Dienos aktualija, Europa

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Tiesos.lt redakcija   2020 m. gegužės 19 d. 23:22

15     

    

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Kad Europos sąjunga (ES), būdama Europos idėjos realizacija, neturi veido, nei kūno – žinojom. Kad ji neturi patrauklumo – jautėm. Kad bendradarbiavimas joje ribotas – supratom. Dabar klausiam: ar ji turi realią valdžią?

Nėra ir negali būti nevykdomos valdžios. Valdžia yra tai, kas sutelkia žmones kartu. Tai, kas kuria viešą bendro veikimo erdvę, kurioje veikiama politiškai. Valdžia vykdoma, kai viešojoje erdvėje jos ištariami žodžiai ir atliekami veiksmai nesiskiria. Priešingu atveju gresia vidinis irimas. Ir tai kuo mažiausiai susiję su euroskeptikų bei euroentuziastų ginčais. 

ES neturi bendros viešosios erdvės ir vargu ar kada nors ją turės. Tam reikia, kad europiečiai taptų ES piliečiais, kaip kad dabar yra savų valstybių piliečiai – o tai sunkiai įsivaizduojama. ES pareigūnai daug kalba apie bendras vertybes, kurių pagrindu turi klestėti ES šalių vienybė. Bet siaučiant pandemijai, paaiškėjo, kad apskritai nėra jokių vertybių, net minimalaus solidarumo. Tėra tik pragmatiniai ekonominiai interesai ir paprasčiausias išgyvenimo instinktas.

Nors sveikatos apsaugos klausimai ES yra palikti valstybių narių kompetencijai, bet tai nereiškia, jog įvykus kataklizmams, Sąjunga išyra. Štai kas parašyta ES dokumentuose: „ES vaidmuo yra papildyti nacionalinę politiką: padėti valstybėms narėms pasiekti bendrų tikslų, sutelkti išteklius ir kurti masto ekonomiją, padėti valstybėms narėms spręsti bendrus uždavinius (pvz., pandemijos ir kitos tarpvalstybinės grėsmės sveikatai, lėtinės ligos ir kt.). Taip pat: koordinuoti veiksmus reaguojant į bet kokias rimtas grėsmes sveikatai, kylančias daugiau nei vienoje ES šalyje.

Dabartinės pandemijos fone šie propagandiniai burtažodžiai skamba kaip nevykęs juokas. Juk pagalba ir koordinavimas ilgą laiką buvo nuliniai. Tarkime, ES ilgai kalbėjo apie bendrus būtinųjų medicinos priemonių pirkimus, bet neaišku, ar jie apskritai įvyko. Ironiška, bet beveik visos ES šalys gavo daugiau paramos iš Kinijos (ar Rusijos) negu viena iš kitos, tarsi jos būtų didžiosios Eurazijos sąjungos narės. Todėl nenuostabu, jog pagal apklausas kai kurie italai didesniais savo draugais laiko kinus, bet ne vokiečius ar prancūzus.

Štai jums ir didžiuliai ES laimėjimai. Tad klausiam: ar ES Parlamentas ir ES Komisija geba vykdyti valdžią ES lygmeniu? Ar jie telkia ES šalių piliečius ir jiems atstovauja? Akivaizdu, kad nedaro nei viena, nei kita. Juoba kad jiems atstovauti yra, regis, neįmanomas dalykas.

ES Komisija apskritai yra naujo, niekam iš esmės neatskaitingo vadybinio biurokratinio elito darinys. O bet koks parlamentinis atstovavimas turi vieną esminę problemą: nėra ir niekada nebus aišku – kas, kam ir kaip gali atstovauti. Ar atstovas yra įgaliotinis, jei taip tai kieno? Kitais žodžiais, į kiek ir į kokių rinkėjų balsą jis privalo įsiklausyti, kad veiktų ne savo, bet jų nuožiūra. Ir kaip tai įgyvendinti praktiškai. O jei asmuo, gavęs rinkėjų mandatą, toliau veikia savarankiškai, t. y. savo vardu ir savo supratimu, tai apie kokį atstovavimą ir kam galima kalbėti.

