Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Žiniasklaida

Dr. Andrius Švarplys. „Šeimininkiški“ interesai E. Jakilaičio žurnalistinėje praktikoje

Tiesos.lt siūlo   2018 m. vasario 26 d. 20:32

20     

    

Dr. Andrius Švarplys. „Šeimininkiški“ interesai E. Jakilaičio žurnalistinėje praktikoje

y-news.lt

Vasario 21 d. Edmundo Jakilaičio vedama laida „Dėmesio centre“ ir vėl nemaloniai nustebino. Jeigu ko ir tikimasi iš žiniasklaidos, tai pirmiausia – galimybės žiūrovams susidaryti nuomonę iš įvairių ginčo pusių. Mažiausiai tikimasi, kad viešasis eteris taps vieta asmeniniams politiniams išpuoliams. Televizijos studija, ypač visuomeninio transliuotojo, negali tapti politinio susidorojimo įrankiu.

Pastaraisiais mėnesiais vyksta konfliktas tarp Seimo ir LRT. Kad ir kaip paradoksaliai tai skambėtų, mat konflikto išvis neturėtų būti, kadangi Parlamentas turi konstitucinę viršenybę užtikrinti viešųjų finansų skaidrumą, o visuomeninis transliuotojas privalo būti finansinio ir politinio skaidrumo etalonu. Taigi, šis konfliktas jau kuris laikas akivaizdžiai peraugo į asmeninį LRT vadovybės ir su ja susibičiuliavusių TV prodiuserių karą prieš Ramūną Karbauskį. Visuomenės dėmesys nuo senų ir objektyvių LRT neskaidrumo problemų buvo atitrauktas ir panardintas į nesibaigiančią klausimų epopėją R. Karbauskiui dėl jo žemės verslo. Nors tie klausimai buvo keliami dar rinkimų į Seimą metu 2016 metais ir buvo žinomi visą laiką, jie tapo žiniasklaidos keliama valstybės problema nr.1 tik tuomet, kai Seimas ėmėsi LRT neskaidrumo klausimo. Anot taiklaus Virgio Valentinavičiaus pastebėjimo, „tai yra blogiausia LRT oligarchinė tradicija: jeigu mane užkabinsi, pats gausi“.

Naujausiame šito informacinio karo epizode iškilo kaltinimas Vyriausiajai Rinkimų Komisijai dėl šališkumo „Valstiečių ir žaliųjų sąjungos“ partijos naudai. Neva Komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė sąmoningai nuslėpė ankstesnės VRK darbo grupės išvadą, kuri yra nepalanki šiai partijai. (Naujos sudėties VRK išrinkta 2016 m. birželį). Konservatorių partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis kreipėsi net į prokuratūrą prašydamas ištirti ar nebuvo korupcinės schemos: pirmininko postas už pažymos nuslėpimą.

Tiek senosios sudėties VRK, tiek naujosios sudėties buvo užsiėmusios tyrimu dėl politinės reklamos reglamentavimo pažeidimų televizijos seriale „Naisių vasara“. Senosios VRK darbo grupės išvadose, neva nuslėptosiose, pažeidimų nerasta, tačiau siūlyta kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją dėl mokestinių klausimų. Paralelinį tyrimą atliko LRT aplinkos žurnalistai (Rita Miliūtė) ir, anot jų, seriale yra neabejotina politinė reklama.

Ir štai E. Jakilaitis jau minėtoje savo vedamoje laidoje siekia išsiaiškinti situaciją. Deja, bet pamažu tenka priprasti prie situacijos LRT eteryje, kai studijos vedėjas nesivaržydamas perša savo nuomonę atviru tekstu. Šiuo atveju vedėjas visos laidos metu užėmė vienareikšmišką poziciją ir ją bruko savo pašnekovams bei visai žiūrovų auditorijai teigdamas, jog politinės reklamos pažeidimas neabejotinai egzistuoja, o tai nuslėpusi VRK vadovė dirba R. Karbauskiui. Kaip laidos leitmotyvas nuskambėjo E. Jakilaičio tezė pačioje laidos pradžioje: „mano nuomone, tai yra akivaizdus faktas, o po to galėsime padiskutuoti“.

Vėliau, laidos metu, iš Z. Vaigausko ir pačios L. Matjošaitytės paaiškinimų gali susidaryti visai kitokia nuomonė: senosios VRK išvadose nėra nustatyta pažeidimų, tos darbo grupės išvados nebuvo slepiamos į stalčių, funkcionavo VRK duomenų bazėje, jos narių komunikacijoje, visi naujosios VRK nariai galėjo iškelti jas į viešumą ar į darbotvarkę, naujosios sudėties VRK turėjo daug darbo – rugsėjį vyko Marijampolės mero rinkimai, po jų – rezonansinis tyrimas dėl Liberalų Sąjūdžio finansų. Be to, užslėpta politinė reklama draudžiama tik rinkimų metu, laisvu nuo rinkimų metu bet kuris finansuotojas gali kurti kokius nori serialus ir reklamuoti save.

