Įžvalgos

Dr. Aldonas Pupkis: „Visuomenę tuo klausimu Landsbergis klaidina jau ne nuo šiandien“

Tiesos.lt redakcija   2017 m. spalio 11 d. 11:11

10     

    

Dr. Aldonas Pupkis: „Visuomenę tuo klausimu Landsbergis klaidina jau ne nuo šiandien“

Spalio 9 dieną lrs.lt svetainėje buvo paskelbtas pranešimas spaudai, informuojantis, jog Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis įregistravo Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) įstatymo Nr. I-108 2 straipsnio pakeitimo projektą, kuriuo „siūlo depolitizuoti komisijos veiklą ir jai taikyti naujus formavimo principus“.

Taręs, jog Seimo Švietimo ir mokslo komitetas „strigdo lietuvių kalbos komisijos formavimo procesą“ ir dėl to „didžiausia valdančioji partija atsisako iki šiol vyravusios tradicijos kalbos komisiją sudaryti tik iš nepriklausomų mokslininkų ar lituanistų“, TS-LKD frakcijos seniūnas nepasikuklino ir pasidalijo dar ir savo „vertinimu“, jog „VLKK politizacijos siekį“ lemia trijų raidžių raidžių rašymas asmenvardžiuose.

Pasak G. Landsbergio, „VLKK ne kartą yra išsakiusi moksliškai pagrįstą teigiamą nuomonę, kuria remiantis siekiama įteisinti šių raidžių naudojimą asmenvardžiuose, tačiau tai nepriimtina komiteto pirmininkui ir vienam iš valdančiosios daugumos lyderių“.

Ir, žinoma, susirūpino „grėsme“, kuri neva kyla VLKK, mat ji galinti „netekti visuomenės pasitikėjimo, kad lietuvių kalbos politikos įgyvendinimas yra grįstas mokslu“. G. Landsbergio šventu įsitikinimu, taip gali nutikti tik vienu atveju – „dėl siaurų asmeninių įsitikinimų“.

Beje, klausantis tokių Jono Jablonskio, dažnai vadinamo bendrinės lietuvių kalbos tėvo, tegul ir z kartos palikuonio, „įžvalgų“, kyla visokių klausimų.

Pavyzdžiui, ar tai, kad TS-LKD frakcijos seniūno užuominomis nurodyti asmenys, rinkėjų valia Seime šiuo metu einantys jiems patikėtas pareigas, atstovauja dar ir kitiems kone 70 tūkst. Lietuvos piliečių, pasirašiusių už TALKOS pasiūlytąjį „asmenvardžių klausimo“ sprendimą, G. Landsbergio akyse nors kiek „praplatina“ tuos neva „siaurus asmeninius“ įsitikinimus, ar suteikia jiems ir „visuomeniškumo“?

Kokie „moksliniai kontrargumentai“ leidžia G. Landsbergiui teigti, jog įstatymo pataisa, už kurią pasisako 70 tūkst. Lietuvos piliečių, susibūrusių į TALKĄ ir kuri atspindi tuos neva „asmeninius“ dviejų įsitikinimus, politizuos naująją VLKK ir trukdys jai „įgyvendinti lietuvių kalbos politiką, grįstą mokslu“ (ypač jei turėsime omeny, kad siūloma pataisa niekuo nesiskiria nuo įstatymo, padėjusio išspręsti vadinamąjį „asmenvardžių rašymo dokumentuose klausimą“ vienoje kaimyninėje šalyje, dar daugiau – kita kaimyninė šalis tokio sprendimo nekvestionavo, atvirkščiai, pritarė, o Europos Žmogaus Teisių Teismas dar ir palaimino)?

Galų gale – ar asmens įsitikinimai apie tai, koks valstybinės kalbos statusas turi būti įtvirtintas valstybėje, yra tik asmeniniai ir todėl būtinai vertinami kaip siauri? Ir kokie turi būti „asmeniniai įsitikinimai“, kad jie būtų jei ne „platūs“, tai bent „platesni“ už „siaurus“? Ar „platūs“ kai kurių valstybės pareigūnų ir tarnautojų asmeniniai įsitikinimai užtikrintų, jog tolesnis lietuvių kalbos politikos įgyvendinimas bus būtinai „grįstas mokslu“, o ne ideologiniais ar politiniais motyvais?...

