Emigracija, imigracija, demografija

Dovilas Petkus. Pabėgėlio kaina

Tiesos.lt siūlo   2022 m. kovo 16 d. 17:12

5     

    

Dovilas Petkus. Pabėgėlio kaina

laikmetis.lt

Klausimas, ar priimsime pabėgėlius iš Ukrainos prasidėjus karui, šiandien yra politiškai nepriimtinas ir net skamba amoraliai. Visgi, į mūsų šalį nuo karo pradžios atvykus jau daugiau nei 12 tūkst. ukrainiečių ir valstybės tarnautojams pripažįstant, kad toks žmonių antplūdis neišvengiamai reikalaus ilgalaikių sprendimų, būtina apgalvoti, kaip ir kokiomis sąlygomis priimsime karo nelaimėlius.

Prezidento vyriausioji patarėja I. Segalovičienė pažymėjo, kad pabėgėlių iš Ukrainos skaičius vis labiau auga, ir valstybė šiuo metu yra priklausoma nuo privataus sektoriaus palaikymo. Konstatuota, kad atslūgus tokiai paramai Lietuva susidurtų su rimtais keblumais, siekdama tinkamai pasirūpinti atvykusiais iš Ukrainos.

Socialinio būsto, sveikatos apsaugos, švietimo sistemos susiduria ir susidurs su vis didesniais sunkumais. Įtempta situacija duoda ir labai aiškų suvokimą, kad Lietuvos resursai nėra begaliniai. Nors rūpestis visais pasaulio nelaimėliais skamba gražiai, Lietuvai pagaliau reikės apsispręsti, kaip, kiek ir kokių pabėgėlių būsime pajėgūs priimti, aprūpinti ir integruoti.

Kitaip tariant, Lietuva privalės atsisakyti toliau rūpintis pernai iš Baltarusijos į Lietuva patekusiais ekonominiais migrantais, kad galėtų pasirūpinti nuo karo bėgančiais ukrainiečiais.

Priešingai nei iš Afrikos ir Artimųjų Rytų atvykstantys nelegalai, ukraniečių vyrai kaunasi Ukrainoje, kol į Europą vyksta jų šeimos nariai: žmonos ir vaikai. Ukrainiečiai renkasi artimiausias šalis, o ne dairosi finansinio rojaus už tūkstančių kilometrų nuo jų šalies.

Tuo tarpu iš Juodojo žemyno ir islamo šalių atvykstantį kontingentą sudaro daugiausia jauni vyrai, palikę žmonas ir vaikus vargti gimtosiose šalyse. Be to, bandoma sieną kirsti nelegaliai. Galima konstatuoti, kad karas Ukrainoje pagaliau leido aiškiai atskirti gero gyvenimo Europoje ieškotojus – atbėgėlius – nuo tikrųjų karo pabėgėlių.

Resursai, kurie galėtų būti sutaupyti į kilmės šalis sugrąžinus nelegalius ekonominius migrantus – pakankamai įspūdingi. Dar pernai Lietuvoje nelegalių migrantų išlaikymui buvo nuspręsta skirti 726 mln. eurų. Suvokdama savo galimybių ribotumą, Lietuva turėtų apsispręsti, kokiems pabėgėliams šie biudžeto pinigai bus išleidžiami.

Ne mažiau klausimų kels ir tolesnė atvykusių ir, galbūt, net pasiliksiančių šalyje ukrainiečių integracija. Nepaisant to, kad tai mums artimesnė kultūra, nei islamo ar Afrikos žemyno žmonės, kalbos barjeras bus didelė tokių atvykėlių problema.

Problema kyla ne tik dėl lietuvių kalbos sudėtingumo svetimšaliams, bet ir mūsų, vietinių lietuvių, pataikavimo kitoms kultūroms.

Dar iki Lietuvą pasiekiant Ukrainos karo pabėgėlių bangai, daugelis iki karo į mūsų šalį atvykusių Ukrainos migrantų stebėdavosi tuo, kad skirtingai nei Lenkijoje, čia nereikalaujama kalbėti vietos kalba, visi kalba rusiškai arba nemato jokios problemos, jei atvykėlis lietuviškai nekalba.

Žmogus yra iš prigimties tingi būtybė, tad nenuostabu, kad reikalavimų lietuviškai kalbėti negirdintys atvykėliai nusprendžia nesimokyti jį priėmusios šalies kalbos ir gyventi, kaip jiems patinka.

Kaip baudžiavos laikų genas Lietuvių tautoje yra įaugęs nuolatinis prisitaikymas prie kitataučio kultūros, jo kalbos. Tai kelia rimtus klausimus: ar būsime pajėgūs užtikrinti tinkamą integraciją ir ryšį su čia atvykstančiais asmenimis? ar čia pasilikti nusprendę asmenys taps visuomenės ir tautos dalimi, o gal kurs uždaras slaviškas bendruomenes?

Tokia nedidelė šalis kaip Lietuva negali sau leisti nuolaidžiavimo politikos kalbos, istorijos, kultūros srityje, kadangi tai grėstų tautos audinio erozija ir pavojumi valstybei. Dar daugiau klausimų kyla ir švietimo srityje.

