Demokratija ir valdymas, Partijos

Edvardas Čiuldė. Turino turinio turčiai

Tiesos.lt redakcija   2021 m. gruodžio 18 d. 20:57

5     

    

Edvardas Čiuldė. Turino turinio turčiai

Vilniaus universiteto (VU) Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) direktorė Margarita Šešelgytė parodė didelį išradingumą, kai, komentuodama kilusį skandalą dėl Baltarusijos trąšų tranzito per Lietuvą ir norėdami apginti koaliciją nuo kaltinimų orientacijos pakeitimu, pareiškė, kad konservatorių suburtos valdančiosios koalicijos politikos vertybinis turinys nekinta, bet neva iškilo kažkokie nesklandumai tokio turinio įgyvendinime. Ar tai iš tiesų yra naujas žodis politologijoje, jeigu žmonės pasakoja, kad nauja yra gerai pamiršta sena?

Apskritai dažniausiai besireiškiančios Lietuvos viešojoje erdvėje politologės mėgsta užsitęsusius ir mįslingus pakalbius apie turinį, nė dienos be kalbų apie kažkokį paslaptingą turinį neapsieina taip pat ir garsioji dukterėčia. Gal tai yra susiję su amžino moteriškumo paslaptimi, kai su didele pompa yra bandoma paslėpti tai, ko nėra?

Lietuvos politologės, patarnaujančios valdžiai, yra moterys be paslapties, tai jau taip! Apskritai bet kokias ribas peržengiantis, besaikis Lietuvos politologų pataikavimas valdžiai yra nacionalinės grėsmė faktorius, nes tvirkina valdančiuosius, pasitarnauja, kad valdžia gravituotų dar didesnio nepatikimumo ir neišmintingumo kryptimi.

Žinia, paprastai priešiname turinį ir formą, dar kažką esame girdėję apie tai, kad Aristotelio metafizika įgalima analitiškai atskirti materiją ir formą kaip galimybės ir aktualizacijos pozicijas daikto tapsme (apibrėžti net tikimybę pagal galimybę ir būtinybę), savo ruožtu dabar numatoma galimybė atskirti turinį ir įgyvendinimą, kaip atrodo, yra orientuota į regimybės sukūrimą, kurios dėka būtų galima pateisinti bet ką.

Dar Aristotelis kalbėjo, kad dorybės turėjimas yra tuščias ir bevertis dalykas, jeigu žmogus viską pramiega, nieko doro nenuveikdamas. Nėra blogai puoselėti gerus norus, tačiau kartas nuo karto būtų naudinga pabandyti gerus sumanymus įgyvendinti. Ko vertas yra užkeikimas, kad teorija buvo gera, dar geresni buvo mūsų norai, bet dėl materijos inertiškumo niekas nepavyko? Manding, ši dainelė kažkur jau yra girdėta iš anksčiau, ar ne?

Taip teisindavosi seni bolševikai, nepraradę iki galo sugebėjimo matyti tai, į kokią katastrofą pasaulį atvedė komunistiniai lozungai. Taip teisindavosi idėjiniai komunistai, o M. Šešelgytė prikelia senas idėjines išnaras, buvusio pasaulio alpulį konservatorių pasimetimui pateisinti.

Storžievis Petras iš mano kaimo šią turinio ir įgyvendinimo santykio problemą vis tik nusako daug tiksliau, atsainiai pro dantis iškošdamas: jeigu nemoki šikti, nekankink užpakalio! O nuo savęs pridurčiau, kad aptariamu atveju jokio išankstinio turinio, paslėpto saugioje vietoje, nėra, visa ką turime, atsiskleidžia mūsų veikloje.

Jau esu kartą prisipažinęs, kad jaučiu silpnybę moterims su Margaritos vardu, todėl su dar didesne neviltimi nei tikriausiai reikėtų vertinu situaciją, kai margaritos tampa dvaro politologėmis, valdančiosios kastos politologiniu eskortu. Nesakysiu to, kaip mano kaime yra vadinami tokie pasirinkimai.

Koks yra tas Užsienio reikalų ministerijos ir ministerio veiklos turinys visu gražumu išryškėjo, kai ministerija išviešino konfidencialaus tarnybinio susirašinėjimo su Prezidentūra detales. Prezidentas pyksta, kad spaudoje buvo paskelbti tendencingai atrinkti tokio susirašinėjimo fragmentai. Tiesa sakant, dar blogiau būtų, jeigu į viešumą patektų visa slapto susirašinėjimo medžiaga, ar ne?

Tačiau jau ir to užtenka, kad tokius žaidimus pradėję žaisti žmogeliai prarastų teisę dirbti su slapta informacija, o ministras Gabrielius Landsbergis turėtų atsistatydinti nedelsdamas nė minutes, nelaukdamas, kol viskas pašvinks.

