Ugdymo politika, Šeimos politika, Socialinės inžinerijos eksperimentai

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Įvadinis pastabos

Tiesos.lt redakcija   2022 m. gegužės 18 d. 21:29

9     

    

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Įvadinis pastabos

Niekur kitur nepasidėsime, gyvename intensyvėjančio nuosmūkio laikais. XXI amžius atvėrė anksčiau neregėtus nuosmūkio horizontus, kai būtent banalybės totalinė statyba tampa svarbiausiu civilizacinės dinamikos faktoriumi. Taip ir apibrėžkime nuosmūkio eoną, nurodydami, kad čia viską nustelbianti jėga yra pergalingas banalybės žengimas per pasaulį.

Kas be ko, su nauju epochos turiniu neatskiriamai yra susijęs bandymas išvaryti krikščionybę iš mūsų pasaulio, nes krikščionybė, mažiausiai, ką čia prabėgomis galime pasakyti apie tai, yra ontologinės gelmės iškėlimas į kasdienybės vitriną, nebanaliojo virsmo galimybės priminimas. Taigi neatsitiktinai, siaurėjant krikščionybės domenui, banalybės imperija plečiasi kaip biblijinių laikų tvanas, smelkiasi pro visus plyšius kaip nuodingos smalkės.

Klystume, jeigu ir toliau tebegalvotume, kad totalinė banalybės atsiranda tarsi savaime, iš inercijos, tingumo, apatijos, iš nepadarytų darbų.

Žinoma, žmogus pagal savo psichofiziologinę prigimtį yra panardintas banalybės sferoje, o tokio savo defektyvumo atpažinimas yra individualaus atsimerkimo ir prabudimo, labiau autentiško gyvenimo ilgesio pirmasis požymis, tačiau čia kalbame apie totalinę banalybę, kuri yra kuriama mūsų pasaulyje mobilizuojant visus jo resursus, apie tą atvejį, kai mūsų būties defektas yra konstruojamas su baisiu užsidegimu, yra patogiausia netramdomo aktyvizmo pritaikymo vieta, – jeigu norite, mūsų laikų banalybės statybos savo titaniškumu gali prilygti nebent senųjų laikų piramidžių statytojų didingiems užmojams.

Banalybės imperija plečiasi, kai toks sukonstruotas aktyvizmo dėka mūsų gyvenimo defektas yra stumiamas į būties centrą arba, galima pasakyti dar ir taip, kad viską užgožiantis banalybės įsivyravimas yra būties degradacijos svarbiausias simptomas.

Koks yra tokios totalinės banalybės veidas pagal labiau konkrečius bruožus, kaip ji gali būti įvaizdinama, neapsiribojant tik verbaliniu užkeikimu?

Kaip žinome, M.Heideggeris pasakojo, kad būtis pasirodydama slepiasi akivaizdybėje.

M. Heideggeris radikaliai suproblemino tiesos klausimą, išversdamas graikų kalbos žodį aletheia kaip nepaslėptis. Išties, iš lotyniškųjų viduramžių paveldėta tiesos (veritas) kaip adaequatio samprata prašosi patikslinimo: kaip intelektas (teiginys) iš principo gali atitikti daiktą, jeigu nežinome, – dar nespėjome pagalvoti, – kaip daiktas savo ruožtu gali atitikti intelektą?

Žinia, M.Heideggeris ieškojo labiau pirmapradės tiesos nusakymo galimybės, tiesą apibrėždamas maždaug taip, jog tai yra abipusis žmogaus ir daikto „dalyvavimas“ nepaslėptyje. Drauge tas pats M. Heideggeris ne kartą pastebi, kad toks „dalyvavimas“ nepaslėptyje neatskiriamai yra susijęs su „dalyvavimu“ paslėptyje. Nepaslėptis iš savęs neneigia paslėpties, bet – priešingai – atslėptis visados reikalauja užslėpties.

Nepaslėptis įgalina tai, kas nepaslėpta, t. y. esinį, tačiau būtent taip įgalintas esinys savo nepaslėtumu dažnai užstoją paslėptį kaip kitą, tačiau ne mažiau būtiną būties tiesos sandą. Iškritus paslėpties būsenai iš nepaslėpties, pati nepaslėptis praranda tą vidinį dinamizmą, kuris kuria būties tiesą. Taigi būties tiesos užmaršties galimybė lydi būties tiesą kaip ištikimasis šešėlis.

