Užsienio politika, Europa, Ukraina, Rusija

Dovilas Petkus. Kodėl Vokietija myli Rusiją labiau, nei Ukrainą?

Tiesos.lt siūlo   2022 m. balandžio 26 d. 19:57

15     

    

Dovilas Petkus. Kodėl Vokietija myli Rusiją labiau, nei Ukrainą?

laikmetis.lt

Vienu įtakingiausių Lietuvos visuomenininku laikomas Edmundas Jakilaitis bei politologas Virgis Valentinavičius pasipiktino Lietuvos kritika Vokietijai. Esą karo Ukrainoje kontekste Vokietija daro pakankamai daug, žada gausinti savo pajėgas Lietuvoje, todėl kritikos strėlių į Berlyno pusę leisti negalima.

Viena vertus, keistai atrodo žiniasklaidos korifėjų mėginimai uždrausti kalbėti kokia nors tema. Kita vertus, ar tikrai Vokietija daro pakankamai, o kritika vokiečiams – nepagrįsta?

Vokiečiai nevykdo savo įsipareigojimų?

Tiems, kurie džiaugsmingai trimituoja apie vokiečių sprendimą didinti Lietuvoje dislokuotų pajėgų skaičių, visų pirma derėtų dėkoti ne Vokietijos politikams, o britų premjerui B. Johnsonui. Būtent britų užmojis ne tik visomis priemonėmis padėti Ukrainai kovoti, bet ir principingas britų pajėgų didinimas Estijoje pastatė vokiečius į itin nepatogią padėtį. Vokietija yra priversta didinti pajėgų skaičių ir tęsti savo įsipareigojimus Lietuvai, nes kitaip NATO ir kitų didžiųjų valstybių kontekste atrodytų tiesiog juokingai.

Kitas svarbus klausimas, kurį reikia nuolat užduoti Vokietijai yra „kada“? Abstraktūs Vokietijos užsienio reikalų ministrės pasvarstymai apie tai, kaip jie didins pajėgas, bet, suprantate, dar neva turi pasitarti su visais NATO partneriais, nuteikia nekaip. Britams kažkodėl papildomų konsultacijų, nei remiant Ukrainą, nei didinant savo buvimą NATO Rytų flange, neprireikė. Vokietija tuo tarpu vaizduoja save kaip NATO biurokratijos kankinę.

Klausimas „kada“ svarbus ne tik kalbant apie pajėgų didinimą NATO pasienyje, bet ir elementariame įsipareigojimų vykdyme. Vokietijoje užsakytos Lietuvos kariuomenės pėstininkų kovos mašinos „Boxer“, pas mus vadinamos „vilkais“, vis dar nėra pristatomos laiku (vokiečiai nesilaiko pristatymo terminų). Negana to, kovos mašinose randama defektų, kuriuos būtina taisyti.

Karo kontekste skamba tiesiog neįtikėtinai, kad Vokietija yra ta šalis, kuri nesugeba laikytis užsakymų terminų ir gamina Lietuvai techniką su defektais. Jei tokie veiksmai nėra elementarus žioplumas ir negebėjimas planuoti savo darbo, tai galima būtų pavadinti net sabotažu. Sabotažu, siekiant specialiai vilkinti karinį Lietuvos stiprinimą.

Įtarimai sąmoningu delsimu įgauna dar daugiau pagrindo, kai Vokietijos kancleris sulaukia vokiečių intelektualų parengto bendro laiško, kuriame reikalaujama nedelsiant nutraukti bet kokios ginkluotės tiekimą Ukrainai, nes tik taip galima užkirsti kelią tolesniam karui, miestų griovimui, žmonių žūtims ir branduolinei katastrofai. Vokiečių politikai atliepia savo tautos balsą arba turi rimtą pateisinimą tokiems delsimams.

Akivaizdu, kad Lietuvai, skirtingai nei kitoms Baltijos šalims, su NATO partneriu nelabai pasisekė. Prezidentės D. Grybauskaitės provokiškos politikos nuopelnu vadintas vokiečių karinių pajėgų įvedimas į Lietuvą dabar padeda panašėti į dar vieną saugumo dilemą. Ir Lietuva šias problemas turi spręsti tokiu metu, kai yra būtina tiesiog greita ir efektyvi parama, kokią Estijai garantuoja D. Britanija.

Imperija myli imperiją?

