Kultūros, kalbos, istorijos politika, Socialinės inžinerijos eksperimentai

Edvardas Čiuldė. Tas pats Marksas, tik kitoje saujoje

Tiesos.lt redakcija   2022 m. liepos 27 d. 22:43

17     

    

Edvardas Čiuldė. Tas pats Marksas, tik kitoje saujoje

Proletariatas neturi tėvynės, – kažkada skelbė Karlas Marksas, tokiais savo žodžiais, kaip atrodo, pirmiausiai išsakydamas savo paties vidinę negalią ir sopulius.

Ši ištarmė marksizme tapo atskaitos tašku, įrodinėjant, kad tautos yra laikini istoriniai dariniai, kurie išnyks istorinės pažangos verpetuose kaip ištiškęs vandens lašas ant įkaitintos keptuves, visuotinės proletariato revoliucijos dėka susiformavus homogeniškai betautei žmonijai, kalbančiai viena kalba. Tokią idėją Lietuvoje pirmieji tautiečiams pabandė įpiršti pikčiausi nepriklausomybės priešai, kūnu ir siela komunistinei Rusijai parsidavę. V.Kapsukas ir Z.Angarietis.

Tačiau štai prieš keletą dienų lygiai tą patį Valstybės pažangos forume įžanginiame pranešime pareiškė Vilniaus universiteto rektorius Rimvydas Petrauskas, pranešdamas, kad artimiausių dešimtmečių bėgyje tauta turėtų nunykti, užleisdama vietą bendrijai. Kai atrodo, R. Petrausko vis dėlto pritrūko fantazijos ir ištvermės, taip ir nesugebėjus paaiškinti – kokio tipo bendrija čia turima galvoje?

Štai komunistinės sovietijos ideologai skelbė, kad tautų suartėjimo ir susiliejimo procesuose atsiranda naujo tipo bendrija, vadinama tarybine liaudimi, kuri neva jau yra vientisa pagal savo socialistinį turinį, tačiau drauge pasižymi ir nacionalinės kultūros formų ypatumų įvairove.

Kaip užsiminiau jau praeitą kartą, R.Petrauskas žengia dar toliau komunistinio radikalumo linkme, pranešdamas, kad tautinis tapatumas yra istorinė atlieka, trukdanti pažangai, o kultūra, ugdanti tautinį identitetą, yra bjaurus nesusipratimas, įrašomas į didžiausių nuodėmių sąrašą. Tokiu atveju belieka pridurti, kad mūsų dienų pažangiečiai (taip jie prisistato visuomenei) yra chunveibinai tiek pagal turinį, tiek pagal formą.

Kaip atrodo bent man, Lietuvoje tėvams derėtų pagalvoti, ar nepakenks savo atžaloms, siųsdami dukras iš sūnus studijuoti į universitetą, kuriame pradeda vyrauti neįtikėtinai nešvankus ideologinis užkratas, ar jaunas žmogus apskritai gali atlaikyti tokį išbadymą forsuojamos smarvės slėgiu, nepakenkdamas savo sielai?

Tas pats R.Petrauskas savo fantasmagoriniame pranešime bando primesti dar ir tokią mintį, kad didžiausių laimėjimų Lietuva pasiekė unijų su kitomis tautomis laikais, neva todėl, be visa ko kito, mums derėtų ir Europos sąjungą pradėti įsivaizduoti pagal išplėstinės unijos pavyzdį, su dar didesniu įkvėpimu spartinant integracijos procesus.

Stebina žodžio „unija“ daugiskaitinis vartojimas, gal čia be Abiejų tautų respublikos pavyzdžio turima galvoje dar ir 1917m. gruodžio 11d. Lietuvos tarybos neilgai gyvavęs nutarimas sudaryti uniją su Vokietija, darant prielaidą, kad net R.Petrauskas Lietuvos sovietinės okupacijos vis dėlto nelaiko laisvanoriškos unijos sudarymu?

Tačiau sukrečia ir pribloškia tai, kitaip nepasakysi, kad istorikui R.Petrauskui iš akių pasimeta Vasario 16 d. nepriklausomos Lietuvos istorija kaip nereikšmingas epizodas, palyginus su unijiniais laikais. Atleiskite, bet jau vien dėl to man pseudopažangietis istorikas R. Petrauskas primena istoriką, atklydusį iš Orwello 1984-ųjų.

Kaip dabar nepriminsi, – net jeigu tai būtų veržimasis pro atviras duris, – kad dabartinė Lietuva atsirado iš Vasario 16 d. Lietuvos palikimo, kuri savo ruožtu užgimė iš aušrininkų ir varpininkų veiklos, atstačius lietuvių kalbos viešąją vertę, jai tapus politologinės refleksijos, meno, mokslo, filosofijos kalba.

