Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Žiniasklaida

Eimutis Bagdonas. Kaip LRT ir Nemira Pumprickaitė supranta žodžio laisvę, arba Kiek dar turime laiko iki „1984-ųjų“?

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugpjūčio 26 d. 16:42

21     

    

Eimutis Bagdonas. Kaip LRT ir Nemira Pumprickaitė supranta žodžio laisvę, arba Kiek dar turime laiko iki „1984-ųjų“?

Noriu pasidalyti vienu įspūdžiu, kuris kuo toliau, tuo labiau atrodo grėsmingas…

Kad aptartų didelio rezonanso Lietuvoje sulaukusią prof. dr. Igno Vėgėlės kalbą, visuomeninio transliuotojo (LRT) laidos „Dienos tema“ vedėja Nemira Pumprickaitė rugpjūčio 23-iąją pasikvietė du teisininkus: advokatę dr. Eglę Zemlytę ir dr. Vaidotą Vaičaitį, konstitucinės teisės žinovą, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentą.

Ir štai laidai baigiantis (klausytis ČIA nuo 10:10 min.) žurnalistė užduoda savo pašnekovei, visą laidą prokuro tonu „vertinusiai“ I. Vėgėlės kalbą, paskutinį klausimą: „Suprantu, kad laisvoje visuomenėje kiekvienas žmogus turi teisę kalbėti savas tiesas, ir niekas negali jam to drausti. Aišku, tai neturėtų skatinti smurto arba neapykantos. Bet kai kalba tokias pareigas einantis žmogus ir tie tekstai ne visiškai sutampa su valstybės politika, ar tai yra normalu, tokiomis nuostatomis galima taip vadovautis ir priimti tai taip, jog „aš laisvas kalbėti, ką noriu“?“

Štai taip. Supratote, kokią žurnalistės/LRT primygtinai peršamą poziciją pašnekovas privalo palaikyti?

Jau pačioje klausimo formuluotėje užkoduotas akivaizdus loginis prieštaravimas: tai vis dėlto ar būdamas laisvas galiu išsakyti savo nuomonę, jei ji neprieštarauja gerai moralei ir nepažeidžia kitų žmonių teisių, ar reikalingos dar papildomos sąlygos, be žurnalistės jau nurodytų, kurios garantuoja, kad mano nuomonė neprieštarauja žodžio laisvės principui?

Tokia logika vadovaujantis, išeina, kad bet kuris asmuo, užimantis aukštas pareigas, gali reikšti tik tokią nuomonę, kuri pritaria šiuo metu Vyriausybės vykdomai politikai ir jokiu būdu jai neprieštarauja, na, o nuomonę, kuri kritikuoja Vyriausybės vykdomą politiką, kiekvienas turi teisę pasilaikyti sau, antraip LRT suras, kas ją paskelbs jūsų kalte…

Ir advokatė dr. Eglė Zemblytė ima kalbėti nelyg valstybės kaltintoja: „teisinės atsakomybės nėra, bet moralinė, manau, egzistuoja“. Taip šališkai pavadinamas ir tekstas, pristatantis visą pokalbį: „Dienos tema. Teisininkė įvertino Vėgėlės kalbą: teisinės atsakomybės nėra, bet moralinė, manau, egzistuoja“.

Visa klausimo formuluotė – ir perkeistas sąvokų turinys, savaip sudėlioti akcentai, ir tas žinojimas, ką kitas gali viešinti, o ką turėtų pasilaikyti sau – bloškia mus mažiausiai 30 metų atgalios, į tuos laikus, kai išsakęs kitokią nuomonę, nei partijos politbiuras ištransliavo, iškart būdavai įvardijamas liaudies priešu, netekdavai ir visų savo teisių, nors ir Sovietų Sąjungos Konstitucija skelbėsi jas garantuojanti.

Šis N. Pumprickaitės klausimas atskleidžia ir visuomeniniu transliuotoju prisistantančio LRT vykdomą politiką – skleisti vienpusišką, šališką, angažuotą informaciją, nors tai aiškiai prieštarauja LRT įstatymo 3 straipsniui: „LRT savo veiklą grindžia pagarbos žmogui ir valstybei, teisėtumo, nešališkumo, atskaitomybės, skaidrumo, efektyvumo, demokratijos, objektyvumo, politinio neutralumo, nepriklausomumo ir kitais teisinės valstybės principais“.

Štai ir priartėjo „1984-ieji“... Nemanėte, kad tai įmanoma? Pasižiūrėkite dar kartą: ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Vida       2021-08-28 8:29

Buvau pamiršus tuos žodžius tai ji apie save :“Čia savo nepatenkintu, šūdo atsikandusiu snukiu tai man nestovėk” Tik pakeisčiau ,,nestovėk” į ,,mežiūrėk”.

