Šeimos politika, Žiniasklaida

Dominykas Vanhara. Labai geras pavyzdys, kaip žiniasklaida atlieka ne informavimo, bet nuomonės formavimo funkciją

Tiesos.lt redakcija   2022 m. rugpjūčio 2 d. 19:52

2     

    

Dominykas Vanhara. Labai geras pavyzdys, kaip žiniasklaida atlieka ne informavimo, bet nuomonės formavimo funkciją

Labai geras pavyzdys, kaip žiniasklaida atlieka ne informavimo, bet nuomonės formavimo funkciją. Dar kitaip tariant – influencina.

Trumpai: Laisvosios visuomenės institutas (toliau – LVI) užsakė reprezentatyvią „Vilmorus“ apklausą apie tai, kaip visuomenė vertina dabar Seime svarstomus Civilinės sąjungos įstatymo bei Artimojo ryšio įstatymo projektus. „Vilmorus“ apklausą atliko, gauti atsakymai buvo maždaug tokie patys, kaip ir ankstesnių apklausų metu. Taigi, iš esmės apklausos atsakymai, atitinkantys ankstesnių apklausų rezultatus, turėtų būti teisingi.

Aišku, užsakydamas šią apklausą, reikia pripažinti, kad LVI sužaidė gudriai. Gudriai, bet sąžiningai. Prie kitų klausimų apie Civilinės sąjungos ir Artimojo ryšio projektus, respondentų buvo klausiama, už kurią partiją jie balsuotų. Sužaidimas yra gudrus dėl to, kad apklausos rezultatai teigia ne tik, kad Civilinės sąjungos įstatymo projektas turi labai mažą palaikymą visuomenėje, bet kad ir turi mažą palaikymą tarp kai kurių valdančiosios koalicijos partijų elektorato.

Kadangi Civilinės sąjungos įstatymo projektas turėtų būti toliau svarstomas ir priiminėjamas Seimo rudens sesijoje, o tuo metu jau visos partijos ruošis artėjantiems savivaldos rinkimams. Šiuo metu visos parlamentinės partijos jau, braukdamos prakaitą nuo kaktos, ruošiasi šiems artėjantiems rinkimams, rikiuoja savo kandidatų kariaunas. Kai kurios kandidatus į merus jau įvardino viešai, kai kurios savo kariaunas dar rikiuoja privačiai, bet patikėkit – tikrai rikiuoja. Dėlioja biudžetus, planuoja rinkimines kampanijas. O, prasidėjus Seimo rudens sesijai, tas procesas bus dar labiau įsibėgėjęs.

Taigi, tokios LVI užsakytos ir „Vilmorus“ atliktos apklausos rezultatų padėjimas ant stalo turėtų įvairioms partijoms, o pirmiausia – valdančiosioms partijoms sufleruoti tai, kad Civilinės sąjungos įstatymo projektui nepritaria ne tik didžioji dalis visuomenės in corpore, bet ir konkrečios partijos rinkėjai (išskyrus Laisvės partiją, kurios rinkėjai daugumoje pritaria). Kas reiškia, kad, balsuodamos už Civilinės sąjungos įstatymo projektą, parlamentinės partijos (išskyrus jau minėtą Laisvės partiją) rizikuoja ne tik kad nepritraukti naujų rinkėjų, bet dar ir suerzinti bei nuvilti jau esamus. O to, kai rinkimai jau ant nosies, sutikite, nenori nei viena partija.

Tai yra taip pat labai svarbu, kadangi, praėjus beveik pusei Seimo kadencijos, valdančioji koalicija iš esmės neturi kuo prieš rinkėjus pasigirti. Iš šios valdžios veiksmų aš parašyčiau labai aukštą pažymį Laurynui Kasčiūnui už pademonstruotą lyderystę valdant nelegalios migracijos krizę, o Vyriausybei – už paramą Ukrainai. Dėl minėtų veiksmų, objektyviai vertinant, nieko šiai valdžiai per daug prikišti negaliu (dėl migrantų - gal tik ta apimtimi, kad sureaguota per vėlai). Tačiau visi kiti šios valdžios veiksmai ir veiksmų rezultatai yra, kaip čia pasakius… Rudenį ir žiemą, labai tikėtina, kad reikalai dar labiau pablogės.