Neneigiant mūsų didžiųjų kunigaikščių šlovės, negalime neįvertinti fakto, kad dabartinė Lietuva toli gražu atsirado ne iš kunigaikščių unijinės Lietuvos, be iškilo, supumpuravo iš lietuviško rašto, kalbos, knygos, atsiskleidė ir paržydo, atsiradus palankiai politinei terpei tautinio sąmoningumo puoselėjimui, savosios kultūros plėtotei.

Bandau įsivaizduoti, kad R.Petrausko piešiamos bendrijos piliečiu Nr. 1 turėtų tapti toks Arkadijus Vinokūras, sakantis, kad jam Lietuva be ES teisyno būtų tik žemės gabalas, mums lengvai nuspėjant, kad tokiu būdu čia yra įžaidinėjamas niekinamą vertę turintis lietuviškas frazeologizmas apie šūdo gabalą.

Ta proga pastebėkime, kad tame pačiame universitete, kurį dabar okupavo apgailėtini kuproti nykštukai, kažkokie petrauskai, subačiai and Co, dar ne tai seniai darbavosi iškilusis gimtosios žemės šventumo metafizikas Romualdas Ozolas, giliausią filotopijos (meilės gintajai vietai) vagą varė filosofas Arvydas Šliogeris.

Tikriausiai pernelyg nesuklysiu pasakydamas, kad žemininko jausena apskritai yra dominuojantis lietuviškos dvasios sandas. Kaip atrodo bent man, ryškiausias Lietuvos indėlis į pasaulio kultūros lobyną yra būtent giesmė apie gimtosios žemės šventumą.

Kartais sakoma, kad šiandieniniu pažangizmu besivadinanti doktrina pagal savo esmę yra liberalkomunizmas. Tai tikriausiai yra teisingas įvardijimas, tačiau aš pats dėl priešdėlio „liberal“ didelių vilčių nepuoselėčiau. Jeigu norite, tai yra tas pats daiktas, tik kitoje rankoje. Š. esmė nepakinta, pasikeistus š. atspalviams, ar ne?

Galiausiai skirtumą įžiūrėčiau tik tokiu rakursu, jog pastarieji yra dar labiau demoralizuoti padarai nei jų protagonistai. Tramdydamas save, kad nesutirštinčiau spalvų, atsakingai sakau, kad vadinamieji pažangiečiai šiandien Lietuvoje užveisia ne mažiau pavojingą politinės valios erozijos užkratą nei užsilikusių putinistų kohorta, įvertinus dar ir tą aplinkybę, kad Putinas mums yra grėsmė iš išorės, o jie naikina tautos ir valstybės gyvybingumo pagrindus iš vidaus, galiausiai yra dykumos užkratas su šakalų staugimo akomponavimu. Tačiau liūdniausia yra tai, kad vis dažniau atsiranda pretekstas pagalvoti, kad dabartinė valdžia palaiko ar net skatiną tokią kovą prieš Lietuvos valstybę, stoja šiandieninių stribų pusėje.

Kiekvienas turi teisę į savo nuomone, taigi nebūtina sutikti ir su čia išsakytomis pastabomis, tačiau labai prašau – tik nepasakokite man niekų apie tai, kad tokie ar panašūs kaip čia aptartas keblumas yra visame pasaulyje išplitę laiko vėjai, turėkite gėdos nekartodami pirmosios kartos pažangiečių, t. y. bolševikų užkeikimo, jog toks yra istorijos dėsnis, neatšaukiama pažangos kryptis, patinka tai kažkam ar nepatinka. Tai, kas tokiu atveju yra pavadinama istorijos dėsniu, galiausiai yra tik apgailėtinas zigzagas, pavojingai tolstant nuo Europos civilizacinių pagrindų.

Pažanga nėra linijinis procesas, neretai pasitaiko ir taip, kad žengiant žingsnį į priekį, du padaromi atgalios, tačiau europiečiai drauge pasižymi ir sugebėjimu anksčiau ar vėliau pakilti iš bedugnės, atsitokėti, išsikapstyti iš kelią užstojusio akligatvio. Galiausiai didžiosios tautos, kaip atrodo, bet kokiu atveju sugebės susiurbti į save laikmečio marazmus savo esme nepakisdamos net per zigzagų išbandymus, panašiai kaip purvina srovė ištirpsta vandenyne jo pernelyg neužteršusi, savo ruožtu Lietuvai įsijautimas į tokius eksperimentus galėtų lemti tik tai, kad jos gintarinė pakrantė galutinai uždumblėtų, tapdama mėšlinu užutekiu be jokių gyvybė ženklų.