Minėtoms Vokietijos dvejonėms Lietuvos atžvilgiu ar pasakymams, kad Ukrainai vokiečiai nebeturi ko duoti, bandoma rasti daug pateisinimų. Vieni teigia, kad po Antrojo pasaulinio karo vokiečiai tapo alergiški karui, ir dėl to vien mintis apie bet kurios, kariaujančios pusės finansavimą ar rėmimą jiems kelią siaubą.

Kiti teigia, kad vokiečiai yra pragmatikai, kurie iki šiol delsia įvesti embargą rusiškoms dujoms ir sėkmingai daug metų finansuoja Kremlių. Bet priežastys, panašu, yra ne tik istorinės ir finansinės, bet dar ir ideologinės.

Karinio konflikto Ukrainoje metu vis labiau atsiskleidžia faktas, kad Vokietija yra imperiškai mąstanti valstybė, kuri į Rusiją žiūri ne tik kaip į žaliavų šaltinį, bet kaip į sau lygų politinį darinį, ko, priešingai, negali pasakyti apie Ukrainą.

Vokietija vis dar mąsto kategorijomis apie Rusijos įtakos zonas, ignoruodama mintį, kad jose taip pat gyvena žmonės, kurie turi savo siekių, interesų ir sprendimo teisę. Pagal Vokietijos logiką, tokių šalių kaip Lenkijos, Lietuvos ar Ukrainos likimas yra nusprendžiamas Vašingtono, Maskvos arba Berlyno kabinetuose. Tarp Vokietijos ir Rusijos gyvenančios tautos neturi teisės turėti savų interesų ir dažniausiai suvokiamos tik kaip trukdžiai susijungti Rusijos ištekliams ir Vokietijos pramonei.

Lenkų europarlamentaras Ryszardas Legutko (Ryšardas Legutko) ne kartą pabrėžė, kad įvairiose diskusijose ir tarptautiniuose formatuose jaučiama aiški Vakarų Europos, o ypač – Vokietijos nuostata po 2004 m. į ES įstojusias šalis ar jų politikus laikyti menkaverčiais išsišokėliais. Jarosławas Kaczyńskis (Jaroslavas Kačynskis) nuėjo dar toliau, Vokietijos dominavimą ES pavadindamas „Ketvirtuoju Reichu“.

Istoriškai mūsų regionas buvo padalintas tarp Vokietijos, Austrijos, Turkijos ir Rusijos, o šiandien šalia nacionalinių Vidurio – Rytų Europos valstybių beliko tik dvi didžiosios jėgos: moderniąją ES imperiją (tokį išsireiškimą vartojo net ir pats buvęs EK vadovas J. M. Barroso) statantys vokiečiai ir posovietiniu revanšizmu pulsuojantys rusai.

Imperijos ir jų veiksmai, kad ir kokie siaubingi, būdavo visada priimami kaip norma, tuo tarpu iš mažųjų nacionalinių valstybių imperijos tikisi nuolatinio paklusnumo, susivaldymo ir savų interesų tramdymo – tai vienintelis vaidmuo, kuris deramas vasalui.

Štai kodėl Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris norėjo palaukti penketą dienų prasidėjus karui Ukrainoje. Vokiškoje politinėje sąmonėje net netelpa mintis, kad gerokai silpnesnis vasalas gali drįsti priešintis imperijai. Čia jau ne karinių galimybių vertinimo klaida – tai nesugebėjimas pripažinti realaus Ukrainos suvereniteto egzistavimo, kurio nelaiduotų jokia kita jėga.

Ne karo siaubas, o mintis, kad jų pažįstama Rusijos imperija gali pralaimėti ir subyrėti vokiečių politikams kelia didžiausią nerimą. Kodėl imperijos bijo panašių į save darinių byrėjimo? Nes vasalai pradeda nebegerbti savo šeimininkų, nesiskaityti su jų nuostatomis, griauna nustatytą tvarką ir, imperijų požiūriu, sėja anarchiją.

V. Zelenskio akibrokštas, kuomet jis pasikvietė Lenkijos ir Baltijos šalių prezidentus į Kijevą, o Vokietijos prezidentą priimti atsisakė, ne šiaip pažeidė diplomatijos protokolą, bet sulaužė hierarchinę tvarką tarp vasalų ir šeimininkų.

