Dienos aktualija, Politika, Emigracija, imigracija, demografija, Visuomenės pokyčių analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė

Dominykas Vanhara. Apie atbėgėlių krizę ir dvi išeitis –  abi jos nekokios

Tiesos.lt redakcija   2021 m. liepos 12 d. 22:43

4     

    

Dominykas Vanhara. Apie atbėgėlių krizę ir dvi išeitis –  abi jos nekokios

Ką gi, gerbiamieji, pakalbėkime apie šiuo metu dabar Lietuvą ištikusią migracijos krizę. Karjeros pradžioje, prieš keliolika metų, esu dirbęs su migracijos klausimais, bet tik su legalia migracija. Kadangi jau kilo tokia problema, nusprendžiau savo tuometines žinias atšviežinti.

Ir ką, gerbiamieji, labai nekokios naujienos. Panašu, kad tie teisininkai, kuriuos p. Raimondas Kuodis vadina „lojeriais“, buvo teisūs. Tiesą sakant, kad ir kaip man nemalonu būtų tą pripažinti, bet galimai teisi buvo net Seimo narė Dovilė Šakalienė.

O tai reiškia, kad mes šioje situacijoje turime lygiai dvi išeitis:

1) nesilaikyti (visiškai ar iš dalies) savo prisiimtų įsipareigojimų pagal 1951 metų Ženevos konvenciją „Dėl pabėgėlių statuso“ (toliau – Konvencija) ir jos 1967 m. papildomą protokolą (abu šiuos dokumentus esame ratifikavę, o tai reiškia, kad jie yra aukštesnės galios teisės aktai, nei mūsų įstatymai);
2) ir toliau en masse priiminėti pas save visus atbėgusius, iki kol nebus išspręstas klausimas dėl pabėgėlių statuso jiems (ne)suteikimo.

O dabar įsivaizduokime, ar dabartinė konservatorių valdžia gali priimti sprendimą nesilaikyti Konvencijos? Manau, užtektų kažkam iš kokios Europos Komisijos ar kito organo išreikšti susirūpinimą dėl Lietuvos elgesio su pabėgėliais, kai konservatorių valdžia iš karto besąlygiškai kapituliuotų. Be to, nebūčiau visiškai sąžiningas prieš save, jei sakyčiau, jog Konvencijos nesilaikymas būtų labai protingas. Nes Lietuva gyvena tokiomis sąlygomis ir su tokiais kaimynais, kad ne faktas, jog ir patiems lietuviams vieną negražią dieną neteks tos Konvencijos apsauga naudotis.

Savo ruožtu, jei Lietuva vis dėlto nuspręstų Konvencijos laikytis, visiškai teisūs yra tie, kurie sako, kad jokia siena nepadės. Tą puikiai supranta ir vidaus reikalų ministrė, kuri savo plačiai nuskambėjusiame penktadienio interviu, išgirdusi analogišką klausimą, tik labai juokingai įsiuto, bet į klausimą neatsakė. Matote, kur yra viso šio klausimo problema – absoliuti dauguma tų atbėgėlių nesiekia į Lietuvą patekti nelegaliai.

Iš karto užbėgu klausimams ir prieštaravimams už akių: Konvencijos 31 str. 1 d. reglamentuoja, kad susitariančiosios valstybės neskiria nuobaudų už neteisėtą įvažiavimą ar neteisėtą buvimą jų teritorijoje pabėgėliams, kurie, atvykę iš teritorijos, kur jų gyvybei ar laisvei grėsė 1 straipsnyje numatytas pavojus, įvažiuoja į šių valstybių teritoriją arba yra joje be leidimo, jeigu jie patys nedelsdami prisistato valdžios institucijoms ir išsamiai paaiškina savo neteisėtą įvažiavimą ar buvimą.
Perskaitėte? Būtent. Kiek žinome iš žiniasklaidos, absoliuti dauguma šių atbėgėlių ne tik kad nesiekia patekti į Lietuvą slapta, bet priešingai – mojuoja į kameras ir ieško Lietuvos VSAT pareigūnų, kad jiems kuo greičiau prisistatytų bei ištartų magišką žodį: „Asylum“.

