Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas

Dr. Laimonas Kairiūkštis. Ir „pataisytas“ įstatymas neatitiks Lietuvos šeimų lūkesčių ir Konstitucijoje numatytų įstatymų normų

Tiesos.lt redakcija   2019 m. vasario 12 d. 1:50

2     

    

Šiandien Seime svarstomos Vaikų teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos. Ar kas pasikeis? Ar Lietuvos žmonės bus išgirsti?

Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas neužtikrina Lietuvos šeimų lūkesčių ir nepakeičia vaiko teisių apsaugos sistemos iš esmės. Įstatyme nenumatytas kertinis Vaikų teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos funkcijų atskyrimas, t.y. šiuo metu tarnyba vykdo du vienas kitam prieštaraujančius veiksmus: atiminėja iš šeimų vaikus ir perduoda vaikus įvaikinimui Lietuvos bei užsienio šalių įvaikintojams. Nė vienoje ES šalyje nėra organizacijos, kuri vienu metu būtų įpareigota ir ginti šeimą, ir padėti įvaikintojams.

Įstatyme numatytas tik vienpusis įpareigojimas šeimoms nepalikti vaikų iki 6 metų amžiaus vienų be priežiūros. Taigi įstatyme numatoma tik prievolė tėvams, tačiau Lietuvos valstybė neprisiima įsipareigojimo užtikrinti ikimokyklinio ugdymo paslaugų tiekimo šeimose augantiems vaikams. Įstatyme numatytos teikti „kompleksinės paslaugos“, tačiau ikimokyklinio ugdymo paslauga, kuri yra viena iš pagrindinių paslaugų šeimoms auginančioms vaikus, yra nenumatyta.

Konstitucijos 22 straipsnio 3 dalis nurodo, kad informacija apie privatų asmens gyvenimą gali būti renkama tik motyvuotu teismo sprendimu ir tik pagal įstatymą. Šią Konstitucijos nuostatą reikėtų interpretuoti kaip galimybę rinkti informaciją apie asmens privatų gyvenimą be jo sutikimo, tik tokią galimybę reglamentavus įstatymu ar teismo sprendimu. Tačiau Vaiko teisių apsaugos įstatyme numatyta, kad Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba kreipiasi per 3 dienas į teismą po vaiko paėmimo iš šeimos fakto. Teismo sprendimas įsigalioja per 7 dienas. Taigi 10 dienų informacija apie šeimą renkama neteisėtai.

Be to, įstatyme bandoma įteisinti neteisėtą galimybę kištis į asmeninį šeimų gyvenimą, numatant tarnybų filmavimą privačioje šeimų erdvėje. Privačios erdvės filmavimas numatytas Vaiko teisių pagrindų apsaugos įstatymo pataisų 36 straipsnyje „Reagavimas į pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą“. Šioje pataisoje nurodoma, jog gavus pranešimą, „visas pranešimo nagrinėjimo procesas yra fiksuojamas naudojant tarnybines garso ir (arba) vaizdo įrašymo priemones“.

Filmavimo metu bus užfiksuota „neadekvačiai“ reaguojanti mama, kai iš jos rankų plėšiamas mylimas kūdikis. Iš praktikos žinoma, kad teismui bus pateikta tik ta filmuota medžiaga, kuri įrodys, kad specialistai teisėtai paėmė vaiką iš šeimos. Suvokiame, kad šis vaikų teisių specialistų organizuotas filmavimas apgins tik pačių filmuotojų teises, bet ne šeimos.

Privačios erdvės filmavimui jau pasiruošta. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija 2018 metų gruodžio 4 d. sudarė sutartį dėl 150 filmavimo įrenginių įsigijimo, nors įstatymo pataisoms dar nepritarta.

Įstatymo pataisose lieka nepamatuojamos sąvokos, tokios kaip saugumo sąvoka. Ši nepamatuojama ir sunkiai įvertinama sąvoka vėl leis vaiko teisių specialistams traktuoti šeimos padėtį pagal jų asmeninį požiūrį. Žinome, kiek vaikų buvo paimta iš šeimų nuo 2018 m. liepos 1 d. be pagrindo, vien tik vadovaujantis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintu grėsmių aprašu. Pasiūlytose įstatymo pataisose nėra numatyti jokie saugikliai, kurie užkirstų įstatymą įgyvendinančiai ministerijai veikti prieš šeimas.