Imperija pripažįsta kitą imperiją ir nesupranta mažųjų valstybių egzistavimo, todėl galima manyti, kad Vokietijos delsimas ir požiūris į ukrainiečius nėra vien pragmatizmo ar Antrojo pasaulinio karo traumų mišinys, tokių veiksmų priežastys yra kur kas gilesnės ir slypi pačioje Vokietijos egzistencijoje ir požiūryje į kitus.

Svarbu nepamiršti ir to, kad mes Vokietijos akyse esame panašiame lygmenyje, kaip ir Rusijos agresijai palikta Ukraina.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ISTORIKAS       2022-04-28 16:56

akyvaizdziai uz rubli.

geriau rusų vokietis neras       2022-04-28 13:09

tūkstančiais leidosi sušaudyti ruskeliai vieno vokiečio
tokio malonumo sadistas vokietis niekad neužmirš ir norės vėl ir vėl pakartoti.

Istorikas       2022-04-28 8:37

Labai paprastai papasakosiu tiesiog ant pirštų, kam dar neaišku, Vokietijos ekonominio klestėjimo būtina sąlyga - energijos ištekliai ir iškasenos iš Rusijos. Jeigu Vokietija paskelbia embargą Rusijai, kaip svajoja JAV ir GB, žlunga Vokietijos ekonomika, per du mėnesius, kai kurie ekspertai sako - per tris. Tada žlunga ES, euras ir t.t.. Tai atitinka JAV ir GB interesus, nes į JAV keliasi ES kapitalo likučiai, o vakarų europoje GB kuria savo valiutinę zoną, t.y. melžimo instrumentą. Leetuvai lieka rinktis kokią valiutą vestis - Švedijos kroną, Lenkijos zlotą, ar Rusiška rublį. Nausėda už kroną, Skvernelis už zlotą. Lietuvos šių metų aktualijos yra daug maž tokios, garantuoju kad bus pasirinktas pats blogiausias variantas, ką matau iš šudeličio protinio pajėgumo.

Juokiuosi garsu       2022-04-27 18:52

Austrijos kancleris kapituliavo! Mokės už dujas pagal Rusijos sąlygas. Apsilankė Maskvoje ir kapituliavo.
Daugiau skaitykite - “ Австрия приняла условия России по оплате газа”.

Šiaip       2022-04-27 15:37

Tai juk Ukraina yra ryški konkurentė Vokietijai:
Metalurgija Ukrainoje yra, o Vokietijoje? Juk “smirda” tokia pramonė!
Branduolinė energetika - yra, o vokiečiai uždarė savąsias elektrines…
Kovinių raketų kūrimas ir gamyba - yra (nukovė tą “Maskvą”). Apie vokiečius - neaišku.
Aviacijos pramonė - yra, o vokiečiai tik Aerobus fragmentus gamina…
Reaktyvinių variklių gamyba (žr. sutartį dėl variklių turkiškiems bepiločiams) yra, o pas vokiečius?
Ukrainiečiai ir laivų statybą turi, ir tankus modernizuoja, žiūrėk, susimetę su lenkais pradės naujos kartos PL-01 gaminti. Kam tada reikės senstelėjusių vokiškų “Leopard- 2”?
Jaunų išsilavinusių inžinierių yra, o vokiečiai dažnai aptingę inžinerinius mokslus graužti. Ir demografija U. palanki (jaunų ir pagyvenusių žmonių santykis)...
Galima dar daug ką vardinti, bet nepamirškime - Ukraina yra pasaulio javų aruodas! O vokiečiai?
Tad ir “meilės” iš vokiečių ukrainiečiams tikėtis nelabai… smile