O dabar pasvarstykime, ką tokiu klausimu gelbėtų pastatyta tvora ties siena su Baltarusija. Taip, labai tikėtina, kad migrantai per šią tvorą neperliptų (jei ji būtų gerai pastatyta). Tačiau niuansas toks, kad Lietuva negali statyti sienos Baltarusijos teritorijoje. Siena gali būti pastatyta tik Lietuvos teritorijoje. Vadinasi, jokie migrantai per tvorą ir nelips – jiems tam nebus jokio reikalo. Jie eis palei tvorą, kol pamatys sumontuotas kameras, ties jomis atsistos ir, techniškai būdami jau Lietuvos teritorijoje ir Lietuvos jurisdikcijoje, pradės mojuoti. Atvykus VSAT pareigūnams, jie ištars magišką žodį „asylum“, kuris yra beveik kaip: „Sezamai, atsiverk“, ir tuomet jau VSAT pareigūnų problema bus kaip juos pertransportuoti per tvorą į Lietuvos pusę. Because Konvencija, thats why.

Kaip jau esu rašęs anksčiau, jei atmetame Konvencijos nesilaikymo galimybę, tuomet efektyvus šios problemos sprendimo būdas yra kuo greičiau nagrinėti tuos „asylum“ prašymus ir visus, kurie į jį negali pretenduoti, kuo greičiau grąžinti į jų kilmės ar pilietybės valstybes. Tačiau čia ir vėl problema: kaip matyti iš VSAT skelbiamos statistikos, dauguma atvykėlių yra Kamerūno, Kongo, Gvinėjos piliečiai. Iš karto prisipažinsiu, kad neturiu žalio supratimo, kokia yra situacija paminėtose valstybėse (jos saugios, taikios ar, priešingai, vyksta koks nors pilietinis karas). Tačiau esmė, kokios tai yra šalys.

Daugumoje Afrikos valstybių nėra jokių problemų dėl piliečių trūkumo, todėl klausimas, ar šios šalys taip labai skubės priimti atgal mūsų persiunčiamus jų piliečius. Nebent… Nesu turėjęs reikalų Afrikoje, bet žinau ne vieną, kuris turėjo. Sakoma, kad Gabrielius Landsbergis dabar važiuos tartis su šiomis šalimis dėl jų piliečių grąžinimo. Ar mes su bent viena jų esame kada nors kokių nors reikalų turėję? Spėju, kad nelabai. O tokie reikalai su tokiomis valstybėmis sklandžiai gali būti sutvarkyti tokiu būdu, kai į susitikimus vežamos „dovanos“. Didesnis lagaminėlis su atitinkamu turiniu – šalies prezidentui, du mažesni – užsienio reikalų ir vidaus reikalų ministrams. Kartu pažadant, kad, sėkmingai susitarus ir susitarimą vykdant, atitinkamų „dovanų“ bus ir daugiau. O be „dovanų“, spėju, susitarti nepavyks arba toks susitarimas nebus vykdomas.

Na, o dabar jau eilinį kartą galėjote įsitikinti, kiek išmintinga ir protinga buvo mūsų politika Lukašenkos atveju. Kaip yra sakoma, kad kai nusprendi eiti šokti su velniu, tikrai ne tu nuspręsi, nei koks tai šokis bus, nei kada jis pasibaigs. Lukašenka nėra nei beprotis, nei kvailys, priešingai kai kurių manymui, jis labai protingas. O dabar vaizdelis toks: tarsi mokyklos chuliganas spardytų akiniuotą moksliuką, kuris tik bliauna ir grasina bėgti skųstis kažkam, ko tas chuliganas visiškai nebijo.

Lukašenka nėra saistomas nei jokių konvencijų, nei jokių teisės aktų. Mes – taip. Ir Lukašenka puikiai žino mūsų silpnąsias vietas ir į jas smūgiuoja. Beje, sieną su Baltarusija turi ir Latvija, ir Lenkija, tačiau ten migrantų krizės nėra. Kodėl? Taip pat siūlyčiau atkreipti dėmesį, kad kelionių agentūra „Lukašenka travel EU“ teikia all inclusive paslaugas ir tuos migrantus gana neblogai instruktuoja. Kiek per žinias rodė jų teiginių, tai vargu, ar jie patys tą sugalvotų.

