Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas

Dr. Laimonas Kairiūkštis. Ir „pataisytas“ įstatymas neatitiks Lietuvos šeimų lūkesčių ir Konstitucijoje numatytų įstatymų normų

Tiesos.lt redakcija   2019 m. vasario 12 d. 0:50

2     

    

Šiandien Seime svarstomos Vaikų teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos. Ar kas pasikeis? Ar Lietuvos žmonės bus išgirsti?

Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas neužtikrina Lietuvos šeimų lūkesčių ir nepakeičia vaiko teisių apsaugos sistemos iš esmės. Įstatyme nenumatytas kertinis Vaikų teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos funkcijų atskyrimas, t.y. šiuo metu tarnyba vykdo du vienas kitam prieštaraujančius veiksmus: atiminėja iš šeimų vaikus ir perduoda vaikus įvaikinimui Lietuvos bei užsienio šalių įvaikintojams. Nė vienoje ES šalyje nėra organizacijos, kuri vienu metu būtų įpareigota ir ginti šeimą, ir padėti įvaikintojams.

Įstatyme numatytas tik vienpusis įpareigojimas šeimoms nepalikti vaikų iki 6 metų amžiaus vienų be priežiūros. Taigi įstatyme numatoma tik prievolė tėvams, tačiau Lietuvos valstybė neprisiima įsipareigojimo užtikrinti ikimokyklinio ugdymo paslaugų tiekimo šeimose augantiems vaikams. Įstatyme numatytos teikti „kompleksinės paslaugos“, tačiau ikimokyklinio ugdymo paslauga, kuri yra viena iš pagrindinių paslaugų šeimoms auginančioms vaikus, yra nenumatyta.

Konstitucijos 22 straipsnio 3 dalis nurodo, kad informacija apie privatų asmens gyvenimą gali būti renkama tik motyvuotu teismo sprendimu ir tik pagal įstatymą. Šią Konstitucijos nuostatą reikėtų interpretuoti kaip galimybę rinkti informaciją apie asmens privatų gyvenimą be jo sutikimo, tik tokią galimybę reglamentavus įstatymu ar teismo sprendimu. Tačiau Vaiko teisių apsaugos įstatyme numatyta, kad Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba kreipiasi per 3 dienas į teismą po vaiko paėmimo iš šeimos fakto. Teismo sprendimas įsigalioja per 7 dienas. Taigi 10 dienų informacija apie šeimą renkama neteisėtai.

Be to, įstatyme bandoma įteisinti neteisėtą galimybę kištis į asmeninį šeimų gyvenimą, numatant tarnybų filmavimą privačioje šeimų erdvėje. Privačios erdvės filmavimas numatytas Vaiko teisių pagrindų apsaugos įstatymo pataisų 36 straipsnyje „Reagavimas į pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą“. Šioje pataisoje nurodoma, jog gavus pranešimą, „visas pranešimo nagrinėjimo procesas yra fiksuojamas naudojant tarnybines garso ir (arba) vaizdo įrašymo priemones“.

Filmavimo metu bus užfiksuota „neadekvačiai“ reaguojanti mama, kai iš jos rankų plėšiamas mylimas kūdikis. Iš praktikos žinoma, kad teismui bus pateikta tik ta filmuota medžiaga, kuri įrodys, kad specialistai teisėtai paėmė vaiką iš šeimos. Suvokiame, kad šis vaikų teisių specialistų organizuotas filmavimas apgins tik pačių filmuotojų teises, bet ne šeimos.

Privačios erdvės filmavimui jau pasiruošta. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija 2018 metų gruodžio 4 d. sudarė sutartį dėl 150 filmavimo įrenginių įsigijimo, nors įstatymo pataisoms dar nepritarta.

Įstatymo pataisose lieka nepamatuojamos sąvokos, tokios kaip saugumo sąvoka. Ši nepamatuojama ir sunkiai įvertinama sąvoka vėl leis vaiko teisių specialistams traktuoti šeimos padėtį pagal jų asmeninį požiūrį. Žinome, kiek vaikų buvo paimta iš šeimų nuo 2018 m. liepos 1 d. be pagrindo, vien tik vadovaujantis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintu grėsmių aprašu. Pasiūlytose įstatymo pataisose nėra numatyti jokie saugikliai, kurie užkirstų įstatymą įgyvendinančiai ministerijai veikti prieš šeimas.