Kis       2022-04-27 14:25

koks bebutu vokietis slubas ar nelabai,neuzmirskite jis-vokietis.Sitaip “ibauginta “vokietija nuopelnas Stazi agentei(kaip ir musu dalei,beje -drauges ir zino del ko draugauja)Ankai Merkel ir musiskes agentes ,kuria JAV departamentas pavare sunims seko pjauti,del ko labai isizeide (kaip Putinas )ir ilgai ignoravo juodaodi(kitaip anukes neleidza vadinti)prezidenta.Apie kitus ,kita karta.Macronas pirmas is dvieju blogybiu,tad zodi jeigu niekas nesimaisys slubis dar tars.
  Gyvename labai idomu istorini perioda,maziau dairykimes aplinkui,zvilgsnius nukreipkime i Lietuva,nes si banda ,jeigu tyleti pridarys tokiu dalyku,kad Putinas net nesapnavo,o ko jam sapnuoti,kai 102 metams Lietuva uzslaptino ne tik tarp Pabaltiju valstybiu,bet ir rytu europoje,tai kas cia tokio ,kad seimininkui leidus pasukausi “rusai puola"tai labiau panasu i reklama,o ne perspejima?
  Nesu lankes pacios JAV ir nejauciau diskomforto,bet siandiena uztenka to ka parodo ne kongresas ir senatas,nors neprofesionaliai,bet megejai nuosirdziai rodo sios salies gyventoju gyvenima ,beje netruksta ir betvarkes.Ne duok Dieve,nekritikuoju,bet ir deklamuoju Landzbergio Vytulio eiliu.
Putinas nekis nosies,ka galejo jau pagadino ,babajai,Lukasenka.Astravas pradingo,o Landzbergis gal jau serga.PSGerbiu pavarde ir pati,labai prasau;neminek Jakilaicio,Tapino ir kitu silpnaprociu,turi Lietuva nuostabiu visuomeninku,politiniu apzvalgininku,net gydytoju ir mokslininku,tik ne momentas,sia nisa uzima Anuuukas,Ingrida,Kaip nepmineti Maldeikio,o profesionalus gejus uzsigaus,o kur toji kur dantis demonstruoja tik ne prota,o Morgana prarytu protu.Tad tenka laukti ,nes karas Ukrainoje,o pas mus Nepaprastoji padetis.Teisininkams siulau pasidometi,ar tas bardakas aplamai-teisiskas?

JAV dolerio eros pabaigos pradžia ?       2022-04-27 13:05

Десять европейских покупателей российского газа открыли счета в Газпромбанке, а четыре уже расплатились за газ рублями, сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на источники.
Daugiau skaitykite - “ СМИ узнали, сколько стран в Европе заплатили за газ из России в рублях”.

habilitās       2022-04-27 12:41

Mane labiau domino klausimas, iš kur pas V. Putiną tokia patologinė neapykanta ukrainiečiams ir Ukrainai, juk ir beprotis turi savų „argumentų“.
Ne taip senai aptikau dokumentinį tyrimą, parengta maždaug prieš metus. Ten galima rasti kai kuriuos paaiškinimus tiek Kremliaus požiūryje į Ukrainą, tiek ir Vokietijos veiksmams Ukrainos atžvilgiu, nes Ukrainos lyderiai, pradedant L. Kravčiuku ir baigiant V. Zelenskiu, siekė to paties kaip ir S. Bendera – nepriklausomos Ukrainos valstybės. Nors pradžia atrodė propagandinė, bet pateiktą medžiaga ir faktai akivaizdžiai parodo, kad S. Bendra ir nacizmas neturi nieko bendro ir, kad propagandą apie Ukrainos „denacifkaciją“, galima kalti tik į rusiško mužiko makaulę. Filmas ilgokas, iš dviejų dalių, bet tikrai vertas skirto laiko.
https://youtu.be/orehmI2An4M
https://youtu.be/R-EYb2rwJLo

ta meilė       2022-04-27 12:09

ne seilė, kiek suprantu iš Rusijos per Ukrainą dar teka dujos į Vokietiją .Iš to turi naudą ir Rusija ir Ukraina ir Vokietija .

Subraškes kas nors       2022-04-27 10:05

Lietuvos parubezy, vokietukai uz kepuriu ir namole,tik kulnai švytuos.

Todėl Petkau,       2022-04-27 8:10

kad mes labai didžiuojamės ir dedame visas viltis į vokiečių vadovaujamo priešakinio Nato bataliono atsidavimui Sorošo Lietuvai. Šiame pasaulyje tiek interesų, išdavysčių, skirtingo garbės suvokimo, kad visa tai nepasiduoda studentų analizams. Geriau internete susiraskite aktoriaus Dž. Depo teismo įrašus. Pamatysite, koks yra tikras pasaulis, kurio mes siekiame, ir kartu gardžiai pasijuoksite.

