Demokratija ir valdymas

Dominykas Vanhara. Bankų malonės įkaitai

Tiesos.lt redakcija   2022 m. liepos 27 d. 8:31

2     

    

Dominykas Vanhara. Bankų malonės įkaitai

Kelių savaičių senumo įrašas apie valdžios priimtą įstatymą, užkardantį atsiskaitymą grynaisiais pinigais virš 5000 EUR (neabejoju, čia tik pradžia), sulaukė nemažo atgarsio. Išėjo vienas interviu žiniasklaidoje, gavau pakvietimą į laidą. Iš dalies džiugu, kad, nors nesu joks influenceris (tam turiu gerokai per mažai skaitytojų), bet pavyko neleisti valdžiai šio klausimo tylomis prastumti, kaip ji iš pradžių norėjo.

Taip pat matau, kad paskutinėmis dienomis viešojoje erdvėje pasipylė skundai dėl bankų teikiamų paslaugų. Tame tarpe ir iš ypač žymių žmonių, kuriuos tikrai galima pavadinti influenceriais. Nežinau, tai susiję, ar ne, bet kiek pratęskime mano paskutinį įrašą apie apribojimus atsiskaityti grynaisiais pinigais.

Taigi, iš šios valdžios žingsnių, proteguojant bankų paslaugas ir / arba verčiant gyventojus šiomis paslaugomis naudotis, yra išskirtini tokie šios valdžios sprendimai: 1) imperatyvus šios valdžios įpareigojimas darbo užmokestį gauti tik į banko sąskaitą; 2) atsiskaitymų grynaisiais pinigais apribojimas; 3) Finansų ministerijos prieš pusantros savaitės pristatytas projektas, skatinantis mokyklų valgyklose mokinius atsiskaityti negrynaisiais pinigais, į ką ketinama investuoti 5,2 mln. EUR.

Taigi, šios valdžios modus operandi (lot. veikimo būdas) yra daugiau nei akivaizdus: visais įmanomais būdais drausti ir užkardyti nesinaudojimą banko paslaugomis, o taip pat nuo pat mažų dienų piliečius skatinti ir pratinti naudotis tik banko paslaugomis, tam nepagailint ir labai solidžios mokesčių mokėtojų pinigų injekcijos.

Tačiau, kas yra ypač svarbu, kuomet šios valdžios sprendimų dėka yra vis labiau užkardoma galimybė nesinaudoti banko paslaugomis, o bankų paslaugos vis brangsta ir prastėja: NĖRA JOKIOS KONSTITUCINĖS TEISĖS Į BANKO PASLAUGAS. Ši valdžia jums nustatė pareigą naudotis banko paslaugomis, o va bankas jokios pareigos jums teikti visas ar dalį bankinių paslaugų neturi. Visų ar dalies bankinių paslaugų teikimas jums yra banko teisė, bet ne pareiga.

O, kadangi bankinių paslaugų teikimas jums yra banko teisė, bet ne pareiga, tai suponuoja tolesnes pasekmes. Visų pirma, bankai nusistato tokias bankinių paslaugų teikimo jums sąlygas, kurios yra patogios bankui, o ne jums. Iš čia ir galimybė atvykti į banko skyrių tik iš anksto užsirašius – prieš savaitę, vidury darbo dienos ir kitame miesto gale nei jums patogu. Ir čia tik kalbant apie Vilnių, kuriame bankų skyrių dar kažkiek yra. Bijau ir pagalvoti, kas dedasi provincijoje. Iš čia ir bankų sprendimai uždarinėti skyrius ir mažinti bankomatų skaičių, nes visa tai bankams yra sąnaudos, kurias bankai optimizuoja. O klientai? O kur tie klientai dėsis (žr. aukščiau).

Visų antra, jei bankui esate nepatogus klientas ar keliate bankui kokią nors didesnę teisinę riziką (pvz. gaunate pajamų iš ne ES šalių juridinių ar fizinių asmenų, vykdote didelius grynųjų pinigų įnešimus į sąskaitą), bankas gali iš jūsų reikalauti įrodinėti lėšų kilmę iki nuprotėjimo arba Jūsų banko sąskaitą iš viso uždaryti. Manote, tai mitas? Na, mano profesinėje praktikoje bent du tokie atvejai yra pasitaikę, tai ne, ne mitas. Kaip jau nurodžiau aukščiau – nėra konstitucinės teisės į banko paslaugas. Jei jūs, kaip banko klientas, bankui nepatinkate, esate rizikingas arba nepatogus – bankas gali nuspręsti su jumis reikalų neturėti. Nes, kaip jau minėjau, banko paslaugų teikimas yra banko teisė, bet ne pareiga.

