Demokratija ir valdymas

Edita Janulevičiūtė. Yra kaip yra?

Tiesos.lt redakcija   2016 m. gruodžio 4 d. 23:56

9     

    

Edita Janulevičiūtė. Yra kaip yra?

Veidaknygė

Pasižiūrėjau laidą, kuria pasidalino Aušra Maldeikienė, – „Yra kaip yra“.

Yra nykiai, turiu pasakyti. Nuo visos laidos įspūdis slogus. Ir turbūt pati liūdniausia dalis buvo mokytojo Arūno pasisakymas. Jis džiaugiasi, kad kaip juodadarbis Vokietijoje uždirbo dvigubai daugiau nei mokytojaudamas Lietuvoje. Minimumą pagal vakariečių stadartus. Vokietijoje, Prancūzijoje ir keliose kitose šalyse tas minimalus atlyginimas yra 1400 eurų per mėnesį. (N.B. Mokytojai tose šalyse gauna vidutiniškai 3–4 tūkstančius per mėnesį). Jei Arūnas būtų porą mėnesių pabuvęs mokytoju pas vokiečius, jis uždirbtų beveik tiek, kiek per metus Lietuvoje. Bet jis nesiskundžia. Sako: „Jeigu skųsiuosi, kad maži atlyginimai, nieko nepakeisiu. Kiekvienas žmogus turi pasiraitoti rankoves ir pats TURI PABANDYTI KAŽKĄ TAI PADARYTI.“

Tas „kažką sugalvoti, kažką padaryti“ jau tampa Lietuvos valstybės valdymo leitmotyvu. Ir, kas įdomiausia, žmogus jaučiasi esąs labai atsakingas, veiklus, pozityvus. Štai jis imasi iniciatyvos, ieško išeities…

Bet! Yra net keli „bet“.

Visų prima, ar tai yra atsakingo žmogaus pozicija? Kodėl tie iniciatyvūs šaunuoliai nepagalvoja, kad jie turėtų pasiraitoti rankoves ir sudalyvauti valstybės tvarkyme? Kad šalyje gėrybės būtų žmoniškai skirstomos ir kad aukštąjį išsilavinimą turintiems žmonėms nereikėtų užsidrbinėti pinigų laisvu nuo darbo metu (sic!).

Išeina taip, kad savo pačių valstybę paliekame bet kam tvarkyti bet kaip, leidžiam gyvuoti ydingai sistemai, bet jaučiamės labai atsakingi ir šaunūs, nes štai „kažką bandome“. Nesiskundžiame! (O kas sakė, kad reikia skųstis? Kitų variantų nežinom – tik arba susitaikyti, arba skųstis?) Beje, jis nepagalvojo, kad yra atsakingas ne tik už save, bet ir už visus mokytojus? Juk nusiplaudamas nuo atsakomybės už bendrą situaciją, su ja susitaikydamas, jis sumažina šansus kitiems realiai ką nors keisti. Jis gali dėžes Vokietijoje vartyti, ir jam atrodo gerai. O ką daryti tiems, kas negali?

Antra, tas žmogus yra mokytojas! Ar toks mokytojas gali padėti mokiniams išaugti laisvais, save gerbiančiais, atsakingais, mąstančiais demokratinės valstybės piliečiais? Man nepanašu. Nes mąsto jis, deja, kaip baudžiauninkas.

Ir taip mąstančių daugybė. Nes taip seniai gyvenam neteisybės ir absurdo sąlygomis, kad prie to priprantame. Tai ima atrodyti normalu. „Toks gyvenimas“, ar ne? Tik klausimas, kas, jei ne mes patys, jį tokį darome. Priprantame, kaip tie kariami šunys, randame ir būdą korimo sąlygomis dar kažkaip ir išgyventi. Ir jau galvojame, kad neblogai susitvarkėme.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

kodėl       2016-12-8 18:35

joks ekonomistas nepaaiškina, kodėl tokioje skurdžioje šalyje tokie dideli mokesčiai.

Klausimas       2016-12-5 20:27

Įdomu, kad naivūs žmoneliai pradės netikėti sukurtu mitu, kad laisvos rinkos sąlygomis materialinį gerbūvį žmonėms sukuria jų išrinkta valdžia?

pagal šiuolaikinį mąstymą       2016-12-5 19:59

“Ar toks mokytojas gali padėti mokiniams išaugti laisvais, save gerbiančiais, atsakingais, mąstančiais demokratinės valstybės piliečiais?”
Būtent toks mokytojas ir yra geras “demokratinės valstybės save gerbiančio piliečio” pavyzdys: tėvynė ten, kur didelius atlyginimus moka.

