Demokratija ir valdymas

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Apie netikrus pranašus

Tiesos.lt redakcija   2016 m. balandžio 13 d. 18:18

12     

    

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Apie netikrus pranašus

Lietuvoje niekada nestigo pranašų – tikrų ir tariamų: rečiau – tikrų, dažniau – tariamų, nes tokia pasaulio tvarka… Nors šalis maža, bet pranašai didingi. Ir ugnies jiems netrūksta. Antai prieš kelis šimtmečius buvo skelbiančių, jog lietuviai kilę iš romėnų, visai neseniai, kad ir romėnai kilę iš lietuvių... Kitų kol kas įtikinti nepavyksta… Prieš kelis dešimtmečius buvo pranašų, teigiančių, kad netrukus gyvensim kaip Švedijoje, dabar išsipildytų pranašystės dėl panašumų nebent su Rumunija. Vadinasi, pranašavimo rezultatai šlubuoja…

Dar ilgai galėtume vardinti pranašų atrastas ar jų skelbtas tiesas. Bet užteks. Juk ne tiek svarbu žinoti, ar išsipildo tai, ką pranašingi žmonės, įvėpimo pagauti, skelbia kitiems arba, priešingai, per jėgą lupa iš savęs, – kiek svarbu suprasti, jog tokių žmonių niekada netrūko ir netrūks. Tai visai nepriklauso nuo šalies ar kultūros dydžio. Nei nuo jos gyventojų vidutinio išsilavinimo.

Žinoma, retai kada pranašauja sutuoktiniai – vyras ir žmona – arba, tarkime, tikri kraujo broliai bei seserys. Bet šiaip, regis, pranašų pasauly nieko nauja. Tikrosios tiesos, jas nušviečiančios įžvalgos, mokančios kaip gyventi, grasinimai atsimetusiems ir unikalūs, nes į vienintelį įmanomą išsigelbėjimą sugrąžinantys keliai. Visa tai kartojasi kaip kad pavasaris po žiemos. Tad nieko nauja po Saule?

Vis dėlto kažin kokia naujumo nuojauta kirba. Hibridinių karų amžiuje ir pranašai kažkokie hibridiniai – pernelyg jauni, netipiniai, savo regėjimais bei vizijomis užgriebiantys ir atokiausius gyvenimo kampučius. Štai kad ir jaunėlių Landsbergių pora. Dažną dieną spaudoje, televizijoje ar radijuje sužinai, kad yra (dangaus siųstas) jaunas vyras, kuris vienintelis gali sudoroti politinę ir ekonominę korupciją, išvalyti nemėžtus ūkininkų tvartus, pakelti algas dirbantiems žmonėms ir sustabdyti emigraciją. Jis tikrai žino, kaip tai padaryti. Pila tiesiai į taikinį. Kitaip nepasakysi.

O kitą (ar net tą pačią) dieną kokioje nors maisto prekių parduotuvėje nelauktai išgirsti kiek vyresnę atsiųstojo žmoną, skelbiančią paprastas, bet dėl nežinomų priežasčių jau visų užmirštas kasdienio gyvenimo tiesas. Matyt, ji turi specialią misiją ir yra apdovanota gebėjimu mums, mirtingiesiems, priminti, kada ryte geriausia keltis iš lovos, ką valgyti pirma, o ką paskui, o ko išvis geriau nevalgyti, kuo maitinti savo vaikus, jei išvis juos maitinti. Apskritai ji vienintelė geba pasakyti, ar mokyklose reikia mokyti mokinius dailyraščio ar jo nemokyti, ar visą laiką reikia labai mylėti savo vaikus ar kartais juos mažiau mylėti.

Kai sudedi abu šiuos pranašiškai mokančius asmenis ir jų mokymus į bendrą krūvą, atrodo, sieki pačią dangaus žydrynę. Kur jau toliau! Klasiko žodžiais tariant, jei jie būtų gyvenę akmens amžiuje, tai turbūt vadovautų medžioklei genties, kuri sumedžioja daugiausia mamutų. Jei didžiųjų geografinių atradimų amžiuje, tai jie neabejotinai pirmieji nuplauktų į Ameriką ir iškeltų joje savo vėliavą. Jei Reformacijos metu, tai pamokslautų nesustodami, o klausytojų niekada nepritrūktų. Bet kokia laimė, kad jie gyvena dabar, yra čia su mumis.

