Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija

Domininko Burbos paskaita „Didysis maras, ligos, epidemijos Vilniuje XVIII a.“

Tiesos.lt redakcija   2020 m. birželio 13 d. 0:42

5     

    

Domininko Burbos paskaita „Didysis maras, ligos, epidemijos Vilniuje XVIII a.“

Kad ir koks galingas jaustųsi žmogus, gamta primena, kad egzistuoja už jį stipresnė jėga, slypinti akimi neįžiūrimoje viruso dalelėje. Koronavirusas nuo žemės paviršiaus tarsi nupūtė visą ankstesniąją jo galybę. „Tai dar nėra taip blogai, kaip siaučiant maro epidemijai 1710-aisiais, – teigia istorikas, humanitarinių mokslų daktaras, Vytauto Didžiojo universiteto docentas Domininkas Burba. – Mes turime kur kas daugiau galimybių išgyventi – jei tik būsime sąmoningesni“, – Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos TV studijoje dr. D. Burba pasakoja apie XVIII a. pradžioje Vilniuje siautusį Didįjį marą.

Prieš užklumpant marui, skaudžiai pažeistas Vilnius buvo Švedijos ir Rusijos kariuomenių, žygiuojančių į Šiaurės karą, tarpine stotele. Plėšimai, žudynės, maisto, finansų trūkumas ir nuolatinė kova už būvį – toks buvo kasdienis varganas Vilniaus XVIII a. pradžios veidas. Kanalizacija tuo metu jau egzistavo, bet buvo skirta tik patiems turtingiausiems, o visiems kitiems tiko šuliniai ir drumstas Neries vanduo, kur visi kvartalo kaimynai pildavo srutas. Apie kokį nors komfortą nėra ko ir kalbėti.

Šių laikų keliautojai po Indiją ir Afrikos šalis gali išvysti kai ką panašaus, kas vyko tuometiniame Vilniuje, tik ten kitoks klimatas. XVIII a. pradžioje Vilniaus mieste dėl plūstančių atvykėlių žmonės gyveno prastesnėmis sanitarėmis sąlygomis (tankumas buvo didžiulis) nei tuometiniame Lietuvos kaime. Tokia situacija XVIII a. buvo ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje – vyravo nešvara, stigo elementaraus supratimo apie sanitariją ir higieną, aukštuomenė net niekino prausimąsi ir mėgstančius maudytis gąsdino nebūtomis ligomis.

Tuometiniai žmonės nieko nežinojo apie mikrobus bei bakterijas ir tikėjo, kad visos ligos – Dievo bausmė. Gydytojų tais laikais buvo nedaug, o ir jų gana barbariška gydymo metodika vargu ar galėjo kam nors padėti. Tuometiniai vilniečiai manė, kad 1710-ųjų maras kilo dėl nuodėmių. Ši liga tūnojo kažkur liūnuose bei pelkėse ir, su rūku slinkdama per miestą, niokojo žmones.

Didysis Vilniaus maras, tikima, atkeliavo iš Prūsijos. Apie jį savo knygose rašė ir Ieva Simonaitytė, ir Kristina Sabaliauskaitė. Žinoma, romanuose daugiau literatūros nei istorijos realijų, bet tiesa tokia, kad dėl maro išmirė Rytų Prūsija, liga persimetė į karo siaubiamą Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę ir atslinko į Vilnių. Ją, kaip ir daugelį ligų, greičiausiai atnešė keliaujantys žmonės: pirkliai pirko ir pardavinėjo prekes, valstiečiai vežiojo ūkio produkciją, karo pabėgėliai ieškojo vietų, kur ramiau gyventi. Daug nulėmė ir oro sąlygos – tais metais buvo labai šalta žiema, dėl to nukentėjo derlius.

Kviečiame klausytis D. Burbos paskaitos ir daugiau sužinoti apie 30 000 vilniečių gyvybių nusinešusį marą.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Life Site News       2020-06-16 1:45
Ekspertui       2020-06-15 19:55

O lavonų krūvos Lombardijoje? Tai nepaneigiamas faktas, nors ir jį galima paaiškinti sąmoninga diversija kitiems įbauginti.