Vis dėlto visi šie argumentai netapo diskutuotina medžiaga – E. Jakilaitis ir R. Miliūtė tebesilaikė savo kaltinimų visos laidos metu.

Tiek kaltinimai, tiek atsakymai į juos turi teisę egzistuoti, tačiau blogai šiuo atveju yra tai, kad pats laidos vedėjas išsako ir gina savo išankstinius politinius vertinimus. Pats įsipainiojęs į neskaidrius TV prodiuserių ir LRT finansinius santykius, E. Jakilaitis neturėtų viešą eterį paversti asmeninio keršto, susidorojimo ar tiesiog politinio angažuotumo įrankiu. Žurnalistas turi stovėti visuomeninio intereso pusėje, o ne ginti savo „šeimininko“ (savo darbdavio, savo komercinių-prodiuserinių interesų rato, politinių partijų) interesus.

Priešingu atveju, kaip ir yra dabar, komiškai skamba E. Jakilaičio žodžiai, taikomi jo politiniams oponentams, apie „nepriekaištingą reputaciją“ ir „galimą visuomenės nuomonę apie jus“. Galiausiai, žymiai svarbiau už komiškumą yra tai, kad su tokiais veiksmais tolstama nuo klasikinių vakarietiškų žurnalistinių principų, formuojama praktika angažuotai diegti politines nuostatas visuomenei.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

wqwq       2018-07-12 10:31
StasysG       2018-02-27 15:57

‘Vienas sako’ (2018-02-27 13:19)  parašė: “LRT - biudžetinė. Iš ko ji gyvena? Iš mūsų pinigų. Kas ją kontroliuoja? Realiai - NIEKAS. Ką LRT teikia? NIEKALĄ”.—-Ką jie teikia? Jie konkuruoja. Bet žiūrėkim į visuomenės informavimą plačiau. Ar Informavimo įstatymas verčia, pvz., tą LRT “konkuruoti” su taip vadinamų komercinių televizijų “žiniAsklaida”? Ne. O ką sako VISUOMENINĖS eLeRTe televizijos direktorius, Paleckių klano atstovas Rimvydas? Cituoju iš TV3 internetinio portalo interviu apie sutarčių pasirašymą:——”„Jei man nekyla klausimų, aš pasirašau, nes reikia eiti į priekį, primenu, kad mes KONKURUOJAME su televizijomis, kurios labai greitai priima sprendimus ir juos realizuoja. Šiuo atveju LRT irgi turi turėti gerus MECHANIZMUS (!!!), kad reaguotume į pokyčius“, - komisijai kalbėjo R. Paleckis”.——-Taigi, LRT konkuruoja, todėl Siauras prisikvietė į kompaniją tipo patyrusius komercininkus jakelaičius, valinskus, morkūnus ir tt ne informuoti visuomenę, bet daryti brangų biznį ir nukonkuruoti privatininklus. Tiesiog akyse mus mausto.

Tarabilda       2018-02-27 15:27

Mūsų žmonės linkę kiekvieną problemą suasmeninti. Nusičiumpa kokį nors antipatišką Jakilaitį ar kokią Miliūtę ir jiems ima atrodyti, jei tuos iškrapštysi, reikalai pasitaisys. Nė velnio nepasitaisys, nes eilėje į jų vietą šimtai tokių pačių niekšų.
Problema , kaip nebūtų liūdna, yra sisteminė. Per mūsų Nepriklausomybės metus iš “Draugų grupės” ilgainiui susiformavo neliečiamųjų klasė, kuri turi politinę valdžią ir dalinasi mūsų suneštus ir iš ES gaunamus pinigus. Pradžioje jos santykiai su jauna žiniasklaida buvo atsargesni ir neaiškūs, nes buvo dar ir visokių atlikusių nuo Sąjūdžio laikų padoresnių žurnalistų, kurie netyčia galėjo pradėti šiuo bei tuo domėtis.Ilgainiui tokių skaičius mažėjo, o klasei reikėjo sarginių šunų, kurie ją saugotų. Tai ir buvo nuspręsta leisti žiniasklaidai pasidaryti tos klasės sudėtine dalimi. Analogiškai, kaip vastybę saugo kariuomenė, taip tą klasę ėmė saugoti žiniasklaida. Tikriausiai pamenate tą Seimo komiteto tyrimą ir išvadą iš 12 punktų, kur būtent 12-asis kalbėjo apie valdžios suaugimą su žiniasklaida. Tas punktas ir nebuvo paviešintas.
Žurnalistų sąjunga ir VU Žurnalitikos katedra rengė patikimus parsidavėlius “sarginius šunis” valdžios klasei aptarnauti, ginti nuo žmonių, kurie mėgino priešintis, teisybės ieškoti. Visi tokie buvo įvardinti atitinkamais epitetais - runkeliais, vatnykais,patvoriniais, populistais - žodžiu, didžiausiais Lietuvos ir progreso priešais, kurie trukdo žengti į šviesią ES ateitį. Tą darbelį ir atliko, ir toliau atlikinėja būtent didžioji žiniasklaida ir jos sarginiai - darbiniai šunes.
Tai ne Lietuvos išradimas. Visoje ES lygiai tas pats yra atsitikę. Koks nors BBC ar Reuters atlieka lygiai tą pačią funkciją. Saugo vadinamąjį elitą ar isteblišmentą nuo “populistų”.
Be didelės revoliucijos, broliai ir seserys, čia nieko nebus, bet revoliucija bus tikrai. Paminėsit mano žodžius.