..........       2021-08-27 20:36

“N.Pumprickaitės repliką žurnalistei nagrinės speciali komisija (152) BNS 2003 m. birželio 13 d. 13:02

Premjeras Algirdas Brazauskas sudarė komisiją, tirsiančią jo atstovės spaudai Nemiros Pumprickaitės konfliktą su žurnalistais. Gegužės pradžioje N.Pumprickaitė nevartotinais žodžiais apšaukė A.Brazausko komentarų laukusią televizijos TV3 žurnalistę Daivą Ulbinaitę....
“Čia savo nepatenkintu, šūdo atsikandusiu snukiu tai man nestovėk”, -TV3 žurnalistei pasakė atstovė spaudai, girdint kitiems žurnalistams. Akibrokštą užfiksavo televizijos operatorius. Netrukus po konflikto premjeras žurnalistams teigė nematęs reportažo apie jo atstovės spaudai elgesį, tačiau pažadėjo šiuo atveju pasidomėti. Praėjus kelioms savaitėms po konflikto TV3 atstovai įteikė Vyriausybės vadovui skundą, kuriame prašoma ištirti N.Pumprickaitės elgesį ir nubausti šią valstybės tarnautoją...”

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/verslas/medija/npumprickaites-replika-zurnalistei-nagrines-speciali-komisija.d?id=2475669


Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/verslas/medija/npumprickaites-replika-zurnalistei-nagrines-speciali-komisija.d?id=2475669

zdr       2021-08-27 18:20

Atsirado zmogus, (I. Vegele) , isdrisias pasakyti kas yra kas. Pagarba jam.

numerialis       2021-08-27 11:01

nesuprantu - to mira, to ni mira?
gal ta dūra yra zombė?

atmintis       2021-08-27 7:40

Pumprickaitė-išlikusi savo siela tarybinė pilietė, kai viena galvodami, kalbėdavome visai ką kita, t.y. ką reikia.

stasys       2021-08-27 7:05

Televizijos vergai, turintis jei priklausomybe, skundžiasi jos turiniu . Nepatinka , imi išjungi ir surandį labiau vertinga užsiėmimą . Negana to kad autorius čia pasakoja savo ‘balabaikas’ jam atsiranda dargi antrinančiu irgi sėdinčiu ant tos adatos .

ah.ą       2021-08-27 1:39

https://youtu.be/tSwTXYRdcyM
“Pandemija ir Igno Vėgėlės nusišnekėjimai - advokatas Stanislovas TOMAS EŽTT JTO žmogaus teisių”

Al.       2021-08-27 1:14

,,teisinės atsakomybės [kol kas] nėra [bet bus ?]. Komunočekistinė gauja dirba stebėtinai koordinuotai. Bet kai kokio nors okupanto karinė mašina ima byrėti, pasirodo, koordinacija buvo ne tokia jau ir tobula.

ah1       2021-08-26 23:51

kas gyvena velniadėžese? - ogi velnias.

štaziui       2021-08-26 21:41

stazele, propagandonine su senkvaiša, sakinio nebesugebi nei oraliniu, nei analiniu būdu išpersti. Taip visos angos šeimininkų “įnagiais” užimtos, kad net vazelinu pasitepti nespėjai. Vartais ant šeimininkų “kotų” kaip pusžalis šašlykas, tiesa gerokai prašvinkęs. Jau smegenų nekrozė pūliais aplinką užlieja. Šliaužk atgal į savo “žmogaus teisių” ar kokį ten “fondą”. Čia nekrozės neplatink.

Jau       2021-08-26 20:49

nebežiūriu propagandistų LRT.Siūlau ir jums taip pat.Televizija taip pat valdoma, kaip ir visa valdžia

Diedas       2021-08-26 20:39

Teliko neturiu bene dešimtmetį.
Ir nesigailiu.
Taigi ir nuomonės aoie pumpickites ir pan.reikšti negaliu.
Bet apie Vėgėlės kalbą nuomonę turiu, be girdėjau.
Jis pasakė tai ko reikėjo valdžiai, bet pati valdžia ir jos pakalikai to ištransliuoti negalėjo.
Būtų visiškas komunizmas.
Vėgėlės kalboje be kelių frazių apie žmogaus teises, koronos kaip egzistuojančios ligos pripažinio ir skiepų liaupsinimo, nuskambėjo žinia apie Pasaulio vyriausybę.
Manau vien dėl to, kad liaudis pradėtų pratintis prie naujos tvarkos ir nepasiekiamos neklystančios vyriausybės, buvo parengta ši kalba.
Kuri nuo pat pirmos dienos per visus valdžios kontroliuojamus kanalus su visa parsidavėlių politologų, teisininkų ir kitų tuščiapliurpių armija pradėta įnirtingsi reklamuot ir įkyriai piršt “tik paklausykit ką pasakė, tik pagalvokit kaip išdrįso, aj aj aj”
Primityvu, bet veiksminga. Tai klausė didžioji dalis Lietuvos.
Jeigu kalba rimtai būtų opozicinė, nė vienas didysis portalas nė viena tv nebūtų nė kiauktelėję.
O dabar visi žinokit, ne Šimonyčia čia komanduoja. Yra už ją žymiai aukštesnių, kurių nepasieksi.

