Ugdymo politika, Šeimos politika, Socialinės inžinerijos eksperimentai

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Įvadinis pastabos

Tiesos.lt redakcija   2022 m. gegužės 18 d. 21:29

9     

    

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Įvadinis pastabos

Niekur kitur nepasidėsime, gyvename intensyvėjančio nuosmūkio laikais. XXI amžius atvėrė anksčiau neregėtus nuosmūkio horizontus, kai būtent banalybės totalinė statyba tampa svarbiausiu civilizacinės dinamikos faktoriumi. Taip ir apibrėžkime nuosmūkio eoną, nurodydami, kad čia viską nustelbianti jėga yra pergalingas banalybės žengimas per pasaulį.

Kas be ko, su nauju epochos turiniu neatskiriamai yra susijęs bandymas išvaryti krikščionybę iš mūsų pasaulio, nes krikščionybė, mažiausiai, ką čia prabėgomis galime pasakyti apie tai, yra ontologinės gelmės iškėlimas į kasdienybės vitriną, nebanaliojo virsmo galimybės priminimas. Taigi neatsitiktinai, siaurėjant krikščionybės domenui, banalybės imperija plečiasi kaip biblijinių laikų tvanas, smelkiasi pro visus plyšius kaip nuodingos smalkės.

Klystume, jeigu ir toliau tebegalvotume, kad totalinė banalybės atsiranda tarsi savaime, iš inercijos, tingumo, apatijos, iš nepadarytų darbų.

Žinoma, žmogus pagal savo psichofiziologinę prigimtį yra panardintas banalybės sferoje, o tokio savo defektyvumo atpažinimas yra individualaus atsimerkimo ir prabudimo, labiau autentiško gyvenimo ilgesio pirmasis požymis, tačiau čia kalbame apie totalinę banalybę, kuri yra kuriama mūsų pasaulyje mobilizuojant visus jo resursus, apie tą atvejį, kai mūsų būties defektas yra konstruojamas su baisiu užsidegimu, yra patogiausia netramdomo aktyvizmo pritaikymo vieta, – jeigu norite, mūsų laikų banalybės statybos savo titaniškumu gali prilygti nebent senųjų laikų piramidžių statytojų didingiems užmojams.

Banalybės imperija plečiasi, kai toks sukonstruotas aktyvizmo dėka mūsų gyvenimo defektas yra stumiamas į būties centrą arba, galima pasakyti dar ir taip, kad viską užgožiantis banalybės įsivyravimas yra būties degradacijos svarbiausias simptomas.

Koks yra tokios totalinės banalybės veidas pagal labiau konkrečius bruožus, kaip ji gali būti įvaizdinama, neapsiribojant tik verbaliniu užkeikimu?

Kaip žinome, M.Heideggeris pasakojo, kad būtis pasirodydama slepiasi akivaizdybėje.

M. Heideggeris radikaliai suproblemino tiesos klausimą, išversdamas graikų kalbos žodį aletheia kaip nepaslėptis. Išties, iš lotyniškųjų viduramžių paveldėta tiesos (veritas) kaip adaequatio samprata prašosi patikslinimo: kaip intelektas (teiginys) iš principo gali atitikti daiktą, jeigu nežinome, – dar nespėjome pagalvoti, – kaip daiktas savo ruožtu gali atitikti intelektą?

Žinia, M.Heideggeris ieškojo labiau pirmapradės tiesos nusakymo galimybės, tiesą apibrėždamas maždaug taip, jog tai yra abipusis žmogaus ir daikto „dalyvavimas“ nepaslėptyje. Drauge tas pats M. Heideggeris ne kartą pastebi, kad toks „dalyvavimas“ nepaslėptyje neatskiriamai yra susijęs su „dalyvavimu“ paslėptyje. Nepaslėptis iš savęs neneigia paslėpties, bet – priešingai – atslėptis visados reikalauja užslėpties.

Nepaslėptis įgalina tai, kas nepaslėpta, t. y. esinį, tačiau būtent taip įgalintas esinys savo nepaslėtumu dažnai užstoją paslėptį kaip kitą, tačiau ne mažiau būtiną būties tiesos sandą. Iškritus paslėpties būsenai iš nepaslėpties, pati nepaslėptis praranda tą vidinį dinamizmą, kuris kuria būties tiesą. Taigi būties tiesos užmaršties galimybė lydi būties tiesą kaip ištikimasis šešėlis.

Totalinę banalybę visų pirma būtų galima apibrėžti negatyviai kaip tokį žmonių aktyvizmo sukurtą konstruktą, kuris neturi nei atslėpties, nei užslėpties kaip būties tiesos dinamikos sąlygų, dar daugiau, – viską paglemžianti banalybė mūsų laikais reikiasi ekshibicionistiniu pavidalu, tarsi būtų spaudžiama savo vidinės prigimties triukšmingai pranešti, kad jokios pasaulio paslapties nėra. Vaizdžiai tariant, banalybė išsirengia nuogai, iki nulio, demonstruodama tą tiesos atvejį, kad tokia banalybė be savo banalumo nieko daugiau neturi parodyti.

Naujasis rusų karas kaipo banalybės apoteozė parodė, kad jokios išankstinės rusų sielos paslapties nėra, o yra pasinešimas žudyti, prievartauti, vogti su didžiausiu skambesiu ir trenksmu.

Tokia totalinės banalybės duotybė ne mažiau akivaizdžiai pasirodo mūsų padangėje su pasturgalių rodymais gėjų paraduose, taip pat su žmogaus teisių koncepto subanalinimu iki tragikomiškai karikatūrinės ribos triukšmingose kovose už seksualinių mažumų vadinamąsias teises.

