Užsienio politika, Partijos

Dominykas Vanhara. Labai tikėtina valdančiosios koalicijos sudėties kaita

Tiesos.lt redakcija   2022 m. sausio 18 d. 10:28

6     

    

Dominykas Vanhara. Labai tikėtina valdančiosios koalicijos sudėties kaita

Nežinau, ar čia tik man taip atrodo, bet kažkaip įtariu, jog labai tikėtina valdančiosios koalicijos sudėties kaita.  Laisvės partija – out, Darbo partija – in.

Kodėl man taip atrodo? Ne, jokios vidinės informacijos neturiu, žinau tik tą, ką mačiau viešai. Tačiau, kaip politinių procesų stebėtojui, jau kuris laikas kirba įtarimas, jog Laisvės partijos planuose vis labiau materializuojasi ketinimai trenkti durimis.

Kad LP jau ne vieną kartą viešai grasino durimis trenkti, tą matėm jau kuris laikas. Ir po to, kai narkotikai nepraėjo, ir po to, kai Seimo statuto pataisos, kurios būtų leidusios LP narkotikus iš karto Seimui grąžinti, nepraėjo. O ir šiaip, paskutiniu metu viešoji komunikacija iš LP pusės buvo tokia aštroka. Pvz. penktadienį V. Mitalas, išgirdęs apie konservatorių planus įvesti visuotinį NT mokestį, garsiai piktinosi, jog kas čia per koalicija, kai tokius planus sužinai ne per kokią nors koalicinę tarybą, bet iš žiniasklaidos. A. Armonaitė taip pat viešai yra nurodžiusi, kad planų Lietuvoje atidaryti ne Taipėjaus, bet būtent Taivano atstovybę, su ja taip pat niekas nederino. Jei neklystu, liberalo S. Gentvilo pateiktas automobilių taršos mokestis Seime buvo atmestas ir dėl to, kad LP prieš jį balsavo.

Trumpai tariant, pastaruoju metu iš LP pusės, jai nieko negaunant, viešoji komunikacija vis aštrėjo. Berods, jau rytoj turėtų būti Seime svarstoma nauja Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo redakcija, kurioje yra iš Stambulo konvencijos perkeltų tam tikrų nuostatų, kurios ideologiškai LP yra reikšmingos. O dalis konservatorių tam priešinasi. Jei nepraeis ir ši LP reikšminga įstatymleidystės iniciatyvą, beliks konstatuoti, kad LP per gerokai daugiau nei metus šios valdžios negavo nieko.

Partnerystės nėra, Stambulo konvencijos – nėra, narkotikų – nėra. O va kas buvo – tai ypač ilgas ir griežtas karantinas, galimybių pasas, eilė bandymų įvesti naujus mokesčius. Sakyčiau, LP iš savo narių vis tiek kažkokį feedback‘ą turėtų gaut, kad žiūrėkit, kai mes stojom į partiją ir už jus balsavom, tikėjomės toli gražu ne to, ką gavom. Ko tikėjomės – negavom, ko nesitikėjom – tą gavom.

Žinant, kad šie praėję daugiau nei metai šios valdžios buvo nerinkiminiai, kai konservatoriai dar galėjo sau leisti priimti tam tikrus sprendimus ir tikėtis, kad iki rinkimų rinkėjai pamirš / atleis, tai dabar rinkimai jau artėja. Todėl LP rūpimus sprendimus konservatoriai dar mažiau bus linkę priiminėti, kas reiškia, jog dar mažesnė tikimybė, kad LP ką nors gaus. Ir jei LP šią kadenciją baigs taip nieko ir negavę, šansų pas juos per kitus rinkimus išsilaikyti vandens paviršiuje yra nulis. O va jei dabar trenktų durimis – šansų dar turėtų.

Aišku, vien aštri ir aštrėjanti LP komunikacija galėtų būti vertinama ir kaip bandymas pasibranginti ar pagrasinti koalicijos partneriams. Jei ne vienas niuansas – konservatoriai turi per daug patyrusius politinius technologus ir politinius strategus, kad viską statytų ant LP tolesnio likimo koalicijoje.

Jei tebūtų vien aštri LP komunikacija, tai, kaip minėjau, galėtų būti laikoma kaip spaudimu koalicijos partneriams, neturint tikslo trenkti durimis. Bet aš, visgi, siūlyčiau užmesti akį į kai ką iš opozicijos, o konkrečiau – į jau minėtą Darbo partiją.

Nes paskutiniu metu DP gana kardinaliai pakeitė tiek savo politinę elgseną, tiek komunikaciją, ir tą pakeitė be jokių numatomų priežasčių.

Kai kas gal atsimena, kad mokamas testavimas galimybių pasui gauti buvo priimtas DP frakcijos nariui Aidui Gedvilui registravusis balsavimui ir tokiu būdu leidžiant susidaryti reikiamam kvorumui. Aišku, jis po to prisiekinėjo, kad čia buvo klaida, bet…

Toliau, šių metų biudžetas Seime buvo priimtas balsavimui registravusis 4 DP frakcijos nariams, taip irgi leidžiant susidaryti reikiamam kvorumui.

Toliau, per Sausio 13-osios nušvilpimą viena DP frakcijos Seimo narė net apsiverkė viešai dėl to, kaip blogai žmonės pasielgė, o kai kurie DP nariai aštriai kritikavo planus ir ateity rengti tokias akcijas. Aš tik priminsiu, kad pavasarį ir vasarą V. Uspaskich rėmė „Šeimų maršą“, tai kodėl dabar analogiškų iniciatyvų neberemia ir, de facto, stoja į valdančiųjų pusę, kai opozicijai tokios akcijos prieš valdžią yra naudingos?