Totalinę banalybę visų pirma būtų galima apibrėžti negatyviai kaip tokį žmonių aktyvizmo sukurtą konstruktą, kuris neturi nei atslėpties, nei užslėpties kaip būties tiesos dinamikos sąlygų, dar daugiau, – viską paglemžianti banalybė mūsų laikais reikiasi ekshibicionistiniu pavidalu, tarsi būtų spaudžiama savo vidinės prigimties triukšmingai pranešti, kad jokios pasaulio paslapties nėra. Vaizdžiai tariant, banalybė išsirengia nuogai, iki nulio, demonstruodama tą tiesos atvejį, kad tokia banalybė be savo banalumo nieko daugiau neturi parodyti.

Naujasis rusų karas kaipo banalybės apoteozė parodė, kad jokios išankstinės rusų sielos paslapties nėra, o yra pasinešimas žudyti, prievartauti, vogti su didžiausiu skambesiu ir trenksmu.

Tokia totalinės banalybės duotybė ne mažiau akivaizdžiai pasirodo mūsų padangėje su pasturgalių rodymais gėjų paraduose, taip pat su žmogaus teisių koncepto subanalinimu iki tragikomiškai karikatūrinės ribos triukšmingose kovose už seksualinių mažumų vadinamąsias teises.

Ko jau ko, o LGBT bendruomenės veiklos nė iš tolo nevertinu moraliniu požiūriu, įsisąmonintai vengiu bet kokio moralizavimo ta tema, tačiau totalinės banalybės koncepcijos požiūriu putinizmą ir demonstracinį homoseksualizmo aktyvizmą galima būtų laikyti vienarūšiais mūsų laikmečio fenomenais kaip neturiningo ekshibicionizmo karingus apsireiškimus.

Totalinės banalybės raiškos paūmėjimą pastaruoju metu liudija dar ir tai, kad į demonstracinius socialinio ekshibicionizmo seansus vis aktyviau įsitraukia taip pat ir LGBT bendruomenės narių motinos.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Be abejo       2022-05-19 11:00

Jei jau imti krikščionišką mokymą,tai į Dangaus karalystę neįžengs ne tik žudikai,bet ir homoseksualai ir visi kiti nuodėmingieji.Tik tie bus įleisti į Dangų,kurie gailėjosi dėl davo nuodėmių.Galima,taip būtų sakyti kai lgbt pasaulyje tvirkina nuo jaunų dienų vaikus,jaunuolius savo mokymu ir veiksmais,tai tai yra pragariška organizacija netgi savo nuodais žymiai labiau kenkianti ir lenkianti Kremliaus žudikus.

Stasiui       2022-05-19 10:42

..ar zinai,kaip suprast,kada kacapas meluoja..Kai tik ima kalbet..Ka ir kaip su tokiais tartis,Staseli.Jie gi sulauze visas sutartis,ne tik Minsko..Jei neturejai reikalu su rusais,paziurek Ocakov tv.L.iliustratyvu,net juokinga.

stasys        2022-05-19 9:59

Kaip ? Taip kaip ukrainiečiai derasi su orkais , mažais žingsneliais link tikslo. Sutikite jog toks susitarimas padidintų šansus orkų propagandai išmušti viena esminių metamu vakarams kaltinimų .Moralinio nesuderinamumo visuomenėje su tradicinėmis vertybėmis, beje vakarams išties nepavyko to pasiekti.Karo metu išties galima daug nuveikti laužant senus stampus nesutarimų.Metas pokyčiams labai palankus .

Stasy       2022-05-19 8:07

na kaip tu tartumeis su idiotais raskeviciais,garmoskem,uzingridais…Nekalbant,kad jie tik pestininkai svabistu losime.Cia pasauliniai demenys stumdomi,paziurek i amerikes,ES…apie pucka sutinku,grazu bus paziuret kabaldziuojanti.Metu top reginys.Mielai net nusifotkinciau salia.Ant sienos pasikabinciau.

stasys        2022-05-19 7:01

Stasy 2022-05-19 6:48 ... naivus dažnai reiškia optimistas , todėl ir manau kad visas problemas galima spręsti ir susitarti . Na gal dėl vieno putkos nesu tikras .. vat jei jį į kartuves tada su likusiais kitas reikalas .

Stasy       2022-05-19 6:48

nebuk toks naivus.Nugrybavai nezinia kur.Susirask R.Paulauska apie pedrylas,kaip iranki pasaulio perdalijime.Paziuresi kitom akim.