Taigi, dėl Lietuvoje visuomet suveikiančio „politinės švytuoklės“ principo, ir taip nėra dėkingas užsiėmimas valdančiosioms partijoms eiti į rinkimus. Šiai valdžiai – tuo labiau, kadangi ji chroniškai neturi kuo prieš rinkėjus pasigirti. Įvertinus jau minėtą aplinkybę, kad rudenį ir žiemą gali būti dar blogiau, ši LVI užsakyta apklausa yra smūgis kūjiu per Civilinės sąjungos įstatymo projekto perspektyvas. Nes visa opozicija, iš kurios balsų buvo žvejojama šiam projektui, o ir 2/3 valdančiosios koalicijos partnerių gali pagalvoti, kad Civilinė sąjunga yra gerai, bet laimėti rinkimus – dar geriau. Kai ir taip nieko per daug gero nėra, o dar jei paerzinsime rinkėjus, balsuodami už Civilinę sąjunga, per ateinančius rinkimus gali laukti visai nekokie rezultatai…

Po tokios išsamios įžangos grįžkime prie žiniasklaidos influencinimo. Civilinės sąjungos šalininkai, lygiai taip pat, kaip ir aš, suprato, kad tokia LVI užsakyta ir „Vilmorus“ atlikta apklausa mažina ir taip nedideles viltis, kad Civilinės sąjungos įstatymo projektas bus priimtas. Taigi, žiniasklaida, užuot, kaip įprastai, informavusi apie tokią atliktą apklausą bei jos rezultatus, ar, papildomai, paprašiusi, kad juos pakomentuotų arba pats „Vilmorus“ vadovas, arba vienas ar du politologai, pakomentuoti pakvietė „pačią nešališkiausią specialistę“ – Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Diskriminacijos prevencijos ir komunikacijos grupės vadovę Mintautę Jurkutę. Taip, čia ta pati prieš kelias dienas ypač išgarsėjusi tarnyba, kuri nusprendė, kad parkavimo vietų šeimoms su vaikais išskyrimas yra „baisi diskriminacija“.

Ir prašom: naujienų portalo Delfi antraštė tokia: „Specialistų kritikos sulaukusi apklausa aiškiai išskyrė, kas ir kodėl nenori homoseksualių šeimų įteisinimo“. Čia klaidinanti yra jau pati antraštė – ne specialistų (daugiskaita), bet „specialistės“ (vienaskaita, o ir tą pačią imant į kabutes). Nes specialistu galime laikyti tik tą, kuris ne tik turi specialių žinių pakomentuoti vieną ar kitą klausimą, bet ir, tuo pačiu, yra nešališkas ir neturi išankstinio nusistatymo komentuojamu klausimu, todėl gali vieną ar kitą klausimą pakomentuoti objektyviai ir nešališkai. Pagal p. Jurkutės pareigas akivaizdu, kad ji nėra jokia nešališka ir neturinti išankstinio nusistatymo.

Pavyzdžiui, kai žiniasklaida manęs paprašo pakomentuoti vieną ar kitą teismo priimtą sprendimą, kai toje byloje aš nedalyvavau jokiu statusu ir su tokia byla neturiu jokio ryšio – aš galiu būti vadinamas teisės specialistu. Tačiau, kai žiniasklaida manęs paprašo pakomentuoti vieną ar kitą bylą, kur aš atstovavau vieną ar kitą šalį ir turiu toje byloje profesinį suinteresuotumą, aš galiu būti vadinamas ieškovo arba atsakovo atstovu – advokatu, bet jokiu būdu ne specialistu, nes terminas „specialistas“ sudaro įspūdį visuomenei, kad aš komentuoju objektyviai ir nešališkai, ko mano vestos bylos atveju tikrai nebūtų. Lygiai taip pat ir p. Jurkutės atveju, kuri turi aiškų išankstinį nusistatymą pagal savo užimamas pareigas.

Na o toliau Delfi tekste pateikiami p. Jurkutės komentarai, kad: „apklausa tendencinga“, „klausimai suformuluoti tendencingai“, „užsakovas kokių norėjo atsakymu, tokius ir gavo“, kt.

Šiuo įrašu aš, gink Dieve, nebandau teigti, kad p. Jurkutė neturi teisės žiniasklaidai komentuoti minėtos LVI užsakytos ir „Vilmorus“ atliktos apklausos. Tik asmens, turinčio aiškų išankstinį nusistatymą komentuojamu klausimu, nereikėtų publikacijoje ir publikacijos antraštėje vadinti „specialistu“. O taip pat, gerbiamieji, aš keliu klausimą, kaip tuomet su Visuomenės informavimo įstatymo 22 str. 11 d. 2 p. numatyta viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų pareiga būti objektyviems ir nešališkiems, pateikti kuo daugiau nuomonių ginčytinais politikos, ekonomikos ir kitais visuomenės gyvenimo klausimais? Gerbiami žurnalistai, čia viskas Jums su tokia Jūsų publikacija gerai minėto teisinio reglamentavimo apimtyje? Kur kitos nuomonės? Kodėl, šalia p. Jurkutės, neapklausėte nei apklausos užsakovo, nei apklausą atlikusio “Vilmorus” vadovo ar bent jau kokio nors politologo, kad bent imituotumėte objektyvumą?