Jeigu taip paprastai imtume ir paskandintume lietuvišką dvasią srutų duobėje…

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

xxx       2022-07-29 14:29

Vincas Mickevičius-Kapsukas ir Zigmas Aleksa-Angarietis

Irr       2022-07-28 21:00

Kas ten per piramidė VU kieme, kas ten per piramidininkas/ai pasiženklino?

edvardas kursiokui Poliui       2022-07-28 18:54

Kaip atrodo bent man, tavo paskutinio sakinio sąmojis yra vertas 10 balų. Tačiau, kaip atrodo bent man, posakis “kaip atrodo bent man” nėra   tolygus žodelyčiams “regis”, “manau”, “manytina” arba tiesiog “atrodo”, skiriasi ne tik stilistiniais niuansais bet ir prasmės pustoniais. Galiausiai toks verbalinis ornamentas nevalingai tapo kažkas panašaus į mano parašymų vizitinę kortelę,  todėl, kaip atreodo, man artimiusiu metu tikrai nepavyks pasitaisyti tavo, mielas Poli, parodyta kryptimi. smile

jietiska tulzis       2022-07-28 15:46

aoie viska ir nieka.Beje,tiek indenai,eskimai,aborigenai gyvena su superprivilegijom.Pats ka gero esi nuveikes siam gyvenime,kazi..

Prašalietis       2022-07-28 15:12

Gerai pažįstančiam savo trusikuose “gyvenantį marksą” ir jį laikančiam tai vienoje tai kitoje rankoje, esančiam lansberginio durnių laivo “proto ginantu” lyginant su jam “apgailėtinais kuprotais nykštukais, kažkokiais petrauskai, subačiai and Co”, tegalima pasakyti, kad tikras Marksas apie jokią “beklasę tarybinę liaudį, kuri pastatys beklasę visuomenę vardu komunizmas” net nesapnavo… Kaip “demokratiškai tvarkėsi ir tvarkosi su įvairiomis pasaulio “indėnų” tautomis JAV su jo vadavaujamais vakarais akivaizdžiai demonstruoja istoriniai faktai ir dabartinė realybė... Niekas nei matė nei girdėjo, nemato jokios “demokratinės” problemos, kur dingo Amerikoje indėnai, Australijoje-aborigenai, dabartinės Prancūzijos ir Ispanijos pasidalintose teriorijose gyvenę baskai, katalanai…. Lietuvoje gyventojų per 30 metų “vakarietiško kaifavimo” sumažėjo daugiau kaip milijonu, ko nebuvo nei per marus, nei per karus, nei per trėmimus, o ir neišsivaikščioję likusieji “intelektualai” dauguma išmokę pasigooglinti angliškai nesugeba nieko suregsti lietuviškai prasmingo ir iš esmės…, “civilizuotai, vakarietiškai ir progresyviai” stumdo savo “marksus” iš vienos rankos į kitą, kiti ieško savo “marksui” kiek galima mažiau “nekaltos” neužkrėstos AIDS-u ar beždžionių raupais…“vakarietiškai pacivilizuotos tautinės"išangės…. Kas garantuoja beklasę, betautę, be valstybinę ir t.t. nesibaigiančiuose “kaifuose” užgyvenusią “ūkinę” bendriją... Į Čiuldės-“Jeigu taip paprastai imtume ir paskandintume lietuvišką dvasią srutų duobėje…” tegalima pasakyti, kad lansbergiame durnių laive net tik dvasia, bet ir kūnas jau seniai iki kaklo yra srutų duobėje, į kurią Čiuldė ir kiti “intelektualiniai” pseudo patriotai su neseniai tapusiu “buvusiu valstybės vadovu” , Grybauskaite ir kita šios rūšies publika priešakyje ir toliau “sėkmingai” tebe..ši..ka…

> Jules 2022-07-28 9:40       2022-07-28 15:09

Taip, juliau Milaiti, tu tikrai „ne langų majoras“, tu - KGB majoras, ir į „Rakiškio“ psichuškę ne vieną „jurgį“ įkišai.
O tavo „garbė“, kurios tu niekada neturėjai, tilptu į tas tris (mažiausiai), kruveles, kurias čia padėjai po straipsniu, vis manydamas, kad pasirašinėdamas skirtingais nickais ar visai nepasirašinėdamas komentarų, liksi užsimaskavęs.

Padėtis su       2022-07-28 13:12

istorijos mokslu Lietuvoje apgailėtina. Įsivaizduojate, kokią hipnozę jie bruka į mūsų vaikų galvas? Kaip prie drg.L.Brežnevo su Šepečiu, ne geriau. O čia dar ir “Karūnos konspiracija ir agresija” prisideda. Nėr kur pasidėt, kur pabėgt nuo visuotinos dezinformacijos propagandos.