Vladas Putinas       2016-12-5 18:48

Norėčiau gerbiamų skaitytojų dėmesį atkreipti į vieną, bet dažniausiai nesuprantamą dalyką. Yra individo problematika ir yra sociumo. Tai visiškai atskiros sritys. Individų suma nėra sociumas. Žmogelis laidoje papasakojo kaip jis išsisprendė savo individualią problemą - valio jam ir nereikėtų jo kaltinti kad jis nesprendė sociumo (švietimo sistemos) problemų, kadangi jis nesuvokia jų. O tie kurie priekaištauja irgi nesuvokia kaip tos problemos sprendžiamos. Net ir papuolę į valdžią nesigaudo, kadangi jie nevaldo informacinio-pasaulėžiūrinio resurso. Kalba eina apie sudėtingų socialinių sistemų valdymą. Nereikia kaltinti kažkokie sovietumo - visur sistemos veikia vienodai tik klausimas kas jas valdo. Ankščiau valdė iš Maskvos, dabar net neaišku iš kur. Didžioji dalis žmonių mąsto individualiame lygyje dėl to demokratija, kaip valdymo forma, negalima net teoriškai. Tuos individualiai mąstančius lengva manipuliuoti - parodai jam fokusą ir jis bėga balsuoti už “gerą žmogų”. Individualiai mąstantys nesupranta, kad socialinės sistemos tvarkomos dešimtmečiais - dėl to “demokratija” kas keturis metus turi persirinkti - kad yra kokia būtų gera partijos politika, po 4 metų ją galima nukordinuoti atgal į globalią jai užduotą kryptį.
Taigi klausimas - kas kaltas yra visiškai neaktualus, klausimas ką daryti? Atsakymas vienas - mąsyk globaliai, veik lokaliai. Kiekvienas norintis padėti sociumui turi skirti laiko ir perprasti - kaip valdomos sudėtingos socialinės sistemos. Tai suprantantys žmonės turės vienytis ir formuoti “pažiūrų lauką”. Suformavę tai turės medžioti resursą t.y. laukti progos kal koks milijonierius parems, gal atsitiks kad jie atskils nuo sisteminio resurso - variantų yra daug, sėkmės variantų - nedaug.
PVZ. Žiurėkit kaip šiandien puolami Karbauskiniai dėl dirbtinio apvaisinimo įstatymo. Prieš juos eina medikai, ligoniai, aosciacijos, moklsas, tarptautinės organizacijos, žiniasklaida. Visa tai - valdymo resursas. Tas kas valdo - jį naudoja. Norint pačiam valdyti - reikia turėti savo resursą. Kiek daug triukšmo - o problema tam tikrų individų, kurie nori bet negali susilaukti vaiku - individuali problema. Valstybei tikslingiau skatinti gimdyti tuos kurie gali o ne remontuoti tuos kurie negali. O KO nori tas globalus valdztojas - atidaromos durys frankeinšeimizmui - genų manipuliacijoms kur vaikas jau dabar gali turėti neribotą skaičių biologinių tėvų!!! Depopuliacija ir satanizmas.
Primenu norint ne kažką, bet keisti : mąsyk globaliai, veik lokaliai.

zitai       2016-12-5 16:58

O kas kaltas, kad nieko nėra? Kas tą viską turi padaryti, kad būtų profsąjungos, koperatyvai ir streikai? Tai gi ne kas kitas, o jūs pati, zita, pradėkit nuo savęs.

zita.       2016-12-5 15:52

nėra piliečių,nėra profsajungų,nėra tikrų koperatyvų ,nėra streikų.yra vergai bėgantys iš teritorijos.