Ko jau ko, o LGBT bendruomenės veiklos nė iš tolo nevertinu moraliniu požiūriu, įsisąmonintai vengiu bet kokio moralizavimo ta tema, tačiau totalinės banalybės koncepcijos požiūriu putinizmą ir demonstracinį homoseksualizmo aktyvizmą galima būtų laikyti vienarūšiais mūsų laikmečio fenomenais kaip neturiningo ekshibicionizmo karingus apsireiškimus.

Totalinės banalybės raiškos paūmėjimą pastaruoju metu liudija dar ir tai, kad į demonstracinius socialinio ekshibicionizmo seansus vis aktyviau įsitraukia taip pat ir LGBT bendruomenės narių motinos.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Be abejo       2022-05-19 11:00

Jei jau imti krikščionišką mokymą,tai į Dangaus karalystę neįžengs ne tik žudikai,bet ir homoseksualai ir visi kiti nuodėmingieji.Tik tie bus įleisti į Dangų,kurie gailėjosi dėl davo nuodėmių.Galima,taip būtų sakyti kai lgbt pasaulyje tvirkina nuo jaunų dienų vaikus,jaunuolius savo mokymu ir veiksmais,tai tai yra pragariška organizacija netgi savo nuodais žymiai labiau kenkianti ir lenkianti Kremliaus žudikus.

Stasiui       2022-05-19 10:42

..ar zinai,kaip suprast,kada kacapas meluoja..Kai tik ima kalbet..Ka ir kaip su tokiais tartis,Staseli.Jie gi sulauze visas sutartis,ne tik Minsko..Jei neturejai reikalu su rusais,paziurek Ocakov tv.L.iliustratyvu,net juokinga.

stasys        2022-05-19 9:59

Kaip ? Taip kaip ukrainiečiai derasi su orkais , mažais žingsneliais link tikslo. Sutikite jog toks susitarimas padidintų šansus orkų propagandai išmušti viena esminių metamu vakarams kaltinimų .Moralinio nesuderinamumo visuomenėje su tradicinėmis vertybėmis, beje vakarams išties nepavyko to pasiekti.Karo metu išties galima daug nuveikti laužant senus stampus nesutarimų.Metas pokyčiams labai palankus .

Stasy       2022-05-19 8:07

na kaip tu tartumeis su idiotais raskeviciais,garmoskem,uzingridais…Nekalbant,kad jie tik pestininkai svabistu losime.Cia pasauliniai demenys stumdomi,paziurek i amerikes,ES…apie pucka sutinku,grazu bus paziuret kabaldziuojanti.Metu top reginys.Mielai net nusifotkinciau salia.Ant sienos pasikabinciau.

stasys        2022-05-19 7:01

Stasy 2022-05-19 6:48 ... naivus dažnai reiškia optimistas , todėl ir manau kad visas problemas galima spręsti ir susitarti . Na gal dėl vieno putkos nesu tikras .. vat jei jį į kartuves tada su likusiais kitas reikalas .

Stasy       2022-05-19 6:48

nebuk toks naivus.Nugrybavai nezinia kur.Susirask R.Paulauska apie pedrylas,kaip iranki pasaulio perdalijime.Paziuresi kitom akim.

Dasivariau       2022-05-19 6:41

iki puses ir uzmigau…Prabudes sukandau dantis ir didvyriskai iveikiau likuti.Pasijutau oriai intelektualus,paprotingejes,tad isgeriau buteli degtines.Galvojau..apie kazka.Aciu,Edvardai.

stasys        2022-05-19 6:26

cit.” Ko jau ko, o LGBT bendruomenės veiklos nė iš tolo nevertinu moraliniu požiūriu, įsisąmonintai vengiu bet kokio moralizavimo ta tema, tačiau totalinės banalybės koncepcijos požiūriu putinizmą ir demonstracinį homoseksualizmo aktyvizmą galima būtų laikyti vienarūšiais mūsų laikmečio fenomenais kaip neturiningo ekshibicionizmo karingus apsireiškimus.” .
Matote autoriau putinizmo protrūkis turi tragiškas paplitimo pasekmes ir kas baisiausia jo apraiškos griauna sumaištimi ir baime visas šalia erozijos centro esančias visuomenes - šalis . Lyginti su LGBT bendruomenės teisiu kovų iššūkiais mums ‘paslaugiai’ primenančiais vakarais netgi nekorektiška , pastaroji problema labiau lokalinė ir ta problema neturi tanku ir lėktuvų bei juose sėdinčiu bepročiu . O tai gana svarus argumentas pasirenkant kylančia didesne visuomenei grėsme, nors abi pastarosios bėdos ir naudojasi tais pačiais propagandos viešintis metodais . Aš netgi esu įsitykinęs jog dėl LGBT paradu nuogais užpakaliais galima butu susitarti , kad ju nebūtu , pasirašant su visuomene moralinio elgesio ir pagarbos tradicijoms tam tikrus su bendruomene kanonus . Visa bėda mūsų politikuose kurie akivaizdžiai nenori taikiai spręsti tos problemos su visuomene . Socialinio ekshibicionizmo seansai LGBT viešumoje ..daugiau protestas išreikštas praeito šimtmečio hipiu judėjimo principais . Priešingai putinizmas , kuris gresia dargi didesnėmis aukomis pasauliui nei covid-as , bėda kad nuo tos lygos vakcinu neįmanoma sukurti .

liuks       2022-05-19 5:00

Tik pliusas. Ačiū.

Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.