Dienos aktualija, Sveikatos apsaugos politika

Eduardas Vaitkus: Ačiū, kad sergate

Tiesos.lt redakcija   2020 m. vasario 26 d. 9:33

11     

    

Eduardas Vaitkus: Ačiū, kad sergate

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad privertus Lietuvos žmones plačiau naudoti generinius vaistus bei sumažinus jų skaičių, buvo sutaupyta daug pinigų, kuriuos buvo galima paskirti naujiems inovatyviems vaistams pirkti (kitoms ligoms gydyti). Nurodoma, kad 2020 metų nauji onkologiniai vaistai bus įtraukti į kompensuojamųjų vaistų sąrašą.

Todėl šiame kontekste privalau pabrėžti, kad situacija nėra tokia vienareikšmė. Prieš kelis metus „Washington post“ analizavo farmacinę rinką ir priėjo prie išvados, kad didžiosios farmacinės firmos prarado moralinį orientyrą (plėšdamos nepateisinamai didelius pinigus už onkologinius vaistus). Taip, pavyzdžiui, viena farmacinė firma per vieną dieną padidino vaisto kainą (1 tabletės ) nuo 13 USD iki 750 USD. Vaisto „Imatinib“ kainą padidino nuo 30 000 USD iki 100 000 USD (metams), o 2016 m. šio vaisto kaina padidėjo iki 146 000 $ metams, kai tuo tarpu Kanadoje 2016 m ji buvo 38 000 doleriu metams.

Paskelbta, kad naujai užregistruotų 2017 m. Amerikoje vaistų kainos vidurkis buvo 150 000 USD per metus; Amerikoje yra įteisintos farmacinių firmų premijos gydytojams (iki 6 procentų) už išrašytus onkologinius vaistus. Prieš metus paskelbta publikacija, kurioje nurodoma, kad 35–45 procentai gydytojų, kurie išrašo vaistus nuo inkstų ir kraujo navikų, turėjo finansinių ryšių su farmacinėmis firmomis. Kiekvienos iš 10 didžiausių pasaulyje farmacinių firmų metinė apyvarta svyruoja tarp 50–20 milijardų dolerių. Daugiau pinigų reklamai, negu naujų vaistų sukūrimui, skiria 9 iš 10 šių firmų.

Lietuvoje inkstų navikų gydymui kompensuojamas vaistas „Sutent“ (Pfizer). Šis vaistas Lietuvoje kainuoja 4200 EUR (50 mg pakuotė 1 mėnesiui), kai Latvijoje ta pati pakuotė kainuoja valstybei mažiau kaip 1250 EUR. Tai pasiekta specialiu Latvijos ir „Pfizer“ susitarimu. O viešai yra skelbiama, kad vaistas kainuoja panašiai kaip Lietuvoje. Ir visiems gerai, nes tada Lietuvoje galima už vaistą mokėti po 4200 EUR per mėnesį. Privalu pažymėti, kad gydant šiuo vaistu inkstų naviku sergantis ligonis gyvena apie 20 savaičių ilgiau… Vaisto nepageidautinų reakcijų (komplikacijų) sąrašas užima kelis puslapius.

2017 m. paskelbta studija apie Europoje užregistruotus onkologinius vaistus – 68 įvairioms navikinėms indikacijoms. Tik 24 atvejais (35 procentai iš visų užregistruotų) gydymas šiais vaistais prailgino ligonių gyvenimo trukmę. Šis gyvenimo trukmės prailgėjimas svyravo nuo 1,0 iki 5,8 mėnesio. Likusiais 65 procentais atvejų nebuvo patvirtintų duomenų apie gyvenimo trukmės prailgėjimą, tačiau, nepaisant to, Europos vaistų agentūra užregistravo šiuos vaistus kaip tinkamus onkologiniams susirgimams gydyti. Paskelbta, kad 7 atvejais pagerėjo gyvenimo kokybė (5 atvejais kartu su gyvenimo trukmės prailgėjimu). 5,4 metus buvo stebimi onkologinių ligonių gydymo rezultatai skiriant šiuos naujus vaistus. Nustatyta, kad tik 35 indikacijose (iš 68) gydymas sąlygojo gyvenimo trukmės prailgėjimą ir/ar gyvenimo kokybės pagerėjimą.

