Sveikatos apsaugos politika, Žmogaus teisės

Dr. Gintautas Cibulskas. Formulė 8 iš 10, arba viso gero GP?

Tiesos.lt siūlo   2022 m. vasario 2 d. 11:17

11     

    

Dr. Gintautas Cibulskas. Formulė 8 iš 10, arba viso gero GP?

laikmetis.lt

Vyriausybės nariai ir jiems patariantys ėmė lenktyniauti, kas greičiau ir kas „argumentuočiau“ praneš „džiaugsmingą“ žinią visuomenei apie to nelemto Galimybių paso (GP) „sustabdymą“, komunikuodami, va, kokie mes geri, dėkokite mums. Ir lyg susitarę visi (o gal ir iš tiesų susitarę), „nuramina“ mus, jog jie visi įsitikinę, kad tas GP buvo, na tiesiog, genialus sprendimas padėjęs „suvaldyti“ pandemiją. Ir paliko visiems „viltį“, kad šį gerą produktą (GP), dar pritaikys ateityje. Uffff…

Taip ir norisi taip kalbančiųjų paklausti, jūs rimtai? Jūs rimtai manote (kaip kažkada lyg ir pasakė dabartinė premjerė, kuri taip ir nepaneigė to pasakymo), kad 8 iš 10 žmonių yra bukapročiai ir nieko nesupranta?

Ar tikrai? Kažkodėl visą šį laiką vaizdas rodė, bent jau man, atvirkštinį variantą, kad ne 8 iš 10, bet 2 iš 10 yra būtent tokie, kokius buvo paminėjus dabartinė premjerė ir, tie 2 iš 10 kažkodėl labai ryškiai matėsi tarp tų, kurie priima sprendimus. Tiek priskaldyti per tokį trumpą laikotarpį, reikia sugebėti. Vien sveikatos ministro pasisakymų ir visiškai prieštaringų sprendimų paletė verta geros humoro laidos.

Būtų juokinga, jei nebūtų liūdna. Nes pasekmės tų sprendimų dar vilksis labai ilgai. Socialiniame ir ekonominiame gyvenime niekas neįvyksta per vieną dieną ir niekas per vieną dieną nedingsta.

Kad ir kiek politikai, ar žmonės, patys save pasivadinę „duomenų mokslininkais“, gynė tą GP, rodė pasirinktinai ištrauktus ir pasirinktinai interpretuojamus rodiklius, teigdami, kad situacija gėrėja įvedus tą GP, tie 8-i iš 10-ies žmonių savo akimis matė, kad tai yra, švelniai tariant, netiesa. Šiais laikais rasti statistinius duomenis ir juos analizuoti (arba perskaityti jau išanalizuotus skirtingų mokslininkų) nėra problema ne tik mokslo žmonėms.

Kad ir kiek, (kaip pats prisipažino“ sveikatos ministras) vadinami „įtakotukai“ už pinigus reklamavo tą GP, braukė ašaras, ar keikė visokiais žodžiais „viena tiesa“ (mokslas teigia) abejojančius žmones, tie abejojantys matė pavydžius aplink save ir Pasaulyje, dalinosi jais ir darė išvadas, kad kažkas yra negerai.

Stebint priimamus sprendimus, kartais man atrodė, kad matau didelį dramblį nerangiai besisukinėjantį krištolo parduotuvėje ir nematantį, kad nuo jo judesių dūžta trapios krištolo statulėlės, kartais – mūsų laikais vykstantį Milgramo eksperimentą, kai „privilegijuoti“ su pasididžiavimu niekindavo ir bausdavo „antrarūšius“ už neteisingą elgseną.

Pirmą kartą nuo 1991 metų Lietuvoje žmonės buvo suskirstyti į turinčius galimybes ir galimybių neturinčius. Ne patys susiskirstė, bet buvo valdžios suskirstyti. Žmonių susiskirstymas pagal pomėgius, politinių partijų ar sporto komandų palaikymą, religiją ir kt. yra normalus dalykas. Šitie susiskirstymai niekaip neriboja žmonių socialinio, ekonominio, visuomeninio gyvenimo.

Tačiau prisidengiant skambiai pavadintu karu su virusu, dalis žmonių buvo eliminuoti iš visuomeninio gyvenimo, kurį jiems suteikia ne kažkoks GP, bet garantuoja Konstitucija. Netgi buvo užsimota surūšiuoti vaikus. (Ačiū „Basoms mamoms“ ir kitiems aktyvistams, kad jų dėka šis sprendimas nebuvo įgyvendintas).

