinkdamas jų svarbą, nuoseklumą ar vidinį reikšmingumą. Bet yra vienas Bet! Reikalas iš esmės keičiasi, kai rašytojas, poetas ar dramaturgas užsimoja savo kūrinyje apgyvendinti konkrečius skaitančiai ar spektaklius lankančiai visuomenei žinomus istorinius asmenis. Tuomet taisyklės keičiasi. Tuomet privalu paisyti istorinių faktų bei aplinkybių, kad ir kokie nepriimtini kam nors jie atrodytų.

Kūrėjas – panašiai kaip mokslo srityje dirbantis mokslininkas – tuomet stengiasi pažinti istorinius šaltinius, pabendrauti su dar gyvais istorinių įvykių liudininkais, jei, suprantama, tokių esama. Antraip jis turi atsisakyti ambicijos savo kūrinyje prakalbinti tikrai gyvenusius ir istorijoje pėdsakus palikusius asmenis. Belieka imti laisvai kurti išgalvotus veikėjus, jų poelgius, vidines ir išorines dramas ir šitaip išsilieti į valias.

Tai štai būtent šioje vietoje atsiranda galimybė neigiamai vertinti gerbiamo dramaturgo ir rašytojo kūrybą. Juk yra gyvų partizanų, jų artimųjų, jų išgelbėtų ir nuo jų (galimai) nukentėjusių asmenų. Jie mielai pasidalins savo prisiminimais ar įspūdžiais, kad ir subjektyviais, bet sudarančiais tikrą, istorinę medžiagą, iš kurios meniškai gali būti konstruojamas kūrinys. Tereikia parodyti gerą valią ir kreiptis į juos prieš rašant meninį kūrinį, vaizduojantį dabar gyvenančių žmonių tėvus, motinas, brolius, seseris, bendražygius ar pažįstamus. 

Žinoma, visada esama pavojaus perdėti vaizduojamų asmenų būdo savybes, priskirti jiems nebūtus poelgius, žodžius ir pan. Trumpai tariant, herojai gali būti peverčiami didvyriais milžinais, pusiau mitinėmis figūromis, jei ne „cukriniais avinėliais“. Štai čia svarbus tampa ne tik kūrėjo ar kūrėjos meninis imlumas, bet ir jo arba jos kritinės refleksijos galia, padedanti išvengti tariamo šventumo spąstų. Pagaliau visada galioja paprasta taisyklė – nepatinka, nevaizduok ir nesiimk šios temos (liaudiškai tai skamba labai grubiau: jei gali neapšikti, neapšik:)

Tačiau tai visiškai nereiškia, jog galima ir reikia pulti į kitą kraštutinumą – užuot galbūt nepagrįstai išaukštinus istorinį personažą, jį taip pat nepagrįstai sumenkinti, paversti varganu ir pasigailėjimą keliančiu tipeliu. Jei jau neįmanoma laikytis „aukso vidurio“ tarp perdėto heroizmo ir numanomo žmogiško silpnumo, tai – nota bene – Nacionalinės vienybės ir jos tęstinumo dėlei visada verčiau vietoj cinizmo ir menkumo rinktis heroizmą. Verčiau taikyti į aukštą ir harmoningą natą. Juk svarstom Nacionalinio masto dalykus: nacionalines premijas, kandidatus joms gauti ir (iš dalies) jų skyrimą!

Nacija yra tautą politiškai sutelkiantis veiksnys. Visa, kas tik turi pažyminį nacionalinis, -ė, telkia tautą, o ne ją skaldo, skatina didžiuotis Tėvyne, o ne ja bjaurėtis, skatina ją kurti ir puoselėti, o ne ją griauti. Kitaip nėra prasmės vadinti ką nors (premiją, lygą, strategiją, etc.) nacionaliniu dalyku. Būtent todėl nacionalines premijas skirianti ir save gerbianti komisija privalo gerai apgalvoti, kam ir už ką ji ketina skirti nacionalinę premiją, o save gerbiantis, nacijos nariu esantis kūrėjas privalo gerai apgalvoti, ar jis tikrai vertas šios premijos ir ką jis padarė Nacijos labui.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Bobunė       2019-02-18 11:37
Komentaras nusiųstas pas nykštukus.
Tiesos.lt pasilieka teisę siųsti pas nykštukus su straipsnio tema nesusijusius, užgaulius, necenzūrinius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.
stasys        2019-02-13 8:41