Kitoje studijoje gauti panašūs rezultatai. Pvz., nustatyta, kad išplitusio krūties vėžio gydymui užregistruotas vaistas „Everolimus“ (2012 metais), nors ir nebuvo pateikta duomenų, kad jis padidina ligonių gyvenimo trukmę. Šis vaistas kompensuojamas Lietuvoje. 1 mėnesio gydymo kaina kiek mažiau kaip 4000 eurų. Skiriant šį vaistą ligonė išgyvena 28,0–34,6 mėnesio, o placebo atveju (neskiriant gydymo) – 22,6–33,1 mėnesio. Kai šis vaistas skiriamas (Lietuvoje taip pat) kito (ne krūties ) naviko atveju, tai išgyvenamumas buvo – 35,6–51,7 mėn , o negydant (placebo) – 29,1–45,7 mėn. Vaisto nepageidautinų reakcijų sąrašas taip pat užima kelis puslapius… Šis vaistas nebuvo rekomenduotas kompensuoti Jungtinėje Karalystėje. Tačiau Lietuvos ministras bei SAM valdininkai rūpinasi Lietuvos ligoniais…, todėl Lietuvoje gydymas šiuo vaistu yra apmokamas.

„Pfizer“ farmacinės firmos pelno marža 2013 m. buvo 42 proc., o „Johnson ir Johnson“ (kitos farmacinės kompanijos) pelnas 2015–2016 finansiniais metais buvo per 15 milijardų USD.

Taigi, finansiniai srautai sveikatos apsaugos ministerijoje nukreipiami pagal tam tikrų ekonominių grupių užsakymus, o nauda ligoniui būna kaip šalutinis efektas įgyvendinant šių grupių biznio planus. Vaistai Lietuvoje perkami ne dėl to, kad jie reikalingi Lietuvos žmonėms. Jie perkami tik tada, kai farmacinė firma pateikia prašymą Sveikatos apsaugos ministerijai (jos nustatytai institucijai) pirkti iš jos tą ar kitą vaistą. Tada prasideda svarstymai, centralizuoti pirkimai ar receptai, kaina tokia ar kitokia, dabar pirkti ar po metų ir pan.

Farmacinės firmos yra paskelbusios, kad reikalinga nauja pasaulinė apmokėjimo už vaistus sistema. Kadangi netrukus vaistai 1 sergančiajam kainuos po 1 milijona dolerių ar eurų ir daugiau.

2018 metų pabaigoje ministras A. Veryga nupirko vieno vaisto 1 ampulę, pagamintą Danijoje, ir už tai buvo sumokėta per 40 000 eurų. JAV duomenimis, pirmi gydymo metai šiais vaistais kainuoja per 700 000 dolerių. Mes nupirkome 1 ampulę. Pradžiai… Konkrečiam žmogui – gerai, o kaip visuomenės požiūriu – apie teisingumą ir lygybę sveikatos paslaugų prieinamumo bei kainos prasme??? Juk Konstitucijoje parašyta, kad visi esame lygūs. Išeitų, kad mūsų sveikata taip pat vienodai svarbi. 2019 metais tas vaistas buvo perkamas Lietuvoje jau po 70 000 € už 1 ampulę.

Pasaulyje šiuo vaistu yra gydyti 6 600 ligonių. Kita farmacinė firma, konkurentė gydant šiuos ligonius, pateikė registracijai savo vaistą ir tikimasi, kad Amerikoje šių metų balandžio mėnesio pabaigoje jis jau bus užregistruotas. Planuojama, kad viena injekcija bus galima išgydyti ligą, o vaisto kaina – per 2 milijonus dolerių.