Gausite kokį nors teisiškai motyvuotą atsakymą, kad jūs, kaip banko klientas, neatitinkate banko teroristų finansavimo ir pinigų plovimo prevencijos rizikų valdymo politikos, todėl bankas jūsų sąskaitą uždaro. Praneškite, kaip atsiimsite sąskaitos likutį. Ir čia dar būtų geresnis variantas. Blogesnis – bankas jūsų sąskaitą užšaldo ir praneša FNTT. Su kuria vėliau galėsite ir aiškintis eilę mėnesių apie Jūsų pajamų kilmę.

Prie viso to, kas jau išvardinta, dar pridėkime ir tai, kad bankų konkurencija Lietuvoje yra, kaip čia pasakius, kvestionuotina. Esu matęs šios valdžios apologetų teiginių viešojoje erdvėje, kad Lietuvoje veikia net keliolika bankų. Suprask, konkurencija bankiniame sektoriuje yra tiesiog įspūdinga. Kažkaip pamirštant paminėti, kad apie 80 proc. iš tų keliolikos bankų yra specializuoti bankai, kurių visa veikla yra, pavyzdžiui, indėlių priėmimas ir vartojimo paskolų išdavimas. Savo ruožtu, jei nori naudotis plačiu bankinių paslaugų spektru, o konkrečiai: 1) turėti banko sąskaitą; 2) turėti banko kortelę; 3) naudotis banko bankomatu; 4) kad bankas Lietuvoje turėtų daugiau nei vieną skyrių, į kurį, esant reikalui, galėtum atvykti; 5) turėti banke vertybinių popierių sąskaitą; 6) esant reikalui, kreiptis į banką dėl būsto ar kitokios paskolos išdavimo, tai paminėtus kriterijus Lietuvoje atitinka lygiai 3,5 banko (tas pusė būtų AB Šiaulių bankas).

Nepatinka banko įkainiai ar banko paslaugų teikimo politika? Tai, kaip tam senam anekdote – pavaikščiok po turgų, gal geriau rasi…

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Šiaurinių bankų bendras pareiškimas       2022-07-27 22:15

Pranešimas.Dėl pažeistų banko vidinių taisyklių susijusių su gerb Vanharos išsakytomis šiuolaikinės demokratinės visuomeninės politikos,taip pat ir banko etinių,įvairovę skatinančių veiksnių, normų,standartų  neatitikimo demokratinėje visuomenėje priimtų piliečiams ir pačių piliečių norimų,gerbtinų,banko įpareigojimų ir taisyklių jiems taikymo PRANEŠAME,kad tuo pagrindu,prieš banko,valstybinės politikos visuomenėje vystymo pagal demokratiškus ir bankinius standartus ir priešiko gerb Vanharos požiūrio ir nusistatymo į banko visuomeninę  veiklą,pono Vanharos sąskaita bus užblokuota tam laikui iki kurio pats gerb Vanhara teiksis kreiptis ir atvykti į banką asmeniškai ir pasirašyti bankinę sutartį  atitinkančią banko vidaus ir išorės politiką.Tik įvykdžius šiuos banko nustatytus ponui Vanharai pasirašius, sutarties punktus,reikalavimus gerb Vanharos sąskaita vėl bus atblokuota.Pagarbiai Swedbank & ko

ah.ą       2022-07-27 14:54

JAHVĖS planas padaryti žydų vergais ne žydus per pinigų skolinimą už palūkanas sistemą, skaitykit Bibliją ST, TORĄ/Pradžios knygą.

Rekomenduojame

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Kastytis Braziulis. Amnesty International metė šešėlį visai Ukrainos kariuomenei ir jos prezidentui

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Nesant poreikio operacijai kiekvienas vokietis galės keisti savo lytį kartą metuose

Kilni donorystė ar išmėsinėjimo įstatymas

Almantas Stankūnas. Na ką, Perlas Energija iššovė sau į koją?!

Dominykas Vanhara. Elektros „tiekėjų“ verslo planas labai paprastas

Ligitas Kernagis. Įspėjimas tėvams

Arūnas Dulkys įteisino medikamentinį lyties keitimą

Mokslininkai kelia ieškinį dėl JAV valdžios vykdomos soc. žiniasklaidos cenzūros

Valstybės auditas: Lietuvos miškais rūpinamasi nepakankamai

Baltarusijos protektoratas

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt trečioji (rugpjūčio 5 diena)

Almantas Stankūnas. Elektros kaina Lietuvoje yra didesnė net 100 kartų!!!

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.