VaidasVDS       2016-12-5 10:32

Atsakymas į autorės klausimą: yra kaip yra, kol kas.
Mes (sąjūdžio laikų žmonės), nors ir norėjome daug ką pakeisti, bet vis dėl to iki sąjūdžio laikų egzistavusi sistema mus “išdūrė”, palaipsniui pakeitė ne tą daug ką, bet pakeitė tuos, kurie ketino pakeisti daug ką. Vieni gavo postus, valdžią, kiti išlaikė postus, valdžią. O, kas yra paradoksaliausia, tie, kurie turėjo sąžinės likučių, po pirmos nesėkmės (būdami iš tiesų padorūs) tiesiog pasitraukdavo šalikelėn, duodami kelią karjeristams ir save “pakeitusiems”.
Sistema išliko iš esmės ta pati, tarybinė (sovietinė).
Ir vėl toje gana galingoje sistemoje pats gali egzistuoti tik kaip balta varna. Ir jei reikšiesi labai atvirai, tai būtent tapsi taikiniu NR. 1, kad būtumei nusmukdytas kuo žemiau arba iš kur nors pašalintas iš viso.
Štai tokią sistemą sukūrėme arba atkūrėme.
Ir nereiktų per daug kaltinti to mokytojo. Jis bent parodė, kad karaliai nuogi.
Bet šiandien vėl taip gana netikėtai atsidūrėme ant permainų slenksčio. Jei padarysime mažiau klaidų nei pirmą kartą, tuomet šiek tiek patobulėsime ir evoliucionuosime į priekį.
Ir taip “Stepas paskui Stepą” gryninsime savo kelią...

Inga       2016-12-5 10:30

Visiškai pritariu, kad kol žmonės galvos kaip baudžiauninkai niekas nesikeis.
Reikia suvokti jog mokytojas kažkuria prasme kuria ateitį ir būtent nuo jo didele dalimi priklauso būsimos kartos požiūris į save, savęs įprasminimą ir suvokimą kaip asmenybės. Na,o jei mes tiesiog su viskuo susitaikome…turime ką turime.

taip, žinoma       2016-12-5 9:52

reikia šlovinti komunistų partiją ir jos pakalikus.
kitaip būsi rusų agentas: ateis antstoliai, atims turtelį, išmes iš visų darbų.


Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Jis yra čia ir dabar, Jis yra su mumis per visas dienas iki pasaulio pabaigos

Vitalijaus Balkaus replika „Iš savo varpinės“: Maistininkai grasina supūdyti produkciją, arba Kodėl „nematoma rinkos ranka“ taip ir lieka nematoma?

Justas Stankevičius. Ar Sorošas šeimininkauja Lietuvoje?

Neringa Venckienė: „Jie mano, kad mane žemina. Bet manęs jie nepažemins…“

Iš Tiesos.lt pašto: Edmundas Paškauskas. Pandemijos ir rizika vyresnio amžiaus žmonėms, arba Kada bus išrasti skiepai nuo nužmogėjimo? (II)

Verta paminėti. Julijonas Būtėnas: žurnalistas ir laisvės kovotojas

Algimantas Rusteika. Kai suprasit, kad turim ką turim, turėsit gerą laiką

Atmintinos datos: operacija „pavasaris“ – 1948 m. gegužės 22–24 d. iš Lietuvos ištremta apie 40 tūkst. žmonių

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją

Dovilas Petkus. Įtakingi veikėjai susirūpino savo tamsia praeitimi

Robertas Grigas. Šv. Jono Pauliaus II šimtmečiui

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato: knyga „Lietuvos partizanų valstybė“

Andrius Švarplys. Legenda

Vytautas Radžvilas. Apie lietuviškąjį čiukčio sindromą

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…

8-tosios Garliavos antpuolio metinės: neabejingi piliečiai ir vėl klausė: „Ar dar gyva Deimantė?“ Papildyta Neringos Venckienės komentaru

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Per 500 žmonių pasirašė laišką Lietuvos vyskupams dėl Komunijos dalijimo būdo

Liudvikas Jakimavičius. Gyvenimo redaktorius Covidas

Kerouaco vertėja Irena Balčiūnienė – apie Mykolaitį-Putiną ir kiekviena proga jį menkinantį Tomą Venclovą

Neringa Venckienė. Valstybė laikosi ant melo pamatų

Algimantas Rusteika. Gyvename linksmiau ir laisviau

Liudvikas Jakimavičius. Prisiklausėme

Jonas Švagžlys. Apie opozicijos atstovų sekamas sėkmės istorijas

Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

Vytautas Sinica. Būtina naikinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą

Rasa Čepaitienė. Čiukčiai prie Baltijos

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasia – mūsų Globėjas

Algimantas Rusteika. Įtampą žūtbūt reikia išlaikyti

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.