Higienistas ah1       2020-06-13 13:35

Dergimas už trobos buvo itin ekologiškas ir logiškas būdas. Visų pirma kaimuose koncentracija žmonių nebuvo itin didelė, reikia paminėti, kad ir žmones tada mažai valgydavo todėl tas dergimas būdavo simbolinis. Beto šudas gamtoje greitai iširdavo. O va degimas į duobę yra kur kas pavojingesnis nes ten susidaro terpė kur parazitai gali daugintis ir plisti. Kita tema miestuose - pas mus pilyse visada būdavo kanalizacijos sistemos ir išvietės, kol tuo metu pvz. Versalio rūmuose damos šikdavo tiesiog ant liptų.

ah1       2020-06-13 11:50

marai, epidemijos nešvaros ir netvarkos ir buvimo svieto perėjūnų, ligonių rinkimosi į bažnyčių pamaldas padariniai. Higiena, prausimasis, rankų plovimas, pirtys, švara, tvarka - prevencinės ligų ir epidemijų priemonės.  Kaip rašoma knygoje ” Lietuvių būdas” tualetus Lietuvoje privertė statyti vokiečiai per I pasaulinį karą iki to laiko lietuviai dergdavo už trobos,  na o nuo maro lietuviai gelbėjosi saviizoliacija miškuose, pagal K. “Lietuvos istoriją”

Ekspertas       2020-06-13 10:58

Šita COVID19-psichozė yra niekas kitas kaip globalus psicho-terorizmas, kurio tikslas yra pertvarkyti pasaulio tvarką ekonominėje, finansinėje ir socialinėje plotmėje. Šitai psichologinei atakai neatsispiria ir žmonės su moksliniais laipsniais, kadangi dažnai jie turi siaurus suvokimus apie tai kas vyksta pasaulyje, beto priklauso įvairioms konjuktūroms ir labai bijo tapti baltomis varnomis, todėl itin stiprus refleksas prarasti čiulpiamos dešros galą.
Taigi koronapsichozė savo esme labai panaši į 09/11 suplanuotus teroro aktus ir “kovą su terorizmu”. Esminiai parametrai, kurie yra globalūs:
1. Visuotinas gąsdinimas. Per visas priemones kiekvieną dieną pranešama kiek susirgo, kiek numire, bus atroji banga ir t.t.. Išsigandęs žmogus praranda galimybę mąstyti, silpnėja imunitetas.
2. Feikinis testavimas. Teigiami atvejai tiesiniai priklausomi nuo testavimų skaičiaus t.y. nėra jokios susirgimų dinamikos. Testai veikia ne konkrečiai į kažkokį COVID19, bet apskritai į visus korona virusus ar dar kokius virusus. Atsiranda loginiai kalambūrai - besimptomis sirgimas, saviizoliacija ir t.t..
3. Feikinis mirčių konstatavimas. Mirę su teigiamu tokiu testų užskaitomi, kaip mirę nuo COVID19, nepaisant kokia buvo ligų eiga ar atitinka COVID19 komplikacijas. 4. Normalios medicinos sutrikdymas - pasirodo nebesvarbūs visi susirgimai buvę iki psichozės - ateity generuos daugiau lavonų nuo visų likusių ligų, o šiuos jau irgi galės priskirti prie COVID19.
5. Visame pasaulyje per visas žiniasklaidos priemones kalbinami medikai-diletantai (virosologijos atžvilgiu) arba susįję su PSO. Pas mus aiškūs - Kasiulevičius ir Čaplinskas.
6. Neadekvačių priemonių taikymas bloginančių virusologines situacijas - karantinavimas būriais, izoliavimas namuose, kaukių nešiojimas, pirštinių naudojimas, spiritizavimas rankų ir t.t..
7. Naujo skiepo populiarinimo propaganda. Tam kad išdirbti saugų skiepą - reikia bene 30 ir daugiau metų, nes poveikis sveikatai pasimato ne iš karto. Beleikokiam skiepui išdirbti užtenka ir 2 metų - imituoti poveikio bandymus ir praeiti biurokratines leidimų procedūras. Tokių aferų buve nemažai, pvz. kelių gripas ir t.t. O išdirbti beleikokį skiepą psichozės sąlygomis - užteks ir metų.


Rekomenduojame

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Rasa Čepaitienė. Rentininkų partija

Ramūnas Aušrotas. JK valdžia po truputį pradeda „veržti kranelius“ gender ideologijos sklaidai tarp jaunimo

Mirštanti Europa (ir tai nėra vien tiktai senėjimas) kviečiasi „šviežio kraujo“...

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.