Visuomenės pokyčių analizė, Kultūros, kalbos, istorijos politika, Liustracija ir desovietizacija

Dovilas Petkus. Europos Sąjungai nusikalto tik naciai

Tiesos.lt siūlo   2016 m. gruodžio 29 d. 16:51

10     

    

Dovilas Petkus. Europos Sąjungai nusikalto tik naciai

Pro Patria

Bent jau tokią išvadą galima daryti dėl principingo Europos Sąjungos (ES) sprendimo atmesti Rytų–Vidurio Europos šalių siekį komunistų ir nacių nusikaltimus traktuoti vienodai.

Abiejų totalitarinių režimų: nacių ir sovietų okupacijas patyrusi Lietuva kartu su analogiškus okupacinius siaubus patyrusiomis šalimis dar 2008 pasirašė vadinamą „Prahos deklaraciją“, kuria siekiama ES lygiu įtvirtinti dvigubo genocido sampratą. Tokie įstatymai leistų analogiškai nubausti komunistinio režimo nusikaltėlius, kaip Niurnberge buvo nuteisti naciai, bei skirti baudas tiems, kurie neigia sovietų padarytus nusikaltimus. Deja, europinėms institucijoms atrodo, jog Lietuvos aukos nėra lygiavertės.

Požiūrio į genocidą skirtumai

Reikia atkreipti dėmesį, jog mūsų šalies Konstitucinis Teismas yra nurodęs, jog Lietuva dėl patirtų tragedijų Antrojo pasaulinio karo metu turi teisę plačiau apibrėžti genocido nusikaltimus. Dėl sovietinės okupacijos sukeltų padarinių (trėmimų į Sibirą ir GULAG‘o lagerius, žudymo, pabėgimo iš šalies) netekusi maždaug 800 tūkst. savo gyventojų, Lietuva savo Baudžiamajame kodekse genocidui prilygina ir veiksmus prieš politinę ar socialinę grupę. Tokia išvada yra logiška siekiant nuteisti komunistinius nusikaltimus, kai budelių naikinimui buvo pasirenkamos ne konkrečios etninės mažumos, o atitinkamas pajamas turintys arba tautinių politinių pažiūrų asmenys.

Vis dėlto toks teisinis traktavimas neįtikina europinių institucijų. Europos Žmogaus Teisių teismas 2012 m. byloje dėl Vytauto Vasiliausko (teistas už partizanų genocidą – propatria.lt red.) nusprendė, jog Lietuvos teismų genocidu pripažinti gyventojų trėmimai į Sibirą, partizanų ir jų rėmėjų naikinimas yra nepagrįsti. Negana to, Teismas konstatavo, jog asmenys, kurie dalyvavo Lietuvos partizanų žudymuose, yra neteisingai nuteisti, pažeidžiant Europos Žmogaus Teisių Konvenciją, nes „kaltinamieji iki 1953 m. negalėjo numatyti, jog partizanų žudymas bus prilygintas genocidui“.

Tokie sprendimai atrodo itin neteisingi ir žeidžiantys Lietuvos ir kitų Rytų Europos valstybių atžvilgiu. Okupuotos šalys neturėjo galimybės dalyvauti įvertinant karo nusikaltimus, o po SSRS iširimo tiesiog yra raginamos su skausminga praeitimi susitaikyti ir vadovautis pasauline tokių nusikaltimų vertinimo praktika. Dar po Antrojo pasaulinio karo, Sovietų Sąjungai užblokavus pasiūlymą į genocido apibrėžimą įtraukti ir žudymą socialiniu bei politiniu pagrindu, tokia teisinė norma Europoje gyvuoja iki šiol, nors Sovietų Sąjungos jau nebėra.

Kova ES institucijose

Europos Komisijoje ir Parlamente taip pat vyksta kovos dėl to, ką galima vadinti genocidu. Lietuvai stengiantis priimti įstatymą, kuris įtvirtintų dvigubo genocido sampratą, Europos Komisijos atstovų nuomone, negalima totalitarinių nusikaltimų priskirti komunistams, kurių nusikaltimai „buvo žiaurūs, bet nebuvo nukreipti prieš tautines mažumas.“

Reikia pasakyti, jog tokia ES institucijų nuomonė leidžia manyti, jog vienos aukos Antrajame pasauliniame kare buvo vertingesnės už kitas.

