Įžvalgos, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Edvardas Čiuldė. Keiktis ar nesikeikti?

Tiesos.lt redakcija   2022 m. balandžio 13 d. 20:46

8     

    

Edvardas Čiuldė. Keiktis ar nesikeikti?

Atsakymas yra vienareikšmis, keiktis yra negražu, o ypač netinka vartoti rusiškus keiksmažodžius. Nedidelė paslaptis yra ir tai, kad visi tie rusiškais vadinami matai yra totoriškos prigimties Aukso ordos palikimas, atradęs vietą rusų mentalitete ir kalboje, net įsišaknijęs čia.

Jau šis faktas byloja apie tai, kad geriau yra nerizikuoti išsiverčiant svetimo etnoso, ypač užkariautojų, keiksmažodžius į savo kalbą, nors yra ir kita nuomonė, kad Moskovija yra ta pati, tik pakeitusi išorinį apvalką Aukso orda.

Prieš daugybę metų, kaip sakoma, kada buvome dar jauni, turėjau pažįstamą, kuris labai stipriai keikdavosi. Jis svajojo pagreitintu tempu pasirašyti ir apsiginti disertaciją, planavęs visų pirma įkalbėti savo mintis į garso takelį, o po to tai, kas pasakyta, išguldyti popieriuje (esą gyvai kalbant jam mintys liejasi laisviau). Jau tada jį perspėjau, kad iš daug valandų užtrunkančių jo pokalbių, atėmus keiksmažodžius, lieka tik keli neaiškios prasmės sakiniai. Visai neseniai jis pasigyrė apsigynęs disertaciją, tačiau nė trupučiuko neabejoju ir dėl to, kad jeigu būtų nesikeikęs, nebūtų tiek ilgai užtrukęs.

Praeitą kartą švelniai pasišaipiau iš delfi.lt žurnalistės, kuri savo ruožtu priekaištavo lietuviams, kad jie neteisėtai pamėgo legendinę šlovę didvyriškoje ukrainiečių kovoje prieš Putino Rusiją įgijusį posakį apie rusų karinio laivo pasiuntimą į niekur, pagardintą rusišku keiksmažodžiu.

Nesakykite, šis užkeikimas su nešvankiu keiksmažodžiu tapo ukrainiečių kovinę dvasią mobilizuojančiu priesaku, lietuvių kartojamu iš solidarumo su kovojančia Ukraina, o dar didesnį pikantiškumą metų posakiui teikia tai, kad rusų karinį laivą į naktį pasiuntė ir didvyrio statusą pelnė rusakalbis Ukrainos pilietis. Todėl iš tiesų nepritariu bandymams išardyti šio posakio su keiksmažodžiu paradoksalųjį sakralumą, nors, žinoma, kilmingųjų mergelių instituto auklėtinai turi teisę plėtoti visai kitą požiūrį.

Žavingoji delfi.lt autorė tarsi ir dėl juoko išvertė tą rusų laivą palydintį į pragarą rusišką keiksmažodį į lietuvių kalbą, kaip atrodo, ne juokais puoselėdami viltį atpratinti mus nuo rusiškų keiksmažodžių, kai įsisąmoninsime visą jų nešvankumą. Tačiau kaip jau užsiminiau anksčiau, rusiškų veiksmažodžių pažodiniai vertimai yra tokia rizikinga juodoji magija, kuria nederėtų užsiimti išsiauklėjusiems žmonėms. O kartais yra sakoma dar taip, kad, siekiant atprasti nuo nešvankių rusiškų užkeikimų, vietoj jų reikia pradėti vartoti lietuviškus keiksmažodžius, tačiau tokiu atveju netoli užbėgtume prieš akis tam vilkui, kuris įpareigotas vietoj keiksmų kartoti gėlių pavadinimus sako: ei, tu, žibute, dabar aš užrožinsiu tau taip, kad tu apsigladiolinsi…

Prisipažinsiu, kad tikrai nustebau, kad mano bandymą reabilituoti vieno keiksmažodžio pavartojimą viename išskirtiniame kontekste pasmerkė visi komentarų rubrikoje parašę skaitytojai. Jų puritonizmas, paminant kontekstą po kojomis, mane pribloškė taip stipriai, kad nesusilaikysiu nepastebėjęs, jog S. Freudas (Froidas ) yra sakęs, kad pertekliniu puritonizmu, smulkmeniškumu, maniakišku tvarkingumu ir potraukiu auksui paprastai pasižymi tie žmonės, kurie kūdikystėje ilgiau nei derėtų pagal įprastą brendimo logiką dėl neaiškių priežasčių užsibuvo užstrigę analinėje savo vystymosi stadijoje, kai labiau už viską kūdikis domisi savo išmatomis. Be visa ko kito, S.Freudas buvo įsitikinęs, kad šūdas yra aukso simbolis.