Kaip ir buvo galima tikėtis, toks profaniškas „rūpestis“ lietuvių kalbos politikos įgyvendinimo „mokslingumu“ neliko nepastebėtas.

Dr. Aldonas Pupkis, vienas iš lietuvių kalbos sąjūdžio dalyvių ir metraštininkų, reaguodamas į tokį TS-LKD frakcijos seniūno neišmanymą ar tendencingą VLKK pozicijos iškraipymą (G. Landsbergis: „VLKK ne kartą yra išsakiusi moksliškai pagrįstą teigiamą nuomonę, kuria remiantis siekiama įteisinti šių raidžių naudojimą asmenvardžiuose“), savo veidaknygės paskyroje replikavo – net ir neįvardydamas tiesiogiai, kaip tokias manipuliacijas vertina, mokslininkas savo poziciją išsakė vienareikšmiškai:

Komisija NIEKADA nėra išsakiusi tokios nuomonės, – gerb. partijos pirmininkas turėtų jausti pareigą bent paskaityti Komisijos išvadas. VLKK teikia daryti išimčių tik nedidelei daliai pavardžių, bet ne urmu įsivesti tas tris raides (kodėl, pavyzdžiui, ne penkias ar aštuonias?).

Visuomenę tuo klausimu Landsbergis klaidina jau ne nuo šiandien, kartais nepamatuotai ir netiksliai remdamasis net Jablonskio autoritetu.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

tiek       2017-10-17 13:26

Kas galėtų paneigti,kad šis didelis triukšmas kažkokiam Landzbergiui (nekenčiu tos pravardės “broileris”) tėra reitingų kalimo metodas mūsų “strateginiuose “......Klausimas kitas - kam jam taip prireikė tų svetimų “reitingų”? Beje ,kaip ir visai gaujai tų “prabalsavusiųjų” už qwx įteisinimą,deja.Kam jie ruošia Lietuvą ,kokį  paminklą ruošias statyti Lukiškių aikštėj ,palikdami laisvą “placių“Vilniuje ir griūvantį Gedimino kalną net Lietuvos Nepriklausomybės šimtmečio proga? Apgailėtini mankurtai sulindo į aukščiausią valdžią - štai ką drąsiai galima konstatuoti po beveik 30 žmonių atkovotos Nepriklausomybės metų .

Al.       2017-10-13 2:44

Kaip jaučiasi ,,Tėvynės sąjunga” vadovaujama melagio ?

Raigerdas       2017-10-12 14:22

Komentatorė Agnė rašo:“Landsbergis klaidina jau ne nuo šiandien” Noriu patikslinti: sąmoningai trukdo, stengiasi sukelti sumaištį ir t.t. Jaučiasi svarbesnis už kitus. Matyt taip sudėliota jo galvelėje”.
G. Landsbergiui reikia pavaizduoti, kad jis “dirba” OPOZICIJOJE. “Darbą” opozicijoje G. Landsbergis supranta, kaip darbą, kurio tikslas yra sugriauti Seimo daugumos darbą. Įsivaizduokite Privačią įmonę ir ten, kur nors Direktorių Taryboje dirbtų toks Gabrielius Landsbergis, kuris atliktų tos Direktorių Tarybos ardomąją veiklą. Kas mokėtų pinigus tokiam Gabrieliui Landsbergiui? Jis iš tokios įmonės būtų pašalintas. O štai yra tie VALSTYBINIAI PINIGAI dėl kurių niekas nesijaudina, todėl Gabrielius Landsbergis gali pliurpti ką nori, veikti kaip nori ir niekam nerūpi kam, už ką, dėl ko yra naudojami VALSTYBINIAI PINIGAI. Štai mes turime 27 metus vis dar veikiantį KOMUNISTINĮ SEIMĄ, kuris niekuo nesiskiria nuo Aukščiausiosios Tarybos. Tik dabartiniai Seimūnai gyvena šimtus kartų geriau už anuos Aukščiausiosios Tarybos deputatus. Bet pažiūrėkite ar visuose klausimuose Seimūnai demonstruoja savo ožišką elgesį? Ne, tikrai ne. Ar prisimenate, kada jie tampa vieningi ir išnyksta ir pozicija ir opozicija? Kada jie pradeda svarstyti klausimus dėl ATLYGINIMO PAKĖLIMO SEIMO NARIAMS. Ir įvyksta stebuklas: nebėra nei pozicijos, nei opozicijos, nes visi tampa vieningi. Taigi, mūsų Seimas yra savotiškas “Reality show”. Visa tai jie demonstruoja 27 metus ir visuomenė žiūri į tai, kaip į cirką. O mūsų žiniasklaida iš to uždarbiauja, nes jie duoda vertinimus tame “Reality show” dalyvaujančių Seimo narių. Ko nedaro žiniasklaida ir ko ji nedarys? Nebus skaičiuojami VALSTYBINIŲ PINIGŲ IŠEIKVOJIMO MASTAI. Kaip matome, visas daugiapakopes valdžios valdymo struktūras tai tenkina. Ir nėra nieko, kas apgintų to paprasto piliečio interesus, kuris ir moka už tą Seimo cirką. Iš jo tyčiojamasi visus 27 metus ir pabaigos šiam spektakliui kol kas nematyti.