Tikėtina, jog toks ES vyraujantis susipriešinimas šiuo klausimu kyla dėl noro pataikauti Rusijos Federacijai, kuri, priėmus panašius įstatymus, atsidurtų nepavydėtinoje padėtyje gindama komunistinėse naikinimo struktūrose dirbusius asmenis. Iš atminties dar nepranyko ir vos prieš keletą metų vykęs incidentas Austrijoje, kuomet žūtimis pasibaigusiame Sausio 13-osios šturme prie televizijos bokšto dalyvavęs Michailas Golovatovas buvo paleistas Austrijos pareigūnų, dėl „neįtikinančios Lietuvos pozicijos“.

Lietuvai matant skirtumus tarp Hitlerio ir Stalino režimų tik šių diktatorių ūsų ilgyje, Europa, panašu, yra patogiai susitaikiusi su nugalėtojų parašyta istorija.

Nepatenkinta žydų bendruomenė

Dvigubo genocido sampratos įtvirtinimui pasipriešino ir žydų bendruomenės. Simono Wiesenthalio Centro atstovas Efraimas Zuroffas bei Davidas Katzas tokius nuo komunistinių režimų nukentėjusių šalių bandymus vadina mėginimais „išplauti istoriją“ ir sumenkinti Holokaustą jį prilyginant „menkesniems“ nusikaltimams. Jų teigimu, tokio įstatymo priėmimas reikštų iškreiptą asimetriją, kadangi Holokaustas buvo unikali tragedija Europos istorijoje. E. Zuroffas tokias Lietuvos iniciatyvas vertina neigiamai ir pabrėžia, jog nacių ir sovietų neva negalima vienodai vertinti, kaip ir tų, „kurie statė Aušvicą ir iš jo vadavo žmones“.

Pripažįstant faktą, jog Holokaustas buvo unikalus ir siaubingas istorijos puslapis, vis dėlto keistai skamba siekis uždrausti vienodai įvertinti abiejų totalitarinių režimų nusikaltėlius. Galime net pasakyti, jog atmesdama Prahos deklaraciją ir dvigubo genocido sampratą ES praleido puikią progą suvienyti senąsias ir naująsias ES nares.

Egzistuojant daug europinių žmogaus teisių suvokimo skirtumų tarp ES šalių narių, nacių ir komunistų nusikaltimų suvienodinimas galėtų būti vienas iš priimtiniausių visiems žingsnių kuriant bendras ES vertybes. Nors yra nuolat akcentuojamas europietiškumas, ES tautų bendrystė ar bendra Sąjungos simbolika, būtina pabrėžti, kad be Europos istorinės atminties bus neįmanomas ir joks konsensusas dėl tolesnės politinės integracijos. Be bendros istorinės atminties politikos ir vienodo tragedijų vertinimo, ES, kaip darinys, tampa dar labiau diferencijuotas ir pasmerktas nesutarimams. Tokia pozicija ypač patogi Rusijos Federacijai, kurios diplomatinis pranašumas sferoje „skaldyk ir valdyk“ dėl tokių ES vidaus nesutarimų gali lemti naujas Kremliaus pergales informacinio karo lauke.

propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2016-12-31 14:41

Zydai beje protingiems pateike pavyzdziu ne tik kaip reikia, bet ir kaip nereikia.
XVII-XVIII amziais kai Vokietijoje gyventojams eme klijuoti pavardes technologiskai klausimo sprendimas buvo paliktas valdininku nuoziura.T.y. koks “stolonacalnikas” spresdavo kokia tam ar kitam suteikti pavarde. Korupciniai istatymai ne tik lietuvius tvirkina, vokieciams jis irgi galva apsuko. Vienzo kysio neatnesei - tai gaudavai pavarde kaip valdinykui nuotaika guls, o jeigu tikejosi kysio, o tu neatnesei…Tada schweissfuss (prakaituota koja) dar ne pati blogiausia pavarde budavo. Na zydai cia labai greit susiorientavo ir “prakaituotu koju” tarp ju nebudavo.Taciau zilberbergu, goldmanu, arba bergmanu - kitokiu pavardziu retai ir sugalvodavo jiems.
Atejo blogi laikai zydams - nacizmo era, kai zydus medziojo(ne visi i sinagoga vaiksciojo ir ne visi jermulkes devejo) moksliskai ir metodiskai, pasikinke etimologija. Na tai visokius “aukso zmones”, “sidabro kalnus” pirmoj eilei ir griebdavo. “Prakaituotu koju” pavardes slysdavo ariskumo tikrintojams slysdavo pro akis neuzsikabindamos.

VaidasVDS       2016-12-31 11:02

Ar pavadinsime žudymus genocidu, ar nepavadinsime, nuo to nelabai kas pasikeis.
“Nežudyk” - nuo seniausių laikų visose religijose vyraujantis Dievo paliepimas.
Bet kai kurie žmonės žudymus bando pateisinti kova dėl valdžios, dėl asmeninių ambicijų, dėl religijų, dėl naujų teritorijų užkariavimų, siekiant gerovės savo tautai.
Karai ir žudymai kyla iš valstybių vadovų savanaudiškumo ir bedieviškos garbės troškimo.
Net ir pateisinami gynybiniai karai dažnai virsta keršto akcijomis ir kitų nekaltų žmonių naikinimu. Karų laimėtojai beveik sudievinami ir garbinami, o Dievas paliekamas visiškai nuošalyje. Religiniai pataikūnai ne tik kad nesmerkia (smerkia tik nereikšmingi vienetai) karų laimėtojų, bet net ir bando pateisinti ne visai švarių (arba ir visai nešvarių) karų ar revoliucijų laimėtojus paties Dievo valia.
Šitas siaubingas bedieviškas barbarizmas tęsiasi iki šių dienų, nes pasaulio įtakingiausi vadovai arba yra bedieviai, arba turi visiškai nevykusius religinius patarėjus…

Išrinktoji        2016-12-31 0:27

tauta: Efraimas Zuroffas, Davidas Katzas ir kiti

Stratfor 2017       2016-12-30 19:10
Pikc       2016-12-30 18:07

“Dzeikui”, matau, be “multi-kulti” šyzos - niekaip. Rimtas homjaunuoliškas įkarštis! :D
Beje, smalsu patapo, ar “Dzeikas” iš nežinojimo, ar tyčia neskiria iš esmės religinės-kultūrinės sąvokos “žydas” (ir vis tiek aškenaziai žydai kokių nors Afrikos žydų sau lygiais nelaiko) nuo etninės sąvokos “lietuvis”? (“Judaism is a religion as well as a nation and culture. [...] Jews come in all shapes, sizes, ethnicities and nationalities. There are black Jews from Ethiopia, Chinese Jews from Shanghai and Indian Jews. There are Jews from Morocco and Iran, Jews from South America and Oceania.” - http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/Judaism/whojew1.html; “If you are referring to a nation in the sense of race, Judaism is not a nation. People are free to convert into Judaism; once converted, they are considered the same as if they were born Jewish.” - http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/Judaism/jewnation.html).
Juokingiausia, kai savo ideologijos burbule užsidariusi ir realybę neigianti fauna KITUS idiotais vadina. Tskant, “paf muf vifi fvepli - tik af vienaf ne!” smile

Dzeikas PS       2016-12-30 12:53

Ne visai tiksliai pasakiau:
“Gojus” tai ne zmogus etniskai ne zydas ir ne judeju tikejimo. “Gojus” tai savoka esme artima placiaja prasme zodziui “bedievis”.Nepainioti su zodziu “ateistas”.
Buityj aisku gojais vadinami visi nezydai.

