Demokratija ir valdymas

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kodėl iš Signatarų namų balkono aidi vienišas balsas?

Tiesos.lt redakcija   2019 m. kovo 26 d. 9:08

18     

    

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kodėl iš Signatarų namų balkono aidi vienišas balsas?

Turbūt ne vienam Lietuvos piliečiui kyla panašus klausimas, kai kasmet Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios proga girdim vieno žmogaus balsą? Gal tūlas pagalvoja: balkonas mažokas, daug žmonių jame netelpa, o grūstis iškilmingų švenčių proga tikrai nedera.

Sprendžiant iš žiniasklaidos, į valstybinių švenčių švęsti susirinkusius vilniečius ir į miesto svečius iš šio namo balkono visuomet kreipiasi vienas ir tas pats žmogus. Kitų kalbėtojų nebūna arba jų balso nesigirdi (netransliuoja žiniasklaida). Argi tai nesukelia nuostabos? Negi Lietuva per tris dešimtis laisvos šalies gyvavimo metų neranda daugiau jos laisvei ir nepriklausomybei nusipelniusių asmenų? Daugiau čia reiškia vien asmenų, o ne asmens nuopelnų kiekį – nuopelnų kiekis apskritai nėra deramai išmatuojamas.

Tarytumei per tuos praėjusius dešimtmečius nebūta nei Prezidentų, nei Seimo pirmininkų, nei jokių kultūrai reikšmingų asmenybių? Negi visi likę vien atsitiktiniai žmonės, savo laiku tik trumpam užsėdę svarbias kėdes. Kita vertus, dar esama gyvų ir Sovietmečio disidentų. Bet ir jie nekalba…

Kai nuolat kalba tas pats žmogus, natūralu, kad išsisemia tiek jis, tiek blanksta visos šventės atmosfera. Ne veltui sakoma: žmogus visą savo gyvenimą ir rašo, ir skaito vieną vienintelį tekstą. Kartais, žinoma, jį kiek pavarijuodamas. Bet dėl to nei klausytojams, nei dalyviams lengviau nepasidaro.

Aišku, ne vien tai lemia, kodėl bene didesnė pusė Lietuvos piliečių nereiškia didesnio noro švęsti valstybines šventes, bet prie to prisideda. Kai kurie jų net spontaniškai susiorganizuoja į alternatyvias eitynes, šitaip reikšdami nepasitenkinimą tiek pabodusiais oficioziniais renginiais, tiek susiklosčiusia socialine ekonomine šalies gyventojų situacija. 

Į antraštėje iškeltą klausimą peršasi bent keli galimi atsakymai: 1) kiti neturi teisės kalbėti, bet kas ir kam suteikė teisę kitiems nesuteikti teisės? 2) kiti neturi ką pasakyti, bet kas žino ir sprendžia apie tai, jei jie dar nekalbėjo? 3) kiti irgi kalba, bet jų mikrofonas, vaizdžiai tariant, yra išjungtas, nes jų kalbėjimo neperteikia jokia žiniasklaida.

Žinoma, galima pompastiškai tarti: pati istorija pasirenka kalbėtoją ar kalbėtojus. Tačiau praktinė išmintis yra negailestinga: istorijos nėra, yra tik ją rašantys istorikai. Juk visa, kas vyko, buvo pasakyta ar buvo padaryta, negailestingai praryja laikas. Taigi nėra kito būdo suteikti mirtingųjų žygiams nemarumą, kaip tik juos šauniai apdainuoti.

Tuomet neabejotinai svarbūs tampa „dainą“ kuriančiojo (ir ją atliekančiojo) asmeninės simpatijos, jo noras ir gebėjimas matyti platesnę tikrovę. Kaip ir veiksmą apdainuojančiojo asmeniniai motyvai bei paskatos. Būtent todėl ir negalimas tikras istorijos ojektyvumas: to, kas buvo, jau nebėra; tie, kas aprašo tai, kas buvo, visada buvo, yra ir bus savaip šališki.

Kaip priversti pripažinti istorikai – kai imamės skaityti ar rašyti istorinius veikalus – susiduriame arba su jau praėjusios realybės sumitinimu, arba su jos supaprastinimu. Trečiojo kelio kaip ir nesama? Pabandykite tokį daugialypį ir neišsemiamą dalyką kaip tikrovė (kad ir esama) įsprausti į vieną ar kitą konkretų, konkretaus žmogaus kuriamą tekstą. Štai ir kitu keliu gaunamas panašus atsakymas.

