Dienos aktualija

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Įkalinti namuose – tikrai?

Tiesos.lt redakcija   2020 m. balandžio 6 d. 22:04

8     

    

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Įkalinti namuose – tikrai?

Virusas ir karantinas dauguma mūsų sulaikė namuose. Yra žmonių, kurie – gal dėl mažos erdvės, gal dėl negebėjimo būti su savimi – jaučiasi įkalinti, tarsi įkliuvę į spąstus. Nesvarbu kokio dydžio mūsų namai ir kaip pavyksta dirbti iš jų, į viską žvelkime džiugiai ir dėkingai. Kitaip baimė dėl savo ir savo artimųjų sveikatos įkurdins mus ne namuose, o vidinėje tamsoje ir neviltyje.

Savaime suprantama, esame socialios būtybės, tokios ir liksime. Tačiau šis trumpam (ar ilgam) duotas laikas – tai palaimintas laikas! Ne vien todėl, kad išgyvename Gavėnią. Tiesiog tai laikas atkurti sąmoningumą, tikrą dėmesingumą sau ir kitiems.

Kažkuris ankstesnių laikų filosofas taikliai pastebėjo: „Žmonės yra nelaimingi, nes nemoka būti vieni savo kambaryje“. Pasirodo, šito reikia mokytis. O „Kelionė į kambario galą“ – kaip šmaikščiai rašoma šiuolaikiniame romane – gali net labai užtrukti. Kaip kad užtrunka mokymasis suprasti save, bešališkai žvelgiant į savo poreikius, turimus daiktus, išlaikant būtiną atstumą ir nesitapatinant su jais.

Kai dirbama iš namų, kai nebelakstoma pirmyn atgal, diena pailgėja. Dabar tikrai yra pakankamai laiko sau. Ir pagaliau deramai jo skiriame savo artimiesiems: vaikams, sutuoktinei /-iui. Kai bemaž visą dieną praleidžiame kartu, atsiranda proga išsikalbėti temomis, kurių vengėme, kurias atidėliojome, kurios reikalauja ilgesnės bendrystės nei prie bendro stalo nuryjamas kąsnis.

Ne vien bendryste ir pokalbiais laviname ir maitiname dvasią. Štai internete pasirinkę filmą, išsprūstame iš paprastai mus pavergiančios telekratijos. Arba skaitome knygas, paskui jas aptariame ir medituojame jų temomis – ką buvom jau bemaž galutinai pamiršę.

Taipogi galime geriau nei iki šiolei maitinti ir lavinti kūną. Antai kartu pasigaminame ir valgome skanų maistą. Jei nemokam gaminti, štai proga išmokti. O ateityje tuo džiuginti kitus: artimuosius, namiškius, svečius. Jei aplinkybės leidžia, vaikštom gryname ore. O jei ne, reguliariai mankštinamės ar aktyviau sportuojame namie. 

Dar galime paskambinti draugui, su kuriuos jau seniai nebendravome. Vis atidėliojom: dabar ne laikas, abu jau turbūt pavargę, pagaliau juk nieko ypatingai skubaus nėra! Staiga visi šie būgštavimai ir atidėliojimai neteko prasmės. Kada, jei ne dabar? Ar lauksime, kol visas gyvenimas taip ir praeis jo belaukiant?

O visa tai kasdien darome valingai, taigi ugdome tvirtą valią. Norint nepražudyti dienos, būtina darbotvarkė, be kurios nieko neugdysime ir kurios be stiprios valios net neįstengsime laikytis. Kai aplink apstu silpnų ir išskydusių žmonių, stiprinti valią be galo svarbu ir dėl savęs, ir dėl kitų, kad taptume jiems pavyzdžiu.

Tad argi dabar ne puiki proga geriau pažinti save, suprasti savo esmę ir pasverti savo moralinę būklę? Kada dar galėsime rimtai savęs paklausti: kas aš esu – kūnas, turtai, turimi daiktai, esami ryšiai, socialinė padėtis, vieša reputacija? Ar kažkas daugiau? Kažkas, ko iš principo negaliu apie save žinoti…

Tikrai palaimintas laikas…

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marius       2021-05-26 14:13

Na.. tikrai įkalinti, keliauti negalėjome, bet iš tikro matau tame daug pliusų. Susitaupėm pinigų, pasidarėm namie remontą, dabar jau į vonios kambarį norisi eiti ir maudytis ilgiau nei įprastai naujame duše. https://www.muresta.lt/muresta/vonios-iranga-santechnika/duso-iranga/trapai-latakai-priedai/trapai

Sako,kad truks       2020-04-9 9:37

maisto produktų.Ir kaip gali jų netrūkti,jei kaime žmonės triūsia ,dirba,o miesto žmonės suvažiavę į kaimą pas tėvus ar sodybas kepa šašlykus,vaikšto su šuniukais,bėgioja,šiaip vaikštinėja iš nuobodulio.Ar nereiktų paraginti žmones,kad geriausia saviizoliacija ,tai darže.Bent jau dabar.O dar gražesnis vaizdelis,kai eina jaunas tėtis ar mama,įsmeigę akis į telefono ekraną,vedasi šuniuką,o už kelių metrų suklypusi močiutė veda anūką ar du.

puikus pasiūlymas       2020-04-8 15:56

Pakelkime puotą maro metu, ot bus gėrio situacija velniams. Tiesiog, polka su ragučiais.