Kauno klinikose kalbama, kad Lietuvoje labai reikalingas gydymas ląsteline terapija. Šios vaistinės formos 1 ląstelių maišelio kaina yra 475 000 USD; o viso gydymo kaina viršija 1 milijoną dolerių. Reikia prisiminti, kad Kauno klinikoms buvo leista atlikti kaulų čiulpų transplantacijas, superkant reikiamą aparatūrą ir pasiruošimui išleidžiant kelis milijonus eurų, nors Vilniaus hematologai neišnaudoja savo turimų pajėgumų. Tačiau, jeigu būtų padidinę finansavimą Vilniaus hematologams transplantacijoms atlikti, tai tokiu atveju Kaune nebūtų reikėję pirkti aparatūros, ir, be to, nebūtų galima iš Ligonių kasų gauti po 60 000 eurų už kiekvieną transplantaciją. Kai bus pradėtos daryti transplantacijos paimant kaulų čiulpus iš kito žmogaus, tai apmokėjimas Kauno klinikoms iš Ligonių kasų jau bus po 150 000 eurų už transplantaciją.

Man akivaizdu, kad vertinant visos Lietuvos mastu, tai yra neefektyvus lėšų naudojimas, tačiau taip padidinamos vienos ligoninės finansinės įplaukos. Generalinis direktorius Kauno klinikose dirba puikiai, neseniai buvo ministro A. Verygos paskirtas antrai kadencijai.

Tačiau neatsakytas klausimas išliko – kodėl instituciniai vienos ligoninės interesai tampa svarbesni negu visos Lietuvos gyventojų interesai ir kodėl Lietuvos sveikatos apsaugos ministras negali (o gal nenori) apriboti vietinių karaliukų apetitų ir neefektyvaus lėšų Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje naudojimo.

Taigi, biznis, nieko asmeniško. Ir gražus šūkis – vardan Lietuvos ligonių… Ačiū, kad sergate. Jūsų kančios ir ligos yra mūsų gero gyvenimo šaltinis.

prof. habil. dr. doc. Eduardas Vaitkus

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dr doc       2020-08-30 11:31

Šitas žmogus mėgina visais būdais patekti į seimą, prieš tai kandidatavo į “darbo partijos” sąrašus, dabar “drąsos kelias”, kyla klausimas kokios jo vertybės, jeigu keičia taip partijas. Aiškiai matosi, jog nori tiesiog patekti į seimą. Kritikuoja visus iš eilės ir kritika be sprendimų kaip pats darytų. Beje didžiausia dėmesį skiria Verygai.

manyčiau       2020-02-27 22:40

šis žmogus turi asmeninių nuostatų prieš Kauno vadovus ir šiaip yra piktas. Dalis yra tiesos straipsnyje. Bet ministrui A. Verygai kaltinti šis ponas nelabai tinkamas. Lietuva turi problemų su gydytojais, klinikų vadovais ir pan. Kaip gali būti gerai - jei onkologin. centr. vadovauja biologė, kurios kompetencija gydymo klausimais giliai minusinė? O farmacijos banginiams tai tikras fontanas?

ISTERIJA       2020-02-27 12:45

kuri reikalinga mafijai, kad užsikaltų daug, labai daug bvabkių. O durnių visada atsiranda, nes pilnos kelnės baimės apsaugoti AŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠŠ. Juokiasi velnias, kad bijome net savo šešėlio.

stasys        2020-02-27 11:20

Pasirodo kaukės padeda tik sergantiems , o likusiems tik atstumas ir higiena . smile Ateina toks laikas kai rankas plautis teks netgi neužėjus į tualetą. smile Tegyvuoja corono-virusas tapęs dievo rykšte ir sustabdęs ta baisų globalizmą .smile))  gal ir tiesa sako liaudis epidemija gali sustabdyti ne vaistai o pasikeitę žmogaus įpročiai ..su dievo apvaizdą .smile