Štai dabar yra džiaugiamasi, kad ukrainiečių vaikai sparčiai užpildo jau daug metų mažėjusias Lietuvos rusų mokyklas, mokosi rusų kalba Lietuvoje. Rusų mokyklų vadovai džiaugiasi pilnėjančiomis švietimo įstaigomis.

Tačiau tokia tendencija turėtų ne tik džiuginti, bet kelti ir susirūpinimą, ar naujai į šalį atvykę piliečiai netaps dar viena grupe, kuriančia savo kultūrinius getus? Iššūkiai, susiję su Lietuvos lenkų ir vietos rusų integracija rodo, kad sulaukiame daugybės problemų net mėgindami integruoti čia gimusius asmenis. Ar yra prielaidų tikėtis, kad atvykstančius asmenis padaryti visaverte tautos dalimi seksis lengviau? O jei tokių bus ne tik dešimtys, bet ir šimtai tūkstančių?

Galų gale, žemesnės kvalifikacijos darbuotojai Lietuvoje taip pat turės susitaikyti, kad konkurencija darbo rinkoje galimai augs, o atlyginimai dėl padidėjusios konkurencijos nekils taip sparčiai, kaip norėtųsi. Tai yra pabėgėlio kaina, kurią dalinsimės kiekvienas.

Suvokimas, kad Lietuvoje neturėsime pakankamai lėšų tilpti visiems, iššūkiai švietime ir pokyčiai darbo rinkoje bus mūsų pabėgėlio kaina. Žinoma, jos nebūtinai turėtume bijoti, bet tai kaina, kurią svarbu suvokti ir jai ruoštis. Ir apie šiuos procesus reikia svarstyti ne rytoj, bet jau šiandien.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

tam NEUZSIBUS       2022-03-17 11:26

nebuk tuo tikras,nepazisti ukr.,apibudinantis priezodis kur ukr.praejo zydui ner ka veikt yra tikslus.Uzjauciu juos,bet patarciau atsargiai ziuret i juos perspektyvoj.Keblus klausimas,net labai.

Durneliams       2022-03-17 8:16

Dabar įmonės atleidžia lietuvius, nes už ukrainiečio įdarbinimą iš valdžios gauna iki 5000 Eur kompensaciją. Gal tai melagiena, o gal verta patikrinti. Užsivešime čia tų pačių rusų ir dar maišytų su žydais. Tai linksmai pagyvensime. Pagirios neužilgo pareis pačios.

Neuzsibus       2022-03-16 20:00

tie zmones musu ubagyneje galit perdaug nesibaimint.

Prašalietis       2022-03-16 19:16

Juokas ima besiklausant “patriotinių” samprotavimų apie Ukrainos pabėgėlių įdarbinimo, apgyvendinimo, išlaikymo…problemos sprendimą šiandieniniame lansberginiame durnių laive, kurio keleiviai patys pirmauja Europoje ar pasaulyje, pagal žemiau skurdo ribos gyvenančių žmonių skaičių, kurie pirmauja susirgdami tuberkulioze ir sifiliu, savižudybėmis,išgeriamo alkoholio kiekiu, emigracija, kur eiliniai žmonės už savo darbą gauna 2-3 kartus mažiau nei išsivysčiusiose valstybėse gyventys tų pačių kategorijų žmonės. Tik Petkus, kuriam “baudžiavos laikų genas yra įaugęs nuolatinis prisitaikymas prie kitataučio kultūros, jo kalbos…” gali neišsivaikščiojusiems runkeliams pranešti “džiaugsmingą ir patriotinę” naujieną, kad ” žemesnės kvalifikacijos darbuotojai Lietuvoje taip pat turės susitaikyti, kad konkurencija darbo rinkoje galimai augs, o atlyginimai(kurie yra vakarų Europos arbatpinigių lygio) dėl padidėjusios konkurencijos nekils taip sparčiai (cha cha cha), kaip norėtųsi”. “Tai yra pabėgėlio kaina, kurią dalinsimės kiekvienas”.... Vadovaujanti “patriotinė” publika paklausti skurde gyvenančių, už komunalines paslaugas negebančių susimokėti eilinių žmonių ar jie norės “pabėgėlio kainą pasidalinti” su prie valdžios lovio besistumdančiais vietinės pramitimo ir poreikių tenkinimo grandinės viršuje įsitaisiusiais “kainų dalintojai”, kaip ir juos aptarnaujančiu personalu, tiesiogiai paklausti nemato reikalo. Pakanka suorganizuoti parodomuosius profesionalių politinių šoumenų “patriotinius” šou ir visi Lietuvos skurdžiai pasidaro pasiruošę “patriotiškai” atsisakyti paskutinių centų ir “didvyriškiai išgyventi tik kvėpuodami šventu, demokratiniu, nepriklausomybe ir laisve kvepiančiu oru”.

Suprantama,musu       2022-03-16 18:43

degeneratai darys viska,kad tik blogiau butu valstybei,kad sukirsint zmoniu grupes,kad kuo daugiau pavogt bet ko..Negru neisgrus,bo anys pelningi.Be to,kodel ukr.po karo negrizus namo,reiks atstatyt ir kurt visokiariopai sali,ka jiems cia veikt..

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.