Netoli būtumėte nuo tiesos, jeigu pasakytumėte, kad autoriui iš visos kultūrinės Rusijos lobių galiausiai beliko tik vienas keiksmažodis, neatplėšiamas nuo konkretaus konteksto. O Čechovas, Dostojevskis, Tolstojus?

Kartais sakomas, kad didieji XIXa. rusų rašytojai yra niekuo dėti dėl beraščio kagėbisto Putino siautėjimo. Tačiau Putino Rusijos veiksmai, be visa ko kito, šiandien įgalina naujai pažiūrėti ir Rusijos didžiąją literatūrą, ar ne?

Štai Fiodoro Dostojevskio vieno romano herojus klausia: ar Rusija yra pirmaeilė ar antraeilė nacija?

Jam kažkas atsako, kad Rusija yra trečiaeilė nacija. Tačiau klystume staigiai pagalvoję, kad toks prasminį krūvį turintis romano dialogas yra susijęs su savinieka, tai greičiau vis tik yra labai savito mazochistinio pasididžiavimo savimi išvarža, kurios pėdsakus aptinkame ir rusų kariuomenės siaubinguose žiaurumuose Ukrainoje.

Žinoma, dėl teisybės reikia pastebėti ir tai, kad, pagal išvaduotų teritorijų gyventojų liudijimus, labiausiai pastebimi plėšimuose ir prievartavimuose dabar buvo tų Rusijos tautelių atstovai, kurių carinė Rusija nekviesdavo į kariuomenę, neversdavo tarnauti rekrūtais dėl jų principinio netinkamumo tokios pareigos vykdymui.

Apie F. Dostojevskį užsiminiau tik dėl to, jog šis rusų rašytojas buvo vienas iš mėgstamiausių mano melancholiškos jaunystės autorių. Tačiau šiandien jau būčiau linkęs patikėti filosofo Levo Šeštovo raštuose perspausdinto F.Dostojevskio pagrindinio biografo laiško Levui Tolstojui liudijimu, kad tas pats Dostojevskis yra su pasididžiavimu pasakojęs žinomam tais laikais Peterburgo universiteto profesoriui, jog kartą smaginosi su mažamete mergaite, kurią jam esą į pirtį atvedė paslaugi moteriškė.

Ta pačia proga pastebėsiu, kad sovietiniais laikais Kauno antikvariate esu aptikęs dar 1918 metais lietuviškai išleistą Levo Tolstojaus knygutę, jeigu neklystu, Kreicerio sonatą, kur autorius tituliniuose knygos viršelio įrašuose yra vadinamas Liūtu Storuoju. Dėl savo jaunatviško kvailumo tos knygos tąkart nenupirkau, dabar vien dėl leidybinio akibrokšto atiduočiau už ją visą savo skurdžią bibliotekėlę.

Kartą žvarbų, bet labai gražų žiemos rytą sutikau priešpriešais į paskaitas skubančias dvi studentes, apsirengusias tikrai ne pagal sezoną, su labai trumpais sijonėliais, kai prasilenkiant su manimi viena iš jų tarstelėju kitai: nu ir nachui kaip šalta. Nežinau kodėl, bet man staiga pakilo ūpas, ir aš paspartintu žingsniu, gražiai nuraudęs, nuskubėjau į tolį…

Legenda pasakoja, kad garsiausias Parmenido mokinys Zenonas dalyvavo sąmoksle prieš tironą, o suimtas nusikando liežuvį, kad neišduotų bendražygių. Tačiau gali būti ir taip, kad Zenonas nusikando liežuvį dėl to, jog nesusikeiktų rusiškai.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Irina Filimonova (Feigin)       2022-04-17 3:28