Net rasizmo kortą ant stalo išmeta. Beje, paimti iš jų pasus – irgi labai protingas sprendimas. Nes tuomet mums bus gerokai sunkiau nustatyti ir įrodyti jų pilietybes, o taip pat – sugrąžinti į jų kilmės valstybes be pasų. Long story short, panašu, kad ir vėl mums piešiasi Repino paveikslas „Atplaukėm“.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2021-07-13 16:02

Nors vienas noramalesnis straipsnis apie konkrecius dalykus. Velnias pasakytu , detales.
Tai va, syki konvencija pasirasyta - reikia vykdyti. Arba nereikia pasirasineti.
Kitas klausimas KAIP vykdyti.
Lietuviai kaip visada savo emploi - protingi po laiko. Pabegeliu srautas gali tvoksteleti bet kada. Ir net ne atbegeliu, o tikru pabegeliu srautas. Jeigu Rusijoje kils pilietinis karas galvojate cia nebus pabegeliu?
Taigi:
1) Konvencija ipraeigoja teikti prieglobsti IKI STATUSO nustatymo. Si statusa reikia teikti PO pokalbio su atatinkamu pareigunu ir pasiteikiant Melo detektoriu. Tai nera pigu ir procedura uzima apie valanda.
2) Pabegeliu stovykla nera kurortas. Atbegai - na Lietuva pasers , badu nemirsi. Taciau teikti kazka daugiau negu lekste koses mes neipareigoti.
3) Stogas virs galvos? palapineje. Ziema - reikaistatyt patalpas su dideliai kambriais ir 2 aukstu lovomis po 20 zm kambaryj.
4) Uz rezimo pazeidima - deportacija i ten is kur atvyko. Apie nusikaltimus ir adm. pazeidimus manau kalbet net neverta.
Toliau nera taip, kaip autorius raso.
Pabegeli, jeigu nuspresta ji deportuoti (o ypac be dokumentu atvykusi)galima ne i jo kilmes sali, o ten is kur atvyko. T.y. su nedokumentuotais atbegeliais kalba turi buti trumpa - i samosvala , atvezej prie Batjkos pasienieciu budeles, isvertei - pasiimkite.Pagal sienu sutarti su Batjka toks sutarimas yra.
O jeigu visokie kongai, gambijos ir gvinejos nenori passimti savuju - tai nuvezei i Somali ir ten iskrovei kur nors krante. Atbegelis ne is Somalio , o is Kenijos ar kokio Brazzavilio? Na tai pats kelia susiras.
Beje amerikieciai lygiai taip pat elgiasi: Jeigu pagauna nelegalu immigranta darant nusikaltima(shop-liftingas sakykim) - jokiu teismu, jokiu nagrinejimu. I lektuva ir NE TEN is kurkiles nusikaltelis, o TA KRYPTIMI. I artimiausia lektuva. T.y. rusas? Europa vadinasi - irsodina i bet kur europon skrendanti lektuva. Paryzius, Cekija ar Albanija - dzyn. Pats kelia susiras iki savo Rusijos.
Va tokios gaires turetu buti problemos sprendimui.Ir jeigu jos bus vykdomos nuosekliai ir iki galo - atbegeliai labai greit susiorientuos kad jeigu gyvybei gresmes nera nosi kisti i Lietuva - neverta. Koses paesi, uteles savo krauju pasersi menesi kita ir vaziuosi namo(laivo triume) su pirsciukais registre, kad daugiau nelandziotum be dokumentu po europas.
Kainuotu tai nemenkus pinigus, keli-keliolika milijonu kasmet. Bet nieko nepadarysi. Isipareigojimai kainuoja.

Povilas       2021-07-13 13:06

Čia aš matau “kabliuką”, tiksliau - visą “kablį”:
“valstybės neskiria nuobaudų už neteisėtą įvažiavimą ar neteisėtą buvimą jų teritorijoje pabėgėliams, kurie, atvykę iš teritorijos, kur jų gyvybei ar laisvei grėsė 1 straipsnyje numatytas pavojus…......, jeigu jie patys nedelsdami prisistato valdžios institucijoms ir išsamiai paaiškina savo neteisėtą įvažiavimą ar buvimą”
Taigi:
-jei neturi dokumentų, tai kuo gali įrodyti, kad atvyko iš ten, kur jiems kilo pavojus;
-netgi jų pasakojamos istorijos ne visada derės su Konvencijos reikalavimais;
-kadangi Baltarusija organizuoja hibridinį karą, tai kaip jie įrodys, jog nėra sąmoningi to karo dalyviai, tik apsimetantys pabėgėliais?