Esu įsitikinęs, kad teikiamos įstatymo pataisos nėra išbaigtos, nes nebuvo atsižvelgta į didžiosios visuomenės dalies nuomonę ir pasiūlymus, todėl ir taip „pataisytas“ įstatymas neužtikrins šeimų geriausių interesų ir neatitiks Konstitucijoje numatytų įstatymų normų.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

...       2019-02-13 0:59

Pries filmuojant seima,parodys tevams raudona skudura kaip per korida (buliams),kada isiutins zmogu ginanti savo vaika,tada prades filmuoti,kaip needekvaciai elgiasi ale tevai,kaip tokie needekvatus gali auginti vaikus.Savo vaizdo kameras susikiskite i uz…..Juk kai grobe Kedyte,taip pat kambaryje buvo kameros(kurias plesikai nusuko).Karbauskis iki paskutinio gina ministra ku ku,nors seniai jo vietoje turejo buti toks zmogus,kaip PUIDOKAS.

Www       2019-02-12 12:25

Sveiku protu nesuvokiami dalykai. Jei bus nusikalstamas prieš tėvus ir vaikus mano nuomone toks priimtas įstatymas tai Tauta turi balsuoti tik už Juozaiti. O valstiečiai parodys savo tikra veidą. Aš vieno nesuprantu kas valdo Lietuva? Karbauskis prieš tokį įstatymą , kukuraitis vienodai rodo ir ji remia sakaliene jie už grobimą vaikų. O Skvernelis už ką?


Rekomenduojame

Ekonomistas: „Sodrą“ išgelbėtų nebent imigracija

R. Šimašius melavo apie Jono Noreikos atminimo lentą?

Stasys Jakeliūnas. Pasiūlymas „Verslo žinioms“ ir kitiems žurnalistams

Williamas S. Lindas. Politinio korektiškumo ištakos

Vytautas Sinica. Dabar bus tikrasis išbandymas

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir Vėtros pamokos (video)

Gintaras Aleknonis. Duoną pažinsi iš plutos, žmogų – iš valdžios

Povilas Gylys. Dvaras telkia visas pajėgas

A. Juozaitis pasirinktinių kandidatų debatus vadina žmonių mulkinimu ir kviečia į protesto akciją

„Kokie mes turtingi Smetonos palikimu“... Kandidatas į LR prezidentus Arvydas Juozaitis dalijasi savo įžvalgomis apie Prezidento A.Smetonos palikimą

Algimantas Rusteika. Turim atrasti ne tik tikrą kelią, bet ir vienas kitą

Geroji Naujiena. Kad mylėtume, kaip Dievas mus myli

Arvydas Juozaitis. Pabėgėliai stumia Europą į pražūtį

Irena Vasinauskaitė. Ar Šiaulių rajono savivaldybė pritaria Meškuičių gimnazijos socialinės pedagogės savivalei? [4]

Algimantas Rusteika. Ir tuomet niekas nesvajojo, kad kas nors gali pasikeisti, nors to norėjo visi

Vytautas Sinica. Generolui Vėtrai trečiojo varianto jie nepalieka

J.Kadžionis-Bėda: „Sakykime tiesą, tiesoje gyvenkime, tiesą ginkime – tai vienintelis ginklas išsivaduoti ir išbristi iš okupacinių raistų ir sutemų“

Neskundžiama nutartimi atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Mariaus Ivaškevičiaus romano „Žali“

Stasys Jakeliūnas. Išsamiau apie Lietuvos banko vadovybės požiūrį į parlamentinį krizės tyrimą ir VILBOR skandalą (vaizdo įrašas)

Nebeliko dėl ko tartis…

Andrius Gaidamavičius. Draustiniai ne kolūkiai, jų griauti nereikėjo

Arvydas Juozaitis ir judėjimo „Lietuva yra čia“ atstovai Bundestage ieškojo atsakymo, kaip apsaugoti Europos vertybes nuo neoliberaliojo globalizmo

Rokas Masiulis: Mokytojai buvo teisūs

Dažniausi klausimai Vytautui Radžvilui ir jo vardo rinkiminio komiteto nariams

Krescencijus Stoškus. Kas tai? Lyčių unifikavimo komedija lyg ir baigiasi?

Kunigui Alfonsui Lipniūnui skirtas atminimo vakaras (įrašas)

Algimantas Rusteika. Priešrinkiminis, arba Kaip miršta valstybės

Pastabos paraštėse. Andrius Švarplys: „Briuselis žiauriai klysta: atėjo ne populistų, atėjo idiotų laikas“

Vitas Vasiliauskas: „Galėjo dar paklausti, o kas nužudė JFK bei kur paslėpta Vytauto Didžiojo karūna“

Stasys Jakeliūnas. Tad iki pasimatymo teisme, Gitanai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.