stasys       2021-08-26 20:33

Eimutis Bagdonas geriau darbo kokio susirastu , nei čia laistytu emocijas žiūrėdamas LRT laidas . Na taip Nemira Pumprickaitė nemoka skaityti todėl nieko nežino apie Vėgėlės siūlymus pasikviesti du priešingos nuomonės atstovus diskusijose . Ar tuo reikia stebėtis ? Manau nereikia .‘trukt už vadžios ir vėl nuo pradžios ” tokios tos senmergės .

vasia       2021-08-26 19:21

pumprickaite dar karta deda lygybes zenkla tarp LIETUVOS ir rusijos

Kun. A.Bulotas       2021-08-26 18:56
Kun. A. Bulotas       2021-08-26 18:53

APARTHEIDO teismas manau turi būti paskelbtas LIETUVOS VYRIAUSYBEI

Kviečiu visus kam rūpi LIETUVOS likimas atvykti į mitingą  Vilniuje rugsėjo 10 d.  ir VYRIAUSYBEI pasakyti garsiai Lietuvos piliečiams,  kas vadovauja LIETUVAI, kad iš žmogaus atimama iš  prigimties teisė į  savo kūną, ir pilietybę,  išgalvotu lobistiniu farmacininkų  „galimybių  pasu“, užuot kūrus vaistus nuo gamtoje atsirandančių  naujų  ligų. Dėl KGB kolaborantų  Niurnbergo teismo Lietuvoje nebuvo,  nes dar darbuojasi Lietuvoje KGB vaikaičiai. APARTHEIDO teismas manau turi būti paskelbtas Lietuvos vyriausybei rugsėjo 10 d.  diskriminuojant ir priešinant sveikos gyvenimo būsenos, sveikų  piliečius teises su piliečiais turinčiais,  priverstinai keistų „galimybių  pasus“, kurie nuo užsikrėtimo ir susirgimų  neapsaugo. Panašiai kaip vairuotojų  sumokėti taršos pinigai, išmetamų  dujų  iš automobilio nesumažina.

Pagarbiai Kardinolo V. Sladkevičiaus kancleris, Laisvės kovų  dalyvis , Taikos palaikymo misijos karys – kapelionai be sienų,  kun. majoras Alfonsas Bulotas.  P.S.  Nuotrauka iš  Lietuvos nepriklausomybės akto, signataro Algirdo Endriukaičio knygos.

T0mas J.       2021-08-26 18:41

Atsiimsim Seimą - atsiimsim ir LRT.
Dabar LRT gali žiūrėti tik moraliai atsparūs, stiprios dvasios ir stipraus skrandžio piliečiai. Kitiems.. būna kad sutampo skrandį, sugadina nuotaiką arba net padaro mankurtu, XXI a. komjaunuoliu.

Kaip sakoma,       2021-08-26 18:38

ranka ranka plauna,Zemlyte Zemlio Baleviciaus sesuo.

Viskas iš eilės       2021-08-26 18:16

Dabar su Seimu bus žmonių pokalbiai, po to - trumpa kalba su LRT.

Dalia       2021-08-26 18:12

N.Pumprickaitei seniai laikas palikti LRT.Nesuprantu kaip jai paskyre premija,bet kartu ir aisku-savas saviems

Taip       2021-08-26 17:46

Dabar LRT didžiuojasi,jog jos ištikima politinių-analitinių laidų vedėja N.Pumprickaitė šiuo metu tapo viena įtakingiausių Lietuvos žurnalistų. ,,Tyrimus” atliko agentūra ,,Reitingai” delfi.lt užsakymu.Tad, patys tiria,patys didžiuojasi ,,tyrimo ” rezultatais.  ,,Gražu"liberalmarksistų valdomoje Lietuvoje.

Rekomenduojame

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Ursula von der Leyen. ES turi svarstyti apie privalomą vakcinaciją visoje Bendrijoje

Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

Vengrų parlamentas pritarė siūlymui rengti referendumą LGBT klausimais

Edvardas Čiuldė. Kaip kaunietis pardavinėjo žemę Plungės rajone

Prancūzija: ar tikrai Éric Zemmour yra antisemitas?

Justas Sakavičius. Pamirštami ilgus metus ir net dešimtmečius galiojantys teisės aktai

„Migruojantys“ per vielą vertinami palankiau, nei sąžiningi?

Eric Zemmour: Prancūzijai reformų nebereikia, Prancūzijai reikia išlikti

Dominykas Vanhara. Kelios įdomybės iš politinės korupcijos bylos

Darius Alekna. Norintiems pažinti homoseksualumo reiškinį

Vytautas Sinica. Europą integruos… islamas

Europos Komisija užsimojo cenzūruoti Kalėdas

Popiežius Pranciškus gali atvežti 50 migrantų iš Kipro į Italiją

Aleksandras Nemunaitis. Šios valdžios neįmanoma gerbti

Tyrėja praneša apie duomenų problemas Pfizer vakcinos bandyme

Nauja valdžia Vokietijoje – sunkūs laikai V. Orbanui ir J. Kačynskiui?

Australija ruošiasi uždrausti anonimiškumą internete, norėdama sustabdyti „užgauliojimus“

Norvegai nesutaria, ar transvestitai gali kalbėti bažnyčioje

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.