Dienos aktualija

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Įkalinti namuose – tikrai?

Tiesos.lt redakcija   2020 m. balandžio 6 d. 22:04

7     

    

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Įkalinti namuose – tikrai?

Virusas ir karantinas dauguma mūsų sulaikė namuose. Yra žmonių, kurie – gal dėl mažos erdvės, gal dėl negebėjimo būti su savimi – jaučiasi įkalinti, tarsi įkliuvę į spąstus. Nesvarbu kokio dydžio mūsų namai ir kaip pavyksta dirbti iš jų, į viską žvelkime džiugiai ir dėkingai. Kitaip baimė dėl savo ir savo artimųjų sveikatos įkurdins mus ne namuose, o vidinėje tamsoje ir neviltyje.

Savaime suprantama, esame socialios būtybės, tokios ir liksime. Tačiau šis trumpam (ar ilgam) duotas laikas – tai palaimintas laikas! Ne vien todėl, kad išgyvename Gavėnią. Tiesiog tai laikas atkurti sąmoningumą, tikrą dėmesingumą sau ir kitiems.

Kažkuris ankstesnių laikų filosofas taikliai pastebėjo: „Žmonės yra nelaimingi, nes nemoka būti vieni savo kambaryje“. Pasirodo, šito reikia mokytis. O „Kelionė į kambario galą“ – kaip šmaikščiai rašoma šiuolaikiniame romane – gali net labai užtrukti. Kaip kad užtrunka mokymasis suprasti save, bešališkai žvelgiant į savo poreikius, turimus daiktus, išlaikant būtiną atstumą ir nesitapatinant su jais.

Kai dirbama iš namų, kai nebelakstoma pirmyn atgal, diena pailgėja. Dabar tikrai yra pakankamai laiko sau. Ir pagaliau deramai jo skiriame savo artimiesiems: vaikams, sutuoktinei /-iui. Kai bemaž visą dieną praleidžiame kartu, atsiranda proga išsikalbėti temomis, kurių vengėme, kurias atidėliojome, kurios reikalauja ilgesnės bendrystės nei prie bendro stalo nuryjamas kąsnis.

Ne vien bendryste ir pokalbiais laviname ir maitiname dvasią. Štai internete pasirinkę filmą, išsprūstame iš paprastai mus pavergiančios telekratijos. Arba skaitome knygas, paskui jas aptariame ir medituojame jų temomis – ką buvom jau bemaž galutinai pamiršę.

Taipogi galime geriau nei iki šiolei maitinti ir lavinti kūną. Antai kartu pasigaminame ir valgome skanų maistą. Jei nemokam gaminti, štai proga išmokti. O ateityje tuo džiuginti kitus: artimuosius, namiškius, svečius. Jei aplinkybės leidžia, vaikštom gryname ore. O jei ne, reguliariai mankštinamės ar aktyviau sportuojame namie. 

Dar galime paskambinti draugui, su kuriuos jau seniai nebendravome. Vis atidėliojom: dabar ne laikas, abu jau turbūt pavargę, pagaliau juk nieko ypatingai skubaus nėra! Staiga visi šie būgštavimai ir atidėliojimai neteko prasmės. Kada, jei ne dabar? Ar lauksime, kol visas gyvenimas taip ir praeis jo belaukiant?

O visa tai kasdien darome valingai, taigi ugdome tvirtą valią. Norint nepražudyti dienos, būtina darbotvarkė, be kurios nieko neugdysime ir kurios be stiprios valios net neįstengsime laikytis. Kai aplink apstu silpnų ir išskydusių žmonių, stiprinti valią be galo svarbu ir dėl savęs, ir dėl kitų, kad taptume jiems pavyzdžiu.

Tad argi dabar ne puiki proga geriau pažinti save, suprasti savo esmę ir pasverti savo moralinę būklę? Kada dar galėsime rimtai savęs paklausti: kas aš esu – kūnas, turtai, turimi daiktai, esami ryšiai, socialinė padėtis, vieša reputacija? Ar kažkas daugiau? Kažkas, ko iš principo negaliu apie save žinoti…

Tikrai palaimintas laikas…

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Sako,kad truks       2020-04-9 9:37

maisto produktų.Ir kaip gali jų netrūkti,jei kaime žmonės triūsia ,dirba,o miesto žmonės suvažiavę į kaimą pas tėvus ar sodybas kepa šašlykus,vaikšto su šuniukais,bėgioja,šiaip vaikštinėja iš nuobodulio.Ar nereiktų paraginti žmones,kad geriausia saviizoliacija ,tai darže.Bent jau dabar.O dar gražesnis vaizdelis,kai eina jaunas tėtis ar mama,įsmeigę akis į telefono ekraną,vedasi šuniuką,o už kelių metrų suklypusi močiutė veda anūką ar du.

puikus pasiūlymas       2020-04-8 15:56

Pakelkime puotą maro metu, ot bus gėrio situacija velniams. Tiesiog, polka su ragučiais.