Pamatas nuo kurio atsispiriant buvo konstruojami sprendimai, buvo aiškiai matomas – 8 iš 10 žmonių yra bukapročiai, jie negali patys atsakingai priimti sprendimų, todėl juos reikia priversti – gąsdinimais, primityviu melu, užsakytu ir apmokamu spaudimu.

Dar buvo manoma, kad privertimui labai gerai yra parinkti tam tinkančius pavyzdžius iš kitų Valstybių. Ir parinkdavo. Mums buvo teigiama, kad „o va Australija daro taip“ (ką mes bendro turime su Australijos kontekstu?), „o Izraelis daro taip“ (ką mes turime bendro su Izraelio kontekstu), „o JK yra taip“ (ką bendro turime su JK kontekstu?)

Bet ar tikrai 8 iš 10 yra neatsakingi bukapročiai? Tie 8 iš 10 – ies labai atsakingai pateikdavo kitokius, kartais visiškai priešingus pavyzdžius iš kitų valstybių, pateikdavo žymių mokslininkų teiginių. Ir argumentuotai klausdavo, kodėl?

Kodėl, jeigu mes patys nesugebame savarankiškai sugeneruoti sprendimų pagal savo kontekstą, imame blogiausius pavyzdžius? Kodėl priimantieji sprendimus klausydavo tik tą nuomonę, kuri atitikdavo jų norus? Kodėl buvo tiek daug atviro melo? Kodėl nebuvo remiamasi „sėkmės istorijomis“? Galima klausti ir klausti toliau, nes neatsakytų klausimų tikrai liko daug.

Pažiūrėkime ką turime po daugiau nei metų karo su virusu. O turime štai ką: atvejų skaičius įvedus tą nelemtą GP tikrai nesumažėjo. Virusas pats nusprendė pabaigti tą mūsų isteriją ir mutavo į kažkokią atmainą leidžiančią tą padaryti. Visuomenė supriešinta su visomis pasekmėmis ir kažkieno atsiprašymo „nemanau, kad tinkamai reagavau“, kiek matosi jau nebeužteks. Verslas skaičiuoja nuostolius.

Nedariau dar kol kas jokių tyrimų apie buvusių sprendimų pasekmes (nors pačiu artimiausiu metu teks tą padaryti), tačiau kalbantis su mano aplinkoje esančiais žmonėmis (o patikėkite man tenka bendrauti su labai skirtingomis auditorijomis), galiu teigti, kad didelė dalis žmonių tą GP įgijo, kaip jie patys sakė – išprievartautai. Nes norėjo keliauti, norėjo nueiti į prekybos centrą, norėjo pramogauti. Ir tik vienetai (vienetai), pasakė, kad dėl to, jog tikėjo, kad tai padės apsisaugoti nuo viruso. Labai tikiuosi, kad atlikus reprezentatyvų tyrimą bus gauti kitokie rezultatai.

Aš, labai tikiuosi, kad mokslo bendruomenė atliks objektyvius, reprezentatyvius, patikimus tyrimus ir juos publikuos apie šio sprendimo (GP) padarytą žalą mūsų ir taip jau nedidelei visuomenei. Kai kurią žalą galima matyti jau dabar plika akimi, kai kur ji dar tik išlys ateityje.

Tas žmonių supriešinimas ir po jo sekęs susipriešinimas niekur nedings dar ilgai. Nebus taip, kaip politikai priėmę sprendimus, ar kai kas iš tų, kurie darė sprendimus spaudžiami politikų, svajoja tyliai „nueiti į šoną“ ir ramiai dirbti savo darbus. Socialinė atmintis būna gyva labai ilgai (tikėkite mokslu). Surūšiuoti žmonės prisimena ir prisimins savo „didvyrius“ dar ilgai. Kai kurių pavardės tarp jų dar ilgai bus tapatinamos su keiksmažodžiais.

Blogai. Labai blogai. Nenoriu to, bet taip bus.

Suprantu, kad įvyko nauja situacija mūsų valstybės gyvenime. Suprantu, kad mes nebuvome jai pasiruošę. Normalu, kad iš to nežinojimo dalis sprendimų buvo ir netinkami. Tą suprantu.

Tačiau, sunku suprasti, kodėl net dabar tai vengiama pripažinti. Kodėl vėl, naudojantis viešųjų ryšių priemonėmis ir savo galia (TV ir pataikaujančiais internetiniais portalais) bandoma parodyti, kad viskas vyko be klaidų, visi sprendimai buvo genialūs, omikrono nuopelnus galima prisiskirti sau ir vienas kitą apdovanoti nominacijomis bei kitais pakabukais.

