Liudvikas Jakimavičius. Dilema konservatoriams

Tiesos.lt siūlo   2013 m. kovo 19 d. 21:54

0     

    

Liudvikas Jakimavičius. Dilema konservatoriams

Alfa.lt

Tolydžio įsisiūbuoja vandenys TS-LKD kūdroje. Kaip kokiam grožio konkurse skyriai kelia nominantus, kas vadovaus partijai būsimus dvejus metus. Šis klausimas turėjo būti keliamas ir išspręstas gerokai anksčiau. Europinėje tradicijoje įprasta, kad po pralaimėtų rinkimų partijos lyderis paprastai atsistatydina ir pasitikrina, ar partijos nariai ir skyriai pratęsia jam pasitikėjimo mandatą, ar renkasi kitą.

Šurmuliavimo būta jau prieš keletą metų, kai ėmė sverdėti Seimo dauguma ir A. Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė. Buvo sprendžiama dilema, ar nebūtų partijai naudingiau, jei TS-LKD vadovautų visuomenėje daug populiaresnė ir socialiai jautresnė už Premjerą Seimo pirmininkė Irena Degutienė? Tokia rokiruotė partijai tikrai būtų išėjus į naudą, juoba, kad kadencijos pabaigoje iš Premjero ėmė viešai tyčiotis ir žeminti jį ne tik Prezidentė, bet ir jo pavaldinys Vidaus reikalų ministras. Turiu galvoje FNTT karininkų atleidimo ir FNTT naujo vadovo skyrimo istoriją, po kurios net bendrapartiečiai viešai šaipėsi, kad į Premjerą kaip į kilimėlį prie durų buvo nusivalyti batai. Didžiausia A.Kubiliaus klaida buvo pastanga nenutraukti koalicinės sutarties su Liberalų ir Centro sąjunga, neaišku vardan ko siekiant išsaugoti Seimo daugumą. Tuo pat metu apsinuogino labai nesimpatiška realybė, kad partija gali aukoti savo vertybinę tapatybę ir principus dėl iliuzorinių energetinių projektų, apie kuriuos vėliau visuomenė labai aiškiai pasisakė referendume. Bet iki referendumo buvo dar gėdingesnis įvykis partijos „šlovingoje“ istorijoje – Garliavos šturmas, kurį vykdė Vyriausybei pavaldžios institucijos, o partija tarytum strutis įkišo galvą į smėlį ir iki šiol neištraukia. Tokia partija iešmučio stuburu pasidarė paranki net patiems nuožmiausiems jos oponentams ir nedraugams, didžiajai žiniasklaidai ir jos aršiesiems ruporams, net tokiems kaip Rimvydas Valatka.

Gal šiandien ne visai mūsų reikalas domėtis ir aiškintis, kas vyksta partijos viduje, gal savo partiečių intelekto pastangomis bei valia ji sugebės atsitiesti, atgauti kvapą, renovuoti vertybinį pamatą ir susigrąžinti iššvaistytą autoritetą. Ir štai kaip perkūnas iš giedro dangaus šiomis dienomis atsiranda netikėta intriga. Partijos krikštatėvis ir jos architektas, garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis sutinka kandidatuoti į TS-LKD pirmininko vietą. Ši dilema, už ką pasisakys partijos nariai – A. Kubilių ar V. Landsbergį – nėra vien asmenybės pasirinkimo klausimas. Tai bus esminis vertybinis apsisprendimas, lemsiantis partijos vaizdinį ir ilgalaikę ateities perspektyvą.

Stebint partijos raidą penketą pastarųjų metų galėjai matyti įdomių transformacijų. Beveik nepastebimai nuo jos avanscenos buvo patraukti seni sąjūdiečiai, stovėję prie partijos kūrimo ištakų. Pats V. Landsbergis buvo tarytum stumiamas iš gyvo veikimo lauko suteikiant jam garbės pirmininko nominaciją ir pasiunčiant jį į Europos Parlamentą tolėliau nuo kasdienių Lietuvos reikalų, o principiniai Sąjūdžio kelti tikslai ir moralinės nuostatos, kurios nebuvo įgyvendintos, tolydžio pakeistos ekononomistine ekvilibristika. TS-LKD tapo nomenklatūrine valdžios partija, gavusia ilgalaikes garantijas partijos elitui ramiai snūduriuoti savo politinėje nišoje.

Iš to saldaus letargo partiją gal galėtų supurtyti ir pažadinti konservatorių jaunimas, bet šiai dienai jis labiau atrodo linkęs žaisti paternalistinius žaidimus ir grumdytis bei mindžikuoti elitinių konservatorių prieangiuose, nešiodami popierėlius ir virdami Seimo deputatui kavą.

Paradoksalus dalykas yra senelio – anūko santykis. Ir ne A. Kubilius, o V. Landsbergis turi kur kas daugiau šansų suaktyvinti dešiniųjų pažiūrų jaunimą jau vien todėl, kad per ketvirtį amžiaus neprarado ironijos jausmo ir netapo tradiciniu lietuvišku valdžiažmogiu, užsikirtusia plokštele, dėstančia tiesas iš ekonomikos vadovėlių.

Taigi, TS-LKD laukia labai rimta dilema: ar įstengs partija prisiminti ir susigrąžinti Sąjūdžio dvasią, gyvastį bei tapatybę, ar palengva tirps ir po vieną tyliai, ramiai lydės savo rinkėjus į amžinojo poilsio frakciją.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: bijau, kad Bažnyčia liks vienintele institucija, kuri gins demokratiją

Geroji Naujiena: Kristus tikrai prisikėlė! Sveikiname sulaukus Šventų Velykų

Ado Jakubausko spaudos konferencija: Buvau atleistas, nes atsisakiau pasiduoti politiniam spaudimui iš anksto pasmerkti Birželio sukilimo dalyvius

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.