Neretai istorinei schemai reikšmingos taipogi tampa tebegyvenančių istorinių veikėjų žmogiškos savybės, jų asmeninės ambicijos, noras dominuoti, užimti visą istorinio veiksmo avansceną. O kur dar iš sukauptos galios kylančios galimybės tiesiogiai (postais, premijomis, užsakymais, pagyromis ir pan.) arba netiesiogiai (autoritariniu veikimu, bauginimu, šalinimu ir pan.) paveikti tiek rašančius ir kalbančius, tiek ir veikiančius asmenis.

Užtat ir Lietuvos istorija, kad ir visai nesena, neištrūksta iš ją rašančių istorikų prisiimtų schemų rėmų. O šiose schemose vienišam kalbėtojui tenka išskirtinė vieta. Nėra ginčijami vieno ar kito asmens, atsižvelgiant į susiklosčiusias aplinkybes, įvykdyti ir išoriškai regimi nuopelnai Tėvynės laisvės byloje.

Tačiau sveikas protas visada klausia: negi didžiuliai, titaniški užmojai ir revoliucijos yra taip lengvai pakeliami ir išnešami ant vieno kurio nors žmogaus pečių? Čia jau tikrai reiktų ne bet kokių, o tarp menkų neūžaugų nykštukų atsidūrusio milžino Guliverio pečių.

Bet Guliveris yra tik filosofinės pasakos herojus. Tikrovėje jam ar jai (net milžinams) reikia pagalbininkų, bendražygių ar pagaliau – paprastų, bet uolių bei garbingų ir užtai retkarčiais prisimintinų vykdytojų, galinčių tarti vieną ar kitą žodį kad ir šventiniuose minėjimuose. 

Iš to, kas pasakyta, dėliojasi ritualinis vienišo kalbėtojo (kone visų valstybinių švenčių progomis) paveikslas: vyriausiasis architektas, visa ko kūrėjas ir atlikėjas viename asmenyje. Dar labiau šposaujant galima tarti, jog jau esama mažiausiai dviejų Lietuvai svarbių profesorių: vieno, dabartinę Lietuvą sukūrusio, ir kito, ankstesnės Lietuvos gimimo nuorašą suradusio. Bet ir iš jų dueto šventės nesulipdysi…

Belieka viltis, jog į girdimą monologą galės įsitraukti ir kiti, jų mikrofonai bus įjungti, vietos balkone atsiras ir suskambės daug spalvingesnė, istoriškai tikresnė, dabarties problemų neignoruojanti, bet šventinę atmosferą skleidžianti polifoninė melodija.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Angelas       2019-04-3 12:48

Piktieji žmonės, nebūkite menkystos. neilgai tvers ir tie senoliai, kurių veidai ir žodžiai jus trikdo. Jauni buvome visi, seni dar būsime. Gal būt per savo gyvenimą  nieko didelio ir nenuveikę. Visiems Dievas padalino talentus: vieniems rašyti, kitiems dainuoti ar groti, o dar kitiems - išminties davė, drąsos, ryžtingumo, atkaklumo siekiant tikslo. Paklauskime savęs, jei dar nesusimąstėm: kokiu talentu esu aš apdovanotas? Ar jį jau realizavau? Jei ne, paskubėkim. kad Lietuvoj šviesiau būtų...

stasys        2019-03-27 13:49

Juozapėlio dėka matyt akmenėliu jau ir nebereikia ..va kiek malku šaunuolis priskaldė . Labai nustebino jo siūlomas antkapis .. tęsiant tradicijas greitu laiku paprastus marmurus ir granitus imsime keisti į minkštasuolius su sudriskusiais porankiais. Užtarnauto poilsio atributas .

to Jzp       2019-03-27 10:08

Nemeluok, nes nėr tokio užrašo ant balkonėlio ten. Ko čia gaudai vėl runkeliokus?

Tarp kitko       2019-03-26 21:16

Kaime irgi taip būdavo:jei kas pakritikuoja panelę,tai tada ir sakys - čia iš pavydo,kad aš tokia graži.Galim įsivaizduoti situaciją,kad kas nors prieina ir paprašo pasakyti kalbą iš balkonėlio?

