Konstitucinis Teismas

Egidijus Šileikis. Manipuliacijos siekiant nekeisti Konstitucinio Teismo pirmininko

Tiesos.lt siūlo   2021 m. sausio 16 d. 19:48

7     

    

Egidijus Šileikis. Manipuliacijos siekiant nekeisti Konstitucinio Teismo pirmininko

pozicija.org

Su dideliu nerimu noriu atsakingai paskleisti savo individualius (subjektyvius) politologinius-teisinius samprotavimus itin nemalonios naujienos kontekste. Ta naujiena destruktyviai susijusi su Seime įstrigusiu Konstitucinio Teismo (KT) sudėties atnaujinimu (rotacija) ir kartu pirmininko pakeitimu.

Internetinėse naujienų svetainėse pasklido neįprasta ir gana keista, anksčiau, jei neklystu, Seimo nepolitiniuose padaliniuose preliminariai svarstant kandidatus į KT teisėjus išsyk atvirai neskleista žinia, kad specializuoto Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narių dauguma atmeta (nepritaria) ankstesnio Seimo Pirmininko (juo buvo gerbiamas Viktoras Pranckietis) ir dabartinės Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės Nielsen pateiktam kandidatui (juo yra Seimo kanceliarijos Teisės departamento ilgametis teisininkas, vadovas Andrius Kabišaitis). Kitiems dviem kandidatams (Giedrei Lastauskienei ir Algiui Norkūnui), kuriuos pakartotinai (antrą kartą) pateikė atitinkamai Respublikos Prezidentas ir laikina Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkė, minėtame Seimo komitete pritarta. Ar tai atsitiktinumas?

Kur intriga ir galima manipuliacija?

Intriga ta, kad dabartinis Konstitucinio Teismo pirmininkas, kuris kaip kandidatas rotuojant KT teisėjus 2011 m. teiktas tuometinės Seimo Pirmininkės Irenos Degutienės teikimu, dabartinėje rotacijoje yra susietas būtent su Seimo Pirmininkės teikiama A. Kabišaičio kandidatūra. Jei ji atmetama, pareigose pagal Konstitucinio Teismo įstatymą toliau lieka atitinkamas (ankstesnės Seimo pirmininkės 2011 m. siūlytas) KT teisėjas. Jis nuo 2014 m. papildomai yra šio teismo pirmininkas, taigi “centrinė figūra”, nors formaliai “pirmoji tarp lygiųjų”.

Gal intuicija klaidina, bet, manau, kad yra rimtas pagrindas su labai dideliu nerimu manyti, kad Seime toliau vyksta ir net intensyvėja apgailėtinos manipuliacijos KT rotacijos nepabaigimo ir dabartinio pirmininko (ne)pakeitimo lygmenyje tuo aspektu, kad:

1) neatsitiktinai tame Seimo komitete, kuris teikia rekomendacijas Seimui, sudarytos visos reikiamos prielaidos tam, kad Seimo politinė dauguma plenariniame posėdyje slaptu balsavimu nepaskirtų A. Kabišaičio KT teisėju, bet KT teisėjais paskirtų kitus du minėtus kandidatus;

2) Seimui slaptu balsavimu KT teisėjais paskyrus kitus du kandidatus, kuriems tas Seimo komitetas pritaria, KT pirmininko pareigas toliau gana ilgai eis dabartinis juo esantis asmuo, kuris labai artimas Seimo daugumai ne tik dėl savo pasaulėžiūros, bet ir ankstesnės ilgametės narystės atitinkamoje politinėje partijoje (unikalaus bruožo, nebūdingo beveik visiems kitiems Lietuvos teismų teisėjams);

3) dabartinės Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės Nielsen naujai teikiamu kandidatu galbūt bus ankstesnio Seimo atmesta Ingrida Danelienė ar adekvataus charakterio (pažiūrų) asmuo, kuris artimas tam tikriems asmenims/politikams;

4) gerbiamas MRU prof. Vytautas Sinkevičius ir kai kurie kiti jo garbingi MRU kolegos nepraleis progos įtikinamai argumentuoti, kad pagal Konstitucinio Teismo įstatymą ir jame detalizuoto rotacijos reguliavimo idėją iš esmės turi praeiti mažiausiai 3 mėnesiai po to, kai dabartinė Seimo pirmininkė 2021 vasario ar kovo arba balandžio mėn. pateiks naują kandidatą tam, kad “visuomenė susipažintų”;

5) jei A. Kabišaitis pagal minėto Seimo komiteto rekomendaciją būtų atmestas Seimo plenariniame posėdyje vykstančiu slaptu balsavimu ir vietoj jo naujas kandidatas būtų teikiamas šių metų vasario, kovo arba balandžio mėn., tai dabartinis KT pirmininkas galės toliau eit pareigas dar bent 4 ar 5 arba net 6 mėnesius, tol, kol Seimo dauguma bus tuo suinteresuota, inter alia, nepatenkinta dėl tam tikrų jautrių personalizuotų istorinių politinių aspektų, kuriuos praeityje atitinkamai (esą netinkamai) vertino KT pirmininkaujant prof. Egidijui Kūriui.

Noriu, bet negaliu manyti, kad intuicija klaidina.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Klausimas       2021-01-20 2:08

Suskilo buvusi vieninga Egidijaus Kūrio teisėjų kariauna. Sumaištavo Žalimas. Gaujų karai prasidėjo. “Tiesos.lt” Kūrio kareivių pusėje?