Eligijus Dzežulskis-Duonys       2020-04-8 11:43

Virusas tikrai yra blogis, bet jo sukeltą situaciją - kiekvienas pagal aplinkybes ir išgales - galime paversti gėriu.

Ačiū,       2020-04-7 15:49

iš ties, kaip svarbu dienotvarkė, svarbu nusistatyti, ką reiks ryt ar šiandieną padaryti, ir svarbu stengtis kaip galima mažiau nuo to nutolti.

Kur dingo šis straipsnis?       2020-04-7 8:21

“Raimondas Navickas. Epidemijai įsisiautėjus pasigirdo pagalbos šauksmas! Tai ne senjorai ir ne slaugos ligoninių pacientai” Gaila, kad redakcija pabūgo. Džiaugiuosi, kad dar paskaityti galima pozicija.
org https://www.pozicija.org/raimondas-navickas-epidemijai-isisiautejus-pasigirdo-pagalbos-sauksmas-tai-ne-senjorai-ir-ne-slaugos-ligoniniu-pacientai/comment-page-1/#comment-17358

Puikus laikas pasidomėti       2020-04-7 7:30

savo šaknimis,kraštu,iš kurio kilę,kad ir virtualiai.Gal ten surasti sodybą,kurią galima įsigyti pusvelčiui.Ją prikelti gyvenimui,pasibaigus gerajam įkalinimo laikui.

O palaimintas laike,       2020-04-7 7:28

atsiųsk mums dar vieną virusą, juk mums taip gera!


Rekomenduojame

Andrius Martinkus. Adventas ir angelas

Povilas Gylys. Kai vaikai tampa mažiau išsilavinę nei tėvai

Geroji Advento Naujiena: Budėkime – Jis sugrįš!

Andrius Švarplys. Dar yra ir trečias kelias – politinės kvalifikacijos standartas

Ramūnas Aušrotas. JTO Vaiko teisių konvencija skirta kontroliuoti ne tėvų, o valstybės priimamus sprendimus vaiko atžvilgiu

„NeRedaguota“. Rajmund Klonowski ir Vytautas Sinica. Žmogaus teisės Lenkijoje ir kitur

Andrius Švarplys. Twitteris pradeda elgtis kaip valstybė valstybėje?

Ramūnas Aušrotas. „Smurto banga“: pora pastebėjimų LRT.lt teksto paraštėje

Andrius Švarplys. Naujienos iš Amerikos rinkimų

Algimantas Rusteika. Tvanas (Iš ciklo „Klūpanti Tėvynė“)

Darius Kuolys. Prieš Evelinos kerinčią jaunystę klumpa ir profesorius, buvęs KT teisėjas, teisėtyrininkas konstitucionalistas Vytautas Sinkevičius

Andrius Švarplys. Apie Twitterio cenzūrą

Liudvikas Jakimavičius. Prezidentūra turėtų atidėti Vyriausybės formavimą iki geresnių laikų

Andrius Švarplys. Ir BBC laukia CNN likimas

Klausymai Pensilvanijos valstijos senate. Publika juokiasi: iš naktį atsiradusių 600000 balsų už Trumpą... 3200

Vytautas Sinica. Naujos normos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Jos protestuoja ne mano vardu. Atsakymas Š.Černiauskui ir kt.

Audrius Bačiulis. Šimonytė – premjerė Uspaskicho ir Palucko malone

Vytautas Radžvilas. TS-LKD nariams ir rėmėjams

Ramūnas Aušrotas. Tenesio valstija galės drausti abortus dėl eugeninių, seksisinių ar rasistinių pagrindų

Tomas Matulevičius. Kam tos profesinės kompetencijos, jei gali pasitarnauti ideologiniam reikalui

Algimantas Rusteika. Numylėtoji Lietuva

Vidmantas Valiušaitis. Su Lietuvos kariuomenės diena!

Vidmantas Valiušaitis. Birželio sukilimas ir Vilniaus LAF štabo sunaikinimas

Nida Vasiliauskaitė. „Kodėl radikalios idėjos nėra geros idėjos“ (jauniesiems konservatoriams paprašius pasisakyti)

Algimantas Rusteika. Apie blokus

Nuo bačkos. Andrius Kubilius. Už Eveliną!

Tomas Baranauskas apie A. Kubilių: štai kas mus valdė prieš 8 metus

Robertas Grigas. Kaip de Golis Maskvoje į Šv. Mišias važiavo

Papunkčiui su Vytautu Sinica: Prezidento dilemos ministrų kabinete

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.