Tomui J ..kuo daugiau piktiniesi kuo dažniau trypi kojomis viešumoje, tuo mažiau tavęs klauso ir domisi o ka tu manai apie tai . Išeitis keisti požiurį ..Jus kaip ir J.Ramanauskas čia užeinantis mėgtate paspekuliuoti negyvomis vertybėmis .

vilniečiui       2019-02-12 23:10

ną jūs čia, tamysta, biškį atsargiau su tokia pikantiška info. Bo neduokdie po vaikų vogimo įstatymo priėmimo labai teisinė ir labai demokratinė nekegebistinė valdžia priims įstatymą įpareigojantį tautą po tūkstantinių baudų grėsme visus kgbistus vadinti"gerbemais”. Nebent šiokių tokių problemų iškiltų su užslaptintais 75 metams kgbistais. Bet ir juos va būtų galima mandagiai vadinti “gerbemas” užslaptintasis iki gyvos galvos kgbiste…

T0mas J.       2019-02-12 22:51

Kai niekšas šaiposi iš patriotų, gynusių Tėvynę nuo okupantų ir kolaborantų - nedera kalbėti apie to niekšo “kūrybą”, “meną” ar žodžio laisvę. Kalbėti reikia - kaip nutiko, kad Nacionalinių premijų skyrimo komisijos sudėtis yra tokia, kokia yra - su pirmininke, TSKP nare nuo 1975 m., ir su nariais, kurie iš tos barikadų pusės, prieš kurią mūsų miško broliai kovojo? Reikia pasmerkti komisijos sudarytojus. Komisiją sudarė Lietuvos Respublikos Vyriausybė, nutarimo data 2017 m. birželio 21 d. Nr. 501, ant nutarimo parašai -
- Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis,
- Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson.

viskas praeis       2019-02-12 22:42

Senovės žydai sakydavo:nesikankink taip stipriai,žmogau,viskas praeis,viskas net ne smėlis,viskas tik migla.Baltušis paliko dienoraščius,kuriuos dabar,praėjus 25 metams po mirties išleido knyga.Ir kai skaitai apie anų laikų *didybę*,aistras teatre ir rašytojų sąjungoje,suvoki,kad…viskas tik migla.Kad atsidurs prie P.Cvirkos ar Vanagaitės - ten jam ir vieta.Jis pasirinko.O premija tik parodys ateities kartai,kokiu laiku gyvenome 2019 metais.Jeigu jiems rūpės.

vilnietis       2019-02-12 20:14

Autorius šį Vanagaitės brolį - Molėtų KGb Ivaškevičiaus giminaitį per daug
stengiasi išplauti. Net gerbiamu vadina.
Esame užvaldyti KGBistu-komunistų. Tokios ir nacionalinės komisijos.

stasiui       2019-02-12 14:42

cia yra vienas is nedaugelio atveju, kai pritariu stasiui. taip, Vyti reikejo statyti dar tada, kai buvo tautinis pakilimas. bet gi net ir Gedimino paminklo normalaus nebuvo pastatyta ir kitu dalyku. ir vamzdziu atsidaro. ir lietuvybe buvo pradeta menkinti po truputi mokyklose, medijose ir kt zymiai anksciau.
taip, vis delto “jaunimas” yra “senimo” vaikai. kokius isaugino, tokie jie ir yra. senimas sunkiai dirbo ir praziurejo, kaip ju vaikai auga. ir jie uzaugo kitoki. cia aisku, as kalbu apie dauguma, o ne apie visus. ir ta dauguma kada nors gali ir pasikeisti, lygiai kaip ir nepasikeisti

stasys        2019-02-12 13:04

Www.. Jus dėl bunkerio neašarokite , buvo laikas kai ta galėjote padaryti kaip tinkami .Niekas netrugdė pastatyti Vytį kai dar ta jauna karta mindė vystiklus ..Laikas praėjo , šaukštai po pietų ..šiandiena sprendimus daro kitos kartos žmonės su savo požiuriu kas yra svarbiausia matant istorinius akcentus . Teks su tuo susitaikyti ir nieko čia jau nepadarysi . Tos tendencijos Jums tikrai nieko gero nežada ..

