Socialinės inžinerijos eksperimentai

Edvardas Čiuldė. Vilniaus universiteto nekrozė

Tiesos.lt redakcija   2021 m. spalio 21 d. 10:55

13     

    

Edvardas Čiuldė. Vilniaus universiteto nekrozė

Jeigu prisikeltų iš mirusių visos Vilniaus universitetą (VU) kada nors baigusios žmonių kartos, tie prisikėlėliai iš naujo išmirtų masiškai, dabar jau iš gėdos dėl to – kuo tapo jų buvusi alma mater.

Naujas skandalas VU dėl priimto čia lyčiai jautrios kalbos gairių dokumento neparodė nieko naujo, o tik paliudijo jau kiek anksčiau pasirinktos veiklos strategijos dominavimą, kai didesniu ar mažesniu laipsniu yra kvestionuojamas žmogaus lietuviškas nusiteikimas, minties ir diskusijų laisvės vėliavą pakeitė vaivorykštės vėliava, drauge įsisąmonintai pasirinkant užsiangažavimą sofistinei sąmonės trivializacijos užduočiai mainais už sokratinės dvasios išsižadėjimą.

Net sunku patikėti, kad tokie liūdnoki universiteto veiklos pokyčiai yra siejami su žmonių gražiomis lietuviškomis pavardėmis, o būtent Artūro Žukausko ir Rimvydo Petrausko, pastarojo dešimtmečio universiteto vairininkų, – su dviejų paskutinių VU rektorių vardais.

Todėl taip sunku atsikratyti įspūdžio, prikibusio nuo pat pradžių, kad minėtieji rektoriai su lietuviškomis pavardėmis yra neįtikėtinai keisti personažai, tokie, tarsi jie būtų skaudžiai nugenėti, apkapoti ar apipjaustyti lietuviai.

Kita vertus, jeigu pirmasis savo užsiangažavimus parodė, siekdamas apriboti lituanistikos veiklą, lietuvių kalbos tyrinėjimus, tai antrojo antilietuviškas nusiteikimas įgyja net dar labiau išreikštą panoraminį pobūdį, yra perkeliamas į istorinės refleksijos sferą – dar šviežiai mus tebedilgina įspūdis apie tai, su kokiu užsidegimu dabartinis VU rektorius V. Petrauskas dalyvavo Genocido tyrimų centro sunaikinimo intrigose.

O dabar minties eksperimento teisėmis pabandykime įsivaizduoti – ko dar trūksta šiam universitetui, pasukusiam Sokrato dvasios išsižadėjimo keliu, iki, kaip kartais sakoma, pilno tobulumo arba loginės pabaigos?


Be jokios abejonės, šis universitetas, likdamas ištikimas pasirinkto kelio gairėms, jau netrukus, nieko nelaukdamas, tiesiog privalės išvyti visus filosofijos dėstytojus iš universiteto, filosofijos katedras pakeisdamas lyčių lygybės tyrimo ar panašiais centrais.

Tai, siekiant vientisumo, yra neatidėliotinas uždavinys, kitu atveju – dar neaišku kuo viskas gali baigtis. Be jokių faktinių nuorodų ar nuogirdų, vedamas tik vaizduotės sparnų plazdėjimo, esu visiškai tikras, kad šio universiteto dėstytojai ir mokslininkai, ariantys filosofijos dirvonus, yra tylioji (?) opozicija pasirinktam dabartinės VU administracijos keliui, nes, kas ne kas, o jie žino, koks rizikingas yra sofistų pusės prioretizavimas, mainais už tobulą Sokrato užmarštį, kaip ir tai, kad galiausiai mirties subkultūros kelio pasirinkimas veda į kraupią aklavietę.

Būdamas šio universiteto Istorijos fakulteto absolventu, be visa ko kito, bėgant metams domėjausi ir dabar noriu paryškinti vieną kraštutinai įdomią lietuviško etnoso ypatybę, dar kartą atkreipti dėmesį į tai, kad lietuviškoje dirvoje paprastai neprigyja beždžioniavimo pavyzdžiai. Tai bent iš dalies žinojo net kai kurie odioziniai komunistai, kurių valstietiškas protas bandė pasufleruoti, kad nėra jokio reikalo visą mūsų kraštą apsėti kukurūzais, tokiu būdu išstumiant tradicines kultūras, kai yra galimybė išvengti didesnių nuostolių įdirbant laukus kaip įprasta ir tik apsimetant sėjančiu tuos kvailus kukurūzus.