Argi per juos nesireiškia kažkokio hibridinio, vienas kitą, o ir patį laiką lenkiančio pranašavimo bei mokymo dovanos? Be jų mes tiesiog nebesiorientuotume savo kasdieniame pasaulyje. Už tai turėtume tik dėkoti ir dėkoti…

Vis dėlto šie ar kiti naujieji „mokytojai“ greičiau yra mums siunčiamos ir siuntėjų apmokamos viešųjų ryšių dovanėlės nei Lietuvai taip reikalingos įkvėptų vedlių dovanos. O „mokymo“ ir „pranašavimo“ proveržio motyvai bei priežastys labai jau žemiški: spalio mėnesį rinksime naują Lietuvos Respublikos Seimą. Tik ypatingai pasižymėję ar ypatingų gabumų pritvinkę žmonės galės atsidurti naujajame Seime ir iš jo aukštų tribūnų kurti naujų galimybių Lietuvą. Tokią, kuri iš esmės skirsis nuo tos, kuri per dvidešimt penkerius nepakartojamų galimybių kūrybos metus baigia prarasti paskutinę viltį, kad ir Lietuvoje gyventi galima. Tarsi „tradicinės“ partijos, visą šį laiką pakaitomis genialiai valdžiusios šalį, dar turėtų moralinę teisę ką nors siūlyti.

Ši eterinė smegenų tarša gali augti kone geometrine progresija. Iki rinkimų į Seimą dar pusė metų. Nė nutuokti nedrįstame, kokios dar mūsų vargano žemiško gyvenimo sritys bus nušviestos nežemiška pranašysčių šviesa, kurią paskleis kokie nors „vilkai ėriuko kailiuose“. Būtu juokinga, jei nebūtų graudu.

Kai įžvalgumo dovanos taip dosniai liejasi, kaip neįsijausti į vaidmenį ir širdy nepatikėti, jog tikrai esi vedlys/-ė, tiesiogiai gaunantis/-i nurodymus iš kažkur aukščiau. O tuomet nė su tanku nebepastumsi įsitikinimo, kad esi vienintelis/-ė mokytojas/-a, gelbėtojas/-a ir tautos guru. Tie, kurie šito nepripažįsta, yra nelaimėliai, kuriems ponas Dievas pagailėjo smegenų vingių (dėl to jie dažniausiai ir nepavojingi), arba kenkėjai, kuriuos, jei ne iškart, tai kiek vėliau, visai neblogai būtų izoliuoti, kad nekenktų natūraliam šalies progresui.

Perspektyva šiurpoka… Bet yra vilties, kad iki to neprieisim. Sveikas protas neleis…

Pranašiški mokytojai yra tikra dovana bet kuriai tautai bet kuriuo jos istoriniu periodu. Ir niekas neprikuria tiek bėdų, kaip apsimetėliai ir veidmainiai. Ne veltui tikri gyvenimo mokytojai nepaliauja skelbti mums amžiną tiesą: saugokitės netikrų pranašų.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Capas       2016-04-18 7:56

Skaitau sau ir mastau:ar čia ne tas pats Dzežulskis-Duonys krikščionių demokratų partiją į rinkimus veda? Pasitikslinau, o gi akurat. O kai perskaičiau nusivyliau visiškai. Verčiau būtumei parašęs ką tu kaip ne pranašas siūlai. O dabar? Matosi, kad turi laiko į valias, o galvoje tuščia. Jeigu esi protingas parašyk ką Lietuvos žmogus turi daryti, kad Lietuvai chana nebūtų. Praleidai proga patylėti. O aš galvojau balsuoti už tą partiją.

