Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas

Dr. Laimonas Kairiūkštis. Ir „pataisytas“ įstatymas neatitiks Lietuvos šeimų lūkesčių ir Konstitucijoje numatytų įstatymų normų

Tiesos.lt redakcija   2019 m. vasario 12 d. 0:50

2     

    

Šiandien Seime svarstomos Vaikų teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos. Ar kas pasikeis? Ar Lietuvos žmonės bus išgirsti?

Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas neužtikrina Lietuvos šeimų lūkesčių ir nepakeičia vaiko teisių apsaugos sistemos iš esmės. Įstatyme nenumatytas kertinis Vaikų teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos funkcijų atskyrimas, t.y. šiuo metu tarnyba vykdo du vienas kitam prieštaraujančius veiksmus: atiminėja iš šeimų vaikus ir perduoda vaikus įvaikinimui Lietuvos bei užsienio šalių įvaikintojams. Nė vienoje ES šalyje nėra organizacijos, kuri vienu metu būtų įpareigota ir ginti šeimą, ir padėti įvaikintojams.

Įstatyme numatytas tik vienpusis įpareigojimas šeimoms nepalikti vaikų iki 6 metų amžiaus vienų be priežiūros. Taigi įstatyme numatoma tik prievolė tėvams, tačiau Lietuvos valstybė neprisiima įsipareigojimo užtikrinti ikimokyklinio ugdymo paslaugų tiekimo šeimose augantiems vaikams. Įstatyme numatytos teikti „kompleksinės paslaugos“, tačiau ikimokyklinio ugdymo paslauga, kuri yra viena iš pagrindinių paslaugų šeimoms auginančioms vaikus, yra nenumatyta.

Konstitucijos 22 straipsnio 3 dalis nurodo, kad informacija apie privatų asmens gyvenimą gali būti renkama tik motyvuotu teismo sprendimu ir tik pagal įstatymą. Šią Konstitucijos nuostatą reikėtų interpretuoti kaip galimybę rinkti informaciją apie asmens privatų gyvenimą be jo sutikimo, tik tokią galimybę reglamentavus įstatymu ar teismo sprendimu. Tačiau Vaiko teisių apsaugos įstatyme numatyta, kad Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba kreipiasi per 3 dienas į teismą po vaiko paėmimo iš šeimos fakto. Teismo sprendimas įsigalioja per 7 dienas. Taigi 10 dienų informacija apie šeimą renkama neteisėtai.

Be to, įstatyme bandoma įteisinti neteisėtą galimybę kištis į asmeninį šeimų gyvenimą, numatant tarnybų filmavimą privačioje šeimų erdvėje. Privačios erdvės filmavimas numatytas Vaiko teisių pagrindų apsaugos įstatymo pataisų 36 straipsnyje „Reagavimas į pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą“. Šioje pataisoje nurodoma, jog gavus pranešimą, „visas pranešimo nagrinėjimo procesas yra fiksuojamas naudojant tarnybines garso ir (arba) vaizdo įrašymo priemones“.

Filmavimo metu bus užfiksuota „neadekvačiai“ reaguojanti mama, kai iš jos rankų plėšiamas mylimas kūdikis. Iš praktikos žinoma, kad teismui bus pateikta tik ta filmuota medžiaga, kuri įrodys, kad specialistai teisėtai paėmė vaiką iš šeimos. Suvokiame, kad šis vaikų teisių specialistų organizuotas filmavimas apgins tik pačių filmuotojų teises, bet ne šeimos.

Privačios erdvės filmavimui jau pasiruošta. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija 2018 metų gruodžio 4 d. sudarė sutartį dėl 150 filmavimo įrenginių įsigijimo, nors įstatymo pataisoms dar nepritarta.

Įstatymo pataisose lieka nepamatuojamos sąvokos, tokios kaip saugumo sąvoka. Ši nepamatuojama ir sunkiai įvertinama sąvoka vėl leis vaiko teisių specialistams traktuoti šeimos padėtį pagal jų asmeninį požiūrį. Žinome, kiek vaikų buvo paimta iš šeimų nuo 2018 m. liepos 1 d. be pagrindo, vien tik vadovaujantis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintu grėsmių aprašu. Pasiūlytose įstatymo pataisose nėra numatyti jokie saugikliai, kurie užkirstų įstatymą įgyvendinančiai ministerijai veikti prieš šeimas.

Esu įsitikinęs, kad teikiamos įstatymo pataisos nėra išbaigtos, nes nebuvo atsižvelgta į didžiosios visuomenės dalies nuomonę ir pasiūlymus, todėl ir taip „pataisytas“ įstatymas neužtikrins šeimų geriausių interesų ir neatitiks Konstitucijoje numatytų įstatymų normų.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

...       2019-02-13 0:59

Pries filmuojant seima,parodys tevams raudona skudura kaip per korida (buliams),kada isiutins zmogu ginanti savo vaika,tada prades filmuoti,kaip needekvaciai elgiasi ale tevai,kaip tokie needekvatus gali auginti vaikus.Savo vaizdo kameras susikiskite i uz…..Juk kai grobe Kedyte,taip pat kambaryje buvo kameros(kurias plesikai nusuko).Karbauskis iki paskutinio gina ministra ku ku,nors seniai jo vietoje turejo buti toks zmogus,kaip PUIDOKAS.

Www       2019-02-12 12:25

Sveiku protu nesuvokiami dalykai. Jei bus nusikalstamas prieš tėvus ir vaikus mano nuomone toks priimtas įstatymas tai Tauta turi balsuoti tik už Juozaiti. O valstiečiai parodys savo tikra veidą. Aš vieno nesuprantu kas valdo Lietuva? Karbauskis prieš tokį įstatymą , kukuraitis vienodai rodo ir ji remia sakaliene jie už grobimą vaikų. O Skvernelis už ką?

Rekomenduojame

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Almantas Stankūnas. Ar jis ir Co yra diplomatai ar Rusijai ir Vokietijai naudingi joms dirbantys idiotai?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.