Esu įsitikinęs, kad teikiamos įstatymo pataisos nėra išbaigtos, nes nebuvo atsižvelgta į didžiosios visuomenės dalies nuomonę ir pasiūlymus, todėl ir taip „pataisytas“ įstatymas neužtikrins šeimų geriausių interesų ir neatitiks Konstitucijoje numatytų įstatymų normų.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

...       2019-02-13 1:59

Pries filmuojant seima,parodys tevams raudona skudura kaip per korida (buliams),kada isiutins zmogu ginanti savo vaika,tada prades filmuoti,kaip needekvaciai elgiasi ale tevai,kaip tokie needekvatus gali auginti vaikus.Savo vaizdo kameras susikiskite i uz…..Juk kai grobe Kedyte,taip pat kambaryje buvo kameros(kurias plesikai nusuko).Karbauskis iki paskutinio gina ministra ku ku,nors seniai jo vietoje turejo buti toks zmogus,kaip PUIDOKAS.

Www       2019-02-12 13:25

Sveiku protu nesuvokiami dalykai. Jei bus nusikalstamas prieš tėvus ir vaikus mano nuomone toks priimtas įstatymas tai Tauta turi balsuoti tik už Juozaiti. O valstiečiai parodys savo tikra veidą. Aš vieno nesuprantu kas valdo Lietuva? Karbauskis prieš tokį įstatymą , kukuraitis vienodai rodo ir ji remia sakaliene jie už grobimą vaikų. O Skvernelis už ką?


Rekomenduojame

Kamilė Šeraitė. Škirpos alėjos pavadinimo keitimas – skubota iniciatyva

lrytas.lt: Italiją supurtė vaikų pardavimo skandalas: sukūrę įspūdingą schemą pildėsi kišenes

Algimantas Rusteika. Žmonių mažėja, biudžetas didėja, o pinigų vis labiau trūksta

Rasa Čepaitienė. Mindaugo kodas

Vaizdo įrašas iš akcijos Šiau­lių bul­va­ro lie­poms iš­sau­go­ti

Vygantas Malinauskas. Prie kokios civilizacijos Mindaugas prijungė Lietuvą?

Kviečiame savo parašu prisidėti prie tarptautinės bendruomenės pastangų išsaugoti Vincento Lamberto gyvybę

Saulius Dambrauskas. Kova už miškų išsaugojimą tęsiasi

Linas V. Medelis. Tiesus kelias į Orvelo pasaulį

Valdas Vasiliauskas. Ačiū partijai ir vyriausybei!

Benediktas XVI. Apie principus, kuriais privalu vadovautis viešajai valdžiai

Robertas Grigas. Apie skundimo paveldą

Raimondas Navickas. Kodėl vėl bandomas griauti lietuvių-žydų konsensusas dėl praeities didvyrių vertinimo?

Liutauras Stoškus. Kalnų parko projekto pristatymas

In memoriam. Jonas Juškaitis

Raimondas Navickas. Šakalienei pasiruošt

Ar suteikti Senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“ valstybinį pripažinimą? Povilo Urbšio abejonės (atnaujinta ir papildyta)

Geroji Naujiena: Rinkimės tikrąjį Gyvenimą – čia ir dabar

Verta prisiminti. Pijus XII. Krikščioniškoji sąžinė asmeniniame ir visuomeniniame gyvenime

Verta prisiminti. Kazys Škirpa. Kodėl mes sukilom?

Gintaras Aleknonis. Sumaišties karuselėje

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dėl Škirpos – tiesa yra kita, pone mere

Vygantas Malinauskas. Kuo skiriasi demokratija pagal JAV respublikonus ir pagal Lietuvos konservatorius?

Paremkime Irenos Vasinauskaitės peticiją „Išsaugokime brandžiąsias Šiaulių bulvaro liepas“

Arkivysk. Sigitas Tamkevičius apie radikaliai pasikeitusias Tėvynės Sąjungos vertybes ir kunigų pareigą netylėti (papildyta)

Vytautas Radžvilas. Dar vienas žingsnis idėjinio-politinio TS-LKD (?) iš(si)gryninimo link

Nuo bačkos. Andrius Navickas bendrapartiečiams: šiandieniniai gebelsai bando įtikinti, kad mes nebeturime moralinio stuburo

Narystę partijoje sustabdęs Rimantas Dagys apie jam skirtas sankcijas: Tapau itin nepatogus ir nepriimtinas TS-LKD partijos vadovybei

Liudvikas Jakimavičius. Rimantas Dagys – pirmoji kregždė

Iš Valdo Benkunsko pašto. Paminklų sostinėje klausimu. Politinė poezija

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.