Taigi, gerbiamieji, mano subjektyviu vertinimu su šia publikacija nutiko štai kas: pas konkrečią žiniasklaidos priemonę atsidūrė informacija apie minėtą LVI užsakymu “Vilmorus” atliktą apklausą. Greičiausiai, tai buvo pranešimas spaudai, o gal pateko ir šiaip. Gali bandyti ignoruoti ir nepublikuoti nieko, bet puikiai supranti, kad klausimas visuomenei itin aktualus, todėl, jei neįsidėsi tu, įsidės tavo konkurentai, o tu liksi be click’ų ir su jais susijusių reklamos pardavimų. Negerai, vadinasi, kažką publikuoti reikia. Klausimas – tik ką, jei pati publikacija tau labai nepatinka? Tai vuolia – paprašai, kad publikaciją pakomentuotų asmuo, turintis aiškų išankstinį nusistatymą aptariamos temos atžvilgiu, jis pakomentuoja maždaug taip, kaip tu ir tikiesi, o tada tu visą tekstą parašai taip, kad sudirbtum visą apklausą ir jos rezultatus. Tuo pačiu neduodamas pakomentuoti niekam, kas turėtų priešingą nusistatymą, nei p. Jurkutė, ar kas bent teoriškai galėtų būti objektyvus.

Summa summarum, siūlyčiau šį tekstą traukti į vadovėlius, kaip patį akivaizdžiausią pavyzdį, kai žiniasklaida atlieka ne visuomenės informavimo, bet visuomenės nuomonės formavimo funkciją.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Regimantas       2022-08-3 15:44

Todėl ir mūsų valdžios tokio lygio provokacijos dėl Karaliaučiaus tranzito irgi gali tapti casus belli, t.y. pakankama ir Rusijos požiūriu teisėta priežastimi Lietuvos okupacijai. Tikėtis, kad NATO tokiu atveju besąlygiškai mus gins yra kiek naivoka, nes įdėmiai paskaičius NATO sutartį, galima suprasti, kad tokios Lietuvos vyriausybės provokacijos gali tapti pakankama formalia priežastimi kai kurioms NATO šalims atsisakyti ginti Lietuvą.
Taigi, cirkas išvažiavo, o pasilikusiems klounams beliko apsispręsti kas jie yra:
- ar visiški diletantai, nematantys toliau savo nosies ir nemokantys paskaičiuoti net vieno žingsnio į priekį;
- ar kažkam naudingi iniciatyvūs idiotai;
- ar sąmoningai nežinia kieno užsakymus vykdantys provokatoriai.
Nors negalima atmesti ir tokios galimybės, kad jie yra tiesiog klounai ir tiek.
Tokia mano nuomonė apie Karaliaučiaus tranzito klounadą reikalus. Tik gaila tų daugumos profesionalių URM darbuotojų, tokių užspaustų įžūlios, agresyvios ir rėksmingos diletantų mažumos.

Tokia žiniasklaidos       2022-08-3 10:44

pozicija savanoriška ir atsiduodanti parsidavimu reiškia,kad Lietuvoje bandoma įtvirtinti vieną ideologiją.O viena tiesa visada baigiasi tragiškai.Ką daryti,kaip užbėgti ypatingam pavojui už akių,nes vidiniai konfliktai,represijos būtų tik smulkmena prieš gresiančią okupaciją iš dar žiauresnės ideologijos,kuri siautėja rytuose.Ideologijų džiunglėse laimi stipriausi ir NATO gali nespėti padėti galimoms aukoms.Jos būtų ir ant žiniasklaidos,kaip dabar ant šrioderių,šulcų,macronų... sąžinės kybo Ukrainos karo aukos.

Rekomenduojame

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Kastytis Braziulis. Amnesty International metė šešėlį visai Ukrainos kariuomenei ir jos prezidentui

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Nesant poreikio operacijai kiekvienas vokietis galės keisti savo lytį kartą metuose

Kilni donorystė ar išmėsinėjimo įstatymas

Almantas Stankūnas. Na ką, Perlas Energija iššovė sau į koją?!

Dominykas Vanhara. Elektros „tiekėjų“ verslo planas labai paprastas

Ligitas Kernagis. Įspėjimas tėvams

Arūnas Dulkys įteisino medikamentinį lyties keitimą

Mokslininkai kelia ieškinį dėl JAV valdžios vykdomos soc. žiniasklaidos cenzūros

Valstybės auditas: Lietuvos miškais rūpinamasi nepakankamai

Baltarusijos protektoratas

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt trečioji (rugpjūčio 5 diena)

Almantas Stankūnas. Elektros kaina Lietuvoje yra didesnė net 100 kartų!!!

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.