Gerbiu senąją VU profesūrą.       2017-10-11 21:09

—————————-

Senelis sako vienaip       2017-10-11 19:16

anūkėlis pliurpia kitaip.
Rinkitės kuris arčiau prie dūšios.

Anūkas yra TURGINIS       2017-10-11 19:12

Prakalė 3 raides.
Pradžiai…

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2017-10-11 16:12

Dar neteko niekur skaityti tokios minties, kurią dabar išsakysiu. Žinome tokį argumentą, kad tarkim lietuvė, moteris, apsiženija už užsieniečio, kurio pavardėje yra ne lietuvių kalbos abėcėlės raidės. Todėl lietuvė moteris reikalauja, nori, siekia, kad jos lietuviškame pase būtų jos pavardė užrašyta užsienio abėcėlės raidėmis, t.y. originalo kalba. Tai imkime ir panaudokime simetriškumo principą. Lietuvis, vyras apsiženija užsienietę ir apsigyvena užsienyje. Ar tuomet jo žmonos pavardė bus su galune “-ienė” ir ar pono lietuvio pavardė toje užsienio valstybėje bus užrašyta lietuviškos abėcėlės raidėmis, tarkim su Ą,Č,Ę,Ė,Į, Š,Ų,Ū,Ž ?
Visi suprantame, kad lietuviui vyrui bus parodyta didžiulė suraityta ŠPYGA po nosimi, o ne lietuviškai užrašyta pavardė jo užsienietiškame pase.
Ir tai visiškai yra teisinga.
Tuo tarpu Lietuvoje ta problema yra padaryta dirbtinė, kad atitraukti dėmesį nuo valstybės išvalstybinimo. Taigi prabuskite, jokios problemos čia nėra. Yra tik tai, kad leidžiama tyčiotis iš Lietuvos. Valstybiniame dokumente TIK LIETUVŠKOS RAIDĖS, nes jos ir bus skaitomos lietuviškai. O kitokios raidės gali turėti visai kitokius tarimus. Tarkim lietuviškai raidė “i” gali būti tarima kaip “ai”.  Lietuviška raidė “Y” gali būti tariame, kaip “wai” ir t.t. Taigi turėdami lietuvišką pasą nežinosime kokia kalba tą dokumentą skaityti. Tai yra JOVALAS.
Tai pritaikydamas simetrijos principą teigiu, kad visa ta trijų raidžių problema yra tikrai sugalvota parodyti Lietuvai aiškiai išdidintą trijų pirštų kombinaciją, kuri vadinasi ŠPYGA.
Kaip matome seimūnai niekaip nesupranta elementaraus dalyko, kad iš jų visų yra TYČIOJAMASI pakišus po nosimi suraityta ŠPYGĄ. Ko gero tik tiek ir verti seimūnai, nes jie yra išrinti pagal antikonstitucinį Seimo rinkimų įstatymą, kurį priėmė signatarai ir pasirašė patsai patsai patsai LTSR ir LR AT pirmininkas Vytautas Landbergis.