>>> Koronavirusas 2020-02-26 12:49        2020-02-26 19:06

Šis virusas yra žmonių sukurtas, o ne Dievo. Farmacininkams reikia pinigų, daug pinigų, kaip ir ginklų pramonei, kuri kursto karus, aišku kitų rankomis. Užsiduokite sau klausimą, kodėl tokia isterija. nėra nei vieno ligonio, o vaistinės kaukių neturi. Manau, kai pasirodys vakcina, pelnas bus, neabejotinai, įspūdingas. Tas pats ir su vėžio liga. Nėra epidemijos, o žmonės krenta, kaip lapai rudenį. Todėl, kad įdėta daug lėšų reklamai šios ligos propagandai. Žmonės tiki, kad gali susirgti, tad ir patys užaugina savyje ką jiems pasiūlo. Eina į poliklinikas ieško, o gal man te ir ten jau kažkas yra… Sako dar nėra, bet palaukime kol užaugs. Na, anas, laukia visas mintis sutelkęs į tą vietą... aišku ir užaugina. Juk Dievas ir sako netikėkite blogiu, o tikėkite į gėrį, užlaikykite mintis švarias, o ne prarūgusias blogiu, pykčiu, neapykanta,pavydu. Tokioje neigiamoje terpėje gimsta tik dar blogesnė mintis - nepasitikėjimas ir neviltis, bei baimė, žiauri ir stingdanti baimė. Štai taip.

ah1       2020-02-26 18:18

Nieko naujo : kuo daugiau sergame, tuo daugiau vartojame vaistų, tuo naudingiau farmaciniam verslui gaunantiems tuo didesnius pelnus, kuo daugiau vartojame vaistų, kuo daugiau perkame vaistų, tuo daugiau sumokame mokesčių į biudžetą.  Rinkos ekonomika ir tiek. Kapitalizme demokratiniam praktiškai farmacinis verslui ir valstybei naudinga kad mes sirgtume.
Be to straipsnyje nepaminėta kas per sudėtinės dalys tose ampolėse kad tokios brangios. Gal čia tas abortuotų vaikų organų panaudojimo atvejis?

Kas atsitiko,kad       2020-02-26 16:46

tiek nevaisingų šeimų?Seniau labai gelbėdavo sanatorijos,dabar iš karto brangiausios procedūros valstybės sąskaita?Nekalbant apie apie laisvą gyvenimo būdą be atsakomybės ir pareigos,būdą,kurį skatina neoliberalizmas ir kurį turi apmokėti valstybė silpnesnių sąskaita ?

Dėkui prof. habil. dr. doc. Eduardui Vaitkui       2020-02-26 15:09

Baalo ir Mamonos garbintojai iš visko darosi pinigą:
nei vaikai, jų tyra vaikystė (genderistinė seksualizacija nuo darželio),
nei susirgęs, ligotas žmogus
(itin brangūs, bet neveiksmingi vaistai ir su daugybe šalutinių pakenkimų)
nėra kliūtis jų gėdingam pasipelnijimui išnaudojant (gydytojų) godumo ydą.
Nusikaltimai prieš gamtą iššaukia atsaką kaip atlygį savaimingai,
o nusikaltimai prieš Dekalogą ir jo davėją Dievą šaukiasi Jo Teismo,
kurio sprendimai priklauso slėpinio tikrovei.
Abiem atvejais teisingumo ir teisumo įsakymų laužytojams
- niekaip neišsisukti!
Džonas Adamsas, 2-asis JAV prezidentas, buvo visiškai teisus:
demokratija skirta tik moraliai (būtinas dorybių ugdymas šeimose, mokyklose) ir tikinčiai tautai (būtinas atsivertimas) - kitkam ji visiškai nepritaikyta!
Kaip galimas tautos atgimimas pasakyta seniausiai - tik reikia veikti.

stasys        2020-02-26 13:26

Isterija: 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/rokiskyje-sunegalaves-milane-lankesis-vilnietis-isgabentas-i-panevezi-56-1281804 , žmogus suslogavo peršalimu .:(

Koronavirusas       2020-02-26 12:49

grėsmė liberaliai ekonomikai ,nes stabdo vartojimą,kuris šios ekonomikos pagrindas.Virusai irgi ne be Dievo žinios.Gal jis kviečia domėtis Saiko ekonomikos teorijomis.