Julija       2016-04-18 0:58

Kokia šio rašinio pridedamoji vertė? Mano nuomone jokios. Mintys lyg ir filosofinės, tačiau jos padrikos, be turinio. O ką rinktis kur eiti matomai autoriui pačiam neaišku. Vargas Lietuvai kai tokie pranašai tokius pranašus kritikuoja. Čia vertėtų priminti, kad po gulinčiu akmeniu ir vanduo neprateka. Na, autoriau sakyk savo pranašyste pats, nes be to man tiesiog gaila tų keliolikos minučių sugaištų tavo rašliavai skaityti.

Al.       2016-04-17 0:40

Saugotis, aišku, reikia. Bet po 26 metų gal jau reiktų ryžtis kokiamnors veiksmui. Nes rašinys kam? Kad išbrauktume visus ? Ir kas tada? Pasijusim šaunuoliais? Pirmiausia pasirenkim programą, trumpą ir aiškią. Ko reikia mums ir mūsų sergančiai Tėvynei. Nes jei nesugebam suformuluoti net to, tai geriau skirkim laiką meditacijai. O kai turėsim, tai siekim to visom jėgom,nesvarbu kiek kartų ir nežiūrėdami,kad kažkam ar daugeliui tai atrodo beviltiška. Manau,turim pabaigti su visokiais žvakučių deginimais ir kitokiais flešmobais.

Pikc       2016-04-14 14:47

-> “zz” Tai kad tos “permainos” valstybę naikina lygiai taip pat sėkmingai. smile

zzz       2016-04-14 9:28

O ką autorius siūlo? Ogi nieko. Sėdėkime ir laukime. Praktiškai pataria nepasiduoti permainoms, matyt labai patenkintas naikinančiais valstybę.

ruta       2016-04-14 7:14

Taiklus straipsnis , aciu .Atrodytu jau niekas negaletu stebinti Lietuvoje / moralinis dugnas jau pasiektas / , bet politiku ciniskas izulumas vis musa rekordus .Kolaborantai /marksizmo -leninizmo , KGB -ai ,partskolu klapciukai ../tampa mesijomis , Siauro televizijos garbes simboliais , prezidentais , rezistentais..Visos sitos padugnes nieko nekeis , nes savo gerove jie jau susikure , o kad dauguma tautieciu neturi istorines atminties , sveiko proto ir logikos tai jau tragedija .Na , ko noreti , stai aktore Ozelyte / signatare / , puikus to pavyzdys - visiskas istorijos atminities neturejimas , o kam , landsbergiu sutvei tuo ir reikejo ,kad kuo daugiau tokiu begalviu , tarnaujanciu tik jam , jo patologiniam garbes troskimui , intrigom ,Tautos kirsinimui ..O politinis broileris , tai absoliutus nulis , kartu su savo zmona .Neliks Dedules , neliks ir broilerio .

Autoriui       2016-04-13 22:46

Nesi ir nebūsi joks vedlys, čia jokios įžvalgos nereikia

Pikc       2016-04-13 22:37

Kad jau kartais, žmogus, ne apie kirvį, o apie kokį “.50 cal” pradedi svajoti. smile
O tekstas geras, taiklus. Iš tikro, libkonai jau rimtai pagal atgrasumą pradeda lenkti koloradikus. smile

Pasakyta       2016-04-13 22:06

taikliai, tiesiai į 10-tuką. Jau labai abejoju ar turime šansų...

Dzeikas       2016-04-13 20:06

Kaip mums elgtis artejancio pajacu show laikotarpiu?
Geriausia atsakyma mano galva duoda vientas tarybinis filmas apie kara ,statytas berods Lietuvoje.Ten pat ir veiksmas vyksta:
1941m birzelis.Keletas rusu kariu atsilike nuo nuriedejusio fronto   eina miskais i rytus.Aptinka dzuko sodyba ir isalke eina prasyti valgio.Dzukas,ukininkas su sunumi taiso vezima.Pamate karius “susikaupia” i darba, “nemato”.Tevas inirtingai kala vinis.
- Maisto turi kokio nors?
- Kirvi atnesk,- neatsitraukdamas nuo darbo dzukas sako sunui.
————————————————————————————
Asmeniskai as , jeigu turesiu galimybiu, padarysiu gera darba.Atejes balsuoti paimsiu biuleteni ir isbraukysiu visus ten irasytus.Kad balso nepavogtu.