Tai įvertinus, man atrodo, kad vyksta kažkokios užkulisinės kalbos dėl galimo valdančiosios koalicijos performavimo. Beje, konservatoriams toks performavimas irgi, tikėtina, būtų palankus, nes leistų pakeisti iš karto 3 iš 4 blogiausiai vertinamų ministrų, kas gal net kažkiek Vyriausybės vertinimą pakeltų. Toliau, iš DP pusės, skirtingai nei LP, tikrai nebūtų jokių ideologinių visuomenę erzinančių nuostatų stūmimo. Ne, iš DP pusės būtų viskas ramu. Jiems reikia tik kažko „apčiuopiamo“, o daugiau ideologinių nuostatų pas juos nėra. O ir kaip koalicijos partneriai, greičiausiai, būtų „klusnesni“.

Taigi, matome vis aštrėjančią LP poziciją, ir gana ženkliai į valdžios pusę pasikeitusią DP poziciją. Aišku, tai tėra vien tik mano nuomonė, bet tikrai manyčiau, kad atitinkami pokalbiai gali būti vystomi.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2022-01-18 19:37

Vanhara mano, kad priimti progresyvistinius (t.y. valstybę ir dorovę naikinančius) įstatymus konservatorius stumia Laisvės partija. O aš manau, kad konservatoriams labai naudinga, kad taip manytume. Kai valstiečiai jiems siūlė įeiti į koaliciją, jie sakė be liberalų neisim.

Mielas pone autoriau,       2022-01-18 16:37

kad ir kaip įžvalgiai rašytumėt, vis tiek be šaukštelio deguto niekaip. “kažkokį feedback‘ą turėtų gaut”... feedback yra GRĮŽTAMASIS RYŠYS. Du gražūs, taisyklingi lietuviški žodžiai: Grįžtamasis. Ryšys.
Paaiškinkit, kas per mada šitaip negerbti gimtosios kalbos ir reikia nereikia kaišioti Šventosios Anglų Kalbos svetimžodžius?...
Tikras vėžys, ir jis vis plinta…

Pasvarstymui       2022-01-18 16:18

Nykią autorius mums nubrėžė perspektyvą! Vietoj koalicinės triados su viena teisiama partija kitokią triadą su ne tik viena teisiama, bet ir antra - nuteista partija.
Kaip ten sakoma? (c) “Pasakyk, kas tavo kompanionai, pasakysiu, kas pats esi”. Būtų liūdna…

ah.ą       2022-01-18 14:55

laikas pabaigt lansbergų “šeimyninę rangą”

gali būti ir kitaip       2022-01-18 11:12

kažkodėl manau, kad taip nebus. laisvės partija iš koalicijos nesitrauks, nes jai tai būtų nenaudinga. nes, palikus valdančiuosius, jų matomumas labai sumažėtų, už kiekvieną žinutę reikėtų susimokėti, o dabar Armonaite ir Ko viską gauną beveik už dyka. jiems visai gerai sekasi būti koalicijoje ir kritikuoti viską. o jų rinkėjai nėra naivūs, jie bus nepatenkinti, kad jų lgbt, narko ar kiti pažadai nevykdomi, bet jie nėra visai kvaili, supranta, kad jokia kita partija tų klausimų nepadarys programos prioritetu. taigi jiems teks laukti ir vėl balsuoti už tą pačią partija. bet svarbiausia, ką daug kas pamiršta, Armonaitė vadovauja ministerijai, kuri dalina pinigus. daug pinigų, netgi labai daug. ir tie skandaliukai ko gero yra dar ir noras nukreipti dėmesį. kol pinigų daugmaž yra, jie iš koalicijos tikrai neis.

Homo Ludens       2022-01-18 10:45

Susidaro vaizdas, kad smukdanti praktiškai viso Seimo ir net apskritai politiko statusą LP funkcija neaiški dar tik konservatoriams. Na taip, išbandymo valdžia po kelių sėdėjimo atstovaujant konjunktūrinei tvarkai, o ne rinkėjų poreikiams, neišlaikyta, užmigta ant laurų, tiksliau ant vakcinų. Net ir Lietuvai lyderiaujant ES dėl perteklinių mirčių. Paprastai atsibundama prieš rinkimus, jei iš viso atsibundama. Bet, manyčiau, per toli konservatoriai nuėjo. Dabar gali nebepadėti ir V. Uspaskicho gitara, dieta bei mineralinis.

Rekomenduojame

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt pirmoji (gegužės 15-oji) diena

Nuo Romo Kalantos aukos praėjo 50 metų

Indijos chirurgas planuoja persodinti gimdą į translytės „moters“ kūną ir sudaryti jam galimybę pastoti dėka pirmos tokios operacijos pasaulyje

Nepriklausomos valstybės ir imperijos. Vytautas Radžvilas

Vytautas Rubavičius. Partnerystės įstatymas – moterystės ir motinystės pažeminimas

Edvardas Čiuldė. Atviras laiškutis Emmanueliui Macronui

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

ES ciniškai naudojasi pavojaus situacija Europoje, kad išplėstų savo galias

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt devintoji (gegužės 13) diena

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Įveiksime ligas ar žmogiškumą?

Ramūnas Aušrotas. Vaiko teisių apsaugos klystkeliai

Vatikano sinodo svetainė švenčia homoseksualumą ir įvaikinimą homoseksualų porose

Mokslinė konferencija Romo Kalantos metams paminėti

Vytautas Sinica. Apie Gabrieliaus Landsbergio interviu

Vytautas Radžvilas. Ir vis tik tai PAKTAS

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt aštuntoji (gegužės 12-oji) diena

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.