Достоинство и высокий уровень Алексея видно не только в его разговоре,но и как он держит себя,даже если слепой не увидит,но услышит,а если глухой не услышит,тогда почувствует атмосферу вокруг. Вот это настоящий офицер и многим Пример. Какое руководство,такое и подчинение. Такая разница как небо и земля,когда слушаешь перехваты российские одни матерные слова,а ведь это слова паразиты,которые засоряют любой язык. Более того,было время,когда я в своей жизни использовала слова паразиты.И однажды я услышала одну проповедь: в жизни существует только две сила Бог (это добро)у Него есть ангелы служители и имена этих ангелов это светлые,добрые слова,полные любви и надежды. Другая сила сатана (это зло)и у него тоже есть чёрные ангелы служители и они тоже имеют имена это матерные слова. Когда человек использует мат в своей речи,он открыто призывает Зло в свою жизнь,поэтому проклятия и неудачи просто мощным потоком врываются в жизнь этого человека. Я осознала это приняла,что у меня есть этот вызов и стала работать над собой,чтобы вырубить с корнем этот Грех (сквернословие)и имею хороший результат. Дай Бог нам всем победить это зло на земле,чтобы жить безопасно,имея Мирное небо над головой. Украина борется не только за свою страну но и за всю цивилизацию. Слава Украине!!!Героям Слава!!!Светлая,Вечная Память защитникам и Патриотам и простым людям у которых насильно забрали жизнь!!!

https://www.youtube.com/watch?v=NxVlec9-lTA&ab_channel=AlexeyArestovych

skaitytojas Al. rašytojui Peckeliui       2022-04-15 10:09

Da, ono imenno tak. Ono ne što libo što i ne što libo kak, no ieželi vazmiošsia za eto dielo, vot tie i pažalsta.

rašytojas Peckelis to Al.       2022-04-15 6:08

Kodėl įžeidžiamai šūdromis vadinate savo tautiečius rusus, Aleksandrai? Nuo savo šaknų nepabėgsite, tai matosi ir iš teksto supratimo keblumų, lietuviškai išguldytam žodžiui suteikiant rusiško pasimetimo pasaulyje intencijas. Svarbus melagingo supratimo faktorius yra ir Lietuvos ruso, apskritai ruso Europoje, skilinėjančios, bet niekur nevedančios sąmonės nelaimingumas.

Al.       2022-04-14 18:31

Jei Dostojevskis buvo vaikmylys, tai dėl to turim perimti šūdrų leksiką ? Ar tai turi reikšti, kad jei net tokie galūnai, kaip FD buvo iškrypėliai, tai ir mes neapsimeskim šventaisiais, kaip kokie, atsiprašant, patvoriniai ?

Tikrai,       2022-04-14 17:10

labai faina kalba, kurios sakiniuose kas trečias ar penktas žodis vyro lytinis organas - labai toli pažengusi kultūra, itin moderni ir liberali.

Kis       2022-04-14 13:26

jauciu,kad man patiktu Edvardo draugas, kuris net apgines disertacija.Paklausyti toki butu pasaka,Gyvenime kazka panasaus esu girdejusi,tikrai kad faina,eik tu “greiciau”

Tai,kiek       2022-04-14 8:43

dar traktatu bus parasyta del sios xuinios…

Rūta        2022-04-13 23:11

iš tplimos vaikystės pamenu tokią istoriją apie sėkmingą šito keiksmažodžio išvertimą į lietuvių kalbą. Nugirdau mamą tėvui pasakojant, kad jos darbovietėje šoferis supykęs drėbė garažo vedėjui - “eik tu b..bin”. Spėju, kad tai buvo dzūkelis, nes jie dažnai vartoja vidaus vietininką (“buvau Alytun”).

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Česlovas Iškauskas. 1939 – ųjų rugsėjis: ko mus moko istorija?

Karas Ukrainoje. Du šimtai penktoji (rugsėjo 16 diena)

Briuselis nori 70% sumažinti ES vykdomą Vengrijos finansavimą

Ramūnas Aušrotas. Vienos lyties asmenų sąjungos kaip būdas paneigti šeimos instituto prigimtinį pobūdį

Vengrų politikai: Europos Parlamentas atvirai šantažuoja mūsų šalį

Elektros krizė arba kaip sutaupyti 3 milijardus eurų. Šarūnas Andriukaitis-Sutkus

Karas Ukrainoje. Du šimtai ketvirtoji (rugsėjo 15 diena)

Andrius Gudaitis. Vartotojų interesų gynimo imitavimas

Lenkija planuoja statyti šešis branduolinius reaktorius

Vygantas Malinauskas. Ar vienalytės santuokos yra žmogaus teisė?

Vidmantas Janulevičius. Verslas stoja dėl elektros kainų

Karas Ukrainoje. Du šimtai trečioji (rugsėjo 14 diena)

Švedijos vidurio dešinysis sparnas pirmauja įtemptuose ir intriguojančiuose rinkimuose

Vytautas Sinica. Elektros krizė: vartotojai paskutinėje vietoje

„Už balos“. Karalienė-Trumpas-JAV ekonomika

Edvardas Čiuldė. Nutylėjimo subkultūros Lietuvoje ypatumai

Energetinės krizės akivaizdoje estai atnaujina naftingojo skalūno gavybą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.