geriausi - tai komunistai       2016-04-13 19:22

nereikia pranašų ir teisybės ieškotojų
turime komunistus
kurie yra besmegeniai ir nieko nemasto
bet puikiai vykdo Maskvos ukazanijas

Julius Puras       2016-04-13 19:11

Lietuva jau pasiekė toki išsivystymo lygi kad ją valdyti gali kad ir namų šeimininkė. Kuria pakeitus į kita namų šeimininke, perfrazavus Valantino žodžius, niekas nepasikeis.


Rekomenduojame

Robertas Grigas. Ar esame gėlininkų tauta?

Dalius Stancikas. Kaip išnarplioti Šimašiaus mazgą

Reportažas iš 5-ųjų Monsinjoro Alfonso Svarinsko mirties metinių paminėjimo Partizanų parke

Tomas Baranauskas. Manote, kad bent A. Ramanauską-Vanagą jau paliko ramybėje? Manykite iš naujo…

Tiesos.lt žinia skaitytojams, kuriems šiuo metu esame nepasiekiami: mes veikiame, kliūtis žadame įveikti, lauksime Jūsų sugrįžtant

Algimantas Rusteika. Laisvės dykai niekas nedalina

Dar vienas reportažas iš mitingo „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“ (Šarūno Valentinavičiaus vaizdo įrašas)

Prof. Alfonsas Vaišvila. Nuo „tautos suvereniteto“ praktikoje slaptai pereinama prie valdžios suvereniteto

Nuo bačkos. Aplinkos ministerija: „Nevykdant pagrindinių miškų kirtimų, miškai prarastų tvarumą“

Nuo bačkos. Nerijus Mačiulis: Naujausia skurdo statistika neleidžia abejoti – Lietuvoje jau sėkmingai kuriame gerovės valstybę

Lietuvos žydų bendruomenių viešas pareiškimas dėl LŽB pirmininkės Fainos Kukliansky veiksmų

Raimondas Navickas. Įspūdžiai iš mitingo

Mitingas „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“ (Juozo Valiušaičio vaizdo įrašas)

Arūnas Gumuliauskas: „Istorinės atminties politikoje negalima įsivelti į „paminklų mainus“

Valdas Vasiliauskas. Žvelkite giliau ir plačiau

Protesto koncertas „In memoriam Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai“

Prof. Alfonsas Vaišvila. Visuomenės perkeitimas: daiktus vadinti netikrais vardais, dezorientuojant ir demoralizuojant ją

Andrejus Gaidamavičius. Punios šilas – padėkite gelbėti!

Gintautas Kniukšta. Ne, prezidente, jūs Lietuvos miškų neparduosite

Rasa Čepaitienė. Apie marginalus

Valdas Vasiliauskas. Amžinas nepriklausomybės ir demokratijos susikirtimo taškas. Neįmanomybės istorija: nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios

NOKT kreipimasis Dėl R. Šimašiaus ir kitų atsakingų asmenų neteisėtų veiksmų

Robertas Grigas. Sovietai ir tarybos

Arkivysk. Sigito Tamkevičiaus homilija per Šv. Mišias tremtinių šventėje Ariogaloje „Su Lietuva širdy“

Nuo antitarybinių eilėraščių iki „Lietuvos Katalikų bažnyčios kronikos“. Petro Plumpos istorija

Geroji Naujiena: Palaiminti tie, kurie rūpinasi tapti turtingi pas Dievą

Stasys Jakeliūnas: Bankų ir jų atstovų gerovės valstybė sukurta ir puikiai veikia!

Vilniaus merui Remigijui Šimašiui gresia baudžiamoji atsakomybė – laisvės atėmimas iki 3 metų

Vidmantas Valiušaitis. Išdavystės anatomija

Kviečiame pasirašyti CitizenGO peticiją, skirtą Amsterdamo merei: STOP pedofilijos propagandai „Gay Pride“ renginiuose

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.