Galima       2022-07-28 12:13

sutikti, kad internacių bankai finansuoja penktąsias kolonas ir šeštąsias visame pasaulyje, be jokios abejonės. Konspiracija ir agresija, ir nieko daugiau.

Privažiavome       2022-07-28 12:13

Perfrazuojant: Kaip tik ne Putinistas, taip pederastas ir marksitas.

Al.       2022-07-28 11:41

Kominterno mafijos tėvai finansuoja penktąją koloną visose šalyse, net pačiose stipriausiose. Tam, kad atsilaikytume prieš šį spaudimą, Petrauską ar kitą kolaborantą pašalinti neužteks. Tautai reikia kurti pasipriešinimo judėjimą. Lietuvos Atlaisvinimo Frontą. Ir plėsti ryšius su kitų šalių pasipriešinimo judėjimais. Kad ir kokie būtų mūsų prieštaravimai su lenkais, gudais, turim su jais bendrauti, kaip tai darėm Sovietų laikais.

ei, vyručiai,       2022-07-28 11:09

o dabar padiskutuokime apie žodžio galūnę, gal reikėtų sakyti ne komunizmas, o kumunizmė, gi žodžio vyriškas galas gali papiktinti pažangietes feministes

Kapsukei       2022-07-28 10:49

..kaip tu cia taip kudai,be expresijos.Cia gi tavo car v boskie..Uzdaryt nieko nereik,paprasciausiai rektoriu ir taryba von.Normalus viska greit pakeistu,kad ir su menku finansavimu.Ta nesamone vyksta del pinigo,tie parsidaveliai del to sidabro ir atidirbineja.Visus tokius petrauskus ..na giliaku.

Jules       2022-07-28 9:40

Kapsukę privalu desovietizuoti, depolonizuoti ir derusifikuoti, kitaip Lietuvių tautai kvit. Vadinasi, būtina uždaryti, paleisti ir naujai, prolietuviškai, proeuropietiškai organizuoti, kaip 1939 metais, o tuos per langą šveist. Pirmame aukšte, žinoma. Aš ne langų majoras iš Rakiškio, ne Jurgio liokajus. Turėjau garbės!

Ayn Rand       2022-07-28 9:39

Petrauskas - infantiliai egzaltuota žmoga-menkysta (plg. kaip jis nuolat manieringai įkiša “unija” vietoj “sąjunga”).

Polis       2022-07-28 9:18

Edi, malonu skaityti tavo straipsnius. Dažniausiai tiesiai į dešimtuką. Maža lingvistinė pastabėlė- Gal rečiau vartok “taip atrodo bent man”. Vietoj šio junginio galima būtų “regis”, “manau”, “manytina” ar tiesiog “atrodo”. Taip atrodo bent man:). Kursiokas.

Dėkoju       2022-07-28 8:05

Autoriui už teisingą ir drąsų straipsnį. Baisu, kad Petrauskas ir į jį panašūs dėstytojai globalistai, neomarksistai, neobolševikai, liberalai, “pažangiečiai”, “revoliucionieriai”, genderistai Vilniaus Universitetą pavertė betaučių, belyčių ir bedvasių padarų perykla. Nepaprastai gaila mūsų jaunimo, mūsų vaikų ir vaikaičių. Melskime jiems Dievo pagalbos, kad sugebėtų skirti gėrį nuo blogio.

Edvardai       2022-07-28 6:52

vel griebiesi imantraus kalbos stiliaus su pereborais,is to mandrumo darydamas vaikiskas penktoko lygio klaidas.Liberalkoncervatoriai..,liberal nera priesdelis.Tai sudurtinis zodis be jokio priesdelio,tik pirmo zodzio saknis…..Petrauska na giliaku.

Rekomenduojame

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Kastytis Braziulis. Amnesty International metė šešėlį visai Ukrainos kariuomenei ir jos prezidentui

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Nesant poreikio operacijai kiekvienas vokietis galės keisti savo lytį kartą metuose

Kilni donorystė ar išmėsinėjimo įstatymas

Almantas Stankūnas. Na ką, Perlas Energija iššovė sau į koją?!

Dominykas Vanhara. Elektros „tiekėjų“ verslo planas labai paprastas

Ligitas Kernagis. Įspėjimas tėvams

Arūnas Dulkys įteisino medikamentinį lyties keitimą

Mokslininkai kelia ieškinį dėl JAV valdžios vykdomos soc. žiniasklaidos cenzūros

Valstybės auditas: Lietuvos miškais rūpinamasi nepakankamai

Baltarusijos protektoratas

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt trečioji (rugpjūčio 5 diena)

Almantas Stankūnas. Elektros kaina Lietuvoje yra didesnė net 100 kartų!!!

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.