Jzp       2019-03-26 21:10

Lionka Brežnevas iš balkono sovietžmogiams mojavo cielus 18 metų.
Tėtė iš balkonėlio rėžia kalbeles lietuvakalbiams burliokams jau 30 metų.
Kuo skiriasi raudonosios aikštės maskolijoje mauzoliejus nuo mūsiško Balkonėlio?
Tik dviem dalykais:
1 . Ant mauzoliejaus užrašyta ЛЕНИН,
о ant balkonėlio dar (kol kas) neužrašyta ЛАНДСБЕРГИС.
2. Po mauzoliejaus balkonu guli lavonas,
o mūsiškiame Balkonėlyje lavonas stovi. Ir kalba.
Politinio Lavpno kalbos sulaukia avinų plojimų ir veršių mykimo.
Iš Lavono klešnių byrančios pjuvenos, asilams akių negraužia.
Nes asilai klausosi pamaldžiai užsimerkę.
Lyg paties Popiežiaus skelbiamo Urbi et Orbi.
O vat čia šuo ir pakastas.
Tas kuprelis yra didžiulis Garbėtroška.
Nepavyko pasidaryti Prezidentu. Kirmėlynas nerinko.
Tėtė lyg koks Papa Pontifikas-  nuo Šv. Petro Bazilikos balkono
nuodėmingiems mirtingiesiems skelbia gerasias naujienas ir prakeikia etetikus.
Pontifikas, žinia niekada neklysta. Pontifiko- Patriarxo Neklystamumo Dogma yra šventa ir neskundžiama.
Nesunku atspėti kas bus sekantis Tėvelis.
Landsbergių šeimynos Konklava išrinks.
Bet Naujai Pateptasis, Anūkas iš Balkonėlio nekalbės.
Nebus balkonėlio.
Patriarxas Testamente užsiprašė būti palaidotas su Balkonėliu.
Vaje- nu bliamba, mes dar neturime Mauzoliejaus!
Kur pakavosim Dievybę, Jo Didenybę?
Pats metas paskelbti buratinams Ukazą- kožnam kas važiuos ing Sostapilį, privalu su savim atvežti Akmenį.
Nesvarbu kur, kame- bričkos bagažinėje ar užantyje su akmeniu.
Bile būtų.
Mauzoliejaus statybai.
O kas nepaklausys- tą akmenimis užmėtyti!

 

Nuomonė       2019-03-26 18:28

Iš balkonėlio kalba tikrai to nusipelnęs žmogus. Yra ir bus daug norinčių jo kalbos paklausyti. Jei kam nepatinka, - galite neiti.

Žmonės neina ten, kur neįdomiai kalba       2019-03-26 15:50

Jūsų, autoriau, ir kitų čia besipiktinančių žiniai - mokėkite įdomiai, vaizdžiai kalbėti, sava, ne kitų parašyta kalba, gal ir jums pavyks surinkti tiek jumis besidominčių žmonių? Jaučiasi pavydo gaidelė, ar ne? Juk ir pernai, ir šiais metais per šventes Lukiškių aikšteje buvo kalbėta, mitinguota, tik, man atrodo, kad žymiai prasčiau sekėsi, lyginant su Pilies gatve visais atžvilgiais: ir kalbėtojų, ir klausytojų. Ir dar. Jei Jums atrodo, kad Pilies gatvėje geriau pasisektų, taigi kur problema? Juk ta vieta būna užimta tik apie vieną valandą, kitas laikas laisvas pasirinkti kitiems, kitu laiku. Prašom, gal tada ir pavydo nebūtų?

Amžinas       2019-03-26 11:57

Tai yra valdžios liga, ir ją susergama, tikriausiai todėl kad žmogus tam neturi imuniteto, arba jo turi labai mažai, todėl visada yra susergama, skiepų nuo jos nėra.

galimai,       2019-03-26 11:35

kad, kai sužinosit tiesą, ji bus baisi

prichvatizacija - kas neaišku?       2019-03-26 11:32

Balkonas yra prichvatizuotas, kaip visa Lietuva. Kas dar neaišku? Yra balkono savininkas, tad jei yra klausytojų(o jų kas metai susirenka galvas iškėlusių ir išsižiojusių vilniečių), tai ko nepapilsčius iš tuščio į kiaurą? Šitam Guliveriui nereikia patarėjų, reikia tik klapčiukų. Tad, kol Guliveris gyvas, tol tęsis ir monologas.

$+$       2019-03-26 11:30

Nėra ne tik istorijos, bet ir istorikų, yra tik įvykių ir faktų interpretuotojai, viską perleidžiantys per savo vaizduotę. Einšteinas yra pasakęs, kad viską lemia ne išsilavinimas, ne išprusimas, o vaizduotė. Je ne jo vaizduotė nebūtų ir reliatyvumo teorijos. Tik bėda, kad vaizduotė yra dievo dovana, kuri ne visiems duota. Tie, kurie renkasi po balkonu, tos dievo dovanos tikrai neturi, todėl ir sklinda dūūūmas iš balkono.

>Simboliška       2019-03-26 11:15

Tikrai yra daugiau vertų kalbėti iš balkonėlio. Aišku, ne kokių brazauskininkų, alfininkų, platformininkų.

žemaitis       2019-03-26 10:54

Vilniečiui, klysti jei nekelsim subinės nuo klaviatūros MAGNOLIJŲ niekada netrūks, o ir DINASTIJA sėkmingai tesiama Anūko.

kol bus klausytoju,       2019-03-26 10:50

tol ir tas pats kalbetojas tupes tame balkonelyje.