Ar tai reiškia, kad vėl grįžtama ant to paties pamato ir tai transliuojama tik todėl, jog manoma, kad 8 iš 10 vis tiek nieko nesusigaudo, nes yra bukapročiai?

P.S. Labai norėčiau, kad mes vėl visi būtumėm skirtingi pagal politines pažiūras, prielankumą sporto komandai, religiją, lytį, rasę, pomėgius ir dėl to mes nebūtumėm rūšiuojami į turinčius galimybes ir jų neturinčių.

Todėl dabartinių valdančiųjų prašau, meskite tą savo GP į šiukšlių dėžę, pripažinkite, kad tai buvo klaida ir negąsdinkite žmonių, jog esant reikalui jį vėl ištrauksite, surūšiuodami žmones į turinčius galimybes ir jų neturinčius.

Ir dar, išeikte iš už tvoros, pabendraukite ne tik su jums pataikaujančiais žmonėmis, pamatysite,kad ta formulė 8/10 yra labai klaidinga…

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Areštuoti       2022-02-3 8:16

Pirmą kartą savo gyvenime būdamas sveikas žmogus, niekuo nenusikaltęs buvau areštuotas pusmečiui nuo to laiko, kai buvo leista be gyvulio paso nueiti tik į mažas parduotuvėles, į mažąsias vaistines, daugiau niekur ,net į didesnę parduotuvę skanesnio maisto, netgi į knygynus, kur ir taip niekada nebūna žmonių susibūrimo,net į mažas pramoninių prekių parduotuves, pvz batų, audinių,  už ką???? Ne, ne dėl užkrėtimo galimybės ,bet dėl nepaklusimo kvailai prievartai. Kad nesiryžau pasiskiepyti eksperimentiniu be identifikacijos dokumentų skiepu, už kurį atsakomybės nesiėmė nei verčianti skiepytis vyriausybė ,nei neaiškus gamintojas. Reikia bausti tuos prievartautojus

Heiders       2022-02-3 0:34

Ne nuo 1991 , o nuo 1990 metu. Kai Prezidentas Landsbergis paskelbe kad esame laisvi ir nepriklausomi. Gerai surasyta.

Ačiū       2022-02-2 22:22

Nuoširdžiausias Jums ačiū, gerbiamas Gintautai, už šį straipsnį ir jame išsakytas mintis. Likite su Lietuvos žmonėmis, neapleiskite jų, rašykite. Jūsų žodžiai tame, mėginančių savo nusikalstamus sprendimus pateisinti ir reabilituoti, kontekste yra kaip gryno oro gūsis ir švaraus vandens čiurlenimas, kaip būtina atsvara jų toliau skleidžiamam purvui ir dvokui. Neškite ir toliau tą sveiko proto ir tiesos žodžio šviesą, kuria pats spinduliuojate ! Dieve, prašau, saugok tokius žmones, kaip gerbiamas Gintautas ir suteik jiems jėgų dar šimtui metų budėti šioje nelengvoje žodio laisvės ir prigimtinių teisių sargyboje.

Žodžio laisvė...       2022-02-2 21:20

Perskaičiusi komentarus ir aš prisiminiau chruščiovinius laikus ir tą nelemtą kukuruzinę duoną.O buvo taip.Tuomet gyvenau greta Grąžtų gamyklos.Grįžusi po paskaitų
eidavau stovėti eilėje tos duonos kur eilėje jau stovėdavo tėvukas.Šeima buvo ne maža,todėl kad gauti papildomą kepaliuką duonos ko ne kiekvieną dieną stovėdavome su tėvuku eilėje.Duonos skonio nepamenu,bet spalva buvo kukuruzinė geltona.Esame visko
gyvenime patyrę pakeliui į komunizmą.Apie žmogaus teises išgyventi tuomet niekas nei galvojo nei kalbėjo.Skaudžių gyvenimo momentų esame patyrę ir dabartiniai išgyvenimai
pasimirš negreit.

nenubaustas nusikaltimas       2022-02-2 17:35

gundo nusikalsti vėl ir vėl

AAA       2022-02-2 16:02

Tai buvo ne klaida, bet nusikaltimas. Ignoruota visa epidemiologinė klasika. Dievai žino kaip parinkti ekspertai. Specialiai parinkti taip, kad blogiausiu atveju būtų galima jiems suversti visą kaltę už netikusius sprendimus. Be viso šito, dar lieka Konstitucijos, žmogiškumo paniekinimas, kurio medikams niekaip neprikabinti. Už tai turės atsakyti vyriausybė. Asmeniškai.

