Liudvikas Jakimavičius. Dilema konservatoriams

Tiesos.lt siūlo   2013 m. kovo 19 d. 21:54

0     

    

Liudvikas Jakimavičius. Dilema konservatoriams

Alfa.lt

Tolydžio įsisiūbuoja vandenys TS-LKD kūdroje. Kaip kokiam grožio konkurse skyriai kelia nominantus, kas vadovaus partijai būsimus dvejus metus. Šis klausimas turėjo būti keliamas ir išspręstas gerokai anksčiau. Europinėje tradicijoje įprasta, kad po pralaimėtų rinkimų partijos lyderis paprastai atsistatydina ir pasitikrina, ar partijos nariai ir skyriai pratęsia jam pasitikėjimo mandatą, ar renkasi kitą.

Šurmuliavimo būta jau prieš keletą metų, kai ėmė sverdėti Seimo dauguma ir A. Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė. Buvo sprendžiama dilema, ar nebūtų partijai naudingiau, jei TS-LKD vadovautų visuomenėje daug populiaresnė ir socialiai jautresnė už Premjerą Seimo pirmininkė Irena Degutienė? Tokia rokiruotė partijai tikrai būtų išėjus į naudą, juoba, kad kadencijos pabaigoje iš Premjero ėmė viešai tyčiotis ir žeminti jį ne tik Prezidentė, bet ir jo pavaldinys Vidaus reikalų ministras. Turiu galvoje FNTT karininkų atleidimo ir FNTT naujo vadovo skyrimo istoriją, po kurios net bendrapartiečiai viešai šaipėsi, kad į Premjerą kaip į kilimėlį prie durų buvo nusivalyti batai. Didžiausia A.Kubiliaus klaida buvo pastanga nenutraukti koalicinės sutarties su Liberalų ir Centro sąjunga, neaišku vardan ko siekiant išsaugoti Seimo daugumą. Tuo pat metu apsinuogino labai nesimpatiška realybė, kad partija gali aukoti savo vertybinę tapatybę ir principus dėl iliuzorinių energetinių projektų, apie kuriuos vėliau visuomenė labai aiškiai pasisakė referendume. Bet iki referendumo buvo dar gėdingesnis įvykis partijos „šlovingoje“ istorijoje – Garliavos šturmas, kurį vykdė Vyriausybei pavaldžios institucijos, o partija tarytum strutis įkišo galvą į smėlį ir iki šiol neištraukia. Tokia partija iešmučio stuburu pasidarė paranki net patiems nuožmiausiems jos oponentams ir nedraugams, didžiajai žiniasklaidai ir jos aršiesiems ruporams, net tokiems kaip Rimvydas Valatka.

Gal šiandien ne visai mūsų reikalas domėtis ir aiškintis, kas vyksta partijos viduje, gal savo partiečių intelekto pastangomis bei valia ji sugebės atsitiesti, atgauti kvapą, renovuoti vertybinį pamatą ir susigrąžinti iššvaistytą autoritetą. Ir štai kaip perkūnas iš giedro dangaus šiomis dienomis atsiranda netikėta intriga. Partijos krikštatėvis ir jos architektas, garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis sutinka kandidatuoti į TS-LKD pirmininko vietą. Ši dilema, už ką pasisakys partijos nariai – A. Kubilių ar V. Landsbergį – nėra vien asmenybės pasirinkimo klausimas. Tai bus esminis vertybinis apsisprendimas, lemsiantis partijos vaizdinį ir ilgalaikę ateities perspektyvą.

Stebint partijos raidą penketą pastarųjų metų galėjai matyti įdomių transformacijų. Beveik nepastebimai nuo jos avanscenos buvo patraukti seni sąjūdiečiai, stovėję prie partijos kūrimo ištakų. Pats V. Landsbergis buvo tarytum stumiamas iš gyvo veikimo lauko suteikiant jam garbės pirmininko nominaciją ir pasiunčiant jį į Europos Parlamentą tolėliau nuo kasdienių Lietuvos reikalų, o principiniai Sąjūdžio kelti tikslai ir moralinės nuostatos, kurios nebuvo įgyvendintos, tolydžio pakeistos ekononomistine ekvilibristika. TS-LKD tapo nomenklatūrine valdžios partija, gavusia ilgalaikes garantijas partijos elitui ramiai snūduriuoti savo politinėje nišoje.

Iš to saldaus letargo partiją gal galėtų supurtyti ir pažadinti konservatorių jaunimas, bet šiai dienai jis labiau atrodo linkęs žaisti paternalistinius žaidimus ir grumdytis bei mindžikuoti elitinių konservatorių prieangiuose, nešiodami popierėlius ir virdami Seimo deputatui kavą.

Paradoksalus dalykas yra senelio – anūko santykis. Ir ne A. Kubilius, o V. Landsbergis turi kur kas daugiau šansų suaktyvinti dešiniųjų pažiūrų jaunimą jau vien todėl, kad per ketvirtį amžiaus neprarado ironijos jausmo ir netapo tradiciniu lietuvišku valdžiažmogiu, užsikirtusia plokštele, dėstančia tiesas iš ekonomikos vadovėlių.

Taigi, TS-LKD laukia labai rimta dilema: ar įstengs partija prisiminti ir susigrąžinti Sąjūdžio dvasią, gyvastį bei tapatybę, ar palengva tirps ir po vieną tyliai, ramiai lydės savo rinkėjus į amžinojo poilsio frakciją.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.