Kuo       2018-02-27 14:59

labiau pakvips “zona”, tuo aršiau jukškiaulaitis spardysis.

Mano nuomonė...       2018-02-27 14:19

Joks Jakelaitis neturi teisės per LRT spręsti savo problemas.LRT ne Jakelaičio
nuosavybė.Kiekviena minutė kainuoja tam tikrą pinigų sumą.Kas galite pasakyti,kiek
kainuoja LRT viena minutė???
Kadangi LRT finansuojama iš valstybės biudžeto,tai ir viešieji finansai turi būti
išviešinti visuomenei be jokių išsisukinėjimų ir vilkinimų.
Nuo kada įvairūs jakelaičiai yra viršesni už Seimą ir Seimo narius?Seimo narius renka
tauta,tai ir tauta valstybėje yra SUVERENAS !!!

s.m.       2018-02-27 13:08

apaaakęsss…
Nuo E.J. žurnalistinio nepriklausomumo standartų, - <„mano nuomone, tai yra akivaizdus faktas, o po to galėsime padiskutuoti“.>
Mano nuomone, Edmunduks, kaip žurnalistas, yr totalus degradas.
...o po to galėsim padiskutuoti… Skamba, turbūt,labai nešališkai.
Pagal jo paties supratį.

Vienas sako       2018-02-27 12:19

LRT - biudžetinė. Iš ko ji gyvena? Iš mūsų pinigų. Kas ją kontroliuoja? Realiai - NIEKAS. Ką LRT teikia? NIEKALĄ. Ką mes galim? NIEKO. Taip ir gyvenam: niekas niekam nieko.   

StasysG       2018-02-27 10:47

p. Tarabildai.
Ir man LRT yra 0. Tegul sau kalba…  Tik bėda - jie kalba, rodo, plaukioja Lenkijos upėmis ne už SAVO pinigus.

Tame       2018-02-27 10:38

ir beda,kad mes nei ziurim nei domimes,o jie daro ka nori.

Skydinė o ne LRT       2018-02-27 9:55

Apsišiko tai visus dabar turi kuo tepti

pensininke,       2018-02-27 8:59

jie tokie susireiksmine, tokie svarbus, nepakeiciami nori, kad ju niekas netikrintu tik duotu musu visu uzdirbtu pinigu ir daug pinigu, o jie tratintu, bet niekas negali zinoti , jie turi trauktis tokio izulumo nesu maciusi dar

Klausimas čia komentuojantiems       2018-02-27 8:39

O R.Karbauskis nesusikompromitavęs? Kas pradėjo visą tą šaršalą?

ruta       2018-02-27 7:33

..senokai neziuriu Siaurovizijos Draugu klano/ atleiskite../ meslo dvokimo , BET, kai tas meslas dvokia uz musu visu pinigus , tai jau tampa ir musu reikalu .., kad MUSU LRT butu isvalytas nuo tokiu jakilaiciu , miliuciu , siauru ir sesku smarves ..

Ale       2018-02-27 7:24

Laikantis etikos, Jekilaitis turėtų nebevesti laidos. Ne tau, martynai, mėlynas dangus

Nesutinku - NEZIURETI!       2018-02-27 1:36

Is mokesciu moketoju pinigu issilaiko si TV. Todel galime, privalome reikalauti, kad tokie jakilaiciai ar miliutes, neturintys supratimo apie TEISE ZINOTI, pasitrtauktu is ekranu. teise zinoti, tai nera ipirsimas savos nuomones!Pats klausia, pays atsako, o jau TOOOOOONAS!!!! Jis man , kaip ir miliute, “herojus” is filmu apie vokieciu konclageriu darbuotojus- tikri fasistiniai snukeliai. Manau, kai siaura pakeis Racas, TV suskambes kitaip.