Regis, tiek procedūriškai, tiek demokratiškai veiksmingiau būtų ES svarbius sprendimus priimti dėl jų balsuojant šalių narių, t. y. atskirų valstybių parlamentuose. Tai reikštų pasidalinti (išplėsti) tiek vieša erdve, tiek valdžios joje vykdymu. Susiformavusi tradicija ES Parlamente pritarti sprendimams, kuriuos parengia ir vykdo ES Komisija, yra nevaisinga ES priklausančių valstybių piliečių atžvilgiu.

Didesnės galios suteikimas šalims narėms iš dalies grąžintų arčiau ištakų – prie kadaise norėto nacionalinių valstybių – Tėvynių susivienijimo. Tai nėra lengva, nes grįžti prie ištakų reiškia irtis prieš srovę – judėti prieš tai, kas jau savaime teka įprasta vaga. Tačiau Modernybės eroje Europos idėja labiau reiškė civilizuotų nacionalinių valstybių junginį, o ne federacinę biurokratinę sąjungą. Ji buvo veikiau priemonė nacionalinių valstybių santykiams reguliuoti, o ne nacionalinės valstybės alternatyva. Ir juo labiau nedera apie ES galvoti kaip apie kokį prigimtinį gėrį ar tikslą, kurio bet kuriomis priemonės reikia siekti.

Nors ir šalių narių parlamentai susiduria su ta pačia atstovavimo problema, bet ji bent jau menkesnė atstovavimo apimties atžvilgiu. Juoba kad pabandyti pertvarkyti šalies parlamento veiklą bent kiek didesne piliečių įgalinimo linkme yra mažiau beviltiškas uždavinys nei tų šalių piliečiams iš principo atstovauti negalinčio ES parlamento. Pastarasis ir tebuvo sumanytas kaip iš pažiūros būtinų demokratinių procedūrų bei institucijų imitacija glaudžiau besivienijančios Europos mastu. Tai, kad jis, kaip ir kitos ES institucijos, neturi valdžios pradžioje nusakyta prasme labai aiškiai atsiskleidė per šitą pandemiją. 

Reikėjo tik neeilinio įvykio – stipresnio sukrėtimo, kad tariamas ES tvirtumas ir patikimumas suaižėtų. Tad klausimas jau iškilęs visu plotu: kaip po šios krizės ES stabdys irimą, toliau telks valstybes nares, stiprins vidinę galią ir vykdys valdžią?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

T0mas J. -> siek tiek ne i tema        2020-05-21 19:28

“mainstreaminės medijos” - kaip reikia rašyti lietuviškai: mainstryminės medijos ar mainstreaminės medijos?
O gal lietuviškai reikia rašyti “pagrindinė žiniasklaida”?

T0mas J.       2020-05-21 19:21

Mane vimdo visi, kurie vietoje “Europos Sąjunga” sako “Europa”.
Europa yra žemynas. Taškas. Ne IDĖJA.
Europos Sąjunga būtų = Europa tik tuo atveju, jei visos žemyno valstybės įstotų į ES, ir dar 1 būtina sąlyga - kad į ES neįstotų nė viena ne Europos žemyno valstybė.
Tačiau to niekada nebus.
Neatsakinga, netikslu ir nemandagu Europos šalių, ne ES narių atžvilgiu - ES vadinti EUROPA.

> Buvo       2020-05-21 8:47

„Ja politikas pasiūlė sukurti Europos anglių ir plieno bendriją, kuri turėjo suartinti Europos valstybes.“
Nežiūrint koks politikas visa tai pasiūlė ir kas tokiam pasiūlymui pritarė, „suartinimo“ idėja yra tik propaganda, identiška sovietinei kolūkių propagandai.