Svajonė       2019-03-26 10:07

Labai sunku *įsijausti*į kito žmogaus būseną.Bet išties kaip būtų gražu iš balkono išgirsti moksleivio ar net darželinuko eilėraštį,studento pasisakymą,partizano žodį,mamos palinkėjimą.Arba:į piliečių eiseną su deglais šventės vakarą pakviestų prezidentė,ir visa valdžia praeitų su piliečiais.Arba rinkimų dieną nebūtų kritikos,o tik pasidžiaugimas geru oru ir gera nuotaika.Kodėl taip nenutinka?Ir kas patarti gali tiems šiandien,gal tik šiandien,iškiliems veikėjams,kad galima ir kitaip?

vilnietis       2019-03-26 9:55

Tiesos sulauksime kai baigsis DINASTIJOS ir MAGNOLIJOS valdymas, kurie talentingai mulkino 28 metus Lietuvos žmones.

Ką padarysi       2019-03-26 9:49

Žinome tą Sąjūdžio privatizavimą:) Mano pažįstamų Sąjūdžio bendražygių tarpe dalis tapo landsbergistais, kiti liko “ozolininkais”. (Tiesa, kokie 5 nuošimčiai ėmė simpatizuoti andriukaičiams, net Brazo ir Ateities Lietuvos Forumo nekeikė, nors ir nenuėjo atvirai į komunistų stovyklą - sąjūdininko savigarba neleido). Ką padarysi - balkonėlis siauras, atmintis platesnė...

Simboliška,bet tas       2019-03-26 9:21

balkonėlis okupuotas.Laikas jį išlaisvinti nuo vienos nuomonės neklystančios partijos.


Rekomenduojame

Dalius Stancikas. Melo muziejus (ištrauka iš knygos „Kūju per Lietuvos istoriją“)

Andrius Švarplys. Daugumos argumentas ir jo panaudojimo kontekstai

Rasa Čepaitienė. Iš Murmūnų į Abejoniškes

Vidas Rachlevičius. Nacionalinė tragikomedija „Kaip lietuviai JAV prezidentą rinko“

Algimantas Rusteika. Pagalba Lietuvai. Trojos arklio mechanizmas

Pranašautas skyrybų padidėjimas per COVID neįvyko

Linas V. Medelis. Skaudės, bet privalome eiti

Robertas Grigas. Kas yra tikrasis „seksizmas“ politikoje

„Nu… nu… tai prieš šimtą metų gal net tokių klausimų nebūtų uždavę“

Ramūnas Karbauskis. Neleisime, kad su mumis būtų elgiamasi kaip su „šunauja“

Karolis Venckus. Apie cenzūrą LRT

Andrius Švarplys. Visuomeninis transliuotojas neatstovauja nei Lietuvos konstitucinėms vertybėms, nei piliečiams

Vidas Rachlevičius. Visiškai nesvarbu, kas bus kultūros ministras, nes tai NIEKO nekeičia ir nekeis

Zigmas Tamakauskas. Žmogus, Lietuvai atidavęs savo sielą ir širdį...

Audriaus Bačiulio pastebėjimas: konservatoriai nutarė pradėti atvirą karą su Prezidentūra

Joana Noreikaitė ir Vincas Kubilius. Šimtoji „Tie-SOS!“ akcija

Jei dar negirdėjote. Vytautas Bakas klausė. „Gabrieliau, Ingrida: kas Jums yra aukšta politinės kultūros ir etikos kartelė?“

Andrius Švarplys. Facebookas ir Twitteris bendradarbiauja su Vietnamo, Turkijos, Rusijos ir Kinijos režimais

Andrius Švarplys. Čia tas pats, kas mokinių parlamentui suteikti tikrojo parlamento statusą

Algimantas Rusteika. Jie niekada nesikauna iki paskutinio šovinio

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujosios koalicijos susitarimas: ko tikėtis?

Nacionalinis susivienijimas: pareiškimas dėl solidarumo su Lenkijos valdžia

Robertas Grigas. Atmintinė lenkų „abortų teisių“ gynėjoms

Vytautas Radžvilas. Konvergencijos svajonė ir tikrovė

Audrius Bačiulis. Tikriausiai vienas labiausiai viešumoje nematomų Lietuvos ministrų

Algimantas Rusteika. Tegyvuoja Didžiosios Tolerancijos Revoliucijos metinės!

Andrius Švarplys. Žinios iš paralelinės visatos

Ramūnas Trimakas. Totalitarizmas grąžinamas septinmyliais žingsniais

Algimantas Rusteika. Apie bukumą ir lavonus

Raimondas Navickas. Nusprendžiau pats pasižiūrėti, ko tie respublikonai nerimsta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.