Kaip atrodo, jokioje demokratinio pasaulio šalyje nėra taip sureikšminamas slaptumo grifas kaip Lietuvoje, kaip kartą jau esu kažkur bandęs užsiminti, teisė dirbti su slapta informacija arba tokios teisės neturėjimas Lietuvoje yra vienas iš mūsų visuomenės stratifikacijos pagrindų. Tačiau tarnybinės ar valstybinės paslapties subjektai neretai mūsų padangėje lenktyniauja tarpusavyje neteisėto paslapties išviešinimo plotmėje, kai tai yra naudinga saugant savo kailį ir tenkinant kraštutinai egoistinius atskirų žmonių interesus.

Atsistatydinusio ar atstatydinto G.Landsbergio pavyzdys šįkart atneštų didelę pridėtinę vertę visai visuomenei, nes prikišamai parodytų, kad piktnaudžiaujantiems tarnybos paslaptimi gudručiams vieną kartą viskas gali išeiti pro tą patį užpakalį.

Konfidencialumo normų piktybinis pažeidimas yra nepalyginamai rimtesnis pagrindas atstatydinti G.Landsbergį nei kilęs skandalas dėl nesubalansuotų veiksmų, Baltarusijos traukiniams keliaujant per Lietuvą. Tai būtų techninis atstatydinimas, neįsipainiojant į diskusijų kebeknes dėl vertybių.

Ankstesnis bandymas Ingridai Šimonytei nepavyko dėl turinio pertekliaus, nes, pirma, nepatogu buvo paprašyti savo, ne pagal formą, o pagal turinį, šefo pasitraukti, o antra, tikriausia buvo baimintasi ir to, ką pasakys senelis, nevengiantis turiningų apibendrinimų. Kita vertus, jeigu čia automatiškai suveiktų principas „geriausias vaistas nuo pleiskanų yra giljotina“, turiningo pobūdžio sumetimus būtų galima apeiti.

Didelė vertybė yra tai, kad šeimos nariai stoja mūru vienas už kitą. Tačiau, kaip atrodo bent man, būna tokių atvejų, kai etiketas reikalauja pernelyg triukšmingai nedemonstruoti savo susirūpinimo vienas kitu.

Tarkime, kažkuris iš įstaigoje dirbančių giminaičių prisidirbo ir yra, kaip sakoma, teisėtai tarkuojamas, kitiems toje įstaigoje tebedirbantiems būtų pravartu patylėti, nerodant savo suinteresuotumo dėl diskretiškumo sumetimų. O gal toks pageidautinas susivaldymas, apsiribojimas yra vadintinas delikatumo reikalavimo išpildymu?

Paprasti žmonės dažniausiai intuityviai laikosi šitos nerašytos delikatumo taisyklės, o Vytautas Landsbergis nepraleidžia nė menkiausios progos kiekvieną kartą pademonstruoti tai, kaip jo milžiniškas autoritetas, įtaka ir patirtis veikia gelbstint ne eilinius savo giminaičius.

Ką reiškia Lietuvos kodas LT?

Kaip atrodo bent man, tai yra nuoroda, kad Lietuvos Respublika savo esme yra Landsbegių Tėvonija (abreviatūra – LT)

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Nekaltas       2021-12-19 12:30

Anūkas, tikrai nekaltas, juk garvežistas trąšas veža, o ne ministras, kaip to nesupranta visi anūko užpuolikai? Ir tas, strieločnikas, kuris bėgius iš Baltarusijos į Lietuvą pasuka. Šitie yra už viską atsakingi, nes neturi jokių vertybių, jiems tik traukinį leisk pavairuoti, o jau vežti galėtų ir pati Lukašenko per Lietuvą į konteinerį paslėpę.
Čia jums ne kokie pabėgėliai, kurie veržiasi per dygliuotą tvora pas moterį... na tą, kurią visi puola, kad moteris.

hmm...       2021-12-19 0:20

o kieno ji dukterėčia?

edvardas       2021-12-18 23:20

Jeigu įdomu, apie Margaritos vardo sureikšminimą žiūrėkite čia - https://slaptai.lt/edvardas-ciulde-nauji-vargai-del-pavardes/

Klasika       2021-12-18 23:16

Manau,nieko naujo šiam pasauly…
“...Kol da idealais, brol, besigėrėsi,
Siek prie idealo, tik doro ir aukšto,
O skubink! Paskui tu… jų išsižadėsi
Dėl trupinio aukso, gardaus valgio šaukšto….”

(Vincas Kudirka. Labora!)

nuomonė       2021-12-18 23:07

Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Įvadinis pastabos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Politinis spektaklis „Radikalus kompromisas“

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt ketvirtoji (gegužės 18) diena

Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!

Kalifornijos švietimo apygarda tiria moksleivius klausdama, kaip dažnai jie leidžia laiką su skirtingos lytinės tapatybės žmonėmis

Marius Markuckas. Buitinės politologijos prabanga karo fone

Vytautas Rubavičius. Šlovė šventiems kariams – Mariupolio gynėjams

Dovilas Petkus. Apie savą ir svetimą istoriją ir kovą „su kaulais“

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.