Www       2019-02-12 12:31

Aš manau visos premijos, užsakyti aštresni straipsniai ir tt. Yra diktuoja į iš kitur ir jie kontroliuojami. Aš manau tokie straipsniai atspindi visos valdančiųjų požiūrį. Kitu atveju net mintis nekiltu rašinėti doram zmogui. Lygiai tas pats su tuo vamzdžiu paneri ar bunkeriu Lukiškių aikštėje. Jei kultūros ar švietimo ministrais gali būti svetimtaučiai tai jus nenorėkite, kad jie puoselėti svetima kultūra.

stasys        2019-02-12 12:21

2019-02-12 11:35 .. o kam ? manote kas nors keisis ? o tie prieštaravimai dings . Naivu tikėtis , tie kas bijo žengti žingsnį į priekį paprastai taip ir lieka stovėti abejonėse ne pajudėję nei colį . Gaila prarasto laiko ,dabar tuos klausimus esame priversti spręsti su ta karta Lietuvos piliečiu kurie apie tai žino tik iš tolimu pasakojimu . Kaip turėtu vertinti jie matydami ta problema tiek metu vilkinta politiku stalčiuose. ? Neįdomu , užsikruškite , piršto pasukiojimo metodu ir ar vystyk puls aiškintis tiesa .. ?

istorinė atmintis       2019-02-12 11:35

Nebuvo ta praeitis tokia šventa, skaidri ir nekraujuota. Vienos nuomonės diskusijai reiktų palaukti kol dar esantys gyvi liudininkai išmirs.

Elena       2019-02-12 11:12

Tam JEIGU,baisesnio absurdo kaip jūsų rašleva ir nesugalvosi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AAA       2019-02-12 10:36

Stebėtis jau nereikėtų: praeitais metais poeto-tautininko Maironio premija buvo paskirta kosmopolitui Tomui Venclovai.

hau       2019-02-12 10:16

Labai švelniai autorius rašo. Negalėčiau M. Ivaškevičiaus įvardinti “gerb. dramaturgu”. Niekšybėmis reikia piktintis, o ne postringaut. L.Pociūnienė Bernardinuose metė “gelbėjimosi ratą” negerb. dramaturgui. Galėtų pasinaudoti.

Dar viena nuomonė       2019-02-12 10:07
Anarchistas       2019-02-12 10:06

Tam ,,jeigu”. Kadangi pagal mąstymą ir padorių žmonių šmeižimą išsidavei esąs ne tautietis, o pedofilas, o gal dar ir stribo vaikas ar vaikaitis, tai dink iš Lietuvos ir nesivaidenk su savo iškrypėliškom sampratom, neteršk Tautai proto.

to jeigu       2019-02-12 9:49

paskaitykite dar karta ka cia parasete. ar viskas su jusu galva tvarkoj?
yra Lietuvoje ne vienas ir ne du zmones, apie kuriuos galima pasakyti ir daug teigiamo, ir daug neigiamo, pavardziu neminesiu, cia ir nereikia. bet taip parasyti apie Sadunaite??? neitiketina

jeigu       2019-02-12 8:38

Sadūnaitei buvo skirta, tai jau galima bet kam ją skirti. Jei Ivaškevičius parašė romaną, tai sadūnaitė apšmeižtuosius ir nužudytus žmones dar kartą viešai išniekino, taip dar kartą sužeisdama jų artimųjų širdis ir paniekindama mirusiųjų apšmežtųjų atminimą. Baisesnio dalyko už premiją šiai moteriškei negali būti. Manau ir nebus.

stasys        2019-02-12 8:29

Autoriui kai tik nulipame nuo dirbtiniu šablonu ir Salomėjos tampa ne tokios baisuoklės.  Prisiminkite į ką pavirto Lietuvos istorija kai tik joje priveisėme doruoliu ? Ji tapo paprastam žmogui nepasiekiama , taip kaip ėmė siūlyti tik teisingas ir neklystančias nuomones . Bet kūryba , kaip ir gyvenimas ,toks nebūna .. trys ketvirtadaliai jos užima paieškų ir tik vienas trečdalis pasitenkinimo kažką vertingo radus . Negalį čia būti aukso vidurio , žmoguje vertinama ne tik jo kūryba bet ir tie prieštaravimai kurie atsiranda tam procese (kūryba)  santykyje su visuomene .. Manote ‘ subotinu‘  Lietuvoje mažai ?  galvokite iš naujo ..