Pacientams pradėjo       2020-02-26 12:23

kilti dar vienas klausimas,ar sistema neverčia degraduoti gydytojų.Kartais atrodo,kad gydytojams jau neapsimoka o ir daug jėgų reikalauja gydyti ikivėžines ligas.Kur kas lengviau gydyti vėžį.Nes dabar ši sistema gana gerai finansuojama,o nuostata- išgydei gerai,neišgydei irgi gerai,labai atpalaiduoja stengtis.Todėl visi labai veržiasi būti onkologais.Neliko daugelio gydytojų,liko prierašas onkologas per brūkšnelį...Kol ne vėžys ir negydo.


Rekomenduojame

„Nacionalinis susivienijimas“ reikalauja teisingumo reformos ir beda pirštu į rezonansines bylas

Andrius Švarplys. Didžiausias JAV demokratijos išbandymas vyksta dabar – po rinkimų ir Kapitolijaus užėmimo

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Malda Sausio 13-ąją

Kastytis Braziulis. Bolševizmo mūsuose vis dar yra likę labai daug

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dar kartą „vienų vieni“?

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Ramūnas Aušrotas. Ateina naujos ideologinės kolonizacijos laikas – apsiginsime?

Vygantas Malinauskas. Kodėl Bažnyčiai iš viso reikalingos Šv. Mišios

OpTV: išskirtinis „Kranto“ interviu su pirmuoju krašto apsaugos ministru Audriumi Butkevičiumi – apie Ameriką ir Trumpą, Sąjūdį ir Sausio 13-ąją

Aleksandras Nemunaitis. Kaip man nebuvo leista sudalyvauti viešame Vilniaus savivaldybės Ekonomikos komiteto posėdyje

Ramūnas Aušrotas. Įdomu, ką čia Žmogaus teisių komitetas sugalvojo?

Algimantas Rusteika. Mes laimėjom

Raimondas Navickas: Mes jų nepamiršome. Papasakokime apie juos savo vaikams ir anūkams

„Iš savo varpinės“: Ar vyksta socialinių tinklų revoliucija?

Vytautas Radžvilas: Laisvės kova niekada nebaigta

OpTV: Mantas Varaška meta iššūkį iš nelaimės parazituojančiai žiniasklaidai ir kolegoms: žmonių kantrybė senka!

Laima Malinauskaitė. Sausio 13-ąją prisimenant

Moderna padvigubino savo vakcinos nuo Covid-19 kainą

Vytautas Sinica. Interneto cenzūros režimas

Ramutė Ruškytė. Valstybės ir bažnyčios santykis karantino metu

Audrys Karalius. Sausio 13-osios randas

Vaidotas A. Vaičaitis. Kas apgins Konstituciją, arba Kaip paskirti Konstitucinio Teismo teisėjus?

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kviečia į virtualią parodą „1991 m. sausis Lietuvos nepriklausomybės gynėjų liudijimuose“

„Neredaguota“ pokalbis apie tautinę politiką su Liutauru Stoškumi ir Tomu Aleknavičiumi

Algimantas Rusteika: „Tai ne šiaip ženkliukas. Tai pozicija šiuolaikiniame kare už žmogiškumą“

Kunigas Robertas Grigas: Tada buvome barikadų broliai

Vytautas Radžvilas. Postdemokratija ir postAmerika

Mindaugas Sėjūnas. Mokslai 1991-ųjų sausį: egzaminai riedant tankams

Vytautas Sinica. Nepaprastosios padėties grėsmė

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.