Todėl Petkau,       2022-04-27 8:03

kad visi supranta, kad Ukraina yra tik įtampos ir karo įrankis. Daugiau niekam ji nereikalinga. Dirbtinai lenkų ir austrų sukurtas darinys, Lenino naudotas kaip tautų draugystės pavyzdys ir galiausiai dabar labai tinkamas patrankų mėsai. Tą mėsą gerai valdo Galicijos Herojai, žydų parlamentas ir galiausiai korėjiečių meras Nikolajave. Dar kiek suprantu, tai Izraelis bent jau atvirai nepritaria Chazarų chanato įkūrimui. Vokiečiai yra kastruoti. Ukrainos kol kas nemėgino kastruoti, kad tiktų, kaip aukščiau minėtas įrankis. Net Hitlerio laikų auklėjimas toleruojamas vardant vienintelio tikslo. Ar tas tikslas kilnus ir ar jis mums duos ką nors gero, iki galo nesuvokiu. Atėjus laikui ir Ukraina būtų kastruota Femen saviveiklos būrelio pavyzdžiu. Tarp kitko, mūsų kastracija irgi sėkmingai eina į pabaigą. Tapsime leftbolševizmo bastionu.

Daug priklausys       2022-04-27 6:44

nuo mūsų pačių,ar pakilsim iš klūpančio vasalo pozicijos.Tam padėtų vidurio ir rytų Europos valstybių saugumo koalicija ES viduje.O jei dar kažkaip prisijungtų Anglija,tai būtų tinkama.

Regimantas       2022-04-26 23:36

Lietuvoje konservatoriai varžo žodžio laisvę,dangstydamiesi karu Ukrainoje.Putinas džiaugiasi savo mokiniais.Jam nereikės nei šūvio iššauti,o Lietuvoje jau siautės tamsa.Tik Rusijoje yra labai drąsių žmonių,kurie kad ir po vieną eina su plakatais į gatves prieš karą ,kaip antai Peterburgo dailininkė,kuriai 77 metai.Iš kur lietuvių tokia baisi baimė prieštarauti ponui?

pagaliau....       2022-04-26 22:46

labai,labai blaivus Vokietijos įvertinimas.

Rekomenduojame

Vladimiras Laučius. Rusijos despotijos šaknys

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt devintoji (rugpjūčio 1 diena)

DeSantis įveda naujas taisykles, nukreiptas prieš socialinių kreditų standartus „nubudusiųjų“ korporacijose

Vytautas Radžvilas. „Rusija vis dar buvo suvokiama kaip gerovės šaltinis“ (II)

Eimantas Grakauskas. Tiesos ir moralės amnezija (apie Z. Šličytės puolimą). III dalis

Vytautas Sinica. Vilnius be šeimininko

Vytautas Rubavičius. Ukraina: Didysis Tėvynės karas

Kastytis Braziulis. Visi šie išdavikai yra teisiami

Vytautas Sinica. Rusijos elgesys nuo skerdynių Bučoje nė kiek nepasikeitė, o Vakarai ir mes gerokai atbukome

Priešinkimės vaikų eutanazijai Nyderlanduose, prašo „CitizenGO“

Kastytis Braziulis. Vokietijos „parama“

Vytautas Sinica. Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt aštuntoji (liepos 31 diena)

Europos Komisija padavė Vengriją į teismą

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

STT kirčiai Vilniaus savivaldybei

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt šeštoji (liepos 29 diena)

Pasaulio ekonomikos forumas kviečia panaikinti privačią transporto priemonių nuosavybę

Vytautas Sinica. Tėvai auklėjami, kaip dorotis su vaiko transseksualumu

Kastytis Braziulis. Senajai Europai, o ir mums reikia atgailauti, patiems pasitraukti arba išsivalyti nuo kolaborantų taip, kaip daro Ukraina

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt penktoji (liepos 28 diena)

Federalinis teismas Floridoje gina nepageidaujamo potraukio tai pačiai lyčiai gydymą remdamasis pirmąją konstitucijos pataisa

Vytautas Radžvilas. „Iliuzijoms pasidavė ne tik Putinas“ (I dalis)

O kas šiandien išdrįs sistemai pasakyti „Ne“?

Lietuva turi naują „žvaigždę“

Edvardas Čiuldė. Tas pats Marksas, tik kitoje saujoje

Mark Regnerus. Ar pasinaudojant karo ūku Ukrainoje bus prastumtos vienalytės santuokos?

Kastytis Braziulis. Karas vyksta įvairiuose frontuose

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.