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2019-02-12 7:49

Vasario 16-tąją, panašu, kad įvyks
apsivėmusio lieratūrinio vandalo Mariaus Ivaškevičiaus apdovanojimas
Nes
http://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/atsisakyta_pradeti_ikiteismini_tyrima_del_mivaskeviciaus_romano_zali/
___________________________________________________
Jei taip, tai
Vasario 16-ąją, visos trispalvės su gedulo juosta.

Komentarai, nusiųsti pas nykštukus

Bobunė       2019-02-18 11:37

Tai ir čia, Staseli, jau apsireiški? Plačiai imi. Kur prieš Tėvynę Lietuvą, prieš jos patriotus, visur tave randu. Primeni jaunystėje, ,,Lenino varpos” kolchoze, kur atvežė Kauno studenčiokus nuimt morkų derlių ten vadovavusi stribą, komunistą partorgą, kuris mus ,,šviesdamas politologiškai” dergė Lietuvą ir jos Tautą.

Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (III)

Danijos sulaikytieji gali būti įkalinti užsienyje

Karolinska ligoninė „kastruoja“ ir mėgina pakeisti vaikų lytį bei nutyli sunkius pakenkimus

Linas Karpavičius. Referendumas Šveicarijoje

Durnių laivas ir 2,5 jo kapitonai: kuris tikras?

Arkivyskupo Carlo Marija Vigano pareiškimas

Aleksandras Nemunaitis. Neries krantinės reikalai

James Traub. Netgi Švedija nebenori daugiau migrantų

Edvardas Čiuldė. Kokiu mokslu reikėtų tikėti, a? (III)

Lenkijos valdžia: nenorim tokių protestų kaip kitur Europoje, todėl papildomų draudimų dėl pandemijos imtis neplanuojame

„Mes giname Europą“ – teigia Lenkijos Ministras Pirmininkas

Graikų ortodoksų hierarchas apie GP bažnyčiose: netoleruosime valdžios institucijų melo

The Lancet: stigmatizuoti nepasiskiepijusius – neteisinga

Daugėja neapykantos nusikaltimų prieš Europos krikščionis

Dominykas Vanhara. Naujausi reitingai

Kun. Gintaras Jurgis Sungaila. Apie klerikalizmą ir pašaukimų krizę

Garsiąją Kauno vilą Perkūno alėjoje gynusį architektą teismas pripažino kaltu – už rangovo pastūmimą ir kaukės nuplėšimą skirta bauda

Mirė partizanas Juozas Jakavonis-Tigras

Ketvirtadienį Vilniuje bus paminėtos kun. B. Laurinavičiaus žūties metinės

Manifestacijos Austrijoje prieš suvaržymus

Kęstutis Pranckevičius. Tamsią naktį žvaigždės ryškiau šviečia

Vytautas Sinica. Kada JAV kongresas atšauks Nepriklausomybės deklaraciją?

Aleksandras Nemunaitis. Vilniaus grybai

Leidžiama žaisti demokratiją

Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija reiškia susirūpinimą dėl narkotikų ir alkoholio prieinamumo didinimo

Vytautas Sinica. Solidarumo galia

Chris Waldburger. Valia siekti Kristaus?

Edvardas Čiuldė. Kokiu mokslu reikėtų tikėti, a? (II)

Almantas Stankūnas. Kiek dar ilgai žaisime neoliberalistinius rinkos žaidimus ten, kur negalima jų žaisti?!

Br. Paulius Vaineikis OFM: skelbiu nepaprastąją padėtį

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.