siek tiek ne i tema       2020-05-20 14:26

Europos parlamentas paprastai yra laikomas ES institucija, is kur ateina daugiausia keistu ideju, kuriu net pasikalbejus su dvasiomis niekaip nepavyktu rasti jokiuose ES teises aktuose. ir tos idejos yra ypatingai placiai platinamos mainstreaminese medijose. bet visai neseniai kazkur pastebejau zinute, kad EP pasisake pries zmoniu teisiu ribojima, ir ju skirstyma I skirtingas kategorijas pagal tai, ar jie turi isidiege kazkokias sekimo programeles (Skvernelio svajone) ar “sveikatos pasus” ar dar kazka. mano supratimu, tai buvo vienas is atveju, kai EP is tikruju emesi (tegu ir tik deklaracijos pagrindu) ginti realiu zmoniu realias teises. bet kazkodel musu medijos sito visiskai nepastebejo, nors paprastai apie bet koki pajudejima Europos parlamente raso visi, kas tik netingi. idomu, kodel?

to Jei kas verta dėmesio       2020-05-20 13:44

Greitai pats ir gausi tą amerikonišką sveikatos apsaugą, skirtą ubagams. Ir dar: jei pačiam nepatinka Europa, gali išsikraustyti į Ameriką.

Buvo       2020-05-20 12:31

1950 m. gegužės 9 d. Prancūzijos užsienio reikalų ministras Robertas Schumanas, įkvėptas bendražygio Jeano Monnet ir sulaukęs entuziastingo Adenauerio pritarimo, paskelbė žemyno ateitį esmingai nulėmusią deklaraciją. Ja politikas pasiūlė sukurti Europos anglių ir plieno bendriją, kuri turėjo suartinti Europos valstybes. Tuo pačiu turėjo būti kuriama šios produkcijos vidaus ir išorės rinka, suvienodinami standartai, kuriamos bendros taisyklės. Kitaip tariant, tuo buvo padėti pamatai Europos integracijai, kuri įprasminta 1957 metais pasirašyta Europos ekonominės bendrijos sutartimi. Būtent viršvalstybinio dėmens sukūrimas ir abiejų šalių interesų suartinimas tapo receptu, kuris užtikrino, kad Vakarų Europoje įsivyrautų taika. Šiandien Adenaueris yra oficialiai laikomas vienu iš Europos tėvų – Europos Sąjungos steigėjų. Visgi laikotarpis, kurio metu valdė Adenaueris, buvo dar sudėtingesnis, tačiau tvirtos vertybinės nuostatos neleido pasiklysti problemų akivaizdoje.

Deivis       2020-05-20 11:30

Neįmanoma atkurti to ko niekada nebuvo.

Euroskeptikas       2020-05-20 11:08

Būtų gerai, kad ES būtų tik valstybių ekonominė sąjunga. Tačiau ES - tai projektas sunaikinti tautines valstybes ir jų kultūras bei ištvirkinti visuomenę. Todėl, žvelgiant į tolimesnę perspektyvą, ES iš tikrųjų yra Europos valstybių – savižudžių sąjunga.

Euroskeptikas,-       2020-05-20 10:25

galimas ir kompromisas-kooperatyvai ir savarankiški ūkiai.Taip yra Izraelyje.

kaip stalinas - sušaudymu       2020-05-20 9:31

matai - kokie niekšeliai tie violetiniai patriotai-idiotai.
netiki komunistais ir pederastais.
užmiršo, kad Leninas buvo pederastas ir komunistas.
Tai Stalinas tokius šaudydavo.
Lietuvoje pilnai teisėsaugą valdo stalinistai - tai budelių užteks.
VOT !!!

Euroskeptikas       2020-05-20 9:16

Kas yra geriau: savarankiški ūkininkų ūkiai, ar bendras kolchozas? Kas yra geriau: suverenios tautinės valstybės, ar valstybių kolchozas, pavadintas Europos sąjunga? Tai klausimai tik tarp kitko.

Jei kas verta dėmesio       2020-05-20 7:51

mums -tai Amerika,išskyrus jos Sveikatos apsaugos sistemą.