Ayn Rand       2022-02-2 13:15

Geras straipsnis.

TaČiau vieninteliai skiepai nuo pišdulkizmo yra baudžiamasis tribunolas, vykdantis išsamų tyrimą ir nustatantis asmeninę atsakomybę visų pišdulkių. Linčo teismo nesiūlau. Čeaušesku variantas irgi netinkamas.

@habilitās: Pritariu 100 proc., nors Chruščiovo laikmečio žavesio dėl per jauno amžiaus neteko patirti.

habilitās       2022-02-2 12:58

Viskas teisingai, tik naujienos vakarykštės ir aptartos.
O visuomenė ne tik supriešinta,  bet dalies kantrybė priversta iki kraštutinumo, ką parodė sausio 13 ir kas valdžiažmogiams buvo tarsi perkūnas iš giedro dangaus, – šitiek investuota į propagandistus-prostitutes apie badymo „naudą“, o Tauta švilpia.
Ši Vyriausybė tikrai įeis į istoriją ir ne tik kaip pati nekompetentingiausia, bet ir kaip pati niekingiausia.
Stovėti eilėje prie parduotuvės durų buvau verčiamas Chruščiovo laikais, kol atveš kukurūzinės duonos, tokio paniekinimo, koks buvo įvedus GP, Pišdulkiams neatleisiu iki grabo lentos, kaip ir juos aptarnaujantiems išgamoms.

Al.       2022-02-2 12:44

Vis kartojama, kad valdžioj neišmanėliai, kad padarė klaidų. Jie yra neišmanėliai, bet tos niekšybės yra ne dėl neišmanymo, o nuolankus pasaulinės valdžios įsakymų vykdymas. Neišmanėlius užtenka atstatydinti, bet nusikaltėliai turi būti teisiami. Žmonės bijo pripažinti, kad tai karas. Ir nuolatinis to ignoravimas, vis kartojant, kad priešas kažkur suklydo, padeda mus įtikinti, kad karo nėra. Tiesiog, žmogiškos klaidos. Bet jei vyksta karas, tai priešo klaidos mums kaip tik naudingos.

???       2022-02-2 12:27

Jeigu cituojate,tai cituokite teisingai:buvo pasakyta,kad dešimt iš aštuonių yra begalviai.Vat tokia buhalteriška aritmetika ir logika.

Ne pasą reikua naikinti       2022-02-2 12:08

O ekstremalią padėtį, kuri tokia pati antikonstitucinė ir antiįstatimiška. Su ekstremalios padėties panaikinimu, išnyksta visi tie nusikalstami nutarimai.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Česlovas Iškauskas. 1939 – ųjų rugsėjis: ko mus moko istorija?

Karas Ukrainoje. Du šimtai penktoji (rugsėjo 16 diena)

Briuselis nori 70% sumažinti ES vykdomą Vengrijos finansavimą

Ramūnas Aušrotas. Vienos lyties asmenų sąjungos kaip būdas paneigti šeimos instituto prigimtinį pobūdį

Vengrų politikai: Europos Parlamentas atvirai šantažuoja mūsų šalį

Elektros krizė arba kaip sutaupyti 3 milijardus eurų. Šarūnas Andriukaitis-Sutkus

Karas Ukrainoje. Du šimtai ketvirtoji (rugsėjo 15 diena)

Andrius Gudaitis. Vartotojų interesų gynimo imitavimas

Lenkija planuoja statyti šešis branduolinius reaktorius

Vygantas Malinauskas. Ar vienalytės santuokos yra žmogaus teisė?

Vidmantas Janulevičius. Verslas stoja dėl elektros kainų

Karas Ukrainoje. Du šimtai trečioji (rugsėjo 14 diena)

Švedijos vidurio dešinysis sparnas pirmauja įtemptuose ir intriguojančiuose rinkimuose

Vytautas Sinica. Elektros krizė: vartotojai paskutinėje vietoje

„Už balos“. Karalienė-Trumpas-JAV ekonomika

Edvardas Čiuldė. Nutylėjimo subkultūros Lietuvoje ypatumai

Energetinės krizės akivaizdoje estai atnaujina naftingojo skalūno gavybą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.