Eligijus Dzežulskis-Duonys       2020-04-8 11:43

Virusas tikrai yra blogis, bet jo sukeltą situaciją - kiekvienas pagal aplinkybes ir išgales - galime paversti gėriu.

Ačiū,       2020-04-7 15:49

iš ties, kaip svarbu dienotvarkė, svarbu nusistatyti, ką reiks ryt ar šiandieną padaryti, ir svarbu stengtis kaip galima mažiau nuo to nutolti.

Kur dingo šis straipsnis?       2020-04-7 8:21

“Raimondas Navickas. Epidemijai įsisiautėjus pasigirdo pagalbos šauksmas! Tai ne senjorai ir ne slaugos ligoninių pacientai” Gaila, kad redakcija pabūgo. Džiaugiuosi, kad dar paskaityti galima pozicija.
org https://www.pozicija.org/raimondas-navickas-epidemijai-isisiautejus-pasigirdo-pagalbos-sauksmas-tai-ne-senjorai-ir-ne-slaugos-ligoniniu-pacientai/comment-page-1/#comment-17358

Puikus laikas pasidomėti       2020-04-7 7:30

savo šaknimis,kraštu,iš kurio kilę,kad ir virtualiai.Gal ten surasti sodybą,kurią galima įsigyti pusvelčiui.Ją prikelti gyvenimui,pasibaigus gerajam įkalinimo laikui.

O palaimintas laike,       2020-04-7 7:28

atsiųsk mums dar vieną virusą, juk mums taip gera!


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Utilitaristas lieka utilitaristu

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Partnerystė

Už krikščionišką pasaulėžiūrą nušalintas mokytojas pasiekė dar vieną pergalę

Kalifornijoje žaislų pardavėjai privalės steigti lyčiai neutralius žaislų skyrius, kitaip jų lauks bauda

Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija: Įteisinus surogaciją, būtų pažeidžiama JT vaiko teisių konvencijag

Ramūnas Aušrotas. Laikas paanalizuoti Trakų rajono mero rinkimų pirmo turo rezultatus

Alina Laučienė. Kada mokytojo profesija bus prestižinė? (I dalis)

Daniel Pipes. Migrantai iš Artimųjų Rytų turi likti savo kultūrinėje zonoje

Andrius Švarplys. Kaip greitai keičiasi mūsų konservatizmas

Vokietijoje gėjams, lesbietėms ir migrantams išskirtos atskiros stovėjimo vietos automobilių aikštelėse

R. Jankūnas. Atsakymas prof. A. Ambrozaičiui: kaip patikrinti, ar vakcinų klinikiniai tyrimai baigti

Jungtinės Tautos nori uždrausti genderizmo kritiką

Vidmantas Misevičius. Mėlynas herbas – nauja norma?

Danutė Šepetytė. Auka ant dvasiškai merdėjančios valstybės altoriaus

Ir vėl tie velnio „kringeliai“ QWX

Almantas Stankūnas. Apie Nacionalinio susivienijimo kandidato Ramūno Aušroto rezultatą neeiliniuose Trakų raj. mero rinkimuose

Suomijos valdžios tyrimas. Migrantai stipriai išsiskiria seksualinių nusikaltimų statistikoje

Vengrija Lenkijos pusėje – reikalauja ES gerbti narių suverenitetą

Tomas Čyvas. Savivaldos dienos proga – politologo žinia: savivaldos Lietuvoje nėra

Justas Sakavičius. Galimybių pasas nepasiekė savo tikslų

Bausmės ir Sankcijos. Marijus Velička

Kard. Sigitas Tamkevičius. Dievas ar Mamona?

Marius Parčiauskas. Lepanto mūšis už katalikybės kūną ir kraują

Vytautas Sinica. Neleisti žmonėms gyventi normalaus gyvenimo!

Karikatūristo žvilgsniu

Nacionalinis susivienijimas apie kainų kilimą: „Energetikos rinkos liberalizavimo žalos klausimą reikia kelti ES mastu“

Nacionalinis susivienijimas. Pareiškimas dėl elektros energijos ir dujų kainų kilimo ir jo valdymo

Lenkija atsakė ar laikysis visų Briuselio nurodymų

Vytautas Sinica. Kažkas neįtikėtino vyksta Vilniaus savivaldybėje

Kvietimas pasirašyti peticiją prieš surogacijos įteisinimą Lietuvoje

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.