Dzeikas       2016-12-30 12:44

Tai vienas kertiniu punktu, kuriu Lietuva turetu laikytis be kompromisu. Jei reikia teisti uz akiu ir siusti budelius vykdyti nuosprendzius i kita pasaulio gala jei reikia.
Sito reikia is paciu zydu mokintis.
Deja,oligarchine visuomenes sankloda vercia uzmerkt akis i tokia akivaizdzia neteisybe.
PS. Beje, zydai ne tik bolshevikini genocida neigia. Armenu genocidas Turkijoje 1915m ( pe r trumpa laika buvo isszudyta ar ne 1 milijonas zmoniu) taip pat “nereiksminga istorijos smulkmena”. Tai nereiskia, kad kvieciu but antisemitais.Reiktu mokintis labai daugelio dalyku is zydu.Pirmiausia tai atmesti idiotiska , lietuviska “kraujo” patriotizma.Cia kai budulis su 50% IQ ir mokantis daugiau rusisku keiksmu negu lietuvisku zodziu laikomas visvien lietuviu, o sakykim negras tobulai mokantis lietuviu kalba ir gyvenantis Lietuvoje “lietuviu niekad netaps”. Paziurekite kaip zydai pakisa graziausias savo mergas talentingiems ir protingiems “gojams”. Kaip pasake J.Stalinas apie gen. Rokosovskio donzuaniskus zygius giliai atsiduses: “Pavydekim”.

Pikc       2016-12-30 12:37

Jei jau apie tai pradėjom, tai viena iš Adolio neapykantos žydams priežasčių buvo ta, kad absoliuti dauguma karo nustekentoje Vokietijoje bolševikinį perversmą bandžiusių įvykdyti ir pilietinį karą sukėlusių raudonųjų vadeivų buvo žydai.

ruta       2016-12-30 12:22

..na zydams pasturgalis svyla , nes jeigu pradesime nagrineti sovietinius nusikaltimus ,tai nuo pat 1917 metu tu kruvinu Raudono Teroro nusikaltimu varomoji jega ir buvo zydu tautybes bolsevikai , kaip ir Holodomoro Ukrainoje veikejai ..

Kas būtų su pasauliu,jei       2016-12-29 21:17

nebūtų atėjęs Kristus?

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt devintoji (gegužės 23) diena

Ramūnas Aušrotas. Kodėl siūloma keisti Tarptautines sveikatos priežiūros taisykles?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jei kas mane myli – VI Velykų sekmadienis

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt aštuntoji (gegužės 22) diena

Edvardas Čiuldė. Humetyno galios žaidimai

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma finišo tiesiojoje. Kas nutylima?

Mindaugas Kubilius. Sinodinio kelio kontroversija: ar tik vokiška? (II)

Linas Karpavičius. Jis laukiasi

JAV arkivyskupas S. Cordileone dėl abortų palaikymo uždraudė Atstovų Rūmų pirmininkei priimti šv. Komuniją

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt septintoji (gegužės 21) diena

Mastercard pristato kontroversiškus biometrinius mokėjimus, reikalaujančius veido skenavimo

Futbolininkas I. Gueye turės pasiaiškinti, kodėl praleido rungtynes, kuriose buvo reiškiamas palaikymas LGBTQ+ bendruomenei

Romualdas Žekas. Pastabos dėl sveikatos reformos

Jūratė Laučiūtė. Apie Liudvikos Pociūnienės „vertybes ir niekšybes“

Vytautas Radžvilas. Du paklausimai elektros „rinkos“ tema

Dvylika Viktoro Orbano taisyklių politinei pergalei

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt šeštoji (gegužės 20) diena

Andrzej Krajewski. Vakarų Europa bijo Ukrainos pergalės prieš Rusiją

Almanto Stankūno kalba akcijoje „Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!”

Virdžinijos apskrities mokyklos gali laikinai nušalinti nuo pamokų mokinius už „translyčiųv bendraklasių vadinimą tikraisiais vardais ir įvardžiais

Į Švediją atkeliavo beždžionių raupai

Nepriklausomi elektros tiekėjai - dar vieni spąstai visuomenei?

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.