Agnė       2017-10-11 16:11

“Landsbergis klaidina jau ne nuo šiandien” Noriu patikslinti: sąmoningai trukdo, stengiasi sukelti sumaištį ir t.t. Jaučiasi svarbesnis už kitus. Matyt taip sudėliota jo galvelėje

Būtų konserviniai protingi       2017-10-11 13:09

tokių kaip lansbergiai, qiubiliai, šimonytės, seimo jurgių, anušauskų ir dar visą eilę niekšelių niekada nerinktų nė į jokią kompaniją.

dar vienas šuniukas       2017-10-11 9:15

jei neturi šeimininko - komunisto, kgbisto, pedofilo, žydelio - į seimą tavęs neįleis.
——-
(o kas pateks per klaidą - tuos išmes: venckienė, karalius, kildišienė ir t.t.)


Rekomenduojame

Arvydas Juozaitis. Seimas ir Prezidentė nutyli Lietuvio paso iniciatyvą

Šventė „Žemėj Lietuvos 2018“: pokalbis su rašytoju, filosofu Arvydu Juozaičiu (papildyta, video)

Benas Johnsonas. JAV ambasadorius apie Brexitą: „neprarask drąsos, Britanija!“

Vidmantas Valiušaitis apie Lenkiją, kuri moka laimėti

Mantas Jancevičius. Lietuva praranda miškų dangą – palydoviniai duomenys

Linas Kojala. Kodėl išsiskyrė darbuotojų produktyvumo ir realaus uždarbio kreivės?

Algimantas Rusteika. Kai tautiškumas tampa žaisliuku naiviesiems

Vytautas Daujotis. Vilniaus universiteto Taryba palaimino fiktyvaus konkurso organizatorius

Geroji Naujiena: ten, kur tikėjimas, ten ir malonė

Kviečiame į tradicinę Lietuvos laisvės kovotojų atminimo šventę Mūšios Didžiosios Kovos apygardos partizanų parke

Verta prisiminti. Šarūnas Vilčinskas apie teisminį Neringos Venckienės persekiojimą: Nerimas nedingo

Algimantas Rusteika. Kai sugrįšit

Romualdas Ozolas. Tikiu, nes žinau

Leono Merkevičiaus sveikinimas: Su mūsų Valstybės diena!

Su mūsų Lietuvos Valstybės diena! Rasa Čepaitienė. Vyčio reikėjo

Arvydas Juozaitis apie šventę, kurią šimtametei Lietuvai padovanojo Kaunas

Algimantas Rusteika. Bet mūsų per mažai ir rytoj bus per vėlu

Ligija Tautkuvienė – atvirai Lrytas.tv žurnalistei Daivai Žeimytei

Andrius Švarplys. Ko išsigando Vilniaus Lietuva?

Andrius Navickas.  Aš myliu savo Tėvynę

Arvydo Juozaičio kreipimasis į brolius ir seseris dainoje

Ir LAT patvirtino – Garliavos šturmo liudytojai nusikaltimo nepadarė

Liutauras Stoškus. Normali politinė diskusija dėl miesto vystymo ateities, dėl konkrečių miesto raidos rodiklių ir siekių net nepradėta

Leonas Merkevičius. Teismas tars žodį – Garliavos šturmo liudytojai ir K. Betingio „skriaudikė“ išgirs nuosprendžius

Vytautas Landsbergis. Gintaras ginčijasi su savim

Andrius Švarplys. „Geras metas permąstyti Europos vertybes“

Kaip veiks naujoji vaiko teisių apsaugos sistema: svarbiausi aspektai

Vytautas Sinica. A. Maldeikienė – už gėjus ir abortus po katalikybės vėliava

Arvydas Juozaitis. Seimas siekia įteisinti daugybinę pilietybę pažeisdamas Konstituciją?

Eglė Mirončikienė.  Turime teisę žinoti, kam turime būti dėkingi už „Vaivorykštės perėją“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.