Trota       2021-01-17 12:50

Čia, kaip Lukašenka, na vsegda ( iki smerties)

stasys       2021-01-17 11:08

cit.’ jau senai zmones yra isreiske pageidavima - tik naikinti sia kontora .O Seime butina ,kaip ir Estijoje ivesti ombudsmeno pareigybe (pries tai trecdaliu sumazinus seimeriu )’.... Turbūt suklydote netyčia pasiūlydamas sumažinti tautos atstovavimą Seime ? Pagal mane tai reikia didinti bent iki 200 šimtu , bet sutrumpinti kadenciją iki dviejų metų , taip leistume tautai mėgautis atstovavimu valdžioje ir stumditis eilėse į Seimą ..Mūsų politinė sistema apmirusi , sistemai reikia duoti garo ir apsukų , žmonės - rinkėjai vaikšto miegodami į rinkimus , darau prielaidą ,jog šiose Seimo rinkimuose dalis rinkėjų paprasčiausiai užsibuvo maximoje o išeidami su krepšiais pamiršo prabalsuoti . ir dėl Konstitucinio teismo nesate reisus ...juk nenorite matyti tokio vaizdo kaip Viktoras U. jums savus išsiaiškinimus Konstitucijos dės ant stalo o visi aplink galvomis linkses ..

tiek       2021-01-17 10:42

jau senai zmones yra isreiske pageidavima - tik naikinti sia kontora .O Seime butina ,kaip ir Estijoje ivesti ombudsmeno pareigybe (pries tai trecdaliu sumazinus seimeriu )

> 2021-01-16 20:50       2021-01-17 0:23

Buvo konstitucinis,
bus ir prostitucinis!

stasys       2021-01-16 22:51

Jei Amerikoje D.Trump gali visiems spjauti į barzdą ir paskirtį sau norima asmenį į atsilaisvinusia Aukščiausio teismo vieta , kodėl Lietuvoje turėtų būti kitaip ? Ypač kai tie patys valstiečiai nerado laiko ta problema spręsti savo laiku ?Aišku autorius teisingai stebisi ir kraipo galvą , bet juk tai Seimas intrigų valstybės vardu generatorius ,vienok teigti jog tai kažkoks kerštas už Kurio padarytas nuodėmes , nėra pagrindo .

brangiai apmokomos lėlytės       2021-01-16 20:50

vienas brangiai apmokomas prostitutes pakeis kitos


Rekomenduojame

Nida Vasiliauskaitė. Apie „erelių“ menkystę

Geroji Naujiena: Atsiverskime ir tikėkime Evangelija!

Kviečiame pasirašyti peticiją „Prieš lyčiai neutralios partnerystės įteisinimą“

Dr. John Campbell: Cinkas prieš COVID-19

Liudvikas Jakimavičius. Sniego mandala

Andrius Švarplys. Facebookas atjungė Australiją

Algimantas Matulevičius. Šventės ir kasdienybė

Algimantas Rusteika. Tai tiesiog dar vienas šansas, kuris mums bus labai trumpam duotas

Nida Vasiliauskaitė: „Dievaž, ką jie rūko?“

Vidmantas Valiušaitis. K. Škirpos atsakymas į šmeižtus apie jį, paskleistus per Maskvos išlaikomą Amerikos lietuvių komunistų laikraštį

Tomas Viluckas. Apie Bažnyčios krizę ir bendrą atsakomybę

Dienos aktualija: tarptautinė konferencija – Europos ateitis, šeima ir prigimtinės žmogaus teisės (vaizdo įrašas)

Algimantas Rusteika. Ar šis pirmininkas būtų objektyvus?

Joana Noreikaitė: Prezidente, smerkiate Lukašenkos ir Putino režimus, o patys taikote tokius pačius taikių piliečių akcijų gniuždymo metodus

Be komentarų: vasario 17 d. policijos veiksmai per „Tie-SOS!“ akciją S. Daukanto aikštėje

Kaip milijardieriai LGBT padarė tokią galingą

Vytautas Radžvilas. Diena, kai nutarėme ne tik gyventi, bet ir būti

Papunkčiui su Vytautu Sinica:  Zingeris, nacionalizmas, fašizmas ir Vasario 16-oji

Rasa Čepaitienė. Lietuva vis dar yra mūsų pasaulio ir širdžių centras

Vasario 16-oji – ir virtualioje erdvėje

„Kovojom Ąžuolais, palūžom Ąžuolais, mirėm Ąžuolais ir šlamėsim Ąžuolais, tiems, kas Tėvynę myli“ –  Vasario 16-oji: kad būtume jų aukos verti!

Vidmantas Valiušaitis. Vasario 16-oji per paskutinį šimtmetį

Zigmas Tamakauskas. Vasario 16-oji – trykštanti mūsų stiprybės gyvybingoji dvasia

Nacionalinis susivienijimas ragina Vyriausybę grąžinti „Miško brolių“ draugijai jos būstinę

Maldos akcija už šeimą: Nelaisvė prasideda dvasine okupacija. Kaip įgyti imunitetą ideologijai? Kard. Sigitą Tamkevičių kalbina Audrius Globys

Verta prisiminti. Česlovas Iškauskas. Pokario kovos: Lietuvos katalikų laiškas Popiežiui

Rasti ir atpažinti 11-os partizanų ir jų rėmėjų palaikai

Kvietimas: Nacionalinis susivienijimas. Neleiskime ištrinti Vasario 16-osios iš Tautos atminties!

Raimondas Navickas. Kodėl jie to nedaro, kodėl laukia Stambulo konvencijos? arba Demagogijos anatomija

Andrius Švarplys. Spręskite patys, arba Kaip užbaigsite „Jeigu akademikų samprotavimai neatitinka šiuolaikinės politinės tikrovės, tuo blogiau…“?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.