Dasivariau       2022-05-19 6:41

iki puses ir uzmigau…Prabudes sukandau dantis ir didvyriskai iveikiau likuti.Pasijutau oriai intelektualus,paprotingejes,tad isgeriau buteli degtines.Galvojau..apie kazka.Aciu,Edvardai.

stasys        2022-05-19 6:26

cit.” Ko jau ko, o LGBT bendruomenės veiklos nė iš tolo nevertinu moraliniu požiūriu, įsisąmonintai vengiu bet kokio moralizavimo ta tema, tačiau totalinės banalybės koncepcijos požiūriu putinizmą ir demonstracinį homoseksualizmo aktyvizmą galima būtų laikyti vienarūšiais mūsų laikmečio fenomenais kaip neturiningo ekshibicionizmo karingus apsireiškimus.” .
Matote autoriau putinizmo protrūkis turi tragiškas paplitimo pasekmes ir kas baisiausia jo apraiškos griauna sumaištimi ir baime visas šalia erozijos centro esančias visuomenes - šalis . Lyginti su LGBT bendruomenės teisiu kovų iššūkiais mums ‘paslaugiai’ primenančiais vakarais netgi nekorektiška , pastaroji problema labiau lokalinė ir ta problema neturi tanku ir lėktuvų bei juose sėdinčiu bepročiu . O tai gana svarus argumentas pasirenkant kylančia didesne visuomenei grėsme, nors abi pastarosios bėdos ir naudojasi tais pačiais propagandos viešintis metodais . Aš netgi esu įsitykinęs jog dėl LGBT paradu nuogais užpakaliais galima butu susitarti , kad ju nebūtu , pasirašant su visuomene moralinio elgesio ir pagarbos tradicijoms tam tikrus su bendruomene kanonus . Visa bėda mūsų politikuose kurie akivaizdžiai nenori taikiai spręsti tos problemos su visuomene . Socialinio ekshibicionizmo seansai LGBT viešumoje ..daugiau protestas išreikštas praeito šimtmečio hipiu judėjimo principais . Priešingai putinizmas , kuris gresia dargi didesnėmis aukomis pasauliui nei covid-as , bėda kad nuo tos lygos vakcinu neįmanoma sukurti .

liuks       2022-05-19 5:00

Tik pliusas. Ačiū.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Karikatūristo žvilgsniu. Vakarų parama Ukrainai

Britų tyrimas: 99 proc. susirgusių beždžionių raupais buvo homoseksualai

Karas Ukrainoje. Šimtas septynioliktoji (birželio 20 diena)

Niujorko teisėja nusprendė, kad žydų universitetas nėra religinis, privalo pripažinti LGBT studentų klubą

Įstatymus kuria nebe Seimas, o teismai. Įteisinsime ir raidę „Ł“

Kastytis Braziulis. Britai siekia kurti trijų jūrų sąjungą, o Senoji Europa nepatenkinta nauju konkurentu

Karas Ukrainoje. Šimtas šešioliktoji (birželio 19 diena)

Lyčių ideologijos diegimas yra prievarta prieš vaikus – D. Trumpas

Kard. S. Tamkevičius SJ. Dievo meilės slėpinys – Devintinės

Beždžionių raupai pernelyg susieti su Afrika – perkrikštijami

PAGERBKIME BIRŽELIO SUKILIMO DIDVYRIUS IR AUKAS!

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( I )

E. Bičkauskas apie Z. Šličytės bylą: proto reikia turėti

Signatarai kreipiasi į Lietuvos valdžią – nepalaikykite Civilinės sąjungos įstatymo

Karas Ukrainoje. Šimtas penkioliktoji (birželio 18 diena)

Karas Ukrainoje. Šimtas keturioliktoji (birželio 17 diena)

Europos migracijos problemos blogės, nes apklausa rodo, jog daugiau nei pusę jaunų afrikiečių planuoja emigruoti

Vytautas Radžvilas. Sąskaita už abejingumą

Lietuvos vyskupų konferencija. Negalime pritarti Civilinės sąjungos projektui

Rumunija sieks uždrausti homoseksualumą ir lyties keitimą skatinančios informacijos platinimą mokyklose

2022 metų Gudija – nesibaigiančių represijų šalis

Humoristo žvilgsniu. Trys karžygiai keliauja į Ukrainą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (III)

Kalifornija stumia įstatymo projektą, norėdama tapti „translyčių“ „prieglobsčiu“ ir leisti teismams apriboti tėvų galimybes apsaugoti vaikus

Doc. dr. Darius Alekna. Apie šeimą, civilines sąjungas ir Seimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.