DDD       2020-05-20 6:23

ES patikėti klausimai iš esmės yra koordinuojantieji tarpvalstybiniai klausimai, o ne kažkokios “valstybę vaizduojančios” Sąjungos vidiniai klausimai. ES institucijos ir turi veikti kaip tarpvalstybiniai institutai. ES Parlamento veikla turėtų prasmę tik tada, jei jame būtų derinami šalių interesai. Tam reikia, kad į EP išrinkti parlamentarai atstovautų juos delegavusių valstybių interesus, kad EP veiktų valstybių-narių frakcijos. Dabar ten veikia partinės frakcijos, taip imituojant “normalią valstybę”. Neracionalu tarpvalstybinius užsienio politikos klausimus spręsti liberaliai, socialdemokratiškai ar konservatyviai.

Come on Nemira       2020-05-20 6:22

Lygiai taip pat būtų galima pamastyti,kaip atkurti gerą TSRS vardą.

Gal geriau       2020-05-20 5:46

būtų, kaip mums patiems, kaip rinkėjams, pirmiausia savo reputaciją atkurti? Ir tik po to pradėti apie kitų reputaciją galvoti. Kas balsavo už kolchoznikus ir žaliuosius, ar kartais ne pensininkai, kurie dabar pripažinti pavojingais visuomenei ir bus diskriminuojami liberal-dimokratų? Tad gal geriau pradėkit nuo savęs, per rinkimus kvailiojantys rinkėjai?


Rekomenduojame

Tomas Baranauskas apie A. Kubilių: štai kas mus valdė prieš 8 metus

Robertas Grigas. Kaip de Golis Maskvoje į Šv. Mišias važiavo

Papunkčiui su Vytautu Sinica: Prezidento dilemos ministrų kabinete

Rasa Čepaitienė. DiskrimiNacija

Irena Vasinauskaitė. Sirgti draudžiama dirbti

„Neredaguota“ pokalbis su Ramūnu Karbauskiu: kova su propaganda

Ramūnas Aušrotas. Apie teisės viršenybės ir prenatalinės gyvybės apsaugos principų suderinamumą

Andrius Švarplys. Andriau Navickai, ar tikrai?

Nuo bačkos. Andrius Navickas. Lietuvos seksistai, vienykitės!

Stasys Jakeliūnas. „Ateities“, arba „Politinės amnezijos“ koalicijai –  pimyn, perveskit iš „Sodros“ pensijų fondams 400 mln. eurų

Verta pamatyti. Donaldo Trumpo teisinės komandos spaudos konferencija

Žmogaus teisių komiteto pirmininko T. V. Raskevičiaus programa: 5 prioritetai

Geroji Naujiena: Jėzus Kristus, Visatos valdovas, Tiesos Karalius

Algimantas Rusteika. Vartotojo instrukcija

Ramūnas Trimakas. Trojos asilas

Kun. Robertas Skrinskas. Kristus Karalius: šventė lapkričio 22-ąją. Skirta abortų legalizavimo Lietuvoje 65-sioms metinėms

Dalius Stancikas. Melo muziejus (ištrauka iš knygos „Kūju per Lietuvos istoriją“)

Andrius Švarplys. Daugumos argumentas ir jo panaudojimo kontekstai

Rasa Čepaitienė. Iš Murmūnų į Abejoniškes

Vidas Rachlevičius. Nacionalinė tragikomedija „Kaip lietuviai JAV prezidentą rinko“

Algimantas Rusteika. Pagalba Lietuvai. Trojos arklio mechanizmas

Pranašautas skyrybų padidėjimas per COVID neįvyko

Linas V. Medelis. Skaudės, bet privalome eiti

Robertas Grigas. Kas yra tikrasis „seksizmas“ politikoje

„Nu… nu… tai prieš šimtą metų gal net tokių klausimų nebūtų uždavę“

Ramūnas Karbauskis. Neleisime, kad su mumis būtų elgiamasi kaip su „šunauja“

Karolis Venckus. Apie cenzūrą LRT

Andrius Švarplys. Visuomeninis transliuotojas neatstovauja nei Lietuvos konstitucinėms vertybėms, nei piliečiams

Vidas Rachlevičius. Visiškai nesvarbu, kas bus kultūros ministras, nes tai NIEKO nekeičia ir nekeis

Zigmas Tamakauskas. Žmogus, Lietuvai atidavęs savo sielą ir širdį...

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.