ŠIAIP       2018-02-26 22:32

tai tai Jakilaitis , iškilus tam skandalui, galėjo ir atsistatydinti, bet kai jis ,išraudęs ir pasimetęs pasirodė Janutienės laidoje, prarado paskutinius padoraus žurnalisto likučius….

Pikc       2018-02-26 22:32

Pala - o tai kas čia tokio naujo? smile
Apskritai, aš nustebęs, kad autorius nustebęs - juolab, kad “ir vėl”. smile

albina       2018-02-26 22:06

Ačiū,ANDRIAU! Rašykite dažniau,manau,kad mes visi laukiame Jūsų taiklių tekstų.Gerą pasiūlymą perskaičiau:nežiūrėti,nekreipti jokio dėmesio.Jie ir taip jau verda tik savo sultyse,lai šunta toliau.Chamas Nr.1 juk nėra LRT darbuotojas,jis tik kažkaip samdomas,o samdinys negali būti laisvu ir nepriklausomu žurnalistu.

Tarabilda       2018-02-26 21:35

Turiu gerą patarimą. Nežiūrėti. Gyventi taip, lyg jų nebūtų, laidose nedalyvauti. Tegul sau kalbasi patys su savim, jei nori, ir už savo pinigus.
Tausodamas savo sveikatą taip darau, ir nuotaika gerėja. paprasta - jie man yra apskritas 0.

tiek       2018-02-26 21:01

visai sutinku su autorium .Jakilaitis - tikrai susikompromitavo ir ,mano nuomone, tiesiog prarado net teisę dirbti bent jau LRT .


Rekomenduojame

Būtina prisiminti. 1949 m. vasario 16 d. kovojančios Lietuvos Deklaracija ir jos signatarai

Irena Vasinauskaitė. Sveikinimas iš bunkerio

Verta prisiminti. Partizanas Jonas Gediminas Rudis-Rickus 1947 m. vasario 16-ąją: „Vėl žaliuos, klestės gyvenimas“

Algimantas Rusteika. Laiko liko nedaug

Geroji Naujiena: Laimingi, kurie pagal Dievo įsakymus eina, kas iš širdies Jojo ilgis

Eglė Mirončikienė. Ryžtingi kovotojai su vėliavnešiais, performeriais ir lipdukų klijuotojais, plečia puolimo frontą

Ramūnas Aušrotas. Sąžinės laisvę apribojo ir šveicarai, referendume sugriežtinę bausmes už seksualinių mažumų diskriminaciją ir neapykantos kurstymą

Pro Patria jaunimas kviečia į eitynes – Vasario 16-osios Liepsnų maršą

Vytautas Sinica. Vyksta stiprus nuprotėjimas

Algimantas Rusteika. Dėl vieno dėdė Marksas buvo teisus: naujieji jo bendražygiai viską verčia farsu

Algimantas Rusteika. Šią dieną

Ramūnas Aušrotas. Norite sumažinti ne(si)skiepijimo keliamą riziką? Nustokime skiepiję konvejeriu

Clotilde Armand. Rytų Europa Vakarams duoda daugiau, nei gauna

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Kroatijos teismas pripažino tos pačios lyties šeimoms teisę tapti vaiko globėjais

Algimantas Rusteika. O ką daryti, jei šeimos neturi, bet susirgai?

Neringa Venckienė. Apie teismų ir jų sprendimų nešališkumą

Kardinolas V. Sladkevičius siunčiamas į užmarštį?

Andrius Švarplys. Kaip artes liberales galėtų būti salele?

Ramūnas Aušrotas. Statistika kalba už save

SAS antiskandinaviška reklama sulaukė atoveiksmio: ar perlenkta lazda gali virsti bumerangu?

Kun. Robertas Skrinskas. Kremliaus troliai šeimininkauja ir lietuviškoje Vikipedijoje

Nida Vasiliauskaitė. Valstybė, kurios tarakonai nekokybiškai pakasyti – valstybė be ateities

Rasa Čepaitienė. Pakelk galvą, lietuvi!

Kun. Roberto Grigo replika: O, kad taip būtų!

Algimantas Rusteika. Nespirgėkit, čia ne apie visas

Rusų kalbos pamoka 30-taisiais atkurtos Nepriklausomybės metais: liaupsės sovietmečiui ir jį reanimuojančiam Putinui

Vytautas Rubavičius. Su kaimu prarandame gimtinės nuovoką

Rūta Janutienė „Iš savo varpinės“: Ar Dalia Grybauskaitė galėjo būti šantažuojama?

Liudvikas Jakimavičius. Šėpos jubiliejų pasitinkant

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.