Nesuprantu       2021-07-13 12:59

Apie kokį pabėgėlių statusą gali būti kalba, jeigu tie pabėgėliai atsiduria už tūkstančių km nuo ten, iš kur jie tipo bėga. Tai jie turėjo tokio statuso prašytis tik kirtę savo šalies sieną arba bent jau gerokai arčiau. O dabar jie organizuotai atkeliauja turistiniais reisais. Įdomūs šiais laikais pabėgėliai…Todėl visiškai sutinku su Kuodžiu ir dėl ‘lojerių’ - taip pat. O jeigu -ne, tai nevadinkite tuomet to hibridiniu karu ir neburnokite ant tarakono, o patieskite tiems a la pabėgėliams raudoną kilimą ir parenkite jų kalbomis instrukcijas kaip greičiau gauti pabėgėlio statusą.

Ayn Rand       2021-07-13 4:02

Ne taip dėl tvoros ir susijusių dalykų - vengrų gali advokatas pasiklaust. Spygliuotos tvoros puikiai veikia pagal tarptautinę teisę. Tereikia valios.

Rekomenduojame

Almantas Stankūnas. I. Šimonytė arba apsimeta, arba nesupranta, kad Igničio veikla gali sukelti daug

Vytautas Sinica. Interviu Lenkijos televizijai (programa pasauliui anglų kalba) karo tematika

Edvardas Čiuldė. Ar iš tiesų mūsų tėvynainiai homoseksualai neturi Tėvynės?

Jonas Jasaitis. Žmonijos sunaikinimo scenarijai

Vidas Rachlevičius. Visas aktyvistes ir veikėjus reikėjo „pagrilinti”

Audrys Antanaitis: Valstybinės kalbos laukia sunkus metas

Borisas Johnsonas: Vokietija norėjo greito Ukrainos pralaimėjimo

Mirė Ukrainos disidentas Jurijus Šuchevičius

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt trečioji (Lapkričio 23 diena)

Almantas Stankūnas. Ar Generalinė Prokuratūra ir STT nesiims tirti klausimo dėl IGNITIS smulkiųjų akcininkų?

Dovilas Petkus. Kompensacijos žydams: susitaikymo aktas ar mokestis „Holokausto industrijai“?

Jonas Grigas. Mokslininkai ragina paskelbti 5G ryšių moratoriumą

Italijos valdžia skirs po 20 tūkst. eurų poroms, kurios tuoksis bažnyčiose

„Už balos“. Rinkimai-Lenkija-Iranas-Futbolas

J. Kaczynskis: Lenkija priešinsis neomarksistinei revoliucijai iš Vakarų

Danutė Šepetytė. Atsakymas lietuviui Audriui Antanaičiui

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt antroji (Lapkričio 22 diena)

Makronas: „Mums reikia vienos pasaulinės tvarkos“

Ar daugiakultūriškumas griauna Vakarų tautų tapatybes?

Vytautas Sinica. Ar mums dar reikalinga Lietuvos valstybė?

Vytautas Radžvilas. Paskutinis žodis – piliečių

Ramūnas Aušrotas. Klausimas Europos šalių kino forumas „Scanorama“ organizatoriams

Advokatė Zita Šličytė: Konstitucinis Teismas – ne vieta politikavimui

Edvardas Čiuldė. Kas jie tokie yra – tie naujieji europiečiai?

Paramą Ukrainai norėtų apriboti tik mažuma

Italijos vyriausybė tęs ginklų tiekimą Ukrainai ir 2023 metais

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt pirmoji (Lapkričio 21 diena)

Anglų universitetai raginami „dekolonizuoti“ kursus: „nubudusiųjų imperializmas pasiekė didžiulį, kvapą gniaužiantį mastą“

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimtoji (Lapkričio 20 diena)

XXIV sekmadienis po Sekminių: Kas ištvers iki galo, bus išgelbėtas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.