Savo ruožtu, kaip atrodo bent man, dabartinio VU ideologai bando apsėklinti visus lietuviško peizažo horizontus kukurūzais, tai darydami su maniakiniu pasišventimu arba pabėgusio iš psichiatrinės ligoninės bepročio užsidegimu.

Pastaruoju metu, staigiai paūmėjusius situacijai, net ir aš, visados labai rezervuotai vertinęs idėją, kad Romos imperija pražuvo dėl išplitusių pederastinių papročių, tarsi iš naujo bandau permąstyti tokią nuvalkiotą ir kraštutinai išdėvėtą ištarmę. Kad ir kaip ten būtų, vis tik nedidelė garbė liktų, jeigu didžiųjų jėzuitų įsteigtas, Seniausias Rytų Europos universitetas galiausiai pataptų moderniu, bet vienpusišku, be jokių išlygų sutapusiu su lėkščiausiaisiais laikmečio pasirinkimais, nusususios dvasios užutekiu, gėjiško mentaliteto puoselėjimo šiltadaržiu.

Jeigu jūs tai vadinate progresu, tai aš jums nepavydžiu. Apskritai žengiant taip suprantamos pažangos magistraliniu keliu paspartinto žingsnio tempu, tikriausiai ne už kalnų mus pasitiktų laikas, kai net labiausiai tvari, demokratinė imperija privalėtų susivynioti savo meškeres.

Toks E. Swedenborgas mums sako, kad pasaulio pabaiga įvyko 1757m., o toliau bėgantis laikas esą yra skirtas tik galutiniam falšo išryškinimui. Tą datą įsidėmėjau, nes lygiai po 200 metų Vilniau gimdymo namuose baisiai klykdama užgimė mano būsimoji žmona Violeta (aš gimiau dar vėliau). Metodologiniais tikslais būtų galima pastebėti ir tai, kad apie dabartinio VU peripetijas čia kalbėjome falšo krešulių atpažinimo fenomenologijos kontekste.

Ar pastebėjote tai, koks pozityvus yra „politinio lavono“ pavadinimas, leidžiantis tikėtis, kad atgyvenę ir menkaverčiai politinio gyvenimo reiškiniai yra patraukiami į šoną.

Kita vertus, kaip atrodo bent man, dabartinio Vilniaus universiteto modernizavimo ideologai yra užstrigę laike gyvieji lavonai, kurie užkemša pasaulį, pridengia istorijos perspektyvos vaizdinį ir neleidžia nieko gero tikėtis…

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

apie istoriją       2021-10-27 19:07

Berods Romualdas Ozolas bandė išsiaiškinti priežastis ,kodėl Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė sunyko iki žemės lopinėlio, dabar vadinamo Lietuva…

Prašalietis       2021-10-23 16:06

Eurosojūzinėje kūdroje papalaukioti priimtame lansberginiame durnių laive, 30 metų pakaitomis vairuojamame profesionalių brazauskinių komunistų ir KGB lansberginių perestroijkinių sąjūdiečių, kitaip būti ir negali, nes, kaip rodo 30 metų istorija,nuo jame plaukiančių keleivių ir net laivą vairuojančių “tautinių”įgulų niekas nepriklauso… Tad laikas visiems lansberginio durnių laivo nepatenkintiems keleiviams baigti ašaroti. Prieš 30 metų V.Lansbergio su Brazausku “iškovota laisvė ir nepriklausomybė” visiems davė, duoda ir duos ateityje “nuostabius rezultatus” visose gyvenimo srityse…. Vairuojančios laivą įgulos veikėjų Covidiniai kvailiojimai tik dar labiau paspartins visiems visų jų gyvenimo sričių rezultatų “gerėjimą”...

Gal universitetas nebeturi        2021-10-22 21:26

Siekimu mokslu,tyrimais garsinti savo alma mater,gal pasuko genderinen tematikon,nes ideju truksta,o gal finansavima pazadejo gera,daug klausimu,nesju neatsakius apima geda ir guduma

Vargas, tikras vargas       2021-10-22 16:06

kai prie tokio straipsnio yra tik tiek nuomonių!
Jei ne A. Martinkaus pasamprotavimai apie universitetą, — nieko ir nebūtų.
(habilitās)

Andrius Martinkus       2021-10-21 20:50

Vilniaus Universitetas prasidėjo kaip Kontrrevoliucijos (Kontrreformacijos) avangardas. O dabar jis tapo Neoliberalistinės-Neomarksistinės REVOLIUCIJOS avangardu. Džiaugiuosi, kad nuo 2015 m. nebedėstau jame. (Kaip ir apskritai nebedėstau REŽIMO universitetuose. Ir apskritai nebedėstau.) Kaip į akis studentams reikėtų žiūrėti? Ir kaip studentai dabar žiūri į dėstytojų akis?...

Avinas       2021-10-21 20:16

Niekam neidomu, kas vyksta universitete, ARWU reitinge užimančiame 700-800 vieta pasaulyje. Tai daug žemiau nei visi elitiniai (savo šalyse) Lotynų Amerikos universitetai (geriausi universitetai ten patenka į Top-300 pasaulyje).

Man savotškai sekėsi       2021-10-21 18:45

Kai mokiausi Vilniaus universitete, ši mokslo įstaiga buvo apdovanota darbo raudonosios vėliavos ordinu. Po universiteto tarnavau leitenantu Komijoje, ir man ten atvykus po trejeto mėnesių Komijos respublika buvo apdovanota tokiu pat ordinu. Tarsi to dar būtų buvę maža Po armijos dirbau Panevėžio “Ekrano” gamykloje, ir ta įmonė prie manęs tapo irgi darbo raudonosios vėliavos ordininke. Praeitimi didžiuotis neverta, tuo labiau sovietine, bet tada tikrai ordinų, ypač kolektyvams, dykai neduodavo, reikėdavo nusipelnyti darbu. Kai dabar pasiskaitau apie vadinamųjų universitetų darbus, pasiklausau tų visų daktarų, profesorių, a lia mokslininkų, paraustu iš gėdos, nors jau perkopiau 70 metų ribą. Neniekinu mokslo žmonių, tikiu ir žinau, kad yra pasišventusių mokslui fanatikų, bet jie nutildyti, jų vardu kalba neišmanėliai, nevykėliai, padlaižiai. Jeigu visiems taip gerai, tai nėra ko pergyventi. Tik vieno gaila: gyvenimas tai eina tuščiai…

habilitās       2021-10-21 14:55

Kai smegenis užpuola mikrobinė infekcija, – nekrozė neišvengiama. Viso kūno.
Jei Teritorijos parlamentas dvi sesijas iš eilės į prioritetų sąrašą įtraukia partnerystės įstatymo svarstymą ir deda pastangas, bet kokia kaina prastumti jį, ar reikėtų stebėtis, kad atsirado norinčių bėgti traukinio priekyje.

O ko       2021-10-21 13:44

Jūs tikitės iš Kapsukės? Kaip dirbo svetimiesiems taip ir dirba lyg niekur nieko.

Kis       2021-10-21 12:42

Kai SAM valdomas tokio pacio lygio ,tai paprasciausiai net nera kam gydyti sias butybes tipo Zukausko ar Petrausko,o galbut net Jonausko.Kas jiems leidzia Lietuvoje,nuo seno garsinusiam Lietuva elgtis ir viesnamyje.Krikstomama,ar rezidentas su aanuku.Juk mes daug kalbame ir nieko nedarome.Imkite ir isbeskite ta dumbla?

Taip        2021-10-21 11:39

Kada VU Akademinė bendruomenė atsikratys didžiulės vertybinės ir moralinės gėdos,kurią sudaro šios mokslinės įstaigos vadovybė ,su rektoriumi Petrausku priešaky,bei iškeldins iš auditorijų kraštutinius liberalmarksistinius ,,mokslininkus”?

Žodžio laisvė...       2021-10-21 11:31

Vilniaus Universitetą užvaldė ŽMOGAI. Be žmoniškumo,be kultūros,be meilės lietuvybei ir lietuvių kalbai,be Pagarbos Tėvynei Lietuvai ir čia gyvenantiems žmonėms. Sugyvulėjo,sužvėrėjo Vilniaus Universitete šmirinėjančios žmogystos.

tiek